خواص اسپند
گیاه اسپند، از خواص بسیاری برخوردار است و می تواند به درمان بی خوابی، بهبود شیردهی، رفع شپش سر، تسکین دندان درد، ترک اعتیاد و تسکین کمر درد کمک شایانی کند.

آشنایی با خواص و مضرات گیاه اسپند

اسپند یک بوته چندساله است که می تواند تا 1 متر ارتفاع داشته باشد، اما معمولاً 0.3 متر ارتفاع دارد. در خاک خشک، ریشه های گیاه می تواند به عمق 6.1 متر برسد؛ یک گیاه انبوه با ظاهری شبیه به سیخ، به مانند برگ های نوک تیز که به چند بخش محدود تقسیم شده است. این گیاه 3 کپسول را حمل می کند که در حدود 1 تا 1.5 سانتیمتر قطر دارند و حاوی بیش از 50 دانه هستند.

اسپند همچنین گل های سفیدی دارد که به خصوص در ماه های اردیبهشت و خرداد وجود دارند و در حدود 2.52 تا 3.8 سانتی متر قطرش است و 5 گلبرگ دارد و این گیاه بومی مناطق نیمه استوایی هند است. در حال حاضر، در شهرهای دیگر مثل نیومکزیکو، آریزونا، کالیفرنیا، مونتانا، نوادا، اورگون، تگزاس و واشنگتن گسترده شده است.

فواید سلامتی خاصی برای اسپند وجود دارند و آن طور که در بخش سلامت نمناک آورده ایم به عبارت دیگر، یک درخت ضخیم است که خواص دارویی مشخصی دارد و به روش های مختلفی برای سلامتی مفید است. دانه های خشک این گیاه برای اهداف دارویی به کار می روند و دانه های اسپند حاوی اجزای شیمیایی مختلفی هستند که شامل هارمولول، هارمین، هارمالین و پگانین می باشند.

اسپند گیاه دارویی است که در داروهای آیورودا مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. دانه هایش به ویژه دانه های خشک گیاه، برگ ها، پوست و ریشه های گیاه دارای پتانسیل دارویی بالایی هستند. مطالعات تحلیلی بر روی ترکیب شیمیایی بتاکاربولین آلکالوئیدها انجام شده، مانند:هارمالول، هارمالین و هارمین است و دلیل استفاده پزشکی از این گیاه در داروهای آیورودیک مختلف هستند.

گیاه اسپند دارای خواص درمانی ویژه ای مانند عمل تحریک کننده در سیستم عصبی مرکزی و مغز را نشان می دهد. اسپند به خانواده نیتراریاسه تعلق دارد و از این گیاه برای درمان چندین وضعیت بهداشتی از جمله آسم، قاعدگی غیر معمول، هجوم کرم نواری استفاده می شود و عمدتاً به تسکین آسم کمک می کند و این عنصر دارای خواص دارویی متفاوتی، مانند افزایش قوای غریزه جنسی، استریل کننده و ضد میکروبی است.

خواص اسپند

هر آنچه باید درباره اسپند بدانید

خواص و فواید اسپند

در این بخش از سلامت نمناک خواص و فواید سلامتی اسپند ارائه شده است:

1. اسپند برای درمان تب:

اسپند یکی از گیاهان است که برای درمان تب نامنظم به کار می رود. همچنین برای درمان مالاریا مداوم مفید است، اما در موارد حاد زیاد موثر نیست.

دانه های این گیاه به عصاره، القا یا به شکل پودر داده می شود.

2. اسپند برای دفع هجوم کرم های نواری:

دانه های اسپند نیز برای برطرف کردن هجوم کرم های نواری مفید است. دانه های پودر برای بیرون راندن کرم ها داده می شود.

3. اسپند برای درمان بی خوابی:

خاصیت مسکنی این گیاه برای درمان بی خوابی مفید است.

4. اسپند برای رفع و کاهش مسائل قاعدگی:

اسپند نیز برای قاعدگی های نامنظم مفید است. عصاره دانه ها از 15 تا 50 میلی لیتر داده می شود.

5. اسپند برای بهبود شیردهی:

دانه های این گیاه خواص گالاکتوگوگ دارند و به مادران شیرده داده می شود که ترشح شیر را افزایش می دهد.

6. اسپند برای درمان لارنژیت:

این گیاه برای درمان لارنژیت به کار می رود. عصاره این دانه ها نیز به عنوان دهانشویه استفاده می شود.

7. اسپند برای رفع شپش سر:

این گیاه در کشتن شپش سر موثر است. پوست سر را با خمیری از ریشه اسپند و روغن خردل مالش دهید که باعث می شود از شر شپش سر خلاص شوید.

اسپند برای شپش

رفع شپش سر با استفاده از اسپند

8. اسپند برای رفع ورم:

این گیاه برای درمان التهاب به کار می رود. می توان دانه ها را جوشاند و به عنوان محلول استفاده می شود.

9. اسپند برای رفع مشکلات تنفسی:

به درمان آسم کمک می کند و در درمان بیماری های ریوی مانند نزله ریوی و بلغم ریه بسیار موثر است.

10. اسپند برای دفع آفات گیاهی:

محصولات بذر اسپند نیز می توانند در رهایی از شر آفات مضر مفید باشند. هرمالین قطعا آلکالوئید است که در داخل این گیاه وجود دارد.

11. میکروب کشی هوا با اسپند:

دود اسپند خاصیت میکروب کشی بسیار مناسبی دارد. لذا در مکان هایی از جمله مهد کودک ها، مدارس و پادگان ها که جمعیت زیادی جمع شده اند و در هوا احتمال عفونت مسری وجود دارد، اسپند دود کنید.

12. اسپند برای درمان آبریزش بینی:

از مهم ترین خواص دیگر اسپند این است که به دلیل ضد عفونی کنندگی قوی، در درمان زکام و آبریزش بینی موثر می باشد. در این روش مقداری اسپند را به تنهایی یا همراه با حبه ای قند دود داده و سرتان را روی دود ناشی از آن قرار دهید و نفس عمیق بکشید، بعد از چندین بار تکرار مشکل شما حل خواهد شد.

13.درمان فلج، رعشه، سستی و پریدن ناگهانی اعضای بدن:

روغن اسپند، طبیعتی گرم وخشک دارد و برای رفع فلج و لقوه، رعشه، سستی، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن چه از طریق خوردن و چه استفاده از ضماد آن موثر است.

14. اسپند برای درمان حساسیت و خارش:

یکی از خواص قابل توجه اسپند رفع خارش و حساسیت است که باید فرد با توجه به طبع و مزاجش، طریقه استفاده از اسپند را برای این منظور از متخصص طب سنتی دریافت کند.

اسپند برای لاغری

درمان خارش و حساسیت با اسپند

15. اسپند برای رفع و درمان تکرر ادرار:

1.5 گرم اسپند را صبح ناشتا به همراه خاکشیر با کمی آب بدون اینکه کوبیده شود، بخورید. برای تکرر ادرار و سستی ادرار بسیار مفید است؛ البته در هنگام معالجه نباید ماست و کشک و ترشیجات مصرف کنید.

16. اسپند برای درمان سنگینی گوش:

برای رفع سنگینی گوش و کری گوش و صدای گوش می توانید اسپند را در آب ترب و روغن زیتون بجوشانید و 3 قطره در گوش بریزید. بعد از چندین بار استفاده متوجه بهبودی خواهید شد.

17. اسپند برای تسکین دندان درد:

دانه های اسپند را بخور دهید که برای دندان درد فوق العاده است چرا که طبق کتب طب سنتی بخور دانه های اسپند، درد دندان را درمان می کند.

18. ضد نفخ:

یکی از روش های فوری و موثر درمان نفخ در طب سنتی استفاده از اسپند است؛ قورت دادن 1 قاشق غذاخوری اسپند همراه با آب در شب ها، ساده ترین روش رفع نفخ است.

19. اسپند ملین و تصفیه کننده خون:

متخصصان طب سنتی از اسپند یا همان اسفند برای تصفیه خون و رفع مشکلات گوارشی استفاده می کنند.

22. ضد انگل، ضدعفونی کننده، خلط آور و ضد سرفه:

برای درمان تنگی نفس و رفع سرفه های شدید مخاطی، 30 گرم اسپند را آسیاب کنید و با 120 گرم آب بجوشانید و آن را صاف کنید و با 90 گرم عسل و 60 گرم روغن کنجد بخورید. اگر این ترکیب را مصرف کنید حالت تهوع پیدا می کنید که سینه را از هرچی ماده لزج هست پاک می کند و برای تنگی نفس بی نظیر است.

23. اسپند برای رفع بی حسی:

برای رفع بی حسی و یا نقص در حرکت اعضا و رعشه، مقداری اسپند آسیاب شده را با آب یا همراه با روغن حیوانی بخورید.

اسپند برای دندان درد

تمام خواص و فواید اسپند

24. درمان شب ادراری با اسپند:

اگر 1 قاشق چای خوری اسپند را با 1 قاشق چای خوری تخم رازیانه مخلوط کنید و هرشب به فرزند خود که دچار شب ادراری هستند، بدهید؛شب ادراری کودکانی که به علت سستی کمر و ضعف مثانه، شب ها رختخواب خود را خیس می کنند، درمان می شود و در ضمن صبح ها 1 یا 2 عدد زرده تخم مرغ و کمی عسل خالص خوب، میل کنند.

25. اسپند برای رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس:

اگر اسپند را همراه با تخم کتان به نسبت مساوی خوب آسیاب کنید و با عسل مخلوط کنید و روزی 2 بار به اندازه 2 حبه مصرف کنند برای رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس موثر است.

26. اسپند برای ترک اعتیاد:

مقداری دانه اسپند را بو دهید و سپس آسیاب کرده و با عسل مخلوط کنید و روزی 2 حبه میل کنید تا بتوانید مواد افیونی را ترک نمایید.

27. اسپند برای درمان بواسیر:

شیاف گرد دانه اسپند با روغن ایرسا، دهانه عروق و خون بواسیر را باز می کند و سبب درمان بواسیر می شود.

28. تسکین درد کمر با اسپند:

تنقیه با روغن اسپند سبب تسکین درد کمر و سیاتیک می شود؛ همچنین برای سردی کلیه و رحم بسیار مفید است. چنانچه به سیاتیک مبتلا هستید به مدت 15 شب مقدار 5 گرم اسپند را با آب قورت دهید که بسیار مفید است.

29. لاغری شکم با اسپند:

بله درست متوجه شدید؛ همین اسپندی که بارها در منزلتان دود کرده اید خاصیت آب کنندگی شکم را دارد؛ البته با روشی که مورد تایید است و حتما باید با مشورت متخصص طب سنتی برای اطمینان از مضر نبودن این نسخه لاغری برای طبع و مزاجتان استفاده شود. برای لاغری و آب کردن شکم بایستی 40 شب، به طوری که هر شب 1 قاشق مرباخوری از آن را با 1/2 لیوان آب بخورید و پس از 40 روز سایز دور شکم خود را اندازه گیری کرده و با سایز قبلی شکمتان مقایسه کنید.

هشدارها و مضرات مصرف اسپند

  • مصرف اسپند برای گرم مزاجان ضرر دارد.
  • مصرف اسپند سبب تهوع و استفراغ می شود که برای رفع آن می توان میوه های ترش و سکنجبین میل کرد.
  • اگر 5-10 گرم اسپند مصرف کنیم مسموم خواهیم شد زیرا این مقدار اسپند سمی می باشد.
  • از جویدن دانه های اسپند خودداری کنید زیرا حاوی مواد سمی است.
  • منظور از خوردن دانه های اسپند، دانه های سیاه رنگی است که دود می کنید.

تمام خواص و فواید درمانی اسپند و دود کردن اسفند + نسخه لاغری

4.5781
این مطلب مفید بود ؟69883
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : athayurdhamah / ribiciclo / blogspot / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : اسپند
وبگردی