آفت دهان و زبان

علت و علائم آفت دهان و درمان سریع و خانگی آن

کد مطلب : 64453تعداد نظرات : 23 نظرزمان مطالعه : 10 دقیقه
آفت دهان به زخمی سطحی، کوچک و خوش خیم در بافت نرم داخل دهان یا لب ها، زیر زبان و روی غشاء لثه می گویند .

علت ، علائم و درمان سریع آفت دهان و زبان

زبان یکی از قویترین عضلات بدن است که توانایی صحبت ، غذا خوردن وتشخیص مزه های گوناگون به ما می بخشد. آفت دهانی، عارضه ای است که هر فردی در هر سنی ممکن است به آن دچار شود و بسیار آزاردهنده خواهد بود و به دلایل مختلفی ممکن است دیده شود . با دلایل و درمان آفت دهان وزبان در این مطلب آشنا شوید.

از علت تا درمان آفت دهان و زبان

آفت دهان و زبان چیست

آفت دهان و زبان چیست و چگونه درمان می شود

آفت دهان چیست

به زخمی سطحی، کوچک و خوش خیم در بافت نرم داخل دهان یا لب ها، زیر زبان و روی غشاء لثه آفت دهانی یا زخم آفتی می گویند که اندازه ی آن یک سانتی متر و زخمی گرد یا بیضی شکل، سفید یا زرد رنگ است. آفت دهانی برخلاف تاول هایی که در اثر تب شدید در دهان ایجاد می شود یا زخم های با منشاء سرماخوردگی مثل تبخال ، خارج از دهان ایجاد نشده و به هیچ وجه سرایت نمی کنند .

انواع آفت دهان

آفت دهان به سه نوع اصلی کوچک (مینور)، بزرگ (ماژور) و هرپتی فرم تقسیم می شود .

آفت کوچک

آفت کوچک و دایره ای شکل شایع ترین نوع آفت است که در یک تا دو هفته بدون باقی گذاشتن جای زخم برطرف می شوند ، این زخم ها به اندازه نوک مداد و به صورت گروهی یا خوشه ای دیده می شود. هر باردر دهان چهار تا شش آفت به صورت همزمان ایجاد می شود . محل زدن آفت کوچک اغلب داخل گونه، روی لب، زبان و لثه است .

انواع آفت های دهان

انواع آفت های دهان و زبان

آفت بزرگ

آفت بزرگ از نوع آفت کوچک، بزرگ تر و عمقی تر با لبه های نامنظم است که بهبودی آن بیش از 6 هفته طول می کشد. هر گونه آفتی که بیشتر از سه هفته در دهان باقی بماند باید توسط دندانپزشک معاینه شود.محل زدن آفت های بزرگ معمولاً نزدیک لوزه ها است که بیمار متحمل درد زیاد، به ویژه هنگام بلع می شود. معمولاً هر بار فقط یک آفت بزرگ در دهان ایجاد می شود .

آفت هرپتی فرم

آفت هرپتی فرم به اندازه نوک سوزن و در گروه های 10 تا 100 تایی در بین بزرگسالان دیده می شود. آفت هرپتی فرم لبه های نامنظم دارد وبدون باقی گذاشتن جای زخم پس از یک تا دو هفته بهبود می یابد .

دلایل ایجاد آفت دهان و زبان

آفت زبان و دهانی جزئی و ضعیف به دلیل آسیب سیستم دفاعی بدن به غشای مخاطی به وجود می آید. آفت های دهانی در موارد زیر پدیدار می شوند :

آفت دهان و زبان

دلایل آفت دهان و زبان

 • هنگام آسیب دیدگی های جزئی مانند تصادفی گاز گرفتن زبان و یا ضربه مسواک به دهان
 • هنگام استرس
 • بعد از خوردن غذاهای حساسیت زا و بعضی داروها
 • هنگام تغییرات هورمونی مثلا در زمان های از چرخه ی قاعدگی
 • هنگام کمبود مواد مغذی مثل ویتامین B 12 و یا آهن و اسیدفولیک
 • آسیب های ناشی از دندان مصنوعی و یا سایش نوک دندان ها
 • ویروس ها شامل ویروس هرپس سیمپلکس (تب خال) و یا وارسیلا زوستر ویروس به وجود آورنده ( آبله مرغان و زونا )
 • مشکلات گوارشی مانند بیماری سیلاک و یا کورن
 • هنگام ترک سیگار
 • سرطان دهان (در موارد بسیار نادر)
 • رادیوتراپی اطراف سر و گردن

علائم آفت دهان

دلیل آفت دهان

آفت دهان و زبان چه علت هایی دارد

 • زخم دردناک داخل دهان، روی زبان، بخش عقبی سقف دهان یا داخل گونه ها
 • زخم گرد، سفید یا خاکستری رنگ با کناره یا لبه قرمز

علائم آفت های شدید دهان

 • تب
 • تنبلی جسمی
 • متورم شدن غدد لنفاوی
 • نشانه های استوماتیت آفتی عودکننده
 • استوماتیت آفتی عود کننده و شایع در کودکان است که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار هستند. دلیل این ناراحتی مشخص نیست، اما عفونی وارثی نمی باشد .

تشخیص آفت دهان

تشخیص آفت دهان

تشخیص آفت دهان و زبان

 • آزمایش خون جهت شمارش سلول های خونی
 • بررسی میزان آهن، اسیدفولیک و ویتامین B12
 • کشت زخم تا آفت را از زخم هرپسی (ویروس تبخال) افتراق داد، یا عفونت باکتریایی ثانویه آن را تشخیص داد .

در چه کسانی احتمال ابتلا به آفت دهان بیشتر است

20 درصد از جمعیت جهان، یک بار یا بیشتر دچار آفت دهان می شوند. آفت دهان در زنان شایع تر از مردان است و معمولا در دوران کودکی و یا کهنسالی روی می دهد .جالب است بدانید دود سیگاراز دهان در برابر آفت ها محافظت کند .

آفت دهانی متداول ترین زخم هایی هستند که طی دوره زمانی تکرار می شود و انواع و دلایل مختلفی دارند ، طول درمان این آفت ها معمولا 10 الی 14 روز است اما روش هایی نیز برای بهبود سریع زخم ها وجود دارد که شامل شست و شوی دهان و برخی داروها است.

علت آفت دهان

آفت دهان و زبان و علت و علائم آن

زمان مراجعه به پزشک در آفت دهانی

آفت دهانی ممکن است نشانه ای از یک عفونت ویروسی یا نشانه کمبود مواد مغذی در بدن و یا ابتلا به بیماری سیلاک باشد . آفتی که با گذشت 3 هفته از بین نرفت و ظاهری غیرمعمول داشت باید به پزشک نشان داده شود. در مواردی نادر این آفت نشانه سرطان دهانی هست. تشخیص زود خنگام سرطان دهان می تواند به درمان کمک کند.

سرطان دهان در موارد زیر رایج تر است :

 • مردان
 • کسانی با بیش از 45 سال سن
 • افراد وابسته به سیگار
 • علت به وجود آمدن آفت ها در کنار دهان و دیگر قسمت های بدن ،بیماری های مربوط به دهان، دست وپا و یا بیماری های آمیزشی است .

گزینه های درمان آفت دهان

زخم ها معمولاً بدون درمان طی حدود یک یا دو هفته بهبود پیدا می کنندو درد ناشی از آفت دهان ظرف چند روز بهتر می شود. اکر زخم ها بزرگ، دردناک یا ماندگار باشند،احتیاج به کمک یک پزشک داریم.

آفت دهان

آفت دهان و زبان چگونه درمان می شود

مراقبت از خود در درمان آفت دهان

اگر آفت دهان به علت عفونت باشد، می توان داروهایی را تجویز کرداگر زخم بیش از حد بزرگ شود و مشکل آفرین باشد، می توان برای بستن زخم از سوزاندن استفاده کرد. بیشتر اوقات درمان به معنی آرام نگه داشتن زخم است بطوری که خود به خود بهبود پیدا کند. در ادامه به برخی از درمان ها برای خلاص شدن از آفت زبان و دهان می پردازیم.

 • شست شو : آفت نوعی زخم باز است، بنابراین باید تمیز نگه داری شود تا از بروز عوارض جلوگیری کرد. می توان برای این منظوراز آب نمک و دهان شویه های حاوی بی کربنات سدیم برای شستن دهان استفاده کرد.
 • خمیر : برای تهیه ی نوعی خمیرمی توان از هیدروکسید منیزیم، دهان شویه حاوی بی کربنات سدیم یا نمک استفاده کرد. این کار باعث تسکین زخم می شود ، این خمیربا یک گوش پاک کن بر روی آفت قرار دهید و از بلعیدن آن پرهیز کنید .
 • دهان شویه ضد میکروبی : دهان شویه ضد میکروبی هر گونه باکتری ، ویروس یا قارچ هایی که ممکن است در صورت عدم مسواک زدن صحیح دندان ها باعث عفونت دهان شوند، از بین می برد.

درمان آفت دهان با لیزر

زخم آفت

روش های درمانی آفت دهان و زبان

یک راه درمان آفت دهان ، استفاده از لیزر است .

درمان آفت دهان با لیزر مزایای زیر را داراست :

 • انرژی لیزر ویروسی که موجب آفت شده را از بین می برد .
 • تسکین آفت فوری وعمقی می باشد.
 • از پیشروی ضایعه پس از درمان جلوگیری می کند.
 • موجب بهبودی سریع بدون ناراحتی می شود.
 • درمان چند دقیقه و بدون بی حسی است.

دارو درمانی برای آفت دهان

اگر زخم باعث درد و ناراحتی شود ، پزشک دارویی را برای تسکین علائم تجویز می کند ، این داروها برای درمان زخم ها را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد. با مسئول داروخانه در مورد اینکه کدام دارو برای شما مناسب تر است، مشورت کنید. برخی ژل های زخم دهان برای کودکان زیر 16 سال مناسب نیستند.

داروهای مورد استفاده برای درمان آفت دهان

 آفت دهان و زبان

درمان آفت دهان و زبان با چند روش

مسکن ها

در صورتی که زخم دهان دردناک باشد، پزشک داروی مسکن تجویز می کند که باید بطور مستقیم بر روی زخم استفاده کرد. داروی بنزیدامین یکی از این داروهاست که باید بصورت دهان شویه یا اسپری مورد استفاده قرارگیرد. نوع دهان شویه ی بنزیدامین برای اولین بار موجب سوزش می شود، اما استفاده ی مکرر از آن این سوزش برطرف خواهد شد، اگر این سوزش ادامه یافت، با مسئول داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید .

کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئید باعث کاهش التهاب (تورم) می شود و این ماده در داروهای زخم دهان برای کاهش التهاب وجود دارد ، کاهش التهاب زخم ها باعث درد کمتر آن ها می شود . به محض تشکیل زخم های دهان بهتر است از داروی کورتیکواستروئید استفاده کنید.این درمان احتمال بروز آفت های جدید در دهان را در هر زمانی پس از درمان کاهش نخواهند داد .

دهان شویه های کلرهگزیدین

دهان شویه ها حاوی عناصری هستند که به درمان آفت زبان و دهان و کمک می کنند. این دهان شویه ها دارای داروی بی حسی موضعی، آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین هستند .

آفت دهان

درمان آفت دهان و زبان با دهانشویه

بی حسی موضعی

قبل از خوردن و آشامیدن داروی بی حسی به محل آفت تزریق می شود تا از درد بیشتر جلوگیری کند. از نمونه های این دارو لیدوکائین می باشد.

ویتامین های مکمل و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

کمبود ویتامین ها ی ضروری مانند ویتامین ب 12 ، آهن و فولیک اسید در افراد باعث ایجاد آفت می شود و برای درمان این داروها برای وی تزریق می شود . در صورت بروز آفت های دهانی شدید و دردناک داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تجویز می شوند .

درمان دارویی آفت دهان

درمان پزشکی و دارویی آفت دهان و زبان

درمان هورمونی

درمان هورمونی برای زنانی که در زمان های مشخصی در چرخه ی قاعدگی خود دچار آفت دهانی می شوند تجویز می شود. از داروهای خوراکی جلوگیری از بارداری بدین منظور استفاده می شود .

چگونه به سرعت از شر آفت های روی زبان خلاص شوید؟

درمان آفت دهان

درمان آفت دهان و زبان با بابونه

1 - بابونه بهترین درمان آفت دهان

خواص بابونه فقط شامل رفع مشکلات گوارشی نمی شود ، چای بابونه بهترین درمان برای کاهش التهاب در زودترین زمان ممکن است.

یک کیسه چای بابونه را درون یک فنجان آب داغ قرار دهید و صبر کنید تا کیسه ی چای دم بکشد .وقتی چای کمی سرد شد، آن را درون دهان بگردانید تا بتواند با آفت ها تماس پیدا کند و درد ناشی از آن را تسکین دهد.

2 - از روغن نارگیل برای خلاص شدن از آفت های روی زبان استفاده کنید

روغن نارگیل ، خواص ضد میکروبی و ضد التهابی دارد و مورد علاقه ی بسیاری از مردم است.

روغن نارگیل را در یک ظرف کوچک آماده کنید .با یک گوش پاک کن روغن نارگیل را مستقیماً روی آفت ها قرار دهید .این کار را چندین مرتبه انجام دهید و سپس نتایج آن را خواهید دید .

3 - درمان آفت دهان با عسل

 بهترین درمان آفت دهان و زبان

عسل بهترین درمان برای آفت دهان و زبان

عسل، خواص ضد التهابی دارد اما به خاطر داشته باشید که باید عسل ارگانیک انتخاب کنید چون می تواند کارهای زیادی انجام دهد .

حتماً در ابتدا با آب گرم غرغره کنید .مقدار زیادی عسل روی آفت هابگذارید.این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید واین کار را تا زمان دیدن برخی تغییرات، ادامه دهید .

4 - از فلفل قرمز برای خلاص شدن از آفت های روی زبان استفاده کنید

فلفل قرمز حاوی کپسایسین است که می تواند در تسکین دردهای آفتی کمک کننده باشد. آب گرم را با فلفل قرمز آسیاب شده مخلوط کنید ، میزانی فلفل قرمز اضافه کنید که زیاد تند نباشد .آنها را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر تشکیل دهند .با گوش پاک کن خمیر را روی آفت بگذارید .2 تا 3 مرتبه در روز این کار را تکرار کنید .

5 - آلوئه ورا یکی از مواد طبیعی برای خلاصی از آفت های دهان

درمان آفت دهان

درمان آفت دهان و زبان با آلوئه ورا

آلوئه ورا، به دلیل خواص آرام بخش بودن در خلاصی از آفت های دهانی مؤثر است .ژل آلوئه ورا را تهیه نموده و در آب حل کنید وآن غرغره کنید ، این کار حدوداً 3 مرتبه در روز انجام دهید.

6 - پودر زاج بهترین درمان برای آفت دهان

پودر زاج ناحیه ی آفت را همیشه خشک نگه می دارد که این کار التیام را تسهیل و تضمین می نماید که آفت هایتان بعد از مدتی از بین خواهند رفت.

پودر زاج را به اندازه ی یک نخود روی آفت قرار دهید وبه مدت یک دقیقه صبر کنید .زاج را با بزاق تان تف کنیدو آن را با آب شستشو ندهید .درد ایجاد شده بعد از یک روز توسط آفت از بین خواهد رفت .

7 - از ماست برای خلاص شدن از آفت های روی زبان استفاده کنید

 آفت دهان و زبان

خاصیت درمانی ماست برای خلاصی از آفت دهان و زبان

استفاده از ماست، باکتری های موجود در دهان را متعادل می سازدو انجام این کار به درمان آفت در کوتاه ترین زمان ممکن کمک می کند.استفاده از ماستی که انبوهی از باکتری های زنده داشته باشد مؤثرتر است .حداقل سه مرتبه در روز ماست بخورید. می توانید یک فنجان ماست را تقسیم کرده و در کل روز میل کنید. همچنین می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید تا طعم آن را بهتر کنید اما انجام این کار اختیاری است .

رژیم غذایی آفت دهان

 • برای بهبود آفت، مایعات فراوان بنوشید و برای کم کردن درد، مایعات را با نی بنوشید.
 • از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید. مواد غذایی که تسکین دهنده درد آفت عبارتند از:شیر، ژلاتین مایع، ماست و بستنی .

آیا آفت دهان قابل پیشگیری هستند

پیشگیری از آفت دهان و زبان

روش های پیشگیری از آفت دهان و زبان

می توانید تعداد دفعات بروز آفت دهان را با رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان کاهش دهید :

 • پرهیز از مواد غذایی تحریک کننده دهان از جمله غذاهای ادویه دار یا اسیدی
 • پرهیز از تحریک دهان با جویدن آدامس
 • درمان آفت دهان و زبان با رعایت بهداشت دهان و دندان
 • مسواک زدن بعد از وعده های غذایی و نخ دندان کشیدن بطور روزانه تا دهان از وجود ذرات غذایی که ممکن است باعث تحریک زخم شوند، خالی گردد .

داروها یی که منجربه ایجاد زخم آفت می شوند

 • نیکوراندیل
 • داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن
 • جایگزین های خوراکی نیکوتین تراپی
 • قرص های که باید در دهان حل شوند مانند آسپیرین
 • برخی مواد مخدر نظیر کوکائین

علت آفت دهان

علت آفت دهان و زبان و نحوه درمان خانگی آن

آفت دهان را با مشکلات دهانی دیگر اشتباه نگیرید

معمولا آفت ها با مشکلات زیر اشتباه گرفته می شوند زیرا برخی بیماران با مشاهده ی هر نوع ضایعه ای در دهان، آن را آفت تلقی می کنند:

 • سرطان حفره ی دهان (این زخم ها الزاما دردناک نیستند ).
 • هرپس یا همان تبخال در کودکان که باعث بروز جوش های ریز در دهان می شود .
 • زخم های تروماتیک مانند سوختگی، مخاط آسیب دیده دهان بعد از مسواک زدن محکم .
 • توموهای خوش خیم دهان که در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شوند .
 • قارچ های دهانی

علت و درمان قطعی آفت دهان و زبان

4.51060
این مطلب مفید بود ؟96397
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
23 نظر به ثبت رسیده است
Morteza izadi1397-05-23
من سالها با این مشکل روبرو بودم و تجربه کردم با رفع یبوست این مشکل یعنی افت دهان برطرف میشود و الان چند سال است دیگر افت دهان ندارم .
16277
مجید1397-06-27
سلام.اقا مرتضی واقعا مشکلت حل شده؟؟؟من چندسالی میشه درگیرم....بدجور داره اذیت میکنه...
10738
Mr.morteza1399-02-24
سلام.
من هم زیاد افت میزدم ولی بهم ثابت شد که وقتی از خوراکی های طبع گرم استفاده میکنم آفت میزنم،
بعد از اون دیگه خیلی کم افت میزنم.
108
بهزاد1397-07-29
سلام من از بچگی با افت دهان درگیر بودم والان که نزدیک چهل سالگیمه پسرم با این مشکل درگیره من میتونم با اطمینان کامل زاج سفید را معرفی کنم مطمئن باشید معجزه میکنه
11440
زهرا1397-08-01
وای دارم دیوونه میشم همین هفته پیش تازه افت دهانم خوب شد که دوباره این هفته دوتا افت جدید اومده سراغم
20245
اسرا1397-08-13
من ۱۱ سال دارم وحدود ۵ سال است که همیشه افت دهان دارم دیگه خیلی اذیت میشم
8428
علي1398-03-10
از داروخانه داروي آفتين ژل تهيه كنيد و در عرض ١ دقيقه آفت دهان از بين ميره و بهبود پيدا ميكنه
10048
ممد1398-09-30
اصلااا از آفتین ژل استفاده نشه ... لایه رویی لثه رو نابود می کنه و بعد از چند دوره آفت ها بیشتر از قبل میشن
3415
کریم1397-09-04
من هم سالها با افت دهانی مواجه هستم دوره به دوره هست تا دوران خودشو طی نکنه هیچ دارو و درمانی موثر نیست
5021
کاظم1397-09-06
قرص پردنیزولون5 در سه وعده به مدت 3 روز درمان می کنه
3031
شیرین1397-09-10
من هم با اقا مرتضی موافقم یبوست به شدت در ایجادش تاثیر دار ه
پزشکان طب سنتی معتقدند یبوست مادر تمام بیماری هاست . یبوست ام الامراضه هر بیماری ای با برطرف کردن یبوست بلافاصله درمان میشه
3824
سحر1398-02-22
اصلی ترین علت یبوست و آفت دهان به خاطر صفرا هست. و اکثر مواد غذایی که صفراوی هستند .من هر موقع غذاهای صفراوی پشت سر هم استفاده می کنم متاسفانه آفت زبان سراغم میاد و به شدت آزارم می ده تا وقتی که خوراکی های صفرا بر بخورم تا کم کم خوب بشه. صفرا متاسفانه به شدت یبوست میاره و باعث مشکلات زیادی در بدن انسان میشه... .
4911
علی اکبر 1397-09-11
من هم پنج سال که آفت دهان دارم هنوزهم دارم چه کار کنم خیلی درد آور
4125
علی1397-12-09
فقط قطره آفتین از داروخانه بگیر دومرتبه استفاده کن خلاصه
3517
محمدی1397-11-14
گذاشتن رب انار نیز در درمان این موثر است
6119
هادی آزموده1398-01-13
سلام.خسته نباشید.من آبان 96 یک آفت کنار زبانم ظاهر شد و من هر چه درمان در مورد آفت بود انجام دادم ولی خوب نشد و دقیقا سال بعد من تحت عمل جراحی قرار گرفتم و مقداری از زبانم را برداشتن و همچنین غدد لنفی منو تخلیه کردن.دوستان اینجا قید نشده که هر زخمی در دهان بیشتر از دو هفته درمان نشد حتمن به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید جهت نمونه برداری.
3811
...1398-01-23
پرهیز ازمشکلات جنسی می تواند برای آنها که درگیرش هستند در رفع و درمان آفت موثر باشد .رب انار هم خوبه .
3014
مصطفی1398-04-29
فقط و فقط از آفتین ژل استفاده کنید/و شک نکید که از کمبود ویتامین b12 و استرس و عدم بهداشت دهان آفت تشکیل میشه
3322
حسن1398-06-22
با سلام به همه دوستان با نظرآقای مصطفی کاملا موافقم به نظرمنم همین استرس وکمبود ویتامینی بنام b12 که همه با نام اون آشنایید همچنین تضعیف ایمنی بدن موجب میشه که آفت دهان یاهمون تبخال ایجادبشه وبرای درمانش میشه ازغذاهایی باطبع سرداستفاده کرد همچنین هندوانه وربع انارمیتونه دردشو تسکین کنه.
128
محمد1398-07-09
سلام من چند سالی با این مشکل دست و پنجه نرم میکردم . برای رفع این مشکل باید بعد هر مصرف غذایی مسواک بزنید و هر دفعه بیکار شدید دهنتون اب بزنید , بعد اینکه این مشکل برطرف شد تو طول شبانه روز 2 بار مسواک بزنید بهتون قول میدم دیگه افت نزنه دهنتون . از نمک ید دار استفاده نکنید , بادمجون , گردو , سیب . اینا افت بدتر میکنن . از نمک دریا استفاده کنید .. اگه استرس خیلی زیاد دارین مسواک بزنین چون باعث میشه باز افت بزنید
96
هستی1398-07-17
من وقتی آفت گرفتم سریع یک کپسول مولتی ویتامین مصرف می کردم سریع از بین می رفت ولی راجب یبوست تازه شنیدم
1552
سمیه کامل1398-11-11
مشکل افت دهان مربوط میشود به التهاب معده با استفاده از این راهکار دیگر از دست افت های زبانی راحت شوید:ابتدا ۴ انجیر را از شب قبل در مقداری اب جوش درلیوان ریخته بگذارید و یک شبانه روز انرا بگذارید فردای ان روز انرا به همراه انجیر ها خورده و دیگر هیچ وقت با این مزل همراه نشوید .
6253
سعید1399-03-17
افت اکثرا با مشکلات گوارشی از جمله یبوست همراه و گاهی هم ناشی از استرسه زیاد نگران نباشید و روش زندگی و تغذیتون رو عوض کنید
50
وبگردی