پیشگیری از ابولا
ابولا باعث تب و خونریزی می شود که اغلب با مرگ همراه است و بیشتر در آفریقا شیوع دارد و نام دیگر آن ماربورگ است.

تمامی نکاتی که باید در مورد پیشگیری و درمان ویروس ابولا بدانید

ویروس ابولا و ویروس ماربورگ، ویروس هایی هستند که موجب تب هموراژیک می شوند - بیماری هایی که با خونریزی شدید (هموراژ) مشخص می شوند, نارسایی اندام و در بسیاری از موارد با مرگ همراه است.

هر دو ویروس بومی آفریقا هستند و ویروس ابولا و ماربورگ در میزبان های حیوانی زندگی می کنند و انسان ها می توانند از طریق حیوانات عفونی ویروس های آلوده را دریافت کنند. پس از انتقال اولیه, ویروس ها از طریق تماس با مایعات بدن و یا سوزن های آلوده از فرد به فرد سرایت می کنند.

هیچ دارویی برای درمان این ویروس تایید نشده است و افرادی که مبتلا به ویروس ابولا یا ماربورگ هستند, مراقبت های حمایتی و درمان عوارض را دریافت می کنند. حتما شما هم از طریق رسانه ها با بیماری جدید و کشنده ی ابولا آشنا شده اید و این سوال برایتان پیش آمده است که چه کنیم تا ابولا نگیریم؟ پاسخ را در ادامه میخوانید.

ویروس ماربورگ

ویروس ابولا چیست و در کجا وجود دارد؟

پیشگیری از ابتلا به ابولا

استفاده از کاندوم:

پس از بهبود کامل از بیماری ابولا ، بیمار دیگر ناقل ویروس نیست اما تا سه ماه پس از بهبودی بیمار این ویروس در منی او دیده می شود بنابراین باید بیماران بهبود یافته تا حد ممکن از ارتباط جنسی خودداری کنند و تا سه ماه از کاندوم استفاده نمایند.

لباس جراحی:

برای اطمینان از پوشیده بودن کامل سطح پوست و جذب مایعات پزشکان در زیر پوشش خود ابتدا یک دست لباس جراحی می پوشند و پاچه های این لباس قابل شستشو را در چکمه های خود فرو می کنند.

لباس محافظ ویروس

روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری ابولا

ویروس ابولا و راه مبتلا نشدن به آن

لباس های کثیف عاملان ابتلا:

چنانچه در این بخش از سلامت نمناک می خوانید خونریزی از چشم، گوش، بینی، دهان و یا مقعد ، اسهال خونی و استفراغ همراه خون ازعلایم بیماری ابولا است. بیماران ممکن است خونریزی کنند. اسهال و یا استفراغ نیز می تواند همراه با خونریزی باشد.

هنگام پاکسازی البسه موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری می شود پس باید لباس های آلوده یا زباله پزشکی سوزانده شود و تجهیزات پزشکی ضدعفونی گردد.

تمیز و ضد عفونی نکردن قطرات ریز روی سطوح مختلف می تواند خطرناک باشد زیرا هنوز نمی دانیم این ویروس تا چه مدتمی تواند در محیط بیرون زنده بماند . پرستار مبتلا به ابولا در اسپانیا فقط دو بار با پوشیدن لباس محافظ به اتاقی که یکی از این بیماران در آن نگهداری می شد رفته بود.

ضدعفونی کردن با محلول سفیدکننده روشی مناسب برای مناطق دورافتاده ای است که به محلول ضدعفونی کننده الکلی دسترسی ندارند ، است . آب و صابون و محلول ضدعفونی کننده الکلی غشاء بیرونی این ویروس را از بین می برند .

ماسک طبی:

ماسک طبی از دهان در برابر پاشیده شدن خون یا سایر مایعات بدنی بیماران مراقبت می کند . اگر قبل از ماسک طبی ، ازماسک تنفس استفاده کرده باشید باید این ماسک را سوراخ کنید و بدین طریق راه را برای ماسک تنفس بازنمایید.

دستکش دولایه:

برای جلوگیری از ابتلا به ابولا تیم پزشکی باید حداقل دو دستکش روی هم بپوشند و آستین لباس خود را زیر دستکش ها بگذارند. این پزشکان باید بین هر بازید از بیماران دستکش های خود را تعویض ودست های خود را تمیز بشویند و ضدعفونی کنند و آنگاه دستکش های نو به دست کنند . همچنین باید از دستکش های با مقاومت بالا برای جابجایی زباله های عفونی استفاده نمایند.

دستکش پزشکی

چگونه می توان به ابولا مبتلا نشد؟

ابولا را چگونه مهار کنیم؟

چکمه:

هنگام مقابله با ابولا پزشکان از چکمه های لاستیکی استفاده می کنند و پاچه های شلوار خود را درون چکمه می گذارند. در صورت عدم دسترسی به چکمه ، پزشکان از کفش های کاملاً بسته، ضد آب و مقاوم در برابر سوراخ شدن استفاده می کنند.

پیشبند:

روی لباس سرهمی به عنوان لایه محافظ نهایی یک پیشبند ضد آب پوشیده می شود.

سرهمی:

این لباس مانند لباس هایی که برای محافظت و کار با مواد خطرناک می پوشند ، است که باید قبل از پوشیدن این لباس از سالم بودن آن اطمینان یابید.

ماسک تنفس:

ماسک تنفس باید در مرحله دوم و بعد از پوشیدن لباس سرهمی برای جلوگیری از انتقال ویروس و محافظت از سلامت پزشکان در برابر سرفه های بیماران پوشیده شود.

ماسک محافظ

آیا شما در معرض ابولا قرار دارید؟

ابولا یا ویروس ماربورگ چگونه منتقل می شود؟

تماس نداشته باشید:

تماس مستقیم با مایعات بدنی آلوده مانند خون، استفراغ و بزاق می توانند سبب انتقال ویروس کشنده ابولا شوند. بنابراین بیشترین افرادی که در معرض خطر ابتلا قرار دارند خانواده بیماران و پزشکانی که از آنان مراقبت می کنند و افرادی که بدون هیچ پوششی به بیمار نزدیک می شوند ، هستند.

تماس با بیماران تنها باید هنگام کمک های لازم پزشکی به آنان باشد و کادر پزشکی باید برای جلوگیری از انتقال ویروس هنگام ارائه درمان های پزشکی از دستکش های لاستیکی و پوشش صحیح و محافظ، مانند دستکش، ماسک، عینک محافظ، لباس سرهمی و چکمه های لاستیکی استفاده کند زیرا این ویروس نمی تواند از این پوشش عبور کند. اما افراد کمی به این پوشش پیشرفته دسترسی دارند.

هر 40 دقیقه یکبار باید افرادی که این لباس ها را پوشیده اند آنها را تعویض نمایند تا از انتقال ویروس در امان باشند.

دمای داخل این پوشش تا 40 درجه سانتیگراد می تواند بالا برود. پوشیدن این لباس ها 5 دقیقه و درآوردن آنها برای کسی که آن ها را پوشیده و فردی که برای پوشیدن به او کمک کرده، 15 دقیقه زمان می برد. این زمان برای ابتلا به این بیماری بسیار خطرناک است و به همی خاطر هنگام تعویض لباس روی افراد محلول کلر می پاشند.

هنگام نشستن یک قطره آلوده روی پوست ، بلافاصله باید آن را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده الکلی بشویید . اگر یک قطره عطسه داخل مستقیماً داخل چشم بشود ، موجب انتقال ویروس به بدن می شود. از مناطق آسیب پذیر بدن غشاء مخاطی دهان و داخل بینی و همچنین زخم های سطحی پوست هستند.

کلاه جراحی:

پزشکان برای اطمینان از اینکه هنگام کار در مراکز درمانی به طور تصادفی صورت خود را لمس نکنند از کلاه جراحی استفاده می کنند که بخشی از پوشش محافظ سر و گردن را تشکیل می دهد.

محافظت از ویروس

پزشکان چگونه می توانند به ابولا مبتلا نشوند؟

عینک ایمنی:

پزشکان برای جلوگیری از انتقال ابولا ، برای محافظت از چشم ها در برابر پاشیده شدن مایعات از عینک ایمنی که قبل از استفاده برای جلوگیری از بخار کردن شیشه آن محلولی به آن می پاشند ، استفاده می کنند. 

پیش گیری از ابولا:

پیش گیری بر اجتناب از ارتباط با ویروس ها تمرکز دارد.اقدامات احتیاطی زیر می توانند به جلوگیری از عفونت و شیوع ویروس ابولا و ماربورگ کمک کنند.

از مناطقی از شیوع شناخته شده دوری کنید:

قبل از سفر به افریقا و کشورهایی که فردی در آنجا به ابولا مبتلا شده است ، با چک کردن مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها، در مورد بیماری های همه گیر کنونی صحبت کنید.

دستهای خود را به طور مرتب بشویید:

همانند دیگر بیماری های عفونی، یکی از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه، شستشوی مکرر دست ها است. از صابون و آب و یا شستشو دهنده های بر پایه الکل استفاده کنید.

شستن دست ها

راه و روش مطمئن برای جلوگیری از ابولا

توصیه های بهداشتی برای ایمن ماندن از ابتلا به ویروس ابولا

فرد مبتلا باید تنها باشد و از دیگران دور بماند.

تمام تجهیزات، زباله های پزشکی، زباله های بیمار، و سطوحی که ممکن است با مایعات بدن تماس پیدا کرده باشند به ضد عفونی کردن نیاز دارند.

ویروس ابولا را می توان با حرارت (حرارت دادن 30 تا 60 دقیقه در دمای 60 درجه سانتی گراد و یا به مدت 5 دقیقه) از بین برد. برای ضد عفونی کردن سطوح، برخی حلال های چربی مانند برخی از محصولات مبتنی بر الکل، مواد شوینده، هیپوکلریت سدیم (سفید کننده) و یا هیپوکلریت کلسیم مناسب در غلظت های مناسب می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ردیابی ارتباطی. ردیابی تماس از اهمیت ویژه ای برخوردار است که شامل شیوع بیماری می شود.

شامل پیدا کردن هر کسی که ارتباط نزدیکی با افراد مبتلا داشته باشد و به دنبال نشانه هایی از بیماری به مدت 21 روز باشد. CDC بیان می کند که در طول 21 روز، افراد باید دو بار در روز تب خود را تحت نظارت داشته باشند و در صورت بروز تب و یا علایم دیگر به مقامات بهداشت عمومی اطلاع دهند.

اگر هر یک از این تماس ها با این بیماری همراه شود، باید منزوی، تست و درمان شوند سپس فرآیند را با ردیابی تماس ها تکرار کنید.

بهداشت ابولا

اینگونه می توانید به ابولا مبتلا نشوید

پیشرفت واکسن ابولا:

دانشمندان بر روی انواع مختلفی از واکسن هایی که از مردم در مقابل ویروس های ابولا و ماربورگ محافظت می کنند، کار می کنند. برخی از نتایج امیدوارکننده بوده اند، اما نیاز به آزمایش های بیشتری است. 

 

تمام راههای پیشگیری از ابتلا به ویروس مرگبار ابولا

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / ebolavirusnet / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی