گیاه نماز
گیاه مارانتا لوکونورا از زیباترین و جذاب ترین گیاهان آپارتمانی می باشد و اگر تصمیم به نگهداری و پرورش این گیاه دارید، باید یک سری نکات مهم را رعایت کنید.

آموزش نکات و شرایط لازم برای نگهداری مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

اصالت این گیاه به برزیل برمی گردد و به آن گیاه نمازی نیز می گویند. گیاه مارانتا لوکونورا یکی از زیباترین گیاهان خانگی محسوب می شود. این گیاهان برای گلدان‌های آویز سبدی بسیار مناسب هستند. فرقی ندارد که در نگهداری از گیاه خبره باشید یا تازه‌کار، در هر حال این گیاه انتخاب خوبی است. در این قسمت از نمناک در مورد چگونگی مراقبت از آن با شما صحبت خواهیم کرد.

مارانتا لوکونورا یک گیاه نسبتا پهن با شکل بیضی و برگ‌های سبز تیره می باشد که رد پای سبز روشن و یا سفید روی آن دیده می شود. رگ و ریشه‌های روی برگ‌های این گیاه با رگه‌های قرمز دیده می شود که در زیر برگ نیز وجود دارند.

علت نام گذاری گیاه، نوع حالت آن می باشد. این گیاه عادت دارد که حالت برگ هایش در شب‌ها به سمت بالا باشد. برگ‌های این گیاه مانند دست افراد هنگام نماز خواندن یا دعا کردن، نزدیک بهم می شوند.

رشد گیاه مارانتا

انواع گیاهان نماز

تقریبا 40 الی 50 گونه مختلف از گیاه نمازی وجود دارد اما رایج ترین آنها با فاصله زیاد، گیاه مارانتا لوکونورا می باشد. در این قسمت، گونه‌های دیگری از این گیاه را به شما معرفی می کنیم.

  • گونه مارانتا لوکونورا یک گونه کلاسیک از گیاه نماز است که به گیاه نماز قرمز نیز معروف می باشد.
  • گونه سیاه، گیاه نماز که برگ هایی با رگه‌های نقره‌ای و آبی با لکه‌های بنفش و سبز پررنگ دیده می شود.
  • گونه "کیم" نیز دارای لکه‌های بنفش می باشد و جدا از لکه‌های بنفش، برگ‌های آن ردپایی از سفید و کرم نیز دارند. برگ‌های گونه کیم، سبز روشن می باشند و نقاط و لکه‌های روی آنها حتی سبز کاملا روشن است که اغلب با کرم نیز مخلوط است.
  • گونه اریترونورا نیز دارای برگ‌های سبز پررنگ با الگوهای بنفش می باشد و رگه‌های روی آن به رنگ قرمز خونی هستند.

گیاه دعاخوان

نحوه مراقبت از گیاه نماز

برای این که بتوانید یک گیاه نماز زیبا داشته باشید، باید نکات زیر را در مورد آن اجرا کنید:

دما و آب

برای بهترین حالت رشد گیاه نماز، باید بدانید که این گیاهان به خشکی هیچ علاقه‌ای ندارند و باید همیشه آنها را مرطوب نگه دارید اما اجازه ندهید که ریشه‌های گیاه خیس باشند. زمانی که به آنها آب می دهید، از آبی با دمای اتاق، استفاده کنید و در ماه‌های زمستان باید میزان آب دادن را کمتر کنید.

خاک

در رابطه با سؤال برخی از شما کاربران در مورد این نکته مهم از نمناک باید توضیح دهیم که خاکی که برای این گیاه استفاده می کنید، باید به اندازه کافی قابلیت زهکشی داشته باشد. اگر از خاکی استفاده می کنید که زهکشی خوبی ندارد، کمی سنگ مروارید یا شن‌های درشت به آن اضافه کنید.

دستورالعمل میکس کردن خاک گیاه نماز:

  • یک بخش سنگ مروارید یا ماسه‌های درشت
  • یک بخش خاک باغچه
  • یک بخش خزه یا الیاف نارگیل
  • کمی گرد و خاک آهک

برای افزایش زهکشی می توانید کمی سنگریزه یا شن را ته گلدان بپاشید و مطمئن شوید که منافذ زهکشی آن کافی است.

گل مارانتا

کود گیاهی

در طول فصل رشد از بهار تا پاییز، باید هر دو هفته یک بار این گیاه را تغذیه کنید. کود گیاهی شما باید با کیفیت بالا و حلال در آب باشد و در فصل زمستان نیز میزان کوددهی را کم کنید.

عوض کردن گلدان

نیاز نیست که پشت سر هم و به دفعات بالا گلدان این گیاه را عوض کنید. البته زمانی که ریشه‌ها در گلدان محصور می شوند، رشد آنها آهسته‌تر خواهد شد.

اگر قصد عوض کردن گلدان را دارید، گلدانی انتخاب کنید که پهنای آن بزرگ‌تر از گلدان فعلی باشد. سپس گیاه را به سادگی از گلدان قبلی خارج کنید و آن را داخل گلدان جدید با کمی خاک میکس قرار دهید و اگر مرتب به این گیاه آب دهید، رشد آن آسان و سریع می شود.

هرس کردن

اگر می خواهید که این گیاه رشد بیشتری داشته باشد، باید آن را هرس کنید. از قیچی‌های مخصوص باغبانی استفاده کنید و ساقه هایی که بیش از حد دراز شده اند را برش دهید.

گیاه نماز در این شرایط به هرس کردن پاسخ می دهد و مستقیما از قسمتی که هرس شده، زنده‌تر و شاداب‌تر می شود.

مراقبت از گیاه نماز

قلمه زدن

قلمه زدن گیاه نماز به طرز شگفت انگیزی آسان است. تمام چیزی که نیاز دارید، این است که ساقه را در زیر انتهای برگ برش دهید و سپس این برش‌ها را در هورمون ریشه قرار دهید و آنها را در یک لیوان آب بگذارید و حتما آب آن را هر دو روز یک بار عوض کنید. همچنین می توانید قسمت‌های برش داده شده را مستقیما درون خاک گلدان قرار دهید. فقط مطمئن شوید که خاک را مرطوب نگه دارید.

مشکلات رشد گیاه

اگر نوک برگ‌های گیاه نماز به رنگ قهوه‌ای در آمده و یا فر خورده باشد، یعنی این که گیاه شما در معرض نور بیش از حد بوده است. یکی دیگر از علت‌های نوک قهوه‌ای می تواند به کلر موجود در آب مربوط باشد. بهتر است که از آب تصفیه شده استفاده کنید و اجازه دهید که 24 ساعت از آب دادن بگذرد و بعد دوباره به آن آب بدهید.

انواع گیاه مارانتا

آفت ها

بیشتر آفت‌های مربوط به گیاهان خانگی می تواند به گیاه نمازی نیز حمله کند، اما کرم عنکبوتی جزء رایج ترین آنها می باشد. خط نقره‌ای نشان دهنده این است که گیاه نماز در معرض رطوبت بالا قرار نگرفته است، یا اینکه کرم عنکبوتی به آن آسیب زده است. پس اگر رطوبت را در مقدار نسبتا بالایی ثابت نگه دارید، با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

بیماری ها

یکی از بیماری‌های موجود در این گیاهان، بیماری کرمی است که نشان دهنده کنترل کم، روی گیاه می باشد و همچنین در صورت آبیاری بیش از حد گیاه اتفاق می افتد. راحت ترین راه برای از بین بردن این مشکل این است که بیش از حد آب دادن را کنار بگذارید و اجازه ندهید که برگ‌ها بیش از حد مرطوب و خیس بمانند و همچنین می توانید از روغن چریش برای از بین بردن این بیماری و جلوگیری از شیوع آن استفاده کنید.

رطوبت گیاه را چگونه افزایش دهیم؟

اگر در منزل شما رطوبت کافی وجود ندارد، یک ظرف آب را نزدیک گیاهتان قرار دهید تا بخار آن بتواند به محیط رطوبت ببخشد.

راهنمای نگهداری و پرورش مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

4.626
این مطلب مفید بود ؟242
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی