دلیل ورم پا
ورم کردن پاها یکی از مشکلاتی است که به دلایل مختلفی ایجاد می شود و تا کنون 8 دلیل برای ورم پا توسط پزشکان به اثبات رسیده است.

بررسی دلایل پزشکی مهم ورم پا ها 

زمانی که افراد با ورم پا مواجه می شوند، نمی توانند دلایل خوبی برای آن بیاورند. ورم پا دلایل مختلفی مثل بارداری ، آسیب دیدگی و یا نوع شغلتان دارد و به گونه ای است که پای شما دچار ورم می شود. متاسفانه افراد زیادی ورم پا را بدون مشکلاتی مثل بارداری، آسیب دیدگی یا حتی یک شغل خاص تجربه می کنند.

در چنین حالتی می توان گفت که دلایل دیگری برای ورم پا وجود دارد. گاهی اوقات هم ورم پا نشان دهنده یک مشکل جدی تر است. اگر این پف و ورم در هیچ کجای بدن شما دیده نمی شود و فقط در قسمت پا وجود دارد، احتمالاً علامت یک مشکل زمینه ای باشد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ورم پا

1.  لخته خون در رگ 

لخته خون در رگ گاهی اوقات در بعضی از قسمت های بدن و معمولاً در پا اتفاق می افتد. این لخته خون عامل ایجاد درد و ورم در قسمت پا می باشد و گاهی اوقات بسیار جدی است . ممکن است که این لخته خون در بدن جریان پیدا کند، وارد ریه شود و فرد را به آمبولی دچار کند؛ البته این یک وضعیت جدی است که نیاز به مراجعه پزشکی دارد و حتماً باید اورژانس خبر شود. 

2. پوکی استخوان 

پوکی استخوان یک مشکل رایج است و بعد از بالا رفتن سن احتمال ابتلای بیشتری پیدا می کند و استخوان ها در قسمت قوزک پا عامل ایجاد درد، سوزش، سفتی و ورم هستند. این افراد معمولاً در راه رفتن و تحمل وزن خود دچار مشکل می شوند. 

پوکی استخوان

3.  التهاب تاندون آشیل 

التهاب تاندون آشیل عامل ایجاد درد در قسمت پاشنه و پشت پا است. علاوه بر درد و سفتی ، عامل ایجاد ورم در این ناحیه می باشد. این ورم اکثر اوقات در پای فرد وجود دارد. بعد از ورزش کردن نیز وضعیت بدتری پیدا می کند. 

4. نارسایی قلبی 

علائم نارسایی قلبی معمولاً خودش را در ورم پا نشان می دهد که به دلیل تجمع مایعات است . به این وضعیت ادما گفته می شود. این تجمع مایعات عامل ایجاد ورم درقسمت پا هستند. 

نارسایی قلبی

5. ورم لنفاوی 

ورم لنفاوی مربوط به ورم در قسمت بازو و پا است و از علائم رایج آن شامل درد، ناراحتی، عفونت، احساس سفتی و سنگینی می باشد و معمولاً ورم به انگشتان پا هم می رسد. 

6. سلولیت 

سلولیت یک نوع عفونت پوستی است که بافت های زمینه ای را تحت تاثیر قرار می دهد و عامل ایجاد ورم ، قرمزی و سوزش پوست می شود. به طوری که پوست فرد بعد از لمس کردن احساس داغی را القا می کند. سلولیت می تواند در هر جای بدن اتفاق بیفتد و معمولاً قسمت پایین پا را بیشتر درگیر می کند. 

سلولیت

7.  نقرس 

نقرس یکی از دردناک ترین حالات آرتروز می باشد و زمانی اتفاق می افتد که اوریک اسید بسیار زیادی در بدن تجمع پیدا می کند. بسیاری از افراد علائم نقرس را در انگشتان پای خود مشاهده می کنند که روی قوزک پا، پاشنه، زانو، مچ دست و انگشتان دست و آرنج هم تاثیر می گذارد. از رایج ترین علائم نقرس، درد، قرمزی، سفتی، گرما و ورم است. 

8. بورسیت پا 

بورسیت وضعیتی است که مایعات استخوان ها، تاندون ها و عضلات در قسمت شانه، آرنج و پا را درگیر می کند. در چنین حالتی معمولا مفاصل فرد سفت و دردناک می شود و رنگ قرمز و ورم کرده پیدا می کند. هنگام تکان دادن نیز بدن فرد درد می گیرد.

8 دلیل علم پزشکی ورم پاها

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /س
برچسب : ورم پا
وبگردی