نکاتی برای بهداشت خانه
رعایت نکردن بهداشت و تمیزی خانه محیطی ناسالم را برای افراد خانواده ایجاد میکند و میتواند موجب بروز برخی از بیماری ها شود.

9 نشانه ناسالم بودن محل زندگی 

برای حفظ سلامت خانواده مدام تلاش می کنید تا با تمیزکاری از بروز بیماری هایی که براثر ناسالم و غیربهداشتی بودن فضای خانه ایجاد می شوند جلوگیری کنید و به نوعی خانواده ای سالم داشته باشید اما گاهی رفتار و عادات شما شرایط را کاملا برعکس می سازد یعنی بدون آنکه متوجه باشید خانه را محیطی ناسالم و خطرناک برای زندگی می کنید ، با مطالعه دقیق این بخش از سلامت نمناک متوجه خواهید شد که چطور موجب این اتفاق ناخوشایند می شوید.

  حفظ بهداشت خانه

این کارها نشان میدهد خانه شما غیر بهداشتی است

با این کارها سلامت و بهداشت خانه شما در خطر است

اگر خانه رطوبت زیادی دارد

رطوبت در خانه طبیعی است - حمام ، غذا پختن، و حتی نفس کشیدن- همه رطوبت میآفرینند اما رطوبت نباید زیاد باشد. بویژه در گوشه کنارها و سقف CDC هشدار میدهد که رطوبت ممکن است منجر به گرفتگی بینی ، سوزش ، سرفه یا خس خس در گلو ،سوزش چشم یا در برخی موارد سوزش پوست شود.

بدون فیلتر HEPA جاروبرقی میکشید.

تحقیقات صورت گرفته توسط MIT نشان میدهد که آلودگی هوا علائم آسم و آلرژی را تشدید کرده همچنین منجر به 200،000 مرگ زودرس در ایالات متحده می شود. به همین دلیل بهتر است برای تقلیل ذرات آلوده ریز موجود در خانه از فیلتر HEPA استفاده کنید.

 محیط سالم خانه

بدون فیلتر جاروبرقی نکشید

نکاتی برای داشتن بهداشت خانه

فراموش میکنید که فیلتر جاروبرقی را عوض کنید

اگر از فیلتر HEPA استفاده میکنید، باید هر 6 ماه یکبار یا درمواردی که متوجه علائم سایش و پارگی شدید آن را تعویض کنید. دریچه ها شاید در نظر شما هم ردیف ظروف کثیف نباشند ؛ اما آن ها یک تن گرد و غبار را از هوا میگیرند و هنگامی که بخاری یا کولر را روشن میکنید تمام ذرات گرد و غبار در سراسر خانه شما پخش میشوند. میتوانید کاور دریچه را بیرون بیاورید و دوده ها را از آن بزدایید.

حمام تان تهویه مناسب ندارد؟

آیا در هنگام دوش گرفتن پنجره را باز میگذارید یا از پنکه استفاده میکنید؟ باید اینکار را بکنید ، افزایش رطوبت نه تنها میتواند موجب از بین رفتن نقاشی یا کاغذ دیواری شما شود بلکه قارچ و کپک را نیز درمنزل تان تقویت میکند.

 

  تمیز کردن خانه

رطوبت حمام خانه تان را ناسالم و غیربهداشتی میکند

استفاده نادرست از پاک کننده ها بهداشت و سلامت خانه را به خط می اندازد

همانطور که شما پاک کننده را به تمام نقاط خانه اسپری میکنید روی تمامی سطوح مینشیند و شما آن را استنشاق میکنید. مواد شیمیایی رایج خانگی ( مثل سفیدکننده ها ، صابون های ظرفشویی و وسایل حمام) میتوانند راه تنفسی را سد و به ریه ها آسیب وارد کنند. تحقیقات صورت گرفته در امریکا درمورد بیش از 2،000 محصولات تمیزکننده نشان داد که بسیاری از مواد موجود در آن ها با امراض جدی مانند آسم ، آلرژی وحتی سرطان مرتبط می باشند.

قطره های آب را نادیده میگیرید

قطرات آبی که نشت کرده اند یکی دیگر از دلایل ایجاد رطوبت است که باعث نشت آن ها به داخل دیوار و زیر زمین می شود.

درست گردگیری نمیکنید

گردگیری و جاروکشیدن یکبار در هفته یعنی در گرد و خاک فرو رفته اید. در خانه هرروز گرد و خاک تازهه ای مینشیند و شما آن را به حال خود رها کرده اید. با این کار ، بیشتر درمعرض ذرات مضر قرار میگیرید. دستمال کشی را به کمک یک دستمال مرطوب انجام دهید چراکه اگر با دستمال خشک این کار را بکنید ، تنها آن را به اطراف پراکنده کردید و موجب پخش شدن و درنهایت آلرژی و ماندن ذرات در هوا شده اید. فراموش نکنید که گرد و غبار را از بالا به پایین پاک کنید.

  روش های غلط خانه داری

نکاتی کلیدی برای داشتن خانه ای سالم و بهداشتی

برای حفظ بهداشت خانه این عادت ها را کنار بگذارید

اتاق خواب شما کثیف است

هرچند که گردگیری و جاروبرقی را انجام میدهید ، ولی اگر میخواهید منزل تان تمیز باشد لازم است کمدها میزها و دیگر وسایل را نیز جابه جا کنید. کافی است تخت را از دیوار جدا کنید تا ببینید چقدر کثیفی پشت آن است. به یاد داشته باشید که ملافه ها، یک یا دو بار در هفته باید شسته شوند.

داخل خانه کفش میپوشید

دانشمندان بر این باورند که کفش ها میتوانند تا 400،000 باکتری را با خود حمل کنند.

بهداشت خانه ، نکاتی برای سلامت و بهداشت خانه

4.824
این مطلب مفید بود ؟231
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ک
وبگردی