شطرنج

رکورد جدید گینس ،شطرنج با چشمان بسته + عکس

تاریخ انتشار : 5 فروردین 1396کد مطلب : 46625زمان مطالعه : 2 دقیقه
ثبت رکورد در کتاب رکوردهای جهانی یا همان گینس، یکی از افتخارات پرطرفدار در میان مردم و البته ورزشکاران است. افتخاری که تیمور گاریف، استاد بزرگ شطرنج آمریکا نیز موفق شد به شیوه ای جالب به آن دست یابد.

رکوردشکنی در شطرنج با چشمان بسته

بازی شطرنج از جمله بازی های ذهنی ای است که بازیکن باید به صفحه چشم بدوزد و حتی یک ثانیه هم غفلت نکند تا بتواند تصمیم درستی در حرکت دادن مهره ها بگیرد. حالا تصور کنید مجبور باشید با چشم بسته شطرنج بازی کنید! چنین کاری شاید در وهله اول غیرممکن به نظر برسد، اما شطرنج بازان بسیاری موفق شده اند رکوردهای جالبی در این زمینه کسب کنند در این بازی دو قهرمان با چشم های بسته پشت صفحه شطرنج قرار می گیرند و در حالی که حرکات را در ذهنشان تجزیه و تحلیل می کنند، نفر سومی به عنوان میانجی حرکات را روی صفحه پیاده می کند. این کار تمرکز و حافظه بالایی نیاز دارد تا شطرنج باز که صفحه و حرکات مهره ها را نمی بیند بتواند در ذهنش تمام حرکات را ضبط کند.

«تیمور گاریف» استاد بزرگ شطرنج آمریکا توانست نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند.او در آخرین ماه از سال 2016 و در دانشگاهی نوادا در لاس وگاس توانست 48 بازی شطرنج با چشمان بسته را انجام بدهد.

این سیمولتانه شطرنج روز شنبه، سوم دسامبر آغاز شد و پس از 19 ساعت و 9 دقیقه، روز یکشنبه چهارم دسامبر به پایان رسید.

گاریف در این رکوردشکنی توانست 35 پیروزی، 7 تساوی و 6 شکست به دست آورد و و رکورد 80.2 درصد پیروزی را به ثبت برساند.

شطرنج

این شطرنج باز که اصالت ازبکستانی دارد، اما برای آمریکا مسابقه می دهد، توانست رکورد «مارک لانگ» آلمانی که در 27 نوامبر 2011 با انجام 46 مسابقه ثبت کرده بود را به خود اختصاص بدهد.

شطرنج

رکورد جدید گینس ،شطرنج با چشمان بسته + عکس

415
این مطلب مفید بود ؟123
برگرفته از دولت بهار/ ر
وبگردی