صبر
اگر از آن دسته افرادی هستید که از حوصله و صبر زیادی برخوردار نیستید به این مطلب توجه کنید.

وقتی صبرمان لبریز میشود چه کنیم

"گر صبر کنی ز قوره حلوا سازی " این جمله معروفی است که در بین مردم ایران رواج دارد و هر کس میخواهد مثالی برای صبر بزند،این جمله را بازگو میکند. صبر کردن خصلتی است که اگر خداوند به شما آن را هدیه کرده باشد زندگی خوبی را در پیش دارید و اگر از این صبر بهره مند نشدید،پس باید بر روی صبرتان کار کنید.

زندگی انسان در دنیا،آمیخته با مشکلات عجیبی است که اگر در مقابل آن بایستد و صبر و مقاومت به خرج دهد،به یقین پیروز خواهد شد و اگر ناشکیبایی کند و دربرابر حوادث زانو زند، هیچ گاه به مقصد نخواهد رسید.

«صبر»از مهمترین ارکان ایمان است،امیر مؤمنان علی علیه السلام موقعیت صبر را در برابرایمان،همانند موقعیت سر نسبت به بدن می دانند در قرآن مجید نیز کمتر موضوعی را مانند صبر مورد تاکید قرار داده است.

اینجا پیشنهادهایی برایتان آورده ایم که به صبر از دیدی فراتر از انفعالی نگاه کنید و آن را به یکی از مهمترین مهارت های زندگی کردن تبدیل کنید.

از زمان های خیلی قدیم گفته اند که صبر یکی از فضیلت های اخلاقی است. شاید یکی از چیزهایی که باعث آزارتان می شود همین است که همیشه گفته اند باید صبر داشته باشید. در دنیای مدرن امروز نیاز داریم که کمی بیشتر در این مورد توجیهمان کنند. ما به شواهد و مدارکی نیاز داریم که نشانمان دهد صبر کردن در زندگی به نفعمان خواهد بود.

در دنیای به شدت رقابتی امروز، صبور بودن یعنی دوم شدن یا شاید هم آخر شدن. به عبارت دیگر، صبر شاید به چشم «ضعف» دیده شود.

لغت نامه مریام وبستر، صبر را اینطور معنی می کند، «توانایی حفظ آرامش و اذیت نشدن در زمان انتظار طولانی یا در برخورد با مشکلات یا افراد سرسخت». نکته خاصی در این معنی دیده نمی شود. با اینکه «حفظ آرامش» یا «اذیت نشدن» در مواجه با «مشکلات» یا «افراد سرسخت» عالی به نظر می رسد ولی واقعاً مشخص نیست که اینکار چطور باید انجام شود و چه حسی در فرد ایجاد می کند.

 مهارت صبر

ایجاد مهارت تمرکز حواس و ملاحظه کار بودن روش ایجاد صبر است

ایجاد صبر سه مولفه اصلی دارد:

1) پذیرش آنچه که در زمان حال وجود دارد.

2) درک اینکه همه چیز تغییر می کند.

3) تصور نکردن اینکه شما تنها و جدا از دیگران هستید.

صبر شاید به نظر چندان جذاب نرسد ولی برای سلامت و کارایی شما ضروری است. و تصور نکنید که فقط افرادی مثل حضرت ایوب و دالای لاما از پس آن برمی آیند. علوم روانشناسی جدید بر آن تاکید دارند و وقتی منتظر اتفاق بعدی در زندگی تان هستید، تنها کاری است که باید انجام دهید.

بی صبری و بی حوصلگی شما را نه تنها از مقاصد خوبتان بلکه از افراد مهم زندگی تان دور می کند.

وقتی در خانه یا هر جای دیگری دچار خشم و کلافگی می شوید، دلیل آن این است که از این سه مولفه که در بالا اشاره کردیم دور شده اید.

 مهارت صبر

صبر یکی از مهم ترین مهارت ها در زندگی است

تبدیل صبر به مهم ترین مهارت زندگی:

در زیر توصیه ها و پیشنهادهایی آورده ایم که کمکتان می کند به صبر از دیدی فراتر از فقط منفعل بودن و انتظار کشیدن نگاه کنید و بتوانید آن را به یکی از مهمترین مهارت های زندگی تان تبدیل کنید.

1. از خودتان سوال کنید:آیا خشمتان در مقابل فردی دیگر حس خوبی به شما می دهد؟

آیا این خشم باعث می شود کنترل بهتری روی اوضاع پیدا کنید؟ آیا قدرت فکر کردنتان را تقویت می کند یا مسدود؟ لبریز شدن صبر و در رفتن از کوره چه تاثیرات منفی بر خودتان و دیگران خواهد داشت؟ اینکار چه هزینه هایی برایتان به دنبال دارد؟

2. از خودتان سوال کنید:از این از کوره در رفتن چه درسی می گیرید؟

این واکنش ها چطور می تواند شما را درمورد مرزهای ظرفیت صبرتان آگاه کند؟ لازم نیست دردی که ممکن است اینکار برایتان به همراه داشته باشد را دوست داشته باشید ولی آیا اصلاً دوست دارید بخاطر این فرصت برای تقویت صبر و ظرفیت سلامتتان قدردان باشید؟

3. برای خودتان هدف قرار دهید که در جمع از واکنش های احساسی و لحظه ای خودداری کنید.

خودتان را به تمرین کردن صبر متعهد کنید.

4. سنگر بگیرید.

سعی کنید خودتان را در موقعیت هایی که لازم است درمقابل میل به واکنش های احساسی در زمان خستگی و کلافگی مقاومت کنید، قرار ندهید. تمرینات صبر را برای زمان هایی نگه دارید که احتمال لبریز شدن صبرتان کمتر است.

چگونه در لحظه عصبانیت صبر داشته باشیم؟

3.820
این مطلب مفید بود ؟155
برگرفته از وب سایت مردمان / م.ف
برچسب : صبر کردن
وبگردی