تیروئید
برای درمان کم کاری تیروئید مصرف غذاها و داروهای مناسب بسیار موثر و بسیار حائز اهمیت است، بنابراین بهتر است با مواد غذایی مفید و مضر برای کم کاری تیروئید آشنا باشید.

برنامه ی غذایی برای درمان کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید شرایطی است که در آن بدن به اندازه کافی هورمون های تیروئیدی تولید نمی کند. هورمون های تیروئید به کنترل رشد ، ترمیم سلول ها و سوخت و ساز بدن کمک می کند. بنابراین افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ممکن است خستگی ، ریزش مو ،افزایش وزن ، احساس سرماخوردگی و بی حالی را تجربه کنند. این بیماری بین یک تا دو درصد افراد را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. زنان 10 برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا خواهند شد.

غذاها به تنهایی کم کاری تیروئید را درمان نمی کنند اما با این حال ترکیبی از مواد مغذی و داروهای مناسب می تواند به کاهش این علائم و عملکرد مناسب تیروئید کمک کند. در این قسمت از سلامت نمناک بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید و باید و نبایدهای آن را برایتان ارائه خواهیم داد.

کدام مواد غذایی مهم هستند؟

اگر چه که رژیم غذایی نمی تواند کاملاً کم کاری تیروئید را درمان کند اما سه نقش اساسی در مدیریت این بیماری خواهد داشت.

غذاهایی که حاوی مواد مغذی خاصی مثل ید ، سلنیوم و روی هستند، می توانند به حفظ عملکرد طبیعی تیروئید کمک کنند.

غذاهای دیگری هستند که با عملکرد تیروئید تداخل ایجاد می کنند ، مثل غذاهای حاوی گیتروژن یا سویا. بنابراین کاهش مصرف آن ها باعث بهبود علائم کم کاری تیروئید می شود.

بعضی از غذاها و مکمل ها می توانند با چگونگی جذب تیروئید مرتبط باشند که محدود کردن این مواد نیز کمک کننده است. تیروئید کم کار می تواند منجر به اضافه وزن شود زیرا متابولیسم فرد را آهسته تر خواهد کرد بنابراین شخص مبتلا به تیروئید کم کار باید برای یک رژیم غذایی سالم برنامه داشته باشد تا از اضافه وزن خود جلوگیری کند.

تغییر در رژیم غذایی می تواند روی چگونگی احساس فرد تاثیر داشته باشد و به بهبود کیفیت زندگی او کمک کند.

تغذیه کم کاری تیروئید

مواد مغذی زیر می تواند به بهبودی کم کاری تیروئید کمک کند:

- ید

بدن برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دارد. اگرچه که بدن نمی تواند خودش ید را بسازد، پس باید آن را از رژیم غذایی دریافت کند. کمبود ید همچنین می تواند باعث بزرگ شدن غده تروئید شود.

غذاهای حاوی ید شامل موارد زیر هستند:

- سلینیوم

سلنیوم یک ماده مغذی است که در تولید هورمون تیروئید نقش دارد و دارای فعالیت آنتی اکسیدانی می باشد. بافت تیروئید به طور طبیعی حاوی سلنیوم است و مطالعات نشان می دهد که وجود سلنیوم در بدن به دوری از بیماری های تیروئیدی و افزایش سلامت کلی فرد کمک می کند.

سلینیوم

غذاهای حاوی سلنیوم شامل موارد زیر می باشند :

 • بادام زمینی برزیلی
 • تن ماهی
 • میگو
 • گوشت گاو
 • گوشت مرغ
 • تخم مرغ
 • جوی دو سر
 • نان غنی شده

- زینک

زینک یکی دیگر از مواد مغذی مهم است که تاثیرات مفیدی روی هورمون های تروئید فرد دارد.

مکمل زینک می تواند در ترکیب با سلنیوم و یا به تنهایی مصرف شود که در هر دو حالت، سطح هورمون تیروئید تی 3 و تی 4 را افزایش می دهد.

مکمل زینک

غذاهای حاوی زینک شامل موارد زیر می باشند :

در این قسمت مواد غذایی مفید برای کم کاری تیروئید را به اختصار نام می بریم :

 • زرده و سفیده تخم مرغ
 • گوشت در تمام انواع سفید و قرمز
 • انواع ماهی و میگو و تن ماهی
 • تمام سبزیجات مخصوصا به صورت آبپز
 • تمام میوه ها از جمله تمشک، موف پرتقال و گوجه فرنگی
 • غلات فاقد گلوتن مثل برنج، کوینوآ، دانه چیا و بذر کتان
 • نوشیدنی هایی مثل آب و دیگر نوشیدنی های بدون کافئین

رژیم کم کاری تیروئید

لیستی از غذاهایی که باید از آن ها دوری کنید :

بعضی از غذاها هستند که با تیروئید تداخل دارند و سلامت آن را مختل می کنند که با محدود کردن مصرف آنها می توان مشکلات تیروئید را بهبود بخشید.

- گیتروژن

بعضی از غذاها حاوی گیتروژن هستند که تولید هورمون تیروئید را کاهش می دهند.

مواد غذایی حاوی گیتروژن معمولا سبز و شکلی صلیبی دارند و موارد زیر را شامل می شوند :

اگرچه که این غذاها فواید بی شمار دیگری نیز برای سلامتی دارند ولی چنانچه در بخش سلامت نمناک خاطرنشان کرده ایم افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند ، باید این غذاها را در حد متعادل مصرف کنند تا هورمون های آن ها تحت کنترل باشند. البته که پخت غذا می تواند اثر گیتروژن را کاهش دهد.

کلم بروکلی و اسفناج

- گلوتن

کم کاری تیروئید با اختلالات سیستم ایمنی ارتباط دارد ، بنابراین ممکن است که بیش از بقیه در معرض بیماری های خود ایمنی مثل بیماری سلیاک باشید.

بیماری سلیاک باعث التهاب مزمن و آسیب به روده کوچک می شود که علت آن نیز هضم نشدن گلوتن در بدن است. گلوتن یک پروتئین موجود در گندم و دیگر غلات مثل جو و گندم سیاه است.

درمان بیماری سلیاک از طریق حذف گلوتن در رژیم غذایی می باشد. افرادی که کم کاری تیوئید آن ها منجر به اختلالات سیستم ایمنی شده است، حتما باید گلوتن را از غذای خود حذف کنند.

- سویا

محققان به این نتیجه رسیده اند که سویا با چگونگی تولید هورمون تیروئید مرتبط است.

مطالعات نشان می دهد که کم کاری شدید تیروئید بعد از مصرف مواد حاوی سویا به مدت شش ماه افزایش می یابد. اگر این مواد غذایی را مصرف نکنید و به مصرف دارو بپردازید ، می توانید کم کاری تیروئید را بهبود ببخشید.

مصرف سویا

مواد غذایی حاوی سویا شامل موارد زیر می باشند :

- غذاهای فراوری شده

موا غذایی فراوری شده کالری بالایی دارند و فواید آن ها بسیار کم است، پس باید از آن ها دوری کرد. غذاهای فرآوری شده باعث افزایش وزن نیز می شوند.

نمونه ای از غذاهای فراوری شده شامل موارد زیر می باشند:

دیگر راهکارهای رژیم غذایی

غذاهای مشخصی و مکمل هایی وجود دارند که اثر داروهای کم کاری تیروئید را کمتر می کنند.

داروها و مکمل های زیر با جذب هورمون تیروئید در بدن تداخل ایجاد می کنند:

 • داروهای ضد ترش کردن معده
 • داروهای کاهش ترش کردن معده
 • مکمل آهن
 • غذاها و نوشیدنی های حاوی فیبر بالا
 • غذاهای حاوی ید بالا
 • غذاها بر پایه سویا

افرادی که از این مکمل ها و داروها استفاده می کنند ، باید منظم تحت نظر پزشک باشند تا میزان آن ها را برای کنترل تیروئید کم و زیاد کنند.

تغذیه کم کاری تیروئید

راهکارهایی مهم برای وزن سالم

- به اندازه کافی استراحت کنید :7 الی 8 ساعت خواب شبانه برای هرکس لازم است. خوابیدن کمتر از این مقدار باعث افزایش چربی، مخصوصا در ناحیه شکم می شود.

- خوردن هوشمندانه را تمرین کنید :به غذاهایی که می خورید، دقت کنید. به سرعت غذا خوردن خود دقت کنید. با غذا ارتباط برقرار کنید. مطالعات نشان می دهد که ایمان به کاهش وزن هنگام غذا خوردن، در کاهش وزن شما موثر است.

- یوگا و مدیتیشن انجام دهید :یوگا و مدیتیشن به از بین بردن استرس کمک می کند و سلامت کلی شما را افزایش می دهد و تحقیقات نشان می دهد که این دو تمرین ، وزن شما را سالم نگه می دارد.

- رژیم غذایی با کربوهیدرات کم را امتحان کنید :مصرف غذاهایی با میزان کم و یا متوسط کربوهیدرات ، برای داشتن یک وزن متناسب بسیار مهم است. اگرچه که نباید از رژیم کتوژنیک پیروی کنید زیرا مصرف بیش از حد کم کربوهیدرات باعث پایین آمدن هورمون تیروئید می شود.

تغذیه و مواد غذایی مفید و مضر برای کم کاری تیروئید

4.6518
این مطلب مفید بود ؟47939
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : nih / thyroid / nih / foodallergy / thyroid / hindawi / nih / healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : تیروئید
وبگردی