پارابن
پارابن یکی از مواد نگهدارنده خطرناک است که در تولید برخی از مواد استفاده می شود مثل لوازم آرایشی، نوشابه، سس، شامپو، خمیردندان و غیره.

پارابن چیست چرا پارابن ها بد و مضر هستند؟

پارابن و سولفات ها یکی از مواد اصلی نگهدارنده در فرمالیسیون محصولات آرایشی می باشند. درحالی که تصور درستی از واقعیت آن ها نداریم، اما از آنها استفاده می کنیم زیرا نمی دانیم چقدر خطرناک هستند و در واقع باید از مصرفشان دوری کرد. به گفته یکی از متخصصان درزمینه آرایشی، پارابن های مورد استفاده در مواد آرایشی گروهی از ترکیبات مصنوعی هستند که با واکنش به اشکال مختلف الکل با اسید هیدروکسی بنزوئیک ساخته می شود. 

لوازم آرایشی

چرا از ابتدا در محصولات آرایشی و زیبایی از پارابن و سولفات استفاده می شده است؟

پارابن به عنوان مواد نگهدارنده لوازم آرایشی چون دئودورانت ها، لوسیون ها، رژلب، شامپو و اسکراب مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بسیار ارزان بوده و به راحتی تولید می شوند. شرکت های آرایشی برای جلوگیری از رشد قارچ ها، مخمر ها و باکتری ها و همچنین ماندگاری طولانی تر از پارابن استفاده می کنند. علاوه براین چنانچه در بخش سلامت پوست و موی نمناک عنوان شده است پارابن در بسیاری از داروهای موجود در داروخانه و حتی مواد غذایی نیز یافت می شود. سولفات ها نیز خاصیت کف کنندگی داشته و در خمیر دندان ها و انواع شامپوهای سر و بدن وجود دارند.

آیا پارابن ها برای انسان مضر هستند؟

خطرات بهداشتی پارابن به شدت مورد بحث قرار گرفته است اما براساس مطالعات متعدد برخی از پارابن ها بطور بالقوه تعادل سیستم هورمون های غدد درون ریز بدن را مختل می کنند.

براساس مطالعه ای که بر نمونه های سرطان پستان انجام شد باعث نگرانی بسیاری از افراد درمورد اثرات احتمالی پارابن شد اما منتقدین اشاره کردند که بافت غیر سرطانی سینه سالم برای حضور پارابن آزمایش نشده است بدان معنا که ازاین مطالعه نمی توان نتیجه دقیقی در مورد تاثیر پارابن ها بر پیشرفت سرطان گرفت اما با این وجود، لازم است که بدانیم پارابن تاثیرات بلند مدتی برسلامت کلی انسان دارد.

پارابن

که برخی از آن ها عبارتند از :

1. بسیاری از پارابن ها می توانند به پوست انسان نفوذ کرده و به جریان خون جذب و منتقل شوند.

2. پارابن های سالم و متابولیزه شده نیز در ادرار انسان یافت شده است بدان معنا که بدن ممکن است قادر به از بین بردن مواد شیمیایی نبوده و آن ها را از طریق ادرار دفع کند.

3. بعضی پارابن ها پتانسیل استروژنی دارند یعنی می توانند تولید استروژن را در بدن تقلید کنند.

4. برخی پارابن ها همچنین پتانسیل ضد آندروژنی دارند یعنی با تقلید عملکرد آندروژن که هورمون تستوسترون از مشتقات آن است می تواند باعث توقف ترشح هورمون در بدن شود.

5. برخی پارابن ها با تغییر در سیگنالینگ هورمون تیروئید باافزایش استرس اکسیداتیو و آسیب DNA همراه بوده اند.

6. و در نهایت برخی از آن ها با افزایش احتمالی تولید دو برابری سلول ها با ایجاد سرطان نیز مرتبط هستند. 

بنابراین چگونه می توان از محصولات حاوی پارابن در روال زیبایی دوری کرد؟

کافی است هنگام خرید محصولات زیبایی به برچسب آن ها دقت کنید و به دنبال کلماتی باشید که به پارابن ختم می شوند مانند:

 • متیل پاربن
 • اتیل پارابن
 • پروپیل پارابن
 • بوتیل پارابن
 • هپتیل پارابن
 • ایزوبوتیلاپارابن
 • ایزوپروپارابن
 • بنزیل پارابن

آن ها همچنین می توانند به عنوان بنزوات های آلکیل پاراهیدروکسی نیز معرفی شوند.

به یاد داشته باشید پارابن ها و سولفات ها تنها در محصولات زیبایی موجود نیستند بلکه برخی از آن ها در داروهای موجود در داروخانه و مواد غذایی از جمله محصولات آماده پختن، نوشابه، مربا، ژله و سس ها نیز یافت می شوند. .پس اگر می خواهید زندگی سالمی به دور از پارابن داشته باشید به برچسب محصولات دقت کنید. 

نوشابه

برچسب محصولات با عنوان بدون پارابن به چه معناست؟

برچسب محصولات آرایشی تحت این عنوان که بدون پارابن هستند به این معنا است که حاوی هیچ پارابن اضافه ای نیستند اما با این حال به این معنا نیست که عاری از هرگونه عناصر نگران کننده نباشد. هنگام خرید به برچسب و فرمول ترکیب بندی آن ها دقت کنید. چنان چه می خواهید از محصولات حاوی پارابن استفاده کنید از محصولاتی استفاده کنید که حاوی اتیل هگزیل گلیسیرین بوده و یا با فنوکسی اتانول مشتق شده اند. 

سایر نکات:

 • سولفات ها مواد مضری هستند زیرا پروتئین ها را تجزیه کرده و منجر به اثرات دژنراتیو روی غشای سلول خواهند شد. همچنین ممکن است که در قلب، مغز و ریه ته نشین شوند.
 • سولفات ها برای مو مضر هستند زیرا باعث خشکی، تحریک پوست سر و حتی ریزش مو می شوند، بدین منظور شامپوهایی فاقد سولفات انتخاب کنید.
 • مهم نیست چه موادی با محصولات آرایشی زیبایی ترکیب شده اند مهم آن است که نمی توان از آن ها دوری کرد پس اعتدال در مصرف آنها را شدیداً رعایت کنید تا کمتر با مشکل روبرو شوید.

همه چیز درباره پارابن همان ماده کشنده داخل لوازم آرایشی

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی