علت جرقه زدن بدن
علت جرقه زدن بدن حرکت سریع و جذب الکترون ها توسط بدن است که می توان با روش های مختلف این جریان برق را از بدن یا لباس از بین برد.

علت جرقه زدن بدن چیست ؟ بهترین راه حل کدام است ؟

چرا با لمس کردن شخص دیگری دچار شوک الکتریکی می شوید ؟ جریان الکتریسیته ساکن غیر معمول نیست. گاهی لمس کردن دستگیره درب، یک صندلی یا حتی یک فرد دیگر ممکن است یک حرکت الکتریکی سبک به ما بدهد اما چرا این تخلیه الکتریکی را احساس می کنیم؟

بیایید این معما رو کشف کنیم.شاید بارها این سوال که دلیل جرقه زدن بدن چیست؟در این بخش از سلامت نمناک نه تنها دلایل این پدیده را در اختیارتان گذاشته ایم بلکه ترفندهای از بین بردن این جریان الکتریسیته را برایتان آموزش داده ایم.

علت جرقه زدن بدن

علت جرقه زدن بدن چیست؟

علت اصلی جرقه زدن بدن

همه چیز با یک اتم شروع می شود. هر چیزی که شما در اطراف می بینید از ساختار مشخص عناصر به نام اتم ساخته شده است. آن ها را نمی توان از طریق چشمان غیر مسلح دید و از پروتون ها به طور مثبت باردار و نوترون ها خنثی استفاده کرد.

بیشتر زمان, یک اتم خنثی باقی می ماند, که به معنی تعداد پروتون ها و الکترون ها است. اما زمانی که یک اتم پروتون و الکترون را در تعداد عجیبی قرار می دهد, الکترون ها هیجان زده می شوند.

نوترون ها به اطراف حرکت نمی کنند و بیشتر آن ها منعکس شده هستند بنابراین, وقتی یک فرد یا هر شی الکترون های بیشتری دارد, بار منفی ایجاد می کند در نتیجه این الکترون ها به سمت الکترون های مثبت (مثل طرف مقابل) یک جسم یا فرد دیگر جذب می شوند و برعکس. شوکی که ما گاهی اوقات احساس می کنیم, نتیجه حرکت سریع این الکترون ها است.

آیا آب و هوا در جرقه زدن بدن مسئول است؟

بله, بار الکتریکی اغلب در زمستان و یا زمانی شکل می گیرد که آب و هوای اطراف ما خشک است. هوا خشک می شود و الکترون ها به راحتی روی سطح پوست ما رشد می کنند. در طول تابستان, رطوبت هوا الکترون های باردار منفی را تحت تاثیر قرار می دهد و ما به ندرت بار الکتریکی را احساس می کنیم.

عوارض برق داشتن بدن

عوامل موثر در جرقه زدن بدن

آیا این الکترون های دارای بار منفی برای همیشه باقی می مانند؟

الکترون ها به این طرف و آن طرف نمی روند, به محض اینکه راهی برای بیرون رفتن داشته باشند, فرار می کنند. به عنوان مثال, اگر الکترون ها در بدن ما خیلی زیاد باشند, به محض اینکه با جسم با بار مثبت برخورد می کنیم, الکترون ها در تله می افتند و ما را به دام می اندازند.

در این فرآیند, ما بسیار متهم هستیم که حتی وقتی از هم جدا می شویم, ذرات هوا را تجزیه می کند و باعث یک شوک ناگهانی می شود. این جرقه باعث درد می شود چون داغ است و احساس می کند که سوزن به پوست وارد می شود.

برخی واقعیات جالب درباره تخلیه الکتریکی :

صاعقه شکل بزرگی از الکتریسیته ساکن است که زمانی شکل می گیرد که هوا به ابرها فشار می آورد!الکتریسیته ساکن جریان زیادی ایجاد نمی کند مگر اینکه در مقیاس بزرگ تر باشد, مانند رعد.

با مالیدن ابریشم یا یک میله شیشه ای, الکتریسیته ساکن می تواند مثبت ایجاد شود. برای جریان استاتیک دارای بار منفی, خز را بر روی پلاستیک یا میله لاستیکی مالش دهید. حتی الکتریسیته ساکن نیز به سرعت نور حرکت می کند.

چگونه جرقه زدن بدن ، لباس ، مو و محیط اطراف خود را از بین ببریم ؟

شوک استاتیک نتیجه توزیع بارهای الکتریکی بین مواد مختلف است.در حالی که نسبتاً بی ضرر, شوک های ثابت می تواند آزاردهنده و حتی دردناک باشد. خوشبختانه, روش های مختلفی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال تجربه شوک استاتیک, از جمله تغییر کمد لباس و تغییر محیط خود استفاده کنید.

تغییر رخت آویز برای از بین بردن جرقه زدن بدن:

کفش خود را عوض کنید.

الکتریسیته ساکن در هر زمانی ایجاد می شود که دو ماده با یکدیگر در تماس باشند، اغلب اوقات, کشیدن کفش در پارچه و دیگر سطوح باعث ایجاد شوک الکتریکی می شود. افراد تمایل به ایجاد شارژ الکترواستاتیک هنگام عبور از اطراف دارند, اما انواع خاصی از کفش ها می توانند خطر شوک را کاهش دهند.

لاستیک یک عایق ضخیم است. اگر کف اتاق ها را فرش کرده اید, یا در یک دفتر مفروش کار می کنید, کفش های تخت لاستیکی به میزان زیادی احتمال تجربه شوک استاتیک را افزایش می دهد. به جای کفش, برای کفش های لاستیکی استفاده کنید.

پشم نیز یک هادی خوب است, و می تواند برای تولید بار استاتیک به پارچه عمل کند، سعی کنید از جوراب های پشمی به جای جوراب های نخی استفاده کنید.

تعویش کفش برای جرقه بدن

از بین بردن جریان الکتریسیته لباس با تعویض کفش

در مورد نوع پارچه مراقب باشید.

نوع لباس هایی که شما می پوشید می تواند خطر برق گرفتگی را افزایش دهد. چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است برخی از پارچه های خاص در به جریان انداختن برق بهتر از بقیه هستند و باید از آن ها اجتناب کرد.

لایه بندی به طور کلی, حتی با مواد مشابه, می تواند احتمال شوک استاتیک را به عنوان مواد با بارهای الکتریکی متفاوت افزایش دهد و می تواند برای تولید شوک استاتیک تعامل داشته باشد.

پارچه های مصنوعی مثل پلی استر، برق را به خوبی جریان می دهند، محدود کردن استفاده از چنین مواردی در کمد شخصی شما می تواند خطر شوک استاتیک را کاهش دهد.

روی آستین ها با حالت ضد ثابت سرمایه گذاری کنید.

برخی از شرکت ها مچ بندی را می فروشند که می توانید برای کاهش خطر شوک الکتریکی به تن کنید. اگر تغییر لباس و کفش تان اثر نکند، این می تواند یک خرید عاقلانه باشد.

دست بند از شوک ایستا با استفاده از یک فرآیند به نام یونیزاسیون غیر فعال کار می کنند.

فیبرهای رسانا که در دست بند یافت می شوند، از رشته ها و به مچ شما جاری خواهد شد و ولتاژ را در بدن کاهش خواهد داد و در نتیجه شدت شوک های ثابت را کاهش می دهد.

رفع جرقه زدن بدن و پیش گیری از شوک ایستا در خانه :

خانه تان را تمیز و مرطوب نگهدارید.

شوک های ایستا به احتمال زیاد در محیط های خشک رخ می دهد. مرطوب نگه داشتن خانه می تواند خطر شما را کاهش دهد. به طور ایده آل، خانه شما باید بیش از 30 درصد رطوبت نسبی داشته باشد. شما می توانید رطوبت منزل خود را با خرید یک دماسنج رطوبت به صورت آنلاین و یا در یک فروشگاه خواربار فروشی اندازه گیری کنید.

افزایش رطوبت هوا تا 40 یا 50 % می تواند به کاهش شوک استاتیک کمک کند. شما باید این محدوده را هدف قرار دهید.

مرطوب نگه داشتن خانه

از بین بردن جرقه لباس و بدن با مرطوب نگه داشتن خانه

خانه تان را از فرش کردن خارج کنید.

استفاده از فرش در خانه به جای کف چوبی، شما را در معرض خطر بیشتری برای شوک استاتیک قرار می دهد، اقدامات خاصی را می توان انجام داد تا فرش شما را کم تر هدایت کند تا به الکتریسیته ساکن تبدیل شود.

مالیدن پارچه نرم روی فرش می تواند از انباشته شدن الکتریسیته ساکن جلوگیری کند اما چنین روش هایی تاثیری دائمی بر روی آن ها ندارند، سعی کنید هفته ای یک بار این فرآیند را تکرار کنید.

همچنین می توانید رو فرشی نخی در مناطقی از فرش که به طور مرتب در آن قدم می زنید، قرار دهید چون نخ کم تر از پارچه های خاص برای هدایت برق و ایجاد شوک استاتیک است.

از بین بردن جرقه زدن بدن و جلوگیری از شوک استاتیک در مکان های عمومی:

پوست خود را قبل از بیرون رفتن مرطوب کنید.

پوست خیلی خشک، به ویژه دست های خشک، خطر شوک استاتیک را افزایش می دهد، همیشه قبل از بیرون رفتن پوست خود را مرطوب کنید.

اگر لباس کهنه یا آستر ابریشمی می پوشید، دقت کنید که پاهای خود را قبل از پوشیدن، مرطوب کنید.

در کیف یا کوله پشتی خود یک کرم مرطوب کننده داشته باشید تا در صورت خشک شدن پوست تان در محل کار یا مدرسه مرطوبش کنید.

هنگام خروج از اتومبیل از شوک الکتریکی دوری کنید:

شوک ایستا در ماشین ها رایج است. راه هایی برای اجتناب از شوکه شدن هنگام ترک اتومبیل وجود دارد. نشستن در خودرو به دلیل اصطکاک ثابت و حرکت ناشی از حرکت خودرو، باره ای الکترواستاتیک را تولید می کند. زمانی که صندلی اتومبیل خود را ترک می کنید، مقداری از این بار را باخود به همراه می برید. و زمانی که پیاده می شوید ، ولتاژ بدن شما بالا می رود.

هنگامی که به در اتومبیل دست می زنید، ولتاژ تخلیه می شود و باعث یک شوک الکتریکی دردناک می شود. شما می توانید با نگه داشتن یک قسمت فلزی از چارچوب در هنگامی که صندلی خود را ترک می کنید، جلوی این کار را بگیرید، این ولتاژ به راحتی به فلز تبدیل خواهد شد.

همچنین می توانید سوئیچ خود را قبل از لمس در ماشین نگه دارید و به ولتاژ اجازه دهید تا بدون ایجاد درد به فلز موجود در کلیدهای شما حرکت کند.

 

علت جرقه زدن بدن و بهترین راه حل پیشگیری و رفع جرقه زدن بدن

3.766
این مطلب مفید بود ؟4917
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : timesofindia.indiatimes / wikihow / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی