اسباب‌بازی‌
اسباب بازی های حمام حامل باکتری های خطرناکی هستند که درصورت راه یافتن به بدن کودک می توانند کار را به بیمارستان بکشانند.

اسباب بازی های حمام تهدیدی جدی برای سلامت کودکان

محققان دریافت ند اسباب بازی بچگانه که والدین کودکان آنها را در اختیار فرزندانشان گذاشته بودند تا طی استحمام سرگرمشان کرده باشند ،حامل باکتری های خطرناکی مانند لِژیونِلا و سودوموناس آئروژینوزا هستند پس والدین باید از در اختیار کودک گذاشتن اسباب بازی طی استحمام خودداری کنند .

اسباب بازی های حمام منبع پنهان آلودگی ها

نتایج مطالعات اخیر گروهی از پژوهشگران دانشگاه علم و فناوری سوئیس و دانشگاه ایلینوی در شیکاگو نشان داده است اردک های پلاستیکی زردی که در وان حمام استفاده می شود، حجم زیادی از باکتری ها و قارچ ها را با خود حمل می کنند.

اگر یکی از این اردک هایی را که مدتی مهمان وان حمام تان بوده است فشار دهید، مایع تیره رنگی از داخلش بیرون خواهد زد که در واقع همان تجمع باکتریایی و قارچی بیماری زایی است که در فضای مرطوب داخل عروسک درحال رشد بوده است .

اسباب بازی

خطرات انتقال بیماری با استفاده از اسباب بازی های حمام 

پژوهشگران در نتیجه بررسی عروسک هایی که فقط 11 هفته از آغاز مصرف شان می گذشت، دریافتند سطح داخلی این اسباب بازی ها میزبان 5 تا 75 میلیون سلول در هر سانتی متر مربع بود. 80 درصد اسباب بازی های پلاستیکی بازدید شده حامل باکتری های خطرناکی مانند لِژیونِلا و سودوموناس آئروژینوزا شناسایی شدند که درصورت راه پیدا کردن به بدن انسان می توانند کار را به بیمارستان بکشانند.

60 درصد اسباب بازی های بررسی شده نیز حاوی گونه های قارچی بودند .
اما اسباب بازی هایی از این قبیل چقدر خطرناکند؟ خطر واقعی این اسباب بازی ها نسبتا کم گزارش شده است . مواجهه کودکان با آلودگی ها، البته نه هر آلودگی و نه به هر مقداری، به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند. اما پاشیدن آب کثیف داخل این اسباب بازی ها روی صورت کودکانی که بنا به دلایل مختلفی سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به همسالان شان دارند، می تواند مشکل ساز باشد.

بنابراین آلودگی ذکرشده امکانپذیر است در برخی کودکان حساس تر به عفونت چشم، گوش یا حتی عفونت دستگاه گوارش بینجامد. پژوهش فوق به این معنی نیست که باید این اردک های عروسکی خوش رنگ را از حمام تان بیرون کنید، بلکه پژوهشگران توصیه می کنند همین که در خرید اسباب بازی های پلاستیکی ویژه حمام دقت کنید که از پلیمرهای باکیفیت ساخته شده باشند، کافی است .

تهدید سلامت کودکان با اسباب بازی های قدیمی

برخی از خانواده ها از دریافت اسباب بازی های قدیمی بویژه قطعات لگو، عروسک های پلاستیکی و ماشین های اسباب بازی از طرف دوستان و آشنایان، یا حتی خرید آنها به بها های بسیار پایین تر از طریق اینترنت استقبال می کنند .

اسباب بازی

اسباب بازی های حمام موجب بیماری کودکان می شود

اما محققان هشدار می دهند که اسباب بازی های پلاستیکی قدیمی اغلب حاوی سطوح بالای مواد شیمیایی و سمی برای کودکان خردسال هستند . محققان دانشگاه پلیموث (انگلیس) در مطالعه اخیر خود، 200 اسباب بازی قدیمی که از منازل، مهدکودک ها یا پرورشگاه های جنوب غربی این کشور جمع آوری شده بودند را مورد آزمایش قرار دادند.

این اسباب بازی ها شامل ماشین اسباب بازی، بلوک های خانه سازی، عروسک و قطعات لگو از جنس پلاستیک بودند . غلظت بالایی از عناصر خطرناک شامل آنتیموان، باریم، بروم، کادمیوم، کروم، سرب و سلنیوم در این اسباب بازی های قدیمی شناسایی شدند که برای کودکان خردسال در طولانی مدت، بسیار سمی و خطرناک است .

تعداد زیادی از این اسباب بازی های قدیمی، مقادیری از بروم، کادمیوم یا سرب را منتشر کردند که بیش از حد قانونی مشخص شده در دستورالعمل ایمنی اسباب بازی شورای اتحادیه اروپا بود .

دکتر اندرو ترنر، محقق ارشد این مطالعه تأکید کرد:در این مطالعه از طیف سنجی اشعه ایکس برای آنالیز حضور عناصر در اسباب بازی های قدیمی استفاده کردیم. نتایج بدست آمده نشان می دهد، در ساخت اسباب بازی های پلاستیکی جدید، مقررات ایمنی سخت گیرانه تری اعمال شده است، درصورتیکه اسباب بازی های پلاستیکی قدیمی فاقد این دستورالعمل های ایمنی هستند.

بنابراین توصیه می شود که والدین از خرید این اسباب بازی ها خودداری کرده و آنها را به مراکز بازیافت تحویل دهند .

اسباب بازی های حمام سلامت کودکان را تهدید می کنند!

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از جام جم ، سینا پرس / ف
وبگردی