اضافه وزن کودکان
اضافه وزن کودکان را می توان با بهبود عادات غذایی و افزایش فعالیت جسمانی او رفع کرد همچنین مقدار خواب در چاقی افراد تاثیر بسزایی دارد.

 کمک به کودکانی که اضافه وزن دارند

به عنوان والدین یا سایر مراقبان، می توانید کمک های زیادی را به کودک برای رسیدن به حفظ وزن سالم انجام دهید. حفظ سلامت فرزندانتان در معرض مصرف غذا و نوشیدنی های سالم و هم چنین فعالیت است. می توانید نقش مهمی را در کمک به کودک و عادات یادگیری تمام خانواده داشته باشید که ممکن است سلامت را بهبود بخشد.

چگونه چاقی و اضافه وزن کودکان را تشخیص دهیم؟

چگونه می توانم بگویم آیا فرزند من اضافه وزن دارد؟

گفتن اینکه کودک دارای اضافه وزن است همیشه آسان نیست. کودکان در سطح هاو زمان های مختلف رشد می کنند. همچنین میزان چربی بدن کودک با سن تغییر می کند و بین دختران و پسران متفاوت است. چنانچه در این بخش از نمناک خواهید خواند روشی برای تعیین اینکه آیا کودک اضافه وزن دارد محاسبه شاخص توده بدنی خود است.

لاغر کردن کودکان

اضافه وزن کودک و راه نجات از آن

چگونگی محاسبه اضافه وزن کودکان

شاخص توده بدنی اندازه گیری وزن بدن نسبت به قد است. در محاسبه توده بدنی از یک فرمول استفاده می شود و نمره ای را که اغلب برای تشخیص اینکه آیا فرد وزن کم، وزن طبیعی، اضافه وزن و یا چاقی دارد ، تولید می کند. شاخص توده بدنی کودکان سن و جنس خاص است و به عنوان شاخص توده سن" شناخته شده است.

کودکی که دچار اضافه وزن باشد و شاخص توده بدنی اش 30 یا بیشتر باشد، چاق محسوب می شود. شاخص توده بدنی (BMI)، از تقسیم وزن بر حسب گیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر به دست می آید.

شاخص توده بدنی برای سن از نمودارهای رشدی استفاده می کنند که توسط مراکز ایالات متحده برای کنترل و پیشگیری ایجاد شده. پزشکان از این نمودارها برای ردیابی رشد کودک استفاده می کنند. نمودارها از یک عدد به نام درصد استفاده می کنند تا نشان دهد شاخص توده بدنی کودک شما با سایر کودکان مقایسه شده است. دسته های اصلی شاخص توده بدنی برای کودکان و نوجوانان هستند

وزن سالم:5 تا 84 درصد

اضافه وزن :درصد 85 تا 94

چاق:95 درصد یا بالاتر

محاسبه اضافه وزن

از کجا بفهمم کودکم اضافه وزن دارد؟

عوارض اضافه وزن کودکان

چرا باید نگران باشیم؟

باید توجه داشته باشید که اگر کودک اضافه وزن داشته باشد، ممکن است احتمال بیماری را در زندگی کنونی یا آینده افزایش دهد.

برای مثال، در کوتاه مدت، ممکن است دچار مشکلات تنفسی یا درد مفصلی شود ، و به سختی با دوستانتان ارتباط برقرار می کند. بعضی از کودکان ممکن است مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و کلسترول بالا شوند. بعضی از کودکان همچنین ممکن است مورد آزار و اذیت دیگران ، قلدری، قرار بگیرند و دچار افسردگی یا اعتماد به نفس پایین شوند.

کودکانی که اضافه وزن دارند در معرض خطر بالای بلوغ هستند. شانس پیشرفت بیماری مانند بیماری های قلبی و انواع خاصی از سرطان در بین بزرگسالانی که وزن بالا دارند بیشتر است.

شاخص توده بدنی یک ابزار غربالگری است و به طور مستقیم میزان چربی بدن یا خطر ابتلا به بیماری های فردی کودک را اندازه گیری نمی کند. اگر در مورد وزن فرزندتان نگران هستید، با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

او می تواند در طول زمان سلامتی و رشد کلی کودک را بررسی کند و به شما بگوید که مدیریت وزن ممکن است مفید باشد. بسیاری از کودکان که هنوز در حال رشد هستند نیاز به کاهش وزن ندارند. فرزندتان را در رژیم غذایی کاهش وزن قرار ندهید، مگر اینکه دکتر این را بگوید.

کودکان چاق

اضافه وزن کودکان باعث چه مشکلاتی می شود؟

روش های پیشگیری و درمان اضافه وزن کودکان

چگونه می توانم به کودکم کمک کنم عادات سالم را توسعه دهد؟

می توانید نقش مهمی در کمک به فرزندتان در ایجاد تغذیه سالم، نوشیدن، فعالیت بدنی و عادات خواب داشته باشید. به عنوان مثال، کودک را در مورد تعادل میزان مواد غذایی و نوشیدنی که می خورد و مقدار زیادی از فعالیت بدنی روزانه آموزش دهید.

کودک را به فروشگاه ببرید تا غذا و نوشیدنی های سالم را انتخاب کند و به برنامه ریزی و تهیه غذاهای سالم و تنقلات کمک کنید. دستورالعمل های غذایی ایالات متحده در سال 2015 انواع غذاها و نوشیدنی ها را در برنامه غذای سالم توضیح میدهد.

غذاهای سالم

اضافه وزن کودکان و راه های جلوگیری از آن

اضافه وزن کودکان را چگونه کنترل کنیم؟

در اینجا برخی از راه های دیگر برای کمک به فرزند برای توسعه عادت های سالم وجود دارد:

یک مدل خوب باشید مصرف غذاهای سالم و نوشیدنی ها را داشته باشید و زمان های فعال را انتخاب کنید. کودکان یادگیرندگان خوب هستند و اغلب آنچه را که می بینند کپی می کنند.

با کودک در مورد معنای سالم بودن و چگونگی تصمیم گیری سلامت صحبت کنید.

بحث در مورد چگونگی فعالیت های بدنی و برخی غذاها و نوشیدنی ها ممکن است به بدن آنها کمک کند سالم بمانند.

کودکان باید حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی را روزانه دریافت کنند و باید زمان نمایش آنها (کامپیوتر، تلویزیون، و دستگاه های تلفن همراه) را در خارج از مدرسه به حداکثر تا 2 ساعت هر روز محدود کنند.

در مورد چگونگی انتخاب سالم در مورد غذا، نوشیدنی ها و فعالیت های مدرسه، در خانه های دوستان و در دیگر مکان های خارج از خانه، چت کنید.

کل خانواده را در درست کردن غذا ، نوشیدنی و فعالیت های بدنی درگیر کنید. برای همه فایده دارد و فرزندانی که اضافه وزن دارند احساس تنهایی نخواهند کرد.

اطمینان حاصل کنید که کودک به اندازه کافی می خوابد در حالی که تحقیق در مورد رابطه بین خواب و وزن در حال انجام است، برخی از مطالعات وزن را به خواب کافی در کودکان و بزرگسالان پیوند می دهد.

خواب کودک

مهم ترین نکات درباره کودکی که اضافه وزن دارد

بهترین روش های برای رفع اضافه وزن کودکان

چه کاری می توانم برای بهبود عادات غذایی کودکم انجام دهم؟

علاوه بر مصرف غذاهای کمتر، نوشیدنی ها و میان وعده هایی که دارای کالری، چربی، شکر و نمک هستند، با روش هایی که در نمناک بارها گفته شده است می توانید فرزندان خود را با ارائه این گزینه ها تشویق کنید.

  • میوه ها، سبزیجات و غلات مانند برنج قهوه ای
  • گوشت بدون چربی، مرغ، غذاهای دریایی، لوبیا و نخود فرنگی، محصولات سویا و تخم مرغ، به جای گوشت با چربی بالا
  • شیر کم چرب و محصولات شیری یا جایگزین های شیر مانند نوشیدنی های سویا با اضافه کردن کلسیم و ویتامین د به جای شیر یا خامه
  • اسموتی میوه و سبزی با ماست کم چرب به جای شیر و یا بستنی
  • آب، به جای نوشابه و نوشابه های دارای قند اضافی

بهبود عادت غذایی

اضافه وزن کودکم را چگونه از بین ببرم؟

راهکارهای رفع اضافه وزن و لاغر کردن کودکان چاق

همچنین می توانید با تلاش به کودک خود کمک کنید

از خوردن غذاهای زیاد ، یا مقدار غذا یا نوشیدنی که کودک برای غذا یا میان وعده انتخاب می کند اجتناب کنید. با مقادیر کوچکتر غذا شروع کنید و اگر هنوز گرسنه باشد دوباره درخواست می کند اگر کودک غذا یا نوشیدنی ها را از یک بسته، ظرف یا انتخاب کند، برچسب های تغذیه را برای دیدن مقدار مواد مغذی مطالعه کنید. برای جلوگیری از کالری های اضافی، چربی و شکر، میزان مصرفی فرزندتان را به برچسب مطابقت دهید.

غذاهای سالم و نوشیدنی را در جایی که دید دارند قرار دهید و غذاهایی که کالری بالا دارند را خریداری نکنید.

غذاهای فست فود را کمتر بخورید :اگر از یک رستوران فست فود بازدید کنید، فرزندتان را تشویق کنید که گزینه های سالم تر را انتخاب کند، مانند میوه برش داده شده به جای سیب زمینی سرخ کرده.

سعی کنید با خانواده غذا بخورید.

خوردن غذا در مقابل تلویزیون، کامپیوتر یا سایر دستگاه های الکترونیکی را متوقف کنید.

برای کمک به کودک نگرشی سالم به غذا و خوردن ایجاد کنید:

کودک را مجبور نکنید بشقاب را تمیز کند.

وقتی فرزندتان را تشویق می کنید تا عادت های سالم آن ها را تشویق کنید، پاداش هایی غیر از غذا یا نوشیدنی به آنها دهید.

رفتار با کودکان

عادت های غذایی برای کنترل اضافه وزن کودکان

اضافه وزن کودکان دبستانی را اینگونه برطرف کنید

ایده های تنقلات سالم

به کودکتان،کمک کنید آب نبات، کوکی ها و سایر تنقلات نوشیدنی کمتر بخورید، و به جای آن گزینه های دیگر را انتخاب کنید.

  • پاپ کورن بدون کره
  • میوه های تازه، یخ زده، یا میوه های کنسرو در آبمیوه های طبیعی، ساده و یا بدون چربی یا ماست کم چرب
  • سبزیجات تازه مانند هویج ، خیار، کدو سبز، یا گوجه فرنگی گیلاس
  • غلات کم شکر ، دانه غلات کامل ، شیر بدون چربی یا کم چرب یا جایگزین شیر با کلسیم و ویتامین د

چگونه می توانم فرزند فعال تر داشته باشم؟

سعی کنید کننده فعالیت های فیزیکی سرگرم کننده ای برای فرزندتان ایجاد کنید. کودکان حدود 60 دقیقه فعالیت بدنی در روز نیاز دارند، اگر چه لازم نیست همه فعالیت ها در یک زمان باشد. چندین فعالیت کوتاه مدت 10 تا 5 دقیقه ای در طول روز به همان اندازه خوب است. اگر کودکتان فعال نیست ، او را تشویق کنید تا به آرامی شروع کند و تا 60 دقیقه در روز برسد.

عوارض اضافه وزن کودکان

درمان اضافه وزن کودک با افزایش فعالیت جسمانی

راههایی عالی برای خلاصی از اضافه وزن کودکان

تشویق فعالیت جسمانی روزانه:

اجازه دهید فرزندتان فعالیت مورد علاقه را روزانه انجام دهید، مانند صعود از یک ورزشگاه جنگل در زمین بازی یا پیوستن به یک تیم ورزشی یا کلاس رقص.

به فرزندتان کمک کنید تا فعالیت های ساده و سرگرم کننده پریدن طناب، بازی کردن ،شمشیربازی، یا دوچرخه سواری (پوشیدن کلاه)، انجام دهید.

محدود کردن زمان با کامپیوتر، تلویزیون، تلفن همراه، و دستگاه های دیگر تا 2 ساعت در روز.

اجازه دهید فرزند و سایر اعضای خانواده برنامه ی فعالانه ای مانند پیاده روی یا پیاده روی به یک مکان مورد علاقه را برنامه ریزی کند.

فعالیت کودک

راهکارهای درمانی برای اضافه وزن کودکان

برای رفع و درمان اضافه وزن کودکان به چه کسی مراجعه کنم ؟

اگر سعی دارید تغذیه، نوشیدن، فعالیت بدنی و عادات خواب را تغییر دهید و فرزند شما وزن سالم ندارد، از متخصصان مراقبت های بهداشتی فرزند خود در مورد گزینه های دیگر بپرسید. او ممکن است قادر به توصیف یک برنامه غذایی سالم و فعالیت بدنی باشد یا شما را به یک متخصص مدیریت وزن، متخصص تغذیه و یا برنامه مراجعه دهد. بیمارستان محلی، کلینیک بهداشت عمومی و یا بخش بهداشت و درمان همچنین ممکن است برنامه های مدیریت وزن برای کودکان و نوجوانان بدهند.

در برنامه مدیریت وزن به چه توجه کنیم؟

هنگام انتخاب برنامه مدیریت وزن برای کودک یک برنامه را انتخاب کنید که شامل انواع مختلف مراقبت های بهداشتی در کارکنان، مانند پزشکان، روانشناسان و پزشکان ثبت شده است.

وزن، رشد و سلامت کودک خود را قبل از ثبت نام و در طول برنامه ارزیابی کنید.

با سن و توانایی خاص کودک شما سازگار باشد . برنامه ها برای کودکان ابتدایی باید متفاوت از نوجوانان باشد.

عوارض چاقی کودکان

در درمان اضافه وزن کودک چه چیزی اهمیت دارد؟

اگر کودک اضافه وزن داشت چه کار باید کرد؟

دیگر چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم؟

می توانید فرزندتان را با کمک مثبت و حمایت در هر فرآیند یا برنامه ای که انتخاب می کنید کمک کنید تا وزن سالم داشته باشید. به فرزندتان کمک کنید اهداف خاص و پیشرفت را تعیین کند.

به فرزندتان بگویید که آنها را دوست دارید و آنها مهم هستند. احساسات کودک در مورد خود اغلب بر اساس این نکته است که آنها فکر می کنند والدین و سایر مراقبین آنها در مورد آنها احساس خوبی ندارند.

 

راه ساده تشخیص ، پیشگیری و درمان اضافه وزن و چاقی در کودکان

3.611
این مطلب مفید بود ؟83
منبع : niddk / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /آ
برچسب : چاقی کودکان
وبگردی