مرورگر اسپارتان
با توجه به افزایش محبوبیت مرورگرهای کروم و فایرفاکس مایکروسافت قصد دارد تا با یک جهشی بزرگ موتور مرورگر خود را در ویندوز 10 تغییر داده و با استفاده از امکانات جدید مرورگر اسپارتان را روی کار بیاورد.

مایکروسافت مرورگر اسپارتان را جایگزین اکسپلور می کند

در زمان معرفی ویندوز 10،مایکروسافت از تغییر اینترنت اکسپلورر به مرورگر جدیدی خود با نام اسپارتان خبرداد.با توجه به توسعه فایرفاکس و کروم و همچنین افزایش محبوبیت این مرورگرها به نظر می رسد مایکروسافت به همراه ویندوز 10   یک موتور فوق العاده و مدرن را برای وب طراحی کرده و آن گونه که خود می گوید، وب را برای همه مشتریان خود کاربردی کند.مرورگر اسپارتان به صورت مرورگر مستقل از اینترنت اکسپلورر ارائه خواهد شد و به احتمال زیاد IE 12 یعنی نسخه بعدی اینترنت اکسپلورر 11 نخواهد بود.

 
spartan browser
 
مدرن کردن IE بدون خراب کاری در وب
 
اکنون بیست سال است، IE مرورگر معروف مایکروسافت برای وب گردی است و همواره با تحولات دنیا و صفحات وب به روز شده است. در سال 2119 این شرکت تلاش های جدید و جدی خود را برای مدرن کردن همه زیر سیستم های IE به کار بست که شامل ایجاد اسکریپت های جاوای سریع، شتاب دهنده رندر GPU و 3D و همچنین هماهنگ سازی این مرورگر با صفحات نمایش لمسی بود.
اما در تمامی این تغییر و تحولات، حواس مایکروسافت همواره بر یک موضوع جمع بوده است؛ اینکه این تغییرات منجر به از کار افتادن وب گردی کاربران در فضایی که بیش از 44 میلیارد وب سایت وجود دارد نشود. از همین روی در هر یک از این تغییرات مایکروسافت 9 هزار وب سایت که حدود 88 درصد از ترافیک اینترنتی را دارد، مورد آزمایش با IE قرار داده است. 
 
مرورگر اسپارتان
 
مایکروسافت یک رهیافت عمل گرایانه در دستور کار خود قرار داده که معنی آن گسست از بیست سال میراث IE برای ایجاد و خلق مرورگر جدیدی است که قابلیت همکاری و سازگاری با سایر مرورگر ها را داشته باشد و وب در آن کار کند. این موضوع به این معناست که اکنون مایکروسافت باید موضوع سازگاری و قابلیت همکاری با موتورهای رندر Open Source همانند WebKit را نیز مد نظر داشته باشد. 
موتور جدید مایکروسافت منشعب از MSHTML. dll است؛ اما با آن اختلاف های اساسی دارد. این انشعاب و اختلاف همزمان مایکروسافت را قادر کرده که ضمن تکیه بر میراث IE یک متد جدید را برای وب خلق کند و فلسفه جدید خود را پیگیری نمی کند. همچنین مایکروسافت اذعان کرده که تا مدت زمانی مشخص قابلیت تعویض بین دو موتور رندر فعلی یعنی IE و موتور رندر مدرن این شرکت وجود خواهد داشت. 
اما تنها یک موتور رندر جدید نمی تواند همه خواسته های مشتریان مایکروسافت را برآورده کند و این شرکت به این موضوع کاملا واقف است. از همین روی است که در مرورگر اسپارتان بسیاری از امکانات سایر مرورگر های محبوب همچون اضافه کردن پلاگین ها و افزونه ها و سیستم منسجم اشکال یابی و رفع نقص در مرکز توجه قرار گرفته است. 
 
مرورگر اسپارتان
 
مرورگر اسپارتان در نسخه های دسکتاپ، گوشی و تبلت در دسترس قرار خواهد گرفت.
همین سیستم منسجم منجر به آن شده که تا به امروز 41 استاندارد وب جدید به موتور مایکروسافت اضافه شده و 3 هزار نقص فنی برای سازگاری و همکاری با سایر مرورگر ها رفع شود. 
احتمال این وجود دارد که مایکروسافت مرورگر اسپارتان را برای پلت فرم های اندروید و iOS نیز ارائه کند چرا که اسپارتان، اینترنت اکسپلورر نیست.
 

اسپارتان مرورگر جدید مایکروسافت در ویندوز 10

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از تابناک-/ف
وبگردی