نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها بهترین راه درمان وسواس فکری
درمان وسواس ، رفتار
اگر چند بار دستتان را شسته اید اما هنوز نگرانید که کثیف هستند،اگر برای اینکه مطمئن شوید در ماشین یا خانه را بسته اید باید چند بار آنها را امتحان کنید،دچار وسواس هستید،اما چه راهی برای درمان وسواس مناسب است؟چگونه می توان وسواس را درمان کرد؟

بهترین روش درمان وسواس

امروزه،افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و نه تنها با خود،بلکه با اطرافیان خود نیز درگیری هایی پیدا کرده اند. شخص وسواس،همیشه خود را از دیگران پاکیزه تر می بیند و همین،موجب رنجش اطرافیان می شود.

وسواس انواع گوناگونی دارد:وسواس فکری،اخلاقی و عملی و باید بدانیم،همان طور که شستشوهای بیش از اندازه،پیامدهای تلخ و ناگواری را به دنبال دارد،وسواس فکری هم با پریشان فکری هایی که زائیده پندارهای غلط شخص بد فکر می باشد،در نشست و برخاست ها و روابط اجتماعی،موجب اختلاف های دامنه داری می شود که همه را در آتش سوزان خود می سوزاند و خاکستر می کند.

درمان وسواس

وسواس و راه های درمان آن

وسواس چیست؟ 

ذهن شما غرق در یک فکر، ترس و یا نگرانی وسواسی می شود، مانند اینکه دستتان نجس شده است.

ممکن است در نظرتان نفرت انگیز باشند؛ اما بدانید بی معنا هستند و ممکن است با احساس و شخصیت شما تناسبی نداشته باشند، مثلا فردی این فکر که قالی هنوز هم پس از شستن نجس یا آلوده است)؛ و یا اعمال وسواسی(رفتارها یا اعمالی هستند که گرچه ممکن است آنها را بی معنا یا افراطی بخوانید؛ ولی احساس می کنید ناچارید آنها را انجام دهید.
گاهی اوقات ممکن است به هر زحمتی در برابر انجام آنها مقاوت کنید یا آنکه ممکن است تا زمانی که یک رفتار را به طور کامل انجام نداده اید، اضطرابتان کمتر نشود مثلا چندیدن بار شستن قالی یا قرینه کردن تمام لوازم منزل یا میزکار) و یا هر دو را داشته باشد.

وسواس جنبه ارثی دارد؛ اما به این معنا نیست که هر والدی که این اختلال را داشت حتما فرزندانش نیز مبتلا می شوند، برای ظهور وسواس علاوه بر استعداد ژنتیکی، استرس های مختلف مثل فوت یکی از عزیزان، دوران بلوغ و ... باید وجود داشته باشد تا اختلال وسواس آشکار شود.
در صورتی که انجام دادن این رفتارها و اعمال بیشتر از یک ساعت از زمان شما را می گیرد و باعث مختل شدن روند زندگی شما می شود دچار اختلال وسواس فکری و عملی هستید.

این رفتارها موجب می شود تا فرد زمان زیادی را صرف این رفتارها کند. از طرفی این افکار و تکانه ها اجازه نمی دهد تا فرد روی کارش تمرکز داشته باشد و در انجام کار اصلی دچار مشکل می شود مثلا فرد هنگام خواندن نماز دائما ذهنش درگیر این موضوع است که آیا درست وضو گرفته، رکعت چندم است، آیا واژه ها را درست تلفظ کرده یا نه و به این شکل از اصل نماز دور می شود.

اما راه های درمان این اختلال چیست؟

افراد نمی توانند خودشان به تنهایی به این اختلال غلبه کنند و باید از متخصص روانشناسی بالینی یا روانپزشک کمک بگیرند. درمان های موثری برای این اختلال وجود دارد.

درمان شناختی- رفتاری و درمان دارویی از اصلی ترین درمان های این اختلال هستند. تلاش افراد برای دور کردن افکار وسواسی از ذهنشان سبب هجوم بیشتر این افکار می شوند، به همین دلیل افراد باید اجازه دهند تا این افکار در ذهنشان وجود داشته باشند و این افکار را همانند ابرهای آسمان درنظر بگیرند یعنی فقط شاهد و ناظر عبور این افکار از آسمان ذهنمان باشیم و هیچ تلاشی برای دور کردن این افکار یا پرت کردن حواسشان به خرج ندهند.
همچنین مواجه شدن با عامل وسواس (مثلا این فکر وسواسی که در را قفل نکرده ام) و جلوگیری از پاسخ (مثلا بازبینی نکردن قفل) منجر به خوگیری می شود و کم کم این وسواس شدتش کم خواهد شد؛ اما معمولا افراد مبتلا نمی توانند به تنهایی از پس وسواس بربیایند و نیاز به کمک یک متخصص دارند.

بهترین راه درمان وسواس فکری

بهترین راه درمان وسواس فکری
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 200
برگرفته از الو دکتر/ی
این مطلب مفید بود ؟ 154 46
نظر کاربران
الهام

الهام

با سلام. ای کاش چند تکنیک مقابله با وسواس فکری و گفتگوی درونی رو ذکر می کردین. ممنونم

پاسخ دادن 88 14
محمد 23ساله از قم

محمد 23ساله از قم

ذهنتان را با افکار مثبت پر کنید و نسبت به این افکار بی تفاوت باشید

پاسخ دادن 28 7
امید ۲۲ساله از فارس

امید ۲۲ساله از فارس

اصلا دست خودت نیست یعنی کنترل و تمرکز نداری

پاسخ دادن 22 7
سمانه،مشهد

سمانه،مشهد

ای کاش جز دکتررفتن راه حل دیگه هم گفته بودین،که خودمون میتونستیم کنترلش کنیم

پاسخ دادن 25 9
سام

سام

اصلا فکر نکنید به یک دقیقه بعد فکر کنید که میخواستید چکار کنید

پاسخ دادن 3 2
امید ۲۲ساله از فارس

امید ۲۲ساله از فارس

مدت زمان طول دوره ی درمان چقدر است

پاسخ دادن 11 17
محمد 23 ساله

محمد 23 ساله

مغز انسان بالغ امکان نداره بیش از یک دقیقه به چیزی فکر نکند.

پاسخ دادن 2 1
بهار

بهار

بنظر من باید به خاطرات خنده دار و خوش رجوع کنی و اونهارو مرور کنی و سعی کنی که به انجام کار وسواس رجوع نکنی چون اگه انجامشون ندی هیچ اتفاقی براتون نمیفته .. نگران نباشید . و سعی کنید توی دفتری یادداشت کنید این تجربیا تلختون رو که ازارتون میده

پاسخ دادن 1 0
رامین

رامین

هر کاری رو با نام خدا شروع کنید از قول خارجی ها مکث سه ثانیه قبل از هر کار

پاسخ دادن 3 4
طه

طه

یه راه هست خیلی موثره و اون نماز با توجهه یعنی کلمات در نماز را هماهنگ تو ذهنتون فارسی ترجمه کنین نماز بدون توجه شاید زیاد موثر نباشه اما این که میگم فکرتون را تا حدودی آروم میکنه خودم امتحان کردم عالیه. دارو هم مصرف کنید.

پاسخ دادن 10 1
...

...

تو وسواس روح بیمار میشه نه جسم که با دارو شیمیائی خوب بشه دارو وقتی به کار میاد که دیگه فرد از کنترل خارج میشه تازه ۹۹ درصد افراد بعد قطع دارو باز وسواسشون بر میگرده .اولین کار برایه درمان خواستنه از صمیم وجوده چون اصلا آسون نیست بعد باید افکار منفی و محیط منفی کارایه منفی و زشت رو گذاشت کنار و ازش دوری کرد در مورد اونایی که وسواس نجاست دارن یا کثیفی اون زمان که این حس بهشون دس داد قشنگ به همه چی دست بزنن من که خودم میرفتم تو کمد لباسارو میگرفتم تو دستم میپوشیدم بعد میذاشتم سر جاش به همه چیز دست میزدم بعد میگفتم خب حالا همه چیز کثیف شد نجس شد میشه شست همه چیزو ؟نه اصلانم کثیف نیست نجس نیست گیرمم که باشه به درک از کجا معلوم یه دیقه دیگه زنده باشم که هی بخوام بشور بشور را بندازم.با دوستاتون برید بیرون از چیزی که میترسید باهاش مواجهه بشید من از کنار یه چیزی نمیتونستم بگذرم یه حیوون سعی کردم چن بار تا برام عادی شد.اگه واقعا یه قسمت از لباستون جایی کثیف شد نگید وای بدبخت شدم بگید عیب نداره میشورم همین لبخند بزنید.اتفاقایه بدو خوب تفسیر کنید.درضمن اونایی که وسواس نجاست دارن قضیه واسطه هایه نجس متنجس بهشون کمک میکنه.دنیا خیلی قشنگه ۱۰۰ ساله دیگه هیچ نشونی نیست از ما پس زندگیو به کاممون تلخ نکنیم مخصوصا خانواده و تا خوب نشدیم کامل ازدواج نکنیم یکی دیگه رو بدبخت نکنیم.امیدوارم همه سالمو سر حال باشن

پاسخ دادن 9 1
زینب

زینب

سلام وسواس فکری بعدش ب ناراحتی اعصاب میرسه وسواس فکری داشته باشی فکرای بیخودی میاد تو سر ادم

پاسخ دادن 2 2
سهند

سهند

سلام مطمئن باشید اون کارایی ک فکر میکنید مجبورید انجام بدید رو اگر انجام هم ندید هیچ اتفاقی نمیوفته میتوانید امتحان کنید . نزارید وسواس شما رو آزار بده شما اونو آزار بدین چون اگه توجه کنید بهش خودتونو نابود میکنید. جلوی موفقیتاتونو میگیره یه زمانی به خودتون میاید میبینید چقددتو زندگی جا موندید و افسوس می خورید. یه وقتی بزارید فکر کنید به این کارهای وسواس گونه مطمئنا به این نتیجه میرسید که احمقانست

پاسخ دادن 0 0
الهام

الهام

یه جدول ۵ هفته ای برا خودتون تهیه کنید ،روزانه برای رفتار های مثبت خود در برابر وسواس یه تیک بزنید ،و در عوض اگر وسواس شما رو وادار به کار نادرست کرد یه ضربدر بذارید ،این راه پیشگیری شبیه یه بازی هست و به تقویت اراده هم کمک میکنه ،در ضمن درمان دارویی رو هم ادامه بدید ،این دارو ها سروتونین یا هورمون شادی رو در مغز زیاد میکنه و در درمان کمک کننده هست،بازی مقابله رو به صورت روزانه انجام بدید و اگر وسواستان برطرف نشد ،دوباره ۵ هفته رو تکرار کنید ،به نظر من وسواس یه رفتار غلط هست که ما انسان ها در شرایط سختی که داشته ایم به اشتباه یادگرفته ایم و دائما بر آن استمرار داریم ،سعی کنیم دوباره و از نوع رفتار های درست را یادبگیریم و رفتار های غیر منطقی رو کنار بگذاریم،که وسواس چیزی جز رفتار غیر منطقی نیست،دعای رفع وسواس هم در مفاتیح هست اون رو هم بخوانیم

پاسخ دادن 1 0
مریم

مریم

سلام من خیلی وسواس فکریم شدیده ب طوری ک چند بار دست ب خودکشی زدم چیکارکنم

پاسخ دادن 1 0
ملک

ملک

سلام بی خیال باش و دعا کن من چند سال بدجور وسواسی بودم هرجا رفتم خوب نشدم قرآن خواندن را شروع کردم به لطف خدا حالم کم کم خوب شد توکل بر خدا کن و خودت رابی خیال کن با وسواس کاری درست نمی شه الکی آدم داغون می شه

پاسخ دادن 0 0
مهدی

مهدی

نگاه من خودم حدودا این مشکل رو دارم .یه راه خوب هست اونم اینه که موقعی میاد افکار سراغت خیلی خیلی اروم تو ذهنت مرورش کنی بعد رو هرکاری میکنی باید خیلی لفتش بدی این کار کم کم باعث میشه توذهنت کم رنگ بشن .بعدها که سراغت میاد بگو باشه فکر میکنم ولی اول بزار این کارو اروم وخیلی اهسته انجام بدم بعد

پاسخ دادن 0 0
لطیف

لطیف

به نظر من اگر کسی خودش را کنترل کند افسردگی هیچ غلطی نمی کند اما با همکاری روانشناس یا روان پزشک من خودم افسردگی را دارم و به دکتر رفت امد می کنم

پاسخ دادن 0 0
اعظم

اعظم

سلام من یه ادم وسواسی بودم ولی خداراشکرالان دیگه می تونم بگم که تقریباخوب شدم واززندگی ام لذت می برم. چون تواین زمینه زیادمطالعه کرده ام ومسائل احکام روکه قبلادرموردشون اطلاع چندانی نداشتم وخیلی ازارم می دادروالان خوب می دونم وبه اوناعمل می کنم..به خصوص ازوقتی فهمیدم که وسواس یه نوع بیماری هست واگه ادامه پیداکنه سرانجام بسیاربدی درانتظارادمه خیلی ترسیدم وواقعااراده کردم وازخداوائمه هم خیلی کمک خواستم تاهرچه زودترازاین دام شیطانی رهایی پیداکنم.توی یکی ازکتاب هایی که خوندم یه تمثیلی دیدم بسیارزیبادررابطه باهمین موضوع که درترک این عادت بدخیلی بهم کمک کرد.گفتم اینوبگم شایدبه دردیکی دیگه هم بخوره.درابتدای کتاب نوشته بود:یه روزیه شاهزاده خانم بسیارزیبایی کناریه رودخونه ای غمگین وناراحت نشسته بود ودرفکربودکه یه قورباغه ای بسیارکریه وزشت اونومی بینه وبهش میگه چرااینقدرناراحتی؟شاهزاده خانم جواب میده :من شاهزاده ی خیلی زیبایی هستم ودلم هم میخوادبایه شاهزاده ی خیلی زیبامثل خودم ازدواج کنم ولی هیچکی توی این شهرنیست که خیلی زیباباشه وبا من ازدواج کنه واین تنهاارزوی منه.قورباغه بهش میگه :من می تونم ارزوتوبراورده کنم ولی یه شرط داره!شاهزاده خیلی خوشحال میشه ومیگه چه شرطی؟قورباغه میگه تنهاشرطش اینه که منوبغل کنی!؟شاهزاده باخودش فکرمی کنه ومیگه اخه من چطورمی تونم قورباغه ی به این زشتی وکثیفی روبغل کنم؟کسی حتی حاضرنمیشه بهش نزدیک بشه چه برسه به اینکه بغلش کنه!به قورباغه میگه:نمیشه یه شرط دیگه ای بذاری؟قورباغه میگه:نه اگه میخوای به ارزوت برسی تنهاراهش همینه!خوب فکرهاتوبکن.شاهزاده خیلی باخودش فکرمی کنه وساعت هاباخودش کلنجارمیره تااینکه بالاخره شرط اونوقبول می کنه وتصمیم می گیره علیرغم میل باطنی اش قورباغه روبغل کنه چون به اون ارزوفکرمی کردومی خواست بعدازسال هابه تنهاارزوش برسه.به قورباغه میگه:شرط توروقبول می کنم توهم قول بده که همین الان منوبه ارزوم برسونی.قورباغه هم بهش میگه:باشه توهمین که منوبغل کنی به ارزوت میرسی.وقتی شاهزاده قورباغه روبغل می کنه خوداون قورباغه به یه شاهزاده ی بسیارزیباتبدیل میشه وبااون شاهزاده خانم ازدواج می کنه!!همون طوری که متوجه شدیدنتیجه ی اخلاقی این داستان اینه که ادم اگه بخوادعادت های منفی اش روبرای همیشه بذاره کناربایدبااونهاروبه روبشه نه اینکه به هرروشی ازاونافرارکنه.ادم اگه توی موقعیت گناه قرارگرفت وگناه نکردهنرکرده .به قول معروف دل روبایدیه دل کنی.ازقدیم گفتندهرکی ازاب می ترسه روبایدانداخت توی اب.البته درموردوسواسی های نجاست وپاکی ویاالودگی ومیکروب منظوراین نیست که مثلااون نجاست ومیکروب روبریزیم روسرشون.منظوراینه که مثلااگه یکی که همش فکرمی کنه هرموقع دستشویی میره لباس یاشلوارش نجس یاالوده میشه اونوبه هیچ وجه وتحت هیچ شرایطی عوض نکنه چون خودش داره میگه فکریاخیال می کنه وچون اصل هرنوع وسواسی اساساازهمین خیال یافکربی اساس واحساس بیخودی ناشی میشه بنابراین نبایداصلابهش توجه کنه وبه قول فقهاباخودش لج کنه ودائم به شیطان درونش بگه به توچه ؟دلم میخواد نجس یا الوده باشم وهمه ی عباداتم روهمین جوری انجام بدم.بعدهم نه اون روزونه روزهای دیگه تحت هیچ شرایطی وبه هیچ بهونه ای اون لباس یاهرچیزدیگه روعوض نکه وبذاره تنش باشه تااینکه واقابخوادبره حموم ومثل بقیه که حموم می رن وبعدحموم لباسهاشونوعوض می کنندعوض کنه.روزهای بعدهم اگه بازاین مساله تکرارشدبازهمین کارروبکنه چنددفعه که این کارروکرددیگه براش عادی میشه واین موضوع دیگه براش ازاردهنده نیست ومثل بقیه ی مردم عادی عمل می کنه.این که بذاره اون چیزنجس کنارش باشه یعنی بغل کردن اون قورباغه ی زشت.به دلم نچسبیدوبه دلم نمی شینه هم یعنی هوای نفس.ماکه نبایدبه حرف دلمون گوش کنیم بایدببینیم خداازماچی می خوادوتاچه حدازماتکلیف خواسته دیگه بیشترازاون میشه کفر.این معنی اش اینه که استغفرالله بااین کارهامون مامیگیم خدایاامامان ماازشمابیشترمی فهمیم!خدادرقران می فرمایددرهیچ کاری ازپیامبرواهل بیت اوپیشی نگیرید.پیامبرمیگه به شک های خوداعتنانکنیداونوقت مابیاییم بگیم نه اعوذبالله این طورکه شمامی گین نیست؟!به هرحال همه ی مامی دونیم که مبارزه بادیونفس کارراحتی نیست امااینم می دونیم که هیچ کاری نشدنداره باتوکل به خداوائمه ی اطهارویه اراده ی قوی وذهنی بازوداشتن اطلاعات درست میشه به جنگ این دیوزشت وکثیف رفت و برای همیشه نفسمون روازلوث وجودش پاک کنیم.اراده ی قوی هم یعنی خواستن ازته دل .مثل معتادهانباشیم که یه مدتی ترک می کنندودوباره برمیگردند.هیچ کی برای مانمی تونه کاری بکنه جزخودمون.اثرداروودرمان های دیگه هم موقتی هست تاخودت واقعانخوای هیچ وقت نمی تونی این صفت رذیله روازخودت دورکنی.خودخداهم توی قران میگه ماسرنوشت هیچ قومی راتغییرنمی دهیم مگراینکه خودشان بخواهند.تویه کتابی خوندم که نوشته بودوسواس بدترین صفت رذیله هست.یه کارشناسی هم بهم گفت وسواس ام الامراض هست ومادرهمه ی بیماری ها.ادم وسواسی نه توی این دنیالذتی می بره نه توی اخرت.دراخرپیشنهادمی کنم کتاب راهکارهای عملی وسواس ازایت الله مظاهری روبخونیدخیلی نکات مفیدی داره.من همیشه باخودم میگم ماخودمون به طورعادی کم مشکل توزندگیمون داریم که بادست خودمون بیاییم این مشکلات روبیشترهم بکنیم؟مگه بیکاریم؟الاموراوسطها.امیدوارم همگی خوب وشادوسلامت باشید.التماس دعا.برای یکدیگردعاکنیم که دعادرحق هم مستجاب می شود.یاعلی.

پاسخ دادن 3 0
حسن

حسن

واقعا مطلب خوبی بود مرسی اما من وسواس نجاست ندارم وسواس نگرانی از اعضا خانواده دارم یعنی مثلا فکر میکنم اگ کشف ها جفت نباش یک اتفاق خیلی بدی میوفته تا جایی ک چند بار فکر خود کشی ب سرم زده پیش روان پزشکم رفتم اصلا بهتر نشدم خواهشا یکی راهنماییم کنه موقعیت های زندگیمو دارم یکی یکی از دست می دم

پاسخ دادن 0 0
س.خ

س.خ

دوران خیلی سختی بودخیلی فرصتا روازدست دادم،از یک موقعیتی که میتونست منو بکشه بالا تنزل کردم و یه آن به خودم اومدم دیدم با خودم چکار کردم.امید وبرگشتی در کارهست به شرط اینکه بخوای هنوزم دیرنشده .....

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف