بارش برف

هشدار سازمان هواشناسی: بارش برف تداوم دارد

تاریخ انتشار : 22 بهمن 1398کد مطلب : 2456زمان مطالعه : 3 دقیقه
سازمان هواشناسی از تداوم بارش برف و کاهش ناگهانی دما در کشور خبر داد و نسبت به کولاک برف، یخبندان، لغزندگی جاده ها و آبگرفتگی معابر هشدار داد.

تداوم بارش برف

تسنیم:بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز فعالیت سامانه بارشی در سواحل دریای خزر، دامنه های جنوبی البرز و شمال شرق به صورت بارش برف و وزش باد گاهی وزش باد شدید و بارش در استان های سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی هرمزگان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی به صورت رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی می شود. 

همچنین برخی مناطق غرب کشو، دامنه های زاگرس مرکزی واقع در استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری و شمال خوزستان بارش پراکنده گاهی وزش باد شدید خواهند داشت. 

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور شدت بارش امروز در استان های گیلان، مازندران، خراسان شمالی، جنوب کرمان و شرق هرمزگان خواهد بود. امروز برای برخی مناطق مرکزی، جنوب شرق و شرق کشور به سبب وزش باد شدید پدیده گردوخاک پیش بینی می شود. 

روز چهارشنبه علاوه بر افت محسوس دما در نیمه شرقی کشور در بخش هایی از سیستان و بلوچستان بارش پراکنده و وزش باد شدید و گردوخاک پیش بینی شده که از بعدازظهر فردا ناپایداری در این مناطق کاسته خواهد شد. 

روزهای پنجشنبه و جمعه در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم بوده اما در مرزهای غربی استان های آذربایجان غربی و کردستان احتمال بارش پراکنده وجود دارد. در مدت یاد شده در بیشتر مناطق کشور دما 5 تا 10 افزایش می یابد. 

سازمان هواسناسی اعلام کرده شنبه هفته آینده در شمال غرب کشور و غرب سواحل دریای خزر بارش های راکنده پیش بینی می شود. امروز دریای خزر و طی سه روز آینده خلیج فارس به خصوص مناطق مرکزی و شرقی آن و همچنین دریای عمان و تنگه هرمز مواج خواهد بود.

 

در همین حال مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از تداوم بارش برف و باران و سرما و یخبندان در کشور خبر داد.

تداوم بارش برف و کاهش ناگهانی دما در کشور 

صادق ضیائیان گفت:فعالیت سامانه بارشی امروز به شکل بارش برف در استان های زنجان، شمال قزوین، البرز، تهران، گیلان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، شمال سمنان و ارتفاعات البرز و بارش برف و باران در استان های، مازندران و گلستان است. 

وی با اشاره به بارش باران همراه با رعدوبرق در استان های هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان، سیستان وبلوچستان و خراسان جنوبی، افزود:با توجه به لغزندگی جاده ها، کولاک برف و کاهش دید، اختلال در تردد محورهای مواصلاتی و آب گرفتگی معابر عمومی، هموطنان در ترددهای شهری و جاده ای احتیاط کرده و تجهیزات زمستانی همراه داشته باشند. 

وی با اشاره به کاهش 5 تا 10 درجه ای دما طی امروز در استان های واقع در شمال غرب، غرب، مرکز، دامنه های البرز و سواحل دریای خزر، تصریح کرد:از دیروز در استان های جنوب غرب کشور کاهش ناگهانی 15 تا 20 درجه ای دما روی داده و در استان های واقع در شمال شرق، شرق و جنوب نیز تا فردا دما 10 تا 15 درچجه کاهش می یابد. 

به گفته وی، اثر مخاطره کاهش دما، به شکل، سرمازدگی و یخ زدگی بروز پیدا خواهد کرد و توصیه می شود، مدیریت در توزیع و مصرف بهینه حامل های انرژی به کار گرفته شود. 

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با پیش بینی وزش باد شدید در برخی مناطق کشور افزود:این پدیده امروز در استان های، فارس، بوشهر، کرمان، یزد، سیستان وبلوچستان، هرمزگان، قزوین، البرز، مرکزی، تهران، قم، اصفهان و سمنان، روی می دهد. 

ضیائیان با اشاره به مخاطراتی مانند آسیب به گلخانه ها و سازه های موقت، توصیه کرد:تمهیدات لازم برای کاهش خسارت های احتمالی در این خصوص به کارگرفته شود.

انتهای پیام/م 

هشدار سازمان هواشناسی: بارش برف تداوم دارد

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
برچسب : هواشناسی
وبگردی