نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان راههای مقابله با ترس از هواپیما
ترس از هواپیما ، دلایل ترس از هواپیما
بسیاری از افراد سوار شدن هواپیما و پرواز را یکی از ترسناک ترین اتفاقات زندگی خود می دانند. اگر تا کنون خود یا همسرتان به خاطر ترس از سوار شدن به هواپیما اجتناب کرده اید خواندن این مطلب را از دست ندهید.

دلایل ترس از هواپیما

برای میلیون ها نفر از مردم دنیا، سوار هواپیما شدن و پرواز کردن با آن از ترسناک ترین کارهایی است که آنها می توانند تصورش را بکنند. طبق آمار و ارقام پرواز کردن 29 برابر از سفر با خودرو امن تر است. هزاران هزار پرواز به طور روزانه ، به موقع و به سلامت صورت می گیرد، با این وجود میلیون ها نفر همچنان از پرواز وحشت دارند. 

ترجیح می دهند تا از وسایل نقلیه دیگربرای مسافرت استفاده نمایند . بعضی از این افراد هرگز سوار هواپیما نشده اند و بی جهت ترس از پرواز با هواپیما ومسافرتهای هوایی را به گزارشهای روزنامه ها از سقوط هواپیماها نسبت می دهند . با اینکه خلبانها با در نظر گرفتن هزاران کیلومتر مسافرت هوایی ، بدون هیچ حادثه نسبتاً ناگواری موفق می شوند و مسافران بی هیچ خطری به مقصد می رسند ، اما آنها بدون هیچ دلیلی از رفتن به اولین سفرهوائی هراس دارند ، و با این تصور که اولین سفر آنها آخرین آن خواهد بود ، ذهن خود را آزار می دهند.

غلبه بر ترس از هواپیما

اگر شما هم همسری دارید که تا حالا به دلایل مختلفی از سوار شدن به هواپیما اجتناب کرده، بدنیست این فوبیا را در نظر بگیرید.

آنها افراد به خصوصی نیستند اما وانمود می کنند خاص هستند. بهتر است بگوییم کمی متظاهرند. پرهیجانند. با حرارات صحبت می کنند. همیشه در عجله اند اما نه به این دلیل که هول هستند، بلکه به این دلیل که همه کارهایشان را به دقیقه نود موکول می کنند و به همین دلیل همیشه دیر به قرارهایشان می رسند. بسیار اجتماعی و برون گرا هستند اما همواره از این می ترسند که نکند آنطور که باید خود را معرفی نکرده باشند.

ترس از گیر افتادن محور اصلی شخصیت آنهاست. به همین دلیل از جاهای بسته می ترسند. وقتی برایشان بلیط سینما می گیرید با اکراه قبول می کنند. اگر هم قبول کنند، وسط فیلم برای دستشویی رفتن یا خریدن تنقلات بیرون می روند یا صندلی هایی را ترجیح می دهند که کنار درب خروجی باشد. ترس از هواپیما نیز به همین دلیل است. ترس از دندان پزشکی نیز در این افراد زیاد دیده می شود.

آنها وقتی ساختمان بلندی را می بینند، احساس می کنند ساختمان می خواهد روی آنها خم شود و به آنها فشار بیاورد. با نگاه کردن به دیوارها و سقف احساس خفگی، له شدن و فشردگی دارند و به دنبال آن دچار کلافگی و بی قراری شوند.

آنها سابقه ترس از امتحان را نیز در کارنامه خود دارند البته نه به این دلیل که دانش آموز تنبلی بوده یا تمرکز کافی ندارند، بلکه همواره از این واهمه داشته اند که نکند برای پاسخ به سوالات وقت کم بیاورند.

آنها معمولا لجباز و نافرمان هستند. بیشترین نافرمانی آنها از قدرت حاکم بر زندگی شان مانند پدر و مادر یا شوهر، صاحب کار و… است. باز به این دلیل که وقتی به آنها دستوری داده می شود، احساس تنگی و خفگی پیدا و مدام تقلا می کنند خود را از این وضعیت نجات دهند.

البته ترس از سفرهای هوایی در هومیوپاتی داروهای زیادی دارد اما اگر شما این خصوصیات را دارید، بهتر است سراغ یک پزشک هومیوپات رفته و با مشورت او داروی نیترات نقره رقیق شده مصرف کنید.

راههای مقابله با ترس از هواپیما

* مسافرانی که به ترس از پرواز دچار هستند به هیچ وجه نباید از پنجره به بیرون نگاه کنند و بهتر است در تمام طول سفر کرکره ها را بسته نگه دارند.

* پرهیز از نوشیدنی های کافئین دار از دیگر نکته های مهم درخصوص مسافران مضطرب است؛ زیرا کافئین ضربان قلب را بالا می برد و دگرگونی حال فرد بیمار را سرعت می بخشد.

* اگر پرواز بعد از وعده های غذایی است بهتر است فرد مضطرب غذایی بخورد که در آرام نگه داشتن وی در طول سفر کمک و در عین حال انرژی مورد نیاز وی را تامین کند. شیر، دانه کنجد، گوشت بوقلمون، کاهو و منابع غذایی دارای کربوهیدرات دار در صورت نداشتن آلرژی های غذایی، می تواند گزینه های مناسبی باشد.

راههای مقابله با ترس از هواپیما

راههای مقابله با ترس از هواپیما
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 24
برگرفته از برترینها-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 19 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف