ورم پا در پرواز
ممکن است برای شماهم در مسافرت ها مشکلاتی مثل ورم دست و پا پیش آمده باشد. این ورم ها دلایل مختلفی دارد که دانستن آن ها بسیار به شما کمک می کند.

مشکل رایج ورم پاها در سفر هوایی

جت لگ، احساس نفخ و کاهش قدرت سیستم ایمنی جزء عوارض جانبی سفر های هوایی هستند اما یک اتفاق رایج دیگری هم در بین افراد می افتد که آن هم ورم است. اگر شرایط زندگی شما به گونه ای است که مدام باید سفر های هوایی داشته باشید، احتمالا قربانی این ورم ها بوده اید.

پا های ورم کرده بعد از پرواز طولانی یا ورم صورت به دلیل نخوابیدن یا ورم انگشتان دست به دلیل گرمای هوا معمولا برای شما در این سفر ها اتفاق افتاده است. ورم کردن برای همه ما به شکل متفاوت اتفاق می افتد و شاید پیش بینی اینکه کجا و چه موقع رخ دهد، برایمان سخت باشد.

دلایل؛ چرا هنگام پرواز ورم پا اتفاق می افتد؟

ورم که اصطلاح علمی آن اِدِما است، زمانی اتفاق می افتد که مایعات بدن در نواحی خاصی جمع می شوند و باعث می شود که آن قسمت خاص به طور موقتی بزرگتر دیده شود.

این نوع ورم خفیف است و ممکن است در عرض چند ساعت خود به خود از بین برود؛ اما گاهی اوقات ناراحت کننده است و باعث ایجاد مشکل می شود و می تواند هر زمانی در هر جای بدن اتفاق بیفتد اما سفر های هوایی معمولاً بیشتر شما را در معرض این مشکل قرار می دهند.

برای جلوگیری از این مشکل باید بفهمیم که چرا این اتفاق هنگام سفر رخ می دهد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک علت های اصلی ورم بدن را به شما معرفی می کنیم.

پا درد

ورم به خاطر پرواز

ورم رایج ترین اتفاقی است که در سفر هوایی با هواپیما برای مسافران اتفاق می افتد. ساعات طولانی پرواز که شما مجبورید در صندلی کابین مدت زمان زیادی بنشینید، باعث می شود که خون در پا و قوزک پا تجمع پیدا کند.

علت آن هم نیروی جاذبه است؛ مخصوصا اگر در زمان طولانی به صورت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید و در حال حرکت نباشید. حتی ممکن است که این ورم به خاطر پوشیدن یک کفش نامناسب اتفاق بیفتد. فشار هوای کمتر و رطوبت پایین داخل پرواز، کم آبی بدن را افزایش می دهد و باعث می شود که بدن شما آب ذخیره کرده و ورم کند.

تغییر ناگهانی اقلیمی

یکی دیگر از علت های رایج ورم هنگام پرواز با هواپیما، این است که بدن می خواهد خودش را با تغییرات ناگهانی دما یا آب و هوا و اقلیم تنظیم کند. اگر عادت به هوای مرطوب یا گرم نداشته باشید، و هوای سرد به جای گرمسیری بروید، ورم در پای شما اتفاق می افتد که می تواند روی بخش های دیگر از جمله صورت، دست، پا، بازو، ساق پا و انگشتان دست و پا اثر گذار باشد و به همین دلیل بعضی از مسافران قبل و بعد از پرواز نمی توانند حلقه انگشتر را از دست شان در بیاورند.

 ورم دست

تغییر در رژیم غذایی در سفر

یکی از چالش های سفر این است که دسترسی به غذای سالم و با کیفیت در هواپیما و فرودگاه به شدت محدود می شود. بیشتر خطوط هوایی گزینه های زیادی برای انتخاب غذا ندارند. غذای هواپیما نیز معمولاً سرشار از سدیم است و مواد غذایی ناسالم در آن وجود دارد که باعث می شود شما احساس نفخ کنید یا ورم را در صورت و شکم خود احساس کنید.

اکثر افراد در خانه غذای سالم می خورند و هنگامی که پرواز می کنند، مجبور به خوردن غذای ناسالم می شوند.

علت آن هم دسترسی کم به مواد غذایی است و بنابراین الگوی طبیعی غذای آن ها تغییر پیدا می کند و همین باعث ورم می شود، زیرا سیستم گوارشی و سلول ها تلاش دارند که با شرایط سخت تری کربوهیدرات بالا و مواد غذایی با ارزش غذایی پایین را حذف کنند و در نتیجه تحت فشار قرار می گیرند.

از طرفی نمک داخل غذای هواپیما از غذای معمولی شما بیشتر است، بنابراین بدن بیشتر آب جمع می کند و همین باعث ورم صورت خواهد شد.

پاها به این دلیل در سفر هوایی ورم میکنند

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : ورم پا
وبگردی