شجاع بودن

تمرین شجاعت و راهی برای نترس بودن

کد مطلب : 60521زمان مطالعه : 7 دقیقه
شجاع و نترس بودن، از صفاتی می باشند که همگی دوست داریم تا به این صفات برسیم و زندگی بدون استرسی داشته باشیم. اما چگونه می توانیم فردی شجاع باشیم؟

چگونه فردی شجاع باشیم و بر ترس هایمان غلبه کنیم؟

در این مقاله خواهید آموخت که چگونه شجاع باشید. بله شما نیز می توانید به یک فرد شجاع تبدیل شوید. بسیاری از ما از شرایط خیلی پیش پا افتاده هم ترس داریم. به عنوان مثال هنگامی که روی بلندی قرار می گیریم، وحشت می کنیم یا زمانی که قرار است یک تفریح خاص داشته باشیم، اجتناب می کنیم و به طور کلی انسان شجاعی نیستیم. با ما در این بخش از نمناک همراه شوید تا تکنیک های ساده ولی فوق العاده موثر شجاعت را بیاموزید.

ترس همیشه وجود دارد 

طبق گفته دکتر لوئیس؛ آرامش به معنای نبود مشکل و سختی نیست، بلکه توانایی مقابله کردن با آن است. در نتیجه شجاعت هم به معنای نبود ترس نیست. همه ما در زندگی از چیزهایی می ترسیم که راه غلبه کردن بر آن ها این است که یاد بگیریم چگونه مدیریتشن کنیم و با ترس هایمان مواجه شویم. 

ترس

باید از ترس ها تشکر کرد

در واقع ما به گونه ای خلق شده ایم که احساس ترس داشته باشیم . احساس ترس یعنی غریزه زنده ماندن. هنگامی که حس اضطراب و ترس در مورد چیزی در شما ایجاد می شود، زمانی است که باید شرایط را ارزیابی کرده و تصمیم گیری کنید. 

تصمیم بگیرید که شجاع باشید

همه انسان ها در شرایط مختلف واکنش های متفاوتی دارند و نمی توان یک دستورالعمل خاص برای مدیریت آسان ترس ها تجویز کرد. اگرچه اولین مرحله برای شروع، این است که با خودتان تصمیم بگیرید. در واقع باید تصمیم بگیرید که شجاع و قوی باشید. تصمیم بگیرید که ترس ها شما را کنترل تان نکند سپس خواهید دید که فرصت ها چگونه  سر راه شما قرار می گیرد تا این تصمیم را عملی کنید. 

قدرت و استقامت فیزیکی نوع مهم شجاعت نیستند

افرادی که می توانند از روی پل ها، ارتفاعات، هواپیما، کوه ها یا ساختمان های بلند بپرند، شجاع هستند اما این مهم ترین نوع شجاعت نیست. گاهی اوقات مشکلات ذهنی که ناشی از نداشتن شجاعت است، به شدت شما را درگیر می کند و ربطی هم به کارهای جسمانی ندارد. پس سعی کنید تلاش خود را روی مدیریت ترس هایی اختصاص دهید که درونی است و ربطی به جسم ندارد و با آن ها مواجه شوید. 

استقامت فیزیکی

محدودیت ها را بپذیرید

شما سوپرمن نیستید و قرار نیست که همه کار های دنیا را در هر زمانی که اراده کردید انجام دهید. بنابراین گاهی اوقات کاملاً طبیعی است که هیچ کاری نکنید و فقط نظاره گر باشید. 

در هر صورت فکر دیگران را فراموش کنید و کاری را انجام دهید که احساس می کنید برای شما درست است. مجبور نیستید چیزی را به کسی ثابت کنید. افرادی که واقعاً به شما اهمیت بدهند، به تصمیمات تان نیز احترام می گذارند و شما را به سمت شرایط ناراحت کننده هول نمی دهند.

ماهیچه های مغزی را تمرین دهید

نقاط قوت اهداف و ارزش های خود را بشناسید. داشتن اطلاعات و آگاهی در مورد خود باعث می شود که به شرایط استرس زا غلبه کنید و بدانید که در هر شرایطی باید چه عکس العملی داشته باشید. 

هدفی جسورانه برای خود تعیین کنید

هدفی جسورانه برای خود تعیین کنید که واقعاً به شما انگیزه دهد. این اهداف جسورانه ممکن است کمی شما را بترساند اما عیبی ندارد روی اهداف خود تمرکز کنید و خود را دست کم نگیرید. پیش از اینکه بزرگتر عمل کنید، لازم است که بزرگتر فکر کنید.

داشتن هدف

شجاعانه ترین لحظات زندگی خود را به یاد بسپارید

زمانی را برای خودتان یادآوری کنید که موفق شدید یک قله مرتفع را فتح کنید. به زمان هایی فکر کنید که به هر طریقی به ترس هایتان غلبه کردید. دقیقا در همان لحظه ها حس می کردید که چه قدر قدرتمند و با ارزش هستید و هیچ کس نمی تواند شما را شکست دهد. هر چقدر بیشتر به این لحظات فکر کرده و افتخار کنید، ترس کمتری را احساس خواهید کرد. 

کمی روی دیگران حساب کنید

به یاد داشته باشید که کمک خواستن هیچ اشکالی ندارد. استفاده از کمک دیگران علامت ضعف نیست. پس از این کار خجالت نکشید و کمک دیگران را بپذیرید. 

برای فرصت های فوق العاده فضا ایجاد کنید

اگر تمام روز خود را با مشغله های مختلف پر کنید و به همه  فرصت های «خوبی» که سر راهتان قرار می گیرد جواب مثبت دهید، و تمام از ظرفیت خود برای انجام کارها استفاده کنید، دلسرد خواهید شد. پس گاهی به فرصت های خوب جواب منفی دهید تا برای فرصت های فوق العاده فضا ایجاد کنید.

فرصت های زندگی

ترس هایتان را ندید نگیرید

اگر در مورد شرایطی مردد هستید، اطلاعات خود را افزایش دهید. نادیده گرفتن ترس ها ، شما را بدتر می کند  بنابراین اطلاعات و آگاهی خود را بالا ببرید، از سوال پرسیدن نترسید و فرضیات را کنار بگذارید. 

تا زمانی که روی پل نیستید، نمی توانید از رودخانه عبور کنید

فکر نکنید که قرار است با اتفاقات خیلی خاص و وحشتناکی روبرو شوید. 95 درصد از ترس های شما هرگز به واقعیت تبدیل نمی شوند. پس خودتان را شکنجه ندهید. سعی کنید جزئیات کار را بفهمید تا بتوانید واقعیت را از خیال ترسناک خود جدا کنید. 

شما قوی تر از آن چه فکر می کنید هستید

همه ما لحظات شجاعانه ای را در زندگی پشت سر گذاشتیم که اصلاً فکرش را هم نمی کردیم. پس خودتان را دست کم نگیرید و بیش از حد به خودتان شک نداشته باشید. شما قوی تر از آنچ چیزی هستید که فکر می کنید. 

قوی بودن

از آسیب پذیری نترسید 

افرادی که مدام با ترس زندگی می کنند، معمولاً اعتماد به نفس بالایی ندارند. اگر از این می ترسید که دیگران بفهمند شما چه کسی هستید و چه ترس هایی دارید، مطمئن باشید که هیچ گاه نمی توانید به یک انسان شجاع تبدیل شوید. پس از نظرات دیگران نترسید و آسیب پذیری را بپذیرید. 

چیزی که می خواهید را درخواست کنید

شجاع باشید و چیزی را می خواهید را درخواست کنید. گاهی علت نرسیدن ما به خواسته هایمان مطرح نکردن آنهاست. دیگران نمی توانند ذهن شما را بخوانند پس اگر چیزی وجود دارد که آن را می خواهید، باید حاضر باشید که آن را درخواست کنید. ممکن است که با مطرح کردن درخواستتان با جواب منفی روبرو شوید که مهم نیست شما شجاعت ابراز را داشته اید.

با ترس هایتان روبرو شوید

قرار دادن خود در معرض ترس ها یک راه عالی برای غلبه بر فوبیا و ترس معمولی است. افرادی که از مار می ترسند، بعد از در دست گرفتن مار، طرز فکرشان تغییر می کند که البته انجام این کار باید تحت نظر متخصص انجام شود. 

ترسیدن از مار

بعضی قاعده ها را کنار بگذارید

تمایل به انجام ریسک داشته باشید، حرف های خود را به گوش دیگران برسانید و در صورت موافق نبودن با تفکر دیگران مخالفت کنید و با احترام نظرات خود را بیان کنید و نه برای اینکه دیگران دوستتان داشته باشند، آنها را مطرح نکنید. 

مثبت فکر کنید 

تفکرات مثبت باعث می شود که دیگران  شما را بیشتر دوست داشته باشند و به شما محبت کنند. پس اگر کسی هستید که کارهای مثبت و مورد علاقه تان را انجام نمی دهید، توقع اتفاقات خوب نداشته باشید.

استرس خود را بکاهید 

گاهی اوقات شما به دلیل مشکلات جسمی استرس را تجربه می کنید اما می توانید به ان غلبه کنید. غذای خوب بخورید و به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید. حتماً در تعطیلات از رفتن به جای خوش آب و هوا استفاده کنید و خوش بگذرانید. سپس متوجه خواهید شد که استرستان کاهش پیدا کرده است. 

کاهش استرس

شکست را بپذیرید و ادامه دهید 

اگر شکست خوردید، متوقف نشوید و فقط آن را پذیرفته و دوباره به ادامه مسیر بپردازید. 

عذرخواهی کنید

در صورت خطا کردن آن را بپذیرید و مسئولانه رفتار کنید و جسارت معذرت خواهی را داشته باشید و برای کاری که انجام دادید عذرخواهی کنید و سعی کنید هر آسیبی که وارد شده را جبران کنید.

دیگران را ببخشید

افراد ترسو و ضعیف هرگز نمی توانند ببخشند. نگه داشتن خشم باعث می شود که همشیه با زنجیری بسته شده به پاهایتان در زندگی حرکت کنید پس اگر از کسی کینه و خشم دارید آن را بنویسید و از شر کینه خلاص شوید، تا قادر شوید که سبک تر و آزادتر به جلو حرکت کنید.

بخشیدن دیگران

در برابر حقتان ایستادگی کنید

برای حق خود ایستادگی کنید،اگر تحمل کنید که کسی به حد و حدود شما تجاوز کند، باید انتظار هر اتفاقی را داشته باشید. با ایستادگی نکردن برای چیزی که تحمل می کنید، شما در حس حقارت خود شریک خواهید شد. پس حقتان را بگیرید و در برابر کسانی که حقوق شما را ضایع می کنند، خم نشوید.

با خطر و ناامنی مواجه شوید 

باید یاد بگیرید که چگونه با ناامنی های زندگی کنار بیایید. به عنوان مثال اگر از بی پولی ترس دارید، حتماً یک حساب پس انداز باز کنید. اگر ترس از دست دادن همسرتان را دارید، حتماً از یک مشاور کمک بگیرید و راه های غلبه بر ناامنی های زندگی را یاد بگیرید. 

فروتنی غلط را کنار بگذارید

فروتنی غلط را کنار بگذارید و از خودتان حمایت کنید و توانایی هایتان را مطرح کنید. این کار در دنیای کسب و کار امروز، به معنی نشان دادن برتری یا خودبینی نیست، بلکه باعث می شود افراد بدانند چه چیزی می دانید و کمک کنند که استعدادهایتان را مطرح کنید. 

فروتن بودن

برخی چیزها را رها کنید

گاهی ما شجاعت رها کردن نداریم و حتی اگر شانس شکست بسیار بالا باشد باز هم به تلاش و سرمایه گذاری روی آن ادامه دهیم. پس اگر سرمایه گذاری کاملاً جواب نمی دهد، شجاعت داشته باشید و آن را رها کنید. اگر خود را در چاله ای یافتید دست از کندن بردارید.

همیشه در حال یادگیری باشید 

رشد و ارتقای شخصیتی با تلاش برای یادگیری مداوم و ارتقای مهارت ها، فرصتی عالی برای غلبه بر ترس ها است. همیشه کتاب بخوانید و به دنبال علایق تان بروید و بیشتر یاد بگیرید.

چگونه فردی شجاع باشیم ؟ از همین الان شروع کن

463
این مطلب مفید بود ؟5013
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن /ف.ن
وبگردی