تغییر مغز
اگر میخواهید تغییراتی در ذهن و مغز خود ایجاد کنید و سطح عملکرد مغز خود را افزایش دهید فقط کافیست چند نکته ساده را در رفتار خود رعایت کنید.

7 موردی که از لحاظ فیزیکی ذهن را تغییر می دهد و مغز را

آیا تا به حال شده که احساس کنید از زمان های دیگر ذهن سالم تر، مثبت تر و باهوش تری دارید؟ نکات مطرح شده در این بخش از نمناک می تواند تعدادی راهکار را به شما نشان دهد که بتوانید با استفاده از آن ها مغز خود و قابلیت آن را ارتقا دهید و آن را به سطح جدیدی برسانید. این راه کارها ساده تر از آن چیزی هستند که فکرش را می کنید .

تغییر مغز با این 7 راهکار ساده

1. غر نزنید :

زمانی که در حال انجام دادن عادت های روزانه خودتان هستید، مغز شما تغییرات چندانی را ایجاد می کند که می تواند یک پایه منفی را در ذهن شما ایجاد کند و در نهایت در بعضی از افراد به افسردگی منجر می شود پس به جای اینکه سعی کنید از سختی زندگی شکایت کنید، بهتر است که کمی به بیرون از منزل بروید، قدم بزنید یا مدیتیشن انجام دهید. روان شناسان یافته اند افرادی که به طور روزانه 20 دقیقه کمتر از دیگران گله و شکایت می کنند، ذهن بسیار سالم تری دارند و علائم بیماری در آن ها بسیار کاهش می یابد.

 تغییر مغز

2. شکرگزار آن چیزی باشید که در زندگی دارید:

حداقل در پایان روز 3 چیز را پیدا کنید که به شما احساس شکرگزاری و قدرشناسی می دهد و این کار باعث می شود که سطح سروتونین مغز شما افزایش پیدا کند، سروتونین یک ماده ضروری برای عملکرد مناسب کورتکس های مغز است که باعث عکس العمل ناخودآگاه و تعادل عاطفی در فرد می شود پس بنابراین به شما کمک می کند که بتوانید الگوهای ذهنی سالمی داشته باشید.

در مورد جزئیات فعالیت های مثبتی که در طول روز انجام دادید، نیز فکر کنید و حتی می توانید برای حس بهتر آن ها را روی یک برگه بنویسید.

3. در بین مردم باشید :

مطالعه ای در سال 2010 انجام شده است نشان می دهد که فاصله نزدیک داشتن با مردم در اجتماع برای مغز انسان تاثیرات بسیار مثبتی دارد و اگر بخواهیم در ابعاد بزرگتر مقایسه کنیم، مغز شما تغییرات مثبتی در اطراف دیگران از لحاظ عاطفی و همینطور هوش بالا خواهد داشت و آیا می دانید که مردم دنیا می توانند یک اتفاق را در بین یکدیگر رواج دهند و تمام رفتار های آن ها شیوع دارد؟ شما نیز می توانید عواطف و طرز فکر مثبت را از این افراد بگیرید و با این اتفاق هوش عاطفی و روابط اجتماعی شما نیز ارتقا پیدا خواهد کرد.

ارتقا مغز

4. افکار منفی را غربالگری کنید:

شاید بخواهید که احساسات منفی خود را روی کاغذ بنویسید و نباید از این کار خجالت بکشید و سریعا این کار را انجام دهید. دانشمندان معتقدند که پروسه به زبان آوردن عواطف، فعالیت های مضر بعضی از بخش های بدن را کاهش می دهد و یکی از همین بخش ها ترس می باشد که در مغز اتفاق می افتد و باعث استرس می شود که با این کار احساس آرامش شما افزایش پیدا می کند و در نتیجه شاد تر از قبل خواهید بود.

5. بغل کردن :

بغل کردن معجزه می کند، یک آغوش گرم می تواند باعث شود که مغز شما دوپامین ترشح کند که یک هورمون در بدن می باشد و حس رضایت را در فرد برمی انگیزد ، همین طور این ماده دقیقاً همان چیزی است که به شما احساس امنیت و آرامش می دهد و محققان تاکید کردند که بغل کردن دیگران می تواند فشار خون را کاهش دهد، استرس را پایین بیاورد و حوصله ی شما را بهبود ببخشد.

 جذب انرژی مثبت

6. از انجام چند کار با یکدیگر پرهیز کنید :

چند کار را حذف کنید و یک کار را در برهه زمانی یکسان انجام دهید، مثلا با تلفن صحبت کردن، وب گردی یا نوشتن پیام می تواند چند کار به طور همزمان محسوب شود اما مطالعات نشان می دهد که اگر بر روی یک کار تمرکز کنید، خلاقیت شما تا 40 درصد افزایش پیدا می کند پس آشفتگی های اطراف را از بین ببرید و تنها بر روی یک وظیفه یا عملکرد تمرکز کنید.

زمانی که کار خود را به انجام رسانده اید و آن را کامل کردید، به خودتان پاداش بدهید. این پاداش می تواند یک استراحت کوتاه مدت، یک فنجان چای یا یک تماس تلفنی باشد.

7. کار خود را همراه با یک موسیقی آرام انجام دهید :

خوشبختانه خبر خوبی برای شما داریم و آن هم این است که مجبور نیستید هنگام کار کردن موسیقی را خاموش کنید و در حقیقت یک موسیقی سالم و درست می تواند به آرامش امواج آلفای مغز شما کمک کند. موسیقی می تواند تمرکز نورون های مغزی شما را هنگام انجام کار های مختلف افزایش دهد و در نتیجه تمرکز فرد بالا می رود. البته نمی توان تمام فعالیت ها را همراه با موسیقی انجام داد. در کل کارهایی مثل لبخند زدن، چرت زدن در بین روز، مراقبت از نوزاد، تنفس در هوای تازه، در معرض نور طبیعی قرار گرفتن و هر کار سالم دیگری می تواند عملکرد ذهنی شما را بهبود ببخشد.

7 اقدام ساده که شکل و ظاهر مغزتان را تغییر میدهد

12
این مطلب مفید بود ؟02
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : سلامت مغز
وبگردی