دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها بهترین راه درمان وسواس فکری
درمان وسواس ، رفتار
اگر چند بار دستتان را شسته اید اما هنوز نگرانید که کثیف هستند،اگر برای اینکه مطمئن شوید در ماشین یا خانه را بسته اید باید چند بار آنها را امتحان کنید،دچار وسواس هستید،اما چه راهی برای درمان وسواس مناسب است؟چگونه می توان وسواس را درمان کرد؟
بازدید : 62,771 نفر

بهترین روش درمان وسواس

امروزه،افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و نه تنها با خود،بلکه با اطرافیان خود نیز درگیری هایی پیدا کرده اند. شخص وسواس،همیشه خود را از دیگران پاکیزه تر می بیند و همین،موجب رنجش اطرافیان می شود.

وسواس انواع گوناگونی دارد:وسواس فکری،اخلاقی و عملی و باید بدانیم،همان طور که شستشوهای بیش از اندازه،پیامدهای تلخ و ناگواری را به دنبال دارد،وسواس فکری هم با پریشان فکری هایی که زائیده پندارهای غلط شخص بد فکر می باشد،در نشست و برخاست ها و روابط اجتماعی،موجب اختلاف های دامنه داری می شود که همه را در آتش سوزان خود می سوزاند و خاکستر می کند.

درمان وسواس

وسواس و راه های درمان آن

وسواس چیست؟ 

ذهن شما غرق در یک فکر، ترس و یا نگرانی وسواسی می شود، مانند اینکه دستتان نجس شده است.

ممکن است در نظرتان نفرت انگیز باشند؛ اما بدانید بی معنا هستند و ممکن است با احساس و شخصیت شما تناسبی نداشته باشند، مثلا فردی این فکر که قالی هنوز هم پس از شستن نجس یا آلوده است)؛ و یا اعمال وسواسی(رفتارها یا اعمالی هستند که گرچه ممکن است آنها را بی معنا یا افراطی بخوانید؛ ولی احساس می کنید ناچارید آنها را انجام دهید.
گاهی اوقات ممکن است به هر زحمتی در برابر انجام آنها مقاوت کنید یا آنکه ممکن است تا زمانی که یک رفتار را به طور کامل انجام نداده اید، اضطرابتان کمتر نشود مثلا چندیدن بار شستن قالی یا قرینه کردن تمام لوازم منزل یا میزکار) و یا هر دو را داشته باشد.

وسواس جنبه ارثی دارد؛ اما به این معنا نیست که هر والدی که این اختلال را داشت حتما فرزندانش نیز مبتلا می شوند، برای ظهور وسواس علاوه بر استعداد ژنتیکی، استرس های مختلف مثل فوت یکی از عزیزان، دوران بلوغ و ... باید وجود داشته باشد تا اختلال وسواس آشکار شود.
در صورتی که انجام دادن این رفتارها و اعمال بیشتر از یک ساعت از زمان شما را می گیرد و باعث مختل شدن روند زندگی شما می شود دچار اختلال وسواس فکری و عملی هستید.

این رفتارها موجب می شود تا فرد زمان زیادی را صرف این رفتارها کند. از طرفی این افکار و تکانه ها اجازه نمی دهد تا فرد روی کارش تمرکز داشته باشد و در انجام کار اصلی دچار مشکل می شود مثلا فرد هنگام خواندن نماز دائما ذهنش درگیر این موضوع است که آیا درست وضو گرفته، رکعت چندم است، آیا واژه ها را درست تلفظ کرده یا نه و به این شکل از اصل نماز دور می شود.

اما راه های درمان این اختلال چیست؟

افراد نمی توانند خودشان به تنهایی به این اختلال غلبه کنند و باید از متخصص روانشناسی بالینی یا روانپزشک کمک بگیرند. درمان های موثری برای این اختلال وجود دارد.

درمان شناختی- رفتاری و درمان دارویی از اصلی ترین درمان های این اختلال هستند. تلاش افراد برای دور کردن افکار وسواسی از ذهنشان سبب هجوم بیشتر این افکار می شوند، به همین دلیل افراد باید اجازه دهند تا این افکار در ذهنشان وجود داشته باشند و این افکار را همانند ابرهای آسمان درنظر بگیرند یعنی فقط شاهد و ناظر عبور این افکار از آسمان ذهنمان باشیم و هیچ تلاشی برای دور کردن این افکار یا پرت کردن حواسشان به خرج ندهند.
همچنین مواجه شدن با عامل وسواس (مثلا این فکر وسواسی که در را قفل نکرده ام) و جلوگیری از پاسخ (مثلا بازبینی نکردن قفل) منجر به خوگیری می شود و کم کم این وسواس شدتش کم خواهد شد؛ اما معمولا افراد مبتلا نمی توانند به تنهایی از پس وسواس بربیایند و نیاز به کمک یک متخصص دارند.

بهترین راه درمان وسواس فکری

بهترین راه درمان وسواس فکری
3.9175
برگرفته از الو دکتر/ی
این مطلب مفید بود ؟ 138 37
برچسب ها :
نظر کاربران
الهام

الهام

با سلام. ای کاش چند تکنیک مقابله با وسواس فکری و گفتگوی درونی رو ذکر می کردین. ممنونم

پاسخ دادن 70 9
محمد 23ساله از قم

محمد 23ساله از قم

ذهنتان را با افکار مثبت پر کنید و نسبت به این افکار بی تفاوت باشید

پاسخ دادن 25 6
امید ۲۲ساله از فارس

امید ۲۲ساله از فارس

اصلا دست خودت نیست یعنی کنترل و تمرکز نداری

پاسخ دادن 17 6
سمانه،مشهد

سمانه،مشهد

ای کاش جز دکتررفتن راه حل دیگه هم گفته بودین،که خودمون میتونستیم کنترلش کنیم

پاسخ دادن 16 8
سام

سام

اصلا فکر نکنید به یک دقیقه بعد فکر کنید که میخواستید چکار کنید

پاسخ دادن 2 2
امید ۲۲ساله از فارس

امید ۲۲ساله از فارس

مدت زمان طول دوره ی درمان چقدر است

پاسخ دادن 9 13
محمد 23 ساله

محمد 23 ساله

مغز انسان بالغ امکان نداره بیش از یک دقیقه به چیزی فکر نکند.

پاسخ دادن 2 1
بهار

بهار

بنظر من باید به خاطرات خنده دار و خوش رجوع کنی و اونهارو مرور کنی و سعی کنی که به انجام کار وسواس رجوع نکنی چون اگه انجامشون ندی هیچ اتفاقی براتون نمیفته .. نگران نباشید . و سعی کنید توی دفتری یادداشت کنید این تجربیا تلختون رو که ازارتون میده

پاسخ دادن 0 0
رامین

رامین

هر کاری رو با نام خدا شروع کنید از قول خارجی ها مکث سه ثانیه قبل از هر کار

پاسخ دادن 3 3
طه

طه

یه راه هست خیلی موثره و اون نماز با توجهه یعنی کلمات در نماز را هماهنگ تو ذهنتون فارسی ترجمه کنین نماز بدون توجه شاید زیاد موثر نباشه اما این که میگم فکرتون را تا حدودی آروم میکنه خودم امتحان کردم عالیه. دارو هم مصرف کنید.

پاسخ دادن 8 1
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف