نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها درمان حمله پانیک یا اختلال هراس عصبی
حمله پانیک ، حملات پانیک
حمله پانیک یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که در تمام سنین دیده می شود اما شایعترین سن بین 20 تا 30 سالگی است.
بازدید : 66,034 نفر

حمله پانیک یا اختلال هراس عصبی

حمله پانیک یا حمله هراس یکی از اختلال های اضطرابی است که در آن فرد به طور ناگهانی دچار ترس و تپش قلب شدید، بدون وجود سابقه ای از بیماری های قلبی می شود. این اختلال باعث دستپاچگی و ترس شدید بیمار می شود و معمولا او را به مطب پزشکان می کشاند اما در بررسی های تخصصی هیچ نشانی از بیماری قلبی و جسمی دیده نمی شود.

یکی از بارزترین مثال ها درباره تپش قلب ناگهانی اختلال هراس یا حمله پانیک است. حمله هراس، اختلال اضطرابی است که فرد مبتلا به آن ناگهانی دچار حمله های هراس یا ترس و وحشت ناگهانی و دچار تپش قلب زیاد، تعریق، تنگی نفس و سرگیجه می شود. آنچه باعث شده اختلال پانیک متمایز از هراس های معمول باشد، نبود محرک خارجی و رخ دادن ناگهانی و بدون دلیل آن است. مبتلایان به حمله پانیک بسیار هراسانند و به پزشکان داخلی و قلب مراجعه می کنند ولی در آزمایش های مکرر، اکوکاردیوگرافی و تست ورزش هیچ نشانه ای از اختلال در قلب و عروق یافت نمی شود. همچنین بیماران از نظر سلامت تیروئید و... نیز بررسی می شوند. در صورتی که جواب همه آزمایش ها منفی باشد، آنگاه تشخیص حمله پانیک مطرح می شود.

حتما تاکنون بارها با افرادی مواجه شده اید که به طور ناگهانی دچار حملات تپش قلب و تنگی نفس می شوند و در همان حالی که ترس شدید از مردن یا آسیب جدی روانی و جسمی ایشان را فراگرفته است خود را به بیمارستان یا درمانگاه می رسانند.

اما پزشک اورژانس پس از گرفتن نوار قلب و معاینه به آنها می گوید:«مشکل از قلبتان نیست، مشکل از اعصاب و روان شماست.» این افراد که معمولا در سنین جوانی و سابقه مشکل قلبی هم ندارند دچار حمله پانیک هستند که در فارسی به «هول» ترجمه شده است.

حمله پانیک

حمله پانیک یکی از انواع اختلالات اضطرابی است 

علت حمله پانیک چیست؟

پانیک علائم زیادی دارد که عموما علامت های شایع بیماری های جسمی مانند تنگی نفس، تپش قلب، احساس خفگی، درد شکم و گزگز دست و پا است. اما در واقع مشکل ناشی از یک حمله شدید اضطراب است که به واسطه نزدیکی بین روان و جسم و ارتباط تنگاتنگ آنها خود را این گونه نشان می دهد.

حمله پانیک ممکن است توسط قرار گرفتن در موقعیت های مختلف مثل مواجهه با یک صحنه ترس آور، شنیدن یک خبر ناگهانی، مصرف مواد از جمله حشیش و حتی بدون هیچ اتفاق خاصی رخ دهد.

کسی با حمله پانیک نمی میرد

در زمان حمله تقریبا همه مبتلایان به این باور می رسند که در حال مردن هستند و مدام از پزشک می پرسند «آیا خوب می شوم؟» شدت اضطراب در زمان حمله به حدی است که حقیقتا می تواند چنین باوری را در فرد ایجاد کند.

افراد خانواده هم که با این نگرانی فرد مبتلا مواجه می شوند نگرانی مشابهی را تجربه می کنند و معمولا فرد را به نزدیک ترین بیمارستان و درمانگاه می رسانند. اما نکته مهم و کمک کننده این است که افراد بدانند این بیماری کشنده نیست و تقریبا در تمامی موارد بدون باقی ماندن آسیب جسمی جدی سپری می شود.

تکرار این واقعیت برای فرد بیمار در زمان حمله می تواند سبب کاهش اضطراب وی و افزایش سرعت کاهش علائم شود. در این شرایط همچنین بخصوص در فردی که پیش از حمله اخیر تحت معاینه قرار گرفته و تشخیص پانیک برایش قطعی شده بهتر است خانواده در انتقال فرد به بیمارستان عجله نکنند.

درمان حمله پانیک چیست؟

همان گونه که گفته شد پانیک از جمله اختلالات اضطرابی است که درمان آنها توسط روانپزشک یا متخصص اعصاب و روان انجام می شود. این افراد البته معمولا برای بار اول به پزشکان اورژانس یا متخصصان قلب مراجعه می کنند ولی پس از درمان اولیه فورا باید به روانپزشک مراجعه کنند تا پس از ارزیابی، درمان شروع شود چرا که در صورت تاخیر در درمان، احتمال دارد بیماری شدت یابد و به اختلال جدی در عملکرد فردی، اجتماعی و شغلی فرد منجر شود.

درمان این اختلال مانند اکثر اختلالات روانپزشکی دو بخش دارد:درمان دارویی و غیر دارویی که به طور معمول هر دو در کنار هم توسط روانپزشک انجام می شوند. البته می توان گفت درمان غیر دارویی در این اختلال به تنهایی کفایت نمی کند و معمولا نیاز به تجویز درمان دارویی نیز هست.

در زمان حمله پانیک باید چه کرد؟

در زمان بروز این اضطراب شدید، پیش از هر چیز خود فرد بهتر است مطالبی را که روانپزشک درباره این اختلال گفته است برای خود مرور کند و خانواده نیز ضمن شلوغ نکردن اطراف بیمار به وی درباره کشنده نبودن این حملات توضیح دهند. معمولا با چنین توضیحاتی حملات در حال وقوع برطرف می شوند.

اما در صورت افزایش شدت حمله فرد می تواند در یک کیسه پلاستیکی چند دقیقه نفس بکشد و این کار می تواند باعث کاهش اضطراب و شدت حمله شود. از طرف دیگر اکثر روانپزشکان برای بیمار مشخص می کنند که اگر حمله دست داد می توانند با خوردن کدام دارو به صورت اضافه از شدت پیدا کردن حمله جلوگیری کنند.

البته نکته مهم این است که در صورت تکرار حملات پانیک معمولا فرد مبتلا باید هر روز به مدت حداقل چند ماه دارو مصرف کند و این جدای از تکرار حملات است چرا که درمان اصلی این اختلال کاهش کلی اضطراب فرد است که می تواند به کاهش و حذف این حملات منجر شود.

پس اگر روانپزشک برای شما در این زمینه دارو تجویز کرد و از شما خواست هر روز دارویتان را مصرف کنید حتی در صورت حذف کامل حملات، تحت نظر روانپزشکتان دوره درمان را تکمیل کرده و از قطع زودهنگام و بدون هماهنگی دارو جدا خودداری کنید.

درمان حمله پانیک یا اختلال هراس عصبی

درمان حمله پانیک یا اختلال هراس عصبی
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 171
برگرفته از چاردیواری / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 159 12
نظر کاربران
سروش

سروش

من ي مدت ي بيماري هاي بد فكر ميكردم حالا دچار همچين حملاتي ميشم به طوري كه دارم بهش عادت ميكنم

پاسخ دادن 18 5
زهرا

زهرا

منم متاسفانه جديدا دچاراين بيماري شدم خيلي روحيموازدست دادم

پاسخ دادن 8 0
Moslim

Moslim

خیلی بده اما خدارو شکر من بدون دارو دارم خوب میشم

پاسخ دادن 9 6
محمد

محمد

سلام بچه ها منم دچار حمله پانیک هستم روزگارم سخت شده دارو جواب نمیده کلافم کرده نمیدونم چیکار کنم یه جورایی بهش عادت کردم ولی امیدم به خداست

پاسخ دادن 0 0
یوسف

یوسف

خدا رو شکر چه کار کردین شما خوب شدین من داخل مغازه هستم همیشه میگیره منو

پاسخ دادن 0 0
آرتین

آرتین

منم چند ساله از ابن بیماری رنج میبرم و حتی یه ماه تو بیمارستان بستری شدم اگه میخواین حالتو خوب بشه باید از استرس دور باشین وبه خودتون تلقین کنین که حالتو خوبه موشکی ندارین

پاسخ دادن 3 1
roza

roza

به نظرم هر چی تلقین کنی همون میشه پس چ بهتر که به چیزای خوب تلقین کنی امیدوارم همه زود اوکی شن

پاسخ دادن 4 0
عیسی

عیسی

اره.من تقریبا یه دو سال هست که اینطوری شدم.اولیش تو خواب بود.اخریم از مغزم زد به قلب خیلی بده.همش از استرسه.

پاسخ دادن 8 3
یوسف

یوسف

من هم این بیماری گرفتم خیلی سخته درد اور هست دکتر قلب رفتم گفت مشکلی نداری پیش روانشناس رفتم دارو داده چه کار کنم این بیماری از بین بره

پاسخ دادن 0 0
سجاد

سجاد

منم مدتی هست که از این بیماری رنج میبرم بیشتر تو جاهای شلوغ یا بسته اتفاق میفته .. من بیشتر تو حموم دچار این حمله میشم خیلی خیلی آزار دهندست خدا همه بیماران رو شفا بده

پاسخ دادن 1 1
محمد

محمد

بادام مویز و از گرمی ها بیشتر استفاده کن...هروز شیره انگور و ارده مصرف کن...و کندر شبا جویده شود..عالیه نتیجه میگیری...

پاسخ دادن 0 0
مرتضی

مرتضی

من دو ماهه به این بیماری دچار شدم.مهم تشخیص پزشکه.بعد از دوماه دوندگی توی بیمارستان های مختلف و خرج کلی پول و مراجعه به متخصصین مختلف،ازقبیل مغزو اعصاب و قلب و غددو غیره یه خانم دکتر متخصص داخلی احتمال این بیماری رو داد و منو به پزشک متخصص اعصاب و روان معرفی کرد.فقط بدونید هفتاد درصد بیماری توسط فکر مثبت خودتون حل و سی درصد توسط دارو حل میشه

پاسخ دادن 0 0
ناشناس

ناشناس

قسمت بدتر این بیماری اینه که فک میکنی داری دیوونه میشی و کنترلتو از دست میخای بدی، واقعا وحشتناکه، ولی از بیماریهایی است که قابل درمانه حتما به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید

پاسخ دادن 0 0
فاطمه

فاطمه

من هم اینطور بودم.فقط با عبادت ودعا ونزدیکی به خدا وگفتن ذکر میشه نجات پیداکرد.

پاسخ دادن 1 0
حسام

حسام

منم اینجوری شدم هی میرفتم نوار قلب میدادم فک میکردم دارم میمیرم یا دارم دیوونه میشم تا اینکه رفتم دکتر گفت چیزی نیس ی سری دارو داد الان خوبه خوب شدم اصلا نگران نباشید

پاسخ دادن 0 0
مرضیه

مرضیه

منم یک سال در گیر این بیماری شدم وهمونطور که بقیه گفتن به متخصص اعصاب وروان مراجعه کردم وتحت درمان هستم تنها راهش مشغول کردن خودت به چیزیه که از این حالت بیرونت بیاره....و اینکه ی هیچیم نیست الان تمام میشه ....وداروهاتونو هم قطع نکنید...امیدوارم همگی هرچه زودتر خوب بشیم چون حال بدی هست....

پاسخ دادن 0 0
عارف

عارف

منم چندساله درگیراین بیماریم چندبارروانپزشک رفتم امابعدچندروزکه احساس کردم خوب شدم داروروقطع کردم اماالان دوباره شروع شده دوباره رفتم دکترولی بامصرف یکماهه داروهنوزخوب نیستم

پاسخ دادن 0 0
بنفشه

بنفشه

حدود هفت ماهه که درگیر این بیماری شدم. اولین بار توی اتوبوس اتفاق افتاد پیاده شدم و واقعا نمیدونستم داره چه اتفاقی می افته نمی تونستم راه برم و تعریق و تهوع و نفس تنگی شدید داشتم. چکاب کامل که رفتم هیچ مشکلی نداشتم. در نهایت پزشک اعصاب و روان تشخیص پانیک داد. با وجود مصرف مرتب داروها توی 15 روز گذشته دوبار حمله بهم دست داده. اصلا دلم نمیخاد توی محل کارم این اتفاق بیفته. نمیدونم چیکار کنم. میخام باردار شم اما دکتر تا اتمام دوره درمان منعم کرده. برام دعا کنید که بیماری درمان بشه دلم میخاد مادر شم.

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف