نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت ابتلا به سرطان مغز با سی تی اسکن غیرضروری
سی تی اسکن ، عوارض سی تی اسکن
سی تی اسکن مهم ترین ابزار در تشخیص اولیه و زودهنگام بیماری ها است اما استفاده غیرضروری از آن میتواند منجر به سرطان مغز شود.

آشنایی با عوارض سی تی اسکن غیرضروری

تصویربرداری رایانه ای یا همان سی تی اسکن، به سرعت به یکی از مهم ترین ابزراهای تشخیص در علم پزشکی تبدیل شد. با فراگیر شدن سی تی اسکن در تشخیص های پزشکی ، گمانه زنی ها در مورد خطرآفرین بودن این روش بالا گرفته است. محققان هم تلاش می کنند شدت اشعه ای را که در سی تی اسکن به بدن می رسد، تا حد مجاز کاهش دهند. تصویربرداری سی تی اسکن سبب ورود دز پایین اشعه به بدن و آسیب به سلول ها می شود.

تشخیص با استفاده از روش های تصویربرداری، از یک دهه پیش به اوج خود رسیده است و هنوز هم در برخی بیماری ها، مهمترین راهکار است؛ ولی متخصصان به پزشکان توصیه می کنند که در موارد ضروری از این روش استفاده کنند و از تصویربرداری های بی مورد اجتناب کنند.

سی تی اسکن غیر ضروری سرطان مغز را درپی دارد

دبیرعلمی کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت که سی تی اسکن غیرضروری و بی مورد، می تواند به بروز سرطان مغز منجر شود. درنشست خبری کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری سرطان گفت:البته این موضوع نباید سبب ترس مردم ازانجام این کار شود بلکه پزشکان باید درصورت نیاز از آن استفاده کنند تا بیمار دچار مشکلات دیگری نشود.

 سی تی اسکن

سی تی اسکن غیرضروری عوارض جدی درپی دارد

وی با اشاره اینکه رادیوتراپی بی مورد هم می تواند سبب بروز سرطان های دیگردر فرد مبتلا به سرطان شود،گفت:مبتلایان به سرطان باید توجه داشته باشند که از رادیوتراپی به موقع استفاده کنند.
این دبیر علمی به اجرای آزمایشی طرح غربالگری سرطان های دهان رحم، روده بزرگ و سینه اشاره کرد و گفت:این طرح در چهار استان از جمله اصفهان، آذربایجان غربی و شرقی برگزار می شود.
دبیر علمی کنگره بین المللی پبشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان اظهار گرد که بعد از بررسی نتایج ، این طرح را می توان در سطح کشور اجرا کرد. وی به رشد تحقیقات در این زمینه اشاره کرد و گفت که بودجه ای که برای این موضوع مهم اختصاص می یابد محدود و در مقایسه با دگیر کشورها کم است.
وی تاکید کرد که برای تقویت دانش و انجام کارهای تحقیقاتی نیاز به حمایت اعم از مالی و معنوی هستیم که امیدواریم علاوه بر وزارت بهداشت، بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد به این موضوع توجه بیشتری کنند.
کنگره بین المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان از 9 تا 11 بهمن ماه با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی در سالن همایش ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.

ابتلا به سرطان مغز با سی تی اسکن غیرضروری

ابتلا به سرطان مغز با سی تی اسکن غیرضروری
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از ایرنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف