خارش پوست

بیماری هایی که خود را با خارش پوست نشان میدهند

کد مطلب : 41788تعداد نظرات : 13 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آنها مربوط به بیماری های پوستی است و برخی مربوط به بیماری های جدی تر دیگر مانند سرطان و ایدز .

11 موردی که خارش پوست شما می تواند در مورد سلامتی شما آشکار کند

دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آنها مربوط به بیماری های پوستی و برخی دیگر مربوط به بیماری های جدی تر مانند سرطان و ایدز است. خارش پوست، یکی از شایع ترین شکایاتی است که بیماران را مجبور می کند برای کاهش یا درمان آن به متخصصین پوست و مو مراجعه کنند. گاه خارش چنان شدید است که فرد، قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد. پوست خشک یکی از دلایل خارش مزمن است و علل احتمالی خارش مزمن زیاد می باشد و می تواند ریشه در بیماری هایی داشته باشد که در این بخش از نمناک به آنها اشاره خواهیم کرد.

 خارش پوست

بیماری هایی که خود را با خارش پوست نشان می دهند

بیماری کلیوی

خارش شدید در سراسر بدن، اغلب در افرادی که دچار بیماری کلیوی یا مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی هستند، رخ می دهد.در واقع یک مطالعه نشان داد که 42 درصد از بیماران دیالیزی دچار خارش متوسط ​​تا شدید کلیوی بودند. آنتونی M. رزسی، MD، دستیار در مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering و بیمارستان پروتستان نیویورک می گوید:"بعضی افراد آن را یک مزاحمت توصیف می کنند:"خارش" بسیار شدید دارم که در اوج خستگی شب از خواب بیدار می شوم."

علم هنوز کشف نکرده است که چرا بیماری کلیه باعث خارش می شود، اما پزشکان معتقدند که با ایجاد سموم در بدن، زمانی که کلیه ها قادر به حذف مواد زاید از جریان خون نیستند، اتفاق می افتد.

علت خارش پوست

بیماری کبد

خارش پیوسته می تواند یک نشانه خاموش بیماری کبدی باشد. کم خونی ، می تواند یک نشانه اولیه بیماری کبد باشد. دکتر سوزی، استادیار گروه پوست در دانشکده پزشکی ییل می گوید:"اگر کبد شما به درستی عمل نکند، اتفاقات جانبی مانند اسیدهای صفراوی باعث سمی شدن بدن می شوند."

هدف اصلی این است که، بیماری کبد را درمان کرده و داروهایی که می توانند اسید های صفراوی را از بین ببرند، تجویز کنند. پزشکان معمولا داروهایی را تجویز می کنند که می توانند جذب بدن از اسیدهای صفراوی را مهار کنند یا مقدار اسید صفراوی که به کبد بازگردانده می شوند را کاهش دهند.

  خارش پوست

درماتوفیزیک:

اگر پوست بدن به آرامی خراشیده شود، ناخن ها نازک می شود و پوست قرمز به جای می ماند که 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا قرمزی پوست ناپدید شود و ممکن است درماتوفیزیسم وجود داشته باشد.

اگر چه علت این اتفاق مشخص نیست، کلینیک می گوید که این می تواند ناشی از استرس ، عفونت ها، آلرژن ها یا داروهایی مانند پنی سیلین باشد.دکتر روخسر می گوید:"این یک وضعیت پوستی شدید است، جایی که پوست شما حساس به لمس و انتشار بیش از حد هیستامین است."

مناطق لمسی و زیر لباس، بیشترین حساسیت را به درماتولوژی دارند. تشخیص آسان است، اما اغلب اوقات تشخیص داده نمی شود، زیرا برای افرادی که به متخصص پوست متوسل می شوند، به اندازه کافی جدی یا ناراحت کننده نیست. اگر خارش شدید باشد، پزشک میتواند آنتی هیستامین را برای تسکین التهاب تجویز کند.

علت شایع خارش پوست

بیماری نخاعی:

ظاهر شدن خارش مداوم وسط کمر(بدون جوش یا دانه) می تواند نشانه ی نوروپاتی، نشانه ای از عصبانیت باشد. قبل از ارائه درمان، پزشکان ابتدا بیماری نخاعی را به عنوان یک علت، شناسایی می کنند. تحقیقات نشان داده است که بیماری ستون فقرات، چه به علت سن یا آسیب، می تواند بر عصب فشار وارد کند و آن را خراب کند، که باعث احساس خارش در پوست می شود.

خارش های نوروپاتی ممکن است در یک سمت بدن و یا هر دو طرف رخ دهد، اما اگر خراش تسکین نداشته باشد، هشداری بزرگ است.دکتر روسی می گوید:"افراد مبتلا به اگزما احساس خارش می کنند. "اما (خارش عصبی)با خراش بهبود نمی یابد.

خارش، اغلب تشدید می شود. "بعضی ها می گویند احساس می کنند که حشرات بر روی بدن آنها می خزند.هنگامی که بیماری نخاعی یا سایر بیماری ها اتفاق افتاد، ممکن است خارش عصبی با کرم کپسایسین، که از فلفل داغ گرفته شده است، درمان شود، این روش برای سوزاندن اعصاب به طور نامنظم بر روی پوست شلیک می شود.

خارش پوست

بیماری سلیاک:

جای زخم و تاول روی زانو ها ، آرنج ها، کپل ها و یا موی سر، بسیار خارشی هستند و نشانه هایی از حساسیت پوستی بیماری سلیاک می باشند. هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک میلوتین مصرف می کند، سیستم ایمنی مخاطی در روده با تولید نوعی آنتی بادی به نام ایمونوگلوبولین پاسخ می دهد.

جان زون، عضو هیئت مشاوره پزشکی دانشکده پزشکی بنیاد سلیاک، به celiac.org گفت:این آنتی بادی IGA به سلول های پوستی منتقل می شود تا پاسخ خارش را ایجاد کند. تجویز داپسون می تواند تسکین دهنده خارش کوتاه مدت برای پوست را فراهم کند، اما آسیب روده ای جدی است و بیماران باید یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای زندگی را بپذیرند. اگر بیماران سلیاک به خوردن گلوتن ادامه دهند، ممکن است دچار  سوء تغذیه،کم خونی، کاهش تراکم استخوان، ورم معده و حتی سرطان شوند.

 حساسیت پوستی

لنفوم:

از 5 تا 30 درصد لنفوم ها مانند هوجکین و غیر هوجکین می تواند خارش داشته باشد، خارش با تحریک یا بدون تحریک، می تواند اولین علامت بیماری هوجکین باشد که احتمالا ناشی از سیتوکین ها، مولکول های سیگنال سلولی است که موجب التهاب در پاسخ به عفونت می شود. اگر پزشک شما به لنفوم شک کند، ممکن است اشعه ایکس تجویز کند، تا بیماری را از بین ببرد. اگر این بیماری تشخیص داده شد، خارش پس از شروع شیمی درمانی یا پرتودرمانی به زودی متوقف خواهد شد.

بیماری تیروئید:

کامرون روخسر، استاد دانشیار پوست در بیمارستان کوه سینا و متخصص پوست و جراح زیبایی در مرکز زیبایی پوست و لیزر نیویورک می گوید:بیماری تیروئید، از نظر فعال بون یا غیر فعال بودن، می تواند احساسات عجیب و غریب در پوست ایجاد کند. هیچ کس چگونگی آن را نمی داند، اما ممکن است تغییرات در غدد عرق، باعث خشکی پوست شود.

پوست خشک در افراد مبتلا به هیپوتیروئیدی رایج است، زیرا بافت پوست حاوی گیرنده های هورمون تیروئید است که فعالیت سلولی را در صورت عدم وجود هورمون تیروئید کاهش می دهد.

خارش پوست

آلرژی:

آلرژی یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در جهان است.در واقع، بسیاری از آلرژی های پوستی در زیر چتری مانند درماتیت تماسی قرار می گیرند و تحریک خارش روی پوست شما که هنگام تماس با آلرژن ایجاد می شود. پیچک سمی، نیکل و یا ترکیبات موجود در اقلام مراقبت شخصی مانند دستمال مرطوب و آرایش، فقط چند مورد از آلرژن ها هستند که می توانند باعث درماتیت تماسی شوند.متخصص پوست شما ممکن است پوست را با ترکیبات مختلفی که با شایع ترین آلرژن ها مرتبط هستند ،شناسایی کند تا علت اصلی آلرژی شما را مشخص کند.

 خشکی و خارش پوست

یائسگی:

اگر در نهایت یائسگی را تجربه کردید، ممکن است متوجه تغییر ناگهانی در ظاهر شوید، از جمله پوست خشک و از دست دادن استروژن که یک ساختار ضروری برای تولید کلاژن است و منجر به پوست نازک تر و خشن تر به دلیل کمبود روغن های طبیعی می شود و رطوبت پوست شما را از بین می برد. پوست خود را با ژل آلو ورا یا لوسیون کالنگار مرطوب نگه دارید، که باعث می شود آب در لایه ی بیرونی پوست شما بماند تا خشکی و خارش کاهش یابد.

خارش پوست بدن

سرطان پستان:

بیماری پگت نوک پستان، یک شکل بسیار نادر از سرطان پستان است که سلول های سرطانی در داخل یا اطراف نوک پستان جمع می شوند.طبق گزارش موسسه ملی سرطان، بیماری پگت نوک پستان کمتر از 5 درصد در ایالات متحده است.

اولین علامت، حضور ناهموار، قرمز و تکه های خارشی در اطراف نوک پستان و قسمت رنگی پستان است.دکتر می گوید:گاهی اوقات اگزما نوک پستان، تشخیص داده می شود اما وقتی که سرطان سینه است، یک جانبه است.

بیماری هایی که خود را با خارش پوست نشان میدهند

41495
این مطلب مفید بود ؟1188307
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
برچسب : خارش پوست
13 نظر به ثبت رسیده است
نگار1398-02-10
سلام. خارش بدن مهمترین علتش گرم شدن کبد هست . و مصرف غذاهایی مثل شیرینی ، چیپس ، پفک ، ادویه های گرم ، غذاهای فست فود ، شکلات و موادی که کلا گرم و چرب و قندی هستن . اگر خوردن این گونه مواد رو کنترل کنیم . خارش پوستمون هم درمان خواهد شد . خود من دستم دیگه به تاول رسیده بود . رفتم دکتر ازمایش نوشت . اما مادربزرگم گفت یک بار به حرف من گوش بده خوب نشدی برو دکتر و گوش دادم و درمان شدم . خدا خیرش بده . درمانش اندازه خوردن این مواد غذایی های گرم و قندی و چربی بود . از اون روز صبح ناشتا یک لیوان آب به همراه دو قاشق ابلیمو.خاکشیر و ابلیمو در روز سه لیوان و خوردن مایعات و میوه رو شروع کردم. بدون هیچ خرج اضافه ایی خوب خوب شدم. شما هم امتحان کنید ضرر نداره . شاید نتیجه گرفتید. راستش من خودم پفک و غذاهای حاضری زیاد مصرف میکردم و فهمیدم علت اصلی همون هست . گاهی هم که مصرف شکاات و شیرینیم میره بالا دوباره خارش ها شروع میشن.
30449
الناز1400-12-02
سپاس فراوان از به اشتراک گذاشتن تجربیاتتون خیلی خوب بود
62
رضا1397-10-09
فقط به آزمایش آنزیم نباید بسنده کرد!سونو کبدم خیلی چیزارو مشخص میکنه
7142
دکتر احسانی1399-05-22
دوست عزیز حتما به دارو ها حساسیت دارید
2216
راشین1397-11-17
دقیقا منم قرص های چاقی مصرف کردم بعد از اون همش بدنم میریزه بیرون من ۲ ماه استفاده کردم و الان ۵ ما گذشته اما بیخیال نمیشه و ب وزنِ سابقمم برگشتم
7142
Hassan11397-10-04
سلام دوست عزیز حتما آنزیم های کبدتو چک کن امکان زیاد مشکل کبدی پیدا کردید
6123
سعید1397-09-12
باعرض سلام. من دوسال از قرصهای چاق کننده استفاده کردم والان یک ساله که نمیخورم هرروز با خارشهای شدید کل بدنم مواجه میشم.خواهش میکنم راهنماییم کنید
19364
Ss1397-09-01
دقیقا من الان مثل شما شده ام...ب تدریج با خارش کل بدنم دانه های ریز در اورده ک کم کم بزرگتر میشن و پهنتر ..و نوک‌دانه ها سفید میشه و جاش روی بدنم‌میمونه ...موندم ک‌چیه????????????
544145
سعید 1397-08-13
دو ماه میشود که من به خارش پوست دوچار شدم و دانه های سرخ مانند روی بدنم مشاهده میشود خیلی نگران هستم
666182
سمیه1397-07-03
بله،حتما در صورت خارش آنزیم های کبدی تون رو بررسی کنید،من در هفته یی و سوم بارداری خارش شدید در دست و پاهام گرفتم،دکترم به موقع تشخیص بالا رفتن آنزیم های کبدی رو داد،و سزارین شدم،وگرنه باید دوقلوهام بعد از تولد خونشون عوض می شد
15542
Az1397-06-15
سلام دوستان عزیز برا خارش پوست آبغوره به اندازه یه قاشق بزنید به دستتون و بعدش عسل بمالید خیلی موثره من خودم هر وقت خارش دارم اینکارو میکنم
12660
ز ح پ1397-02-02
دوستان عزیز اگر خارش شدید پوستی دارید حتما سونوگرافی کبد انجام بدید و انزیمهای کبدی را چک کنید
32863
آوش آریایی1400-03-08
دوستان عزیز زن دایی من ۱ سال دچار این مشکل بود و هر بیمارستان و پزشکی مراجعه کرد درمان نشد تا اینکه یکی پیشنهاد شستشوی بدن با عرق نعنا رو داد و همین کار موجب بهبود ایشون شد امیدوارم که مشکل شما عزیزان هم با این کار حل بشه
327
وبگردی