تولد
خواص روغن خردل
روغن خردل، شامل ارزش غذایی بالا به همراه خواص و مزیت های متعددی می باشد که می توانید از آن برای سلامت هر چه بیشتر پوست و مو، استفاده کنید.

خواص روغن خردل و مزایای شگفت انگیز روغن خردل برای سلامتی، پوست و مو

روغن خردل، استخراج شده از دانه های خردل می باشد که در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای خواص درمانی نیز است. دو راه برای تهیه روغن خردل وجود دارد به وسیله فشار دادن یا آسیاب کردن که روش اول این است که دانه های خردل را برای استخراج روغن فشار دهید و روش دوم این است که دانه ها را تمیز کنید و آنها را با آب مخلوط کنید و سپس روغن را با عمل تقطیر استخراج کنید. در نتیجه روغن خردل ای که محتوای چربی کمی است، به وجود می آید. مواد مغذی روغن خردل، آن را نسبت به سایر روغن ها به دلیل اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و میزان چربی های اشباع شده برتری می دهد.

ارزش غذایی روغن خردل

  • مواد مغذی کلیدی، حاوی 60 درصد چربی غیر اشباع و 12 درصد چربی اشباع شده است.
  • این اسیدهای چرب به عنوان چربی های خوب در نظر گرفته می شود، زیرا در دیواره شریان ها نهفته است.
  • همچنین حاوی گلوکوزینولات است که خواص ضد میکروبی دارد.
  • روغن خردل حاوی کربوهیدرات، فیبر، پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی است.
  • به عنوان یک منبع سبزیجات، حاوی اسید آلفا لینولنیک، یک اسید چرب امگا 3 ضروری می باشد.
  • یک قاشق چای خوری روغن خردل حاوی حدود 0/8 گرم اسید چرب امگا 3 است.

کالری و چربی روغن خردل :

یک قاشق غذاخوری روغن خردل حاوی حدود 124 کالری است، حدود 14 گرم چربی و 8/3 گرم چربی غیر اشباع و 2/9 گرم چربی اشباع شده است و در مقایسه با روغن زیتون، دانه کتان، دانه انگور، دارای روغن اشباع شده کمتری است.

فواید روغن خردل و خاصیت روغن خردل

روغن خردل

مزایای سلامتی استفاده از روغن خردل

1. کاهش احتمال ابتلا به سرطان :

تحقیقات نشان می دهند که، روغن خردل دارای ویژگی های قوی ضد سرطانی است، زیرا حاوی مقدار زیادی اسید لینولئیک می باشد که وقتی به اسید چرب امگا 3 تبدیل می شود، به جلوگیری از سرطان های معده و روده کمک می کند. در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم که یک مطالعه نشان داد که با درمان روغن خردل، روغن ذرت و روغن ماهی در موش های مبتلا به سرطان روده بزرگ، آزمایش کردند که روغن خردل در جلوگیری از سرطان روده مؤثر تر از روغن ماهی بود.

2. روغن خردل دارای مزایای کمک به بیماری های قلبی عروقی :

روغن خردل حاوی مقدار زیادی از اسیدهای چرب غیر اشباع و همچنین اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 است. این چربی ها خوب هستند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا 50 درصد کاهش می دهند. همچنین به کاهش کلسترول بد و چربی کمک می کند، و سطح کلسترول خوب را در بدن افزایش می دهد؛ در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش خواهد داد.

3. روغن خردل یک محرک طبیعی :

روغن خردل، یک محرک طبیعی بسیار قوی است و اشتها را از طریق گوارش و صفرا در کبد و طحال بهبود می بخشد. هنگام ماساژ در پوست سیستم گردش خون و غدد عروقی را تحریک می کند، این تضمین سلامت پوست و بسته شدن منافذ است.

4. محرک حسی در عضلات :

ماساژ دادن روغن خردل، احساس بی حس در اندام ها و ماهیچه ها را تحریک می کند بنابراین مانند یک محرک حسی عمل می کند.

5. روغن خردل برای درمان سرماخوردگی و سرفه :

این روغن برای افرادی که مستعد سرماخوردگی و سرفه هستند، مفید است زیرا به رفع گرفتگی سینه و بینی کمک می کند.

ترکیبی از یک قاشق چای خوری روغن خردل و کافور را بر قفسه سینه اعمال کنید و به پشت دراز بکشید تا بخار وارد ریه ها شود. برای درمان با بخار روغن خردل، چند قاشق سرپر روغن خردل و دانه زیره سیاه را در ظرف آب جوش ریخته و بخار آن را تنفس کنید.

بوی قوی روغن خردل، دستگاه تنفس را گرم کرده و از آن در برابر تشکیل خلط محافظت می کند.

روغن خردل برای سرفه

درمان سرماخوردگی و سرفه با روغن خردل

6. روغن خردل برای کاهش درد مفاصل و روماتوئید :

ماساژ مرتب روغن خردل بر روی پوست در درمان دردهای مفصلی و آرتروز با افزایش جریان و گردش خون در کل بدن شگفتی می آفریند. روغن خردل همچنین حاوی مقدار زیادی اسید چرب امگا 3 است که به عنوان ضد التهاب عمل می کند و سفتی مفاصل و درد ناشی از آرتروز را کاهش می دهد.

7. روغن خردل برای درمان مشکلات مربوط به لب ها :

روغن خردل، درمانی عالی برای لب های خشک و ترک خورده است و بالم ها یا محافظ های لب، بی تاثیر بودن خود را ثابت کرده اند.

قبل از رفتن به رختخواب، فقط 1 یا 2 قطره روغن خردل را بر ناف خود بگذارید و پس از آن لب های تان هرگز خشک یا ترک خورده نمی شوند، این یک درمان قدیمی است و ثابت شده که برای مرطوب کردن و نرم کردن لب ها مفید است.

8. روغن خردل برای بهبود عملکرد اندام های بدن :

ماساژ با روغن خردل بر روی بدن، سلامت بدن را بهبود می بخشد و عملکرد اندام ها را با افزایش گردش خون به تمام قسمت های بدن بهبود می دهد. ماساژ روغن خردل برای نوزادان کاملا کاربردی است، مطالعات نشان می دهند که ماساژ روغن خردل باعث ارتقاء قدرت حفظ سلامتی و ایجاد گرمای بدن آنها می شود.

9. دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد التهابی :

خواص ضد التهابی آن به دلیل وجود سلنیوم است که درد و ورم را کاهش می دهد و برای درمان درد های مفصلی نیز مفید است. این ویژگی ضد التهابی روغن خردل باعث شده است که در فرمول داروهای ضد التهابی مانند دیکلوفناک وجود داشته باشد.

گلوکوزینولات موجود در روغن خردل مانع از رشد باکتری های ناخواسته و سایر میکروب ها می شود. روغن خردل همچنین دارای خواص ضد قارچی است که می تواند بثورات پوستی و عفونت های ناشی از قارچ را درمان کند.

10. روغن خردل مفید برای آسم :

روغن خردل، درمانی طبیعی برای آسم و سینوزیت محسوب می شود. در هنگام حمله آسم، ماساژ دادن سینه با این روغن قهوه ای به جای پمادهای مالشی معمول آسم، می تواند باعث تسکین شود؛ زیرا تنفس در بخار، جریان هوا را در ریه ها افزایش می دهد.

شما همچنین می توانید 1 قاشق چایخوری شکر و 1 قاشق چایخوری روغن خردل را ترکیب کرده و هر روز یک قاشق سرپر از آن را میل کنید. همچنین می توانید ترکیبی از 1 قاشق چایخوری عسل و روغن خردل را سه بار در روز میل کنید. این درمان ها در کنترل آسم مؤثر می باشند.

روغن خردل برای لب

فواید روغن خردل برای آسم

11. روغن خردل مناسب برای دفع حشرات :

هنگام خروج از منزل می توانید مقداری از روغن خردل را روی پوست خود بمالید و این گونه حشرات از شما دور می مانند، این ویژگی روغن خردل در یک مطالعه در هندوستان مورد بررسی قرار گرفت.

12. سفید شدن دندان ها و مشکلات مربوط به دهان و دندان :

به جای هزینه های کلان، برای دندان پزشکی می توانید از روش زیر استفاده کنید، در میان نسخه های طب سنتی پیشنهاد شده در بخش سلامت دهان و دندان در نمناک گفته شده بود که این

روغن نسخه ی متفاوت طب سنتی برای دندان ها است. نصف قاشق چای خوری روغن خردل را با 1 قاشق چای خوری پودر زردچوبه و نصف قاشق چای خوری نمک، ترکیب کنید و با استفاده از این مخلوط 2 بار در روز دندان ها و لثه هایتان را بشویید تا دندان های سالم داشته باشید.

13. روغن خردل برای افزایش بهبود عملکرد مغز :

غلظت بالای اسید های چرب موجود در روغن خردل باعث افزایش عملکرد مغز می شود و به درمان افسردگی کمک می کند. همچنین ثابت شده است که حافظه را تقویت کرده و عملکرد شناختی مغز را بهبود می بخشد.

14. روغن خردل برای تقویت سلامت کلی بدن :

می توان روغن خردل را به عنوان یک تونیک سالم، برای ارتقاء سلامت کلی بدن مورد استفاده قرار داد. این مزایا را برای کل بدن فراهم می کند، چه آن را مصرف کنید و چه به صورت موضعی اعمال کنید.

مزایای استفاده از روغن خردل برای پوست

15. از بین بردن لکه های تیره پوست :

ماساژ خردل به طور مرتب روی صورت شما می تواند به طور قابل توجهی لکه های قهوه ای مایل به زرد را از بین ببرد. با 1 قاشق چای خوری ماست، چند قطره آبلیمو، روغن خردل و آرد نخودچی یک ماسک تهیه کنید و آن را روی صورت و گردنتان اعمال کنید و بعد از 10 تا 15 دقیقه با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج عالی، این کار را سه بار در هفته به مدت چند ماه تکرار کنید.

روغن خردل برای جوش

فواید روغن خردل برای پوست

16. روغن خردل برای کمک به روشن کردن پوست :

برای نرم کردن پوست صورت، ترکیبی از روغن خردل و روغن نارگیل را بر صورت تان گذاشته و آن ناحیه را 5-6 دقیقه به صورت دورانی ماساژ دهید. صورت تان را به آرامی با یک پارچه پنبه ای پاک کنید، این کار گردش خون را تحریک کرده، پوست را روشن‌تر و شما را از شر جوش ها خلاص می کند.

17. به عنوان یک ضدآفتاب طبیعی عمل می کند :

به دلیل غلظت مناسب و سطح بالای ویتامین E روغن خردل، استفاده موضعی این روغن، در برابر اشعه های شدید فرابنفش و دیگر آلاینده ها از پوست محافظت کرده؛ در نتیجه از سرطان پوست جلوگیری می کند و طبق آنچه بارها در بخش سلامت نمناک بیان شده است ویتامین E از پیری وچین و چروک جلوگیری کرده و مانند ضدآفتاب عمل می کند.

18. روغن خردل برای درمان جوش و عفونت ها :

این روغن، به دلیل خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی خود، در درمان جوش ها و دیگر عفونت های پوستی مفید است. از خشکی، بی طراوتی و خارش پوست تان جلوگیری می کند.

ماساژ بدن با روغن خردل، با افزایش گردش خون، پوست شما را جوان و تمیز می کند، همچنین به دلیل داشتن خواص ضد التهابی، در کاهش التهاب مؤثر بوده و درمان سریع بریدگی ها و زخم ها را آسان می کند.

19. روغن خردل دارای خواص ضد پیری :

روغن خردل در تاخیر انداختن روند پیری بسیار مؤثر است، مقدار بیش از حد ویتامین E موجود در آن باعث کاهش چین و چروک و نشانه های دیگر پیری پوست می شود، اگر که به طور منظم از آن استفاده کنید.

مزایای استفاده از روغن خردل برای مو

20. تحریک رشد مو :

ماساژ دادن پوست سر با روغن خردل، با افزایش گردش خون در پوست سر، رشد مو را تحریک می کند. این روغن سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی به ویژه مقدار زیادی بتاکاروتن است. این بتاکاروتن به ویتامین A تبدیل می شود که برای رشد مو عالی است. همچنین، این روغن دارای آهن، اسیدهای چرب، کلسیم و منیزیم است که همه این ها رشد مو را افزایش می دهند.

روغن خردل

استفاده از روغن خردل برای مو

21. روغن خردل برای جلوگیری از سفید شدن زود هنگام مو :

روغن خردل در جلوگیری از سفیدشدن زودهنگام مو مؤثر است و موی شما را به طور طبیعی تیره می کند. بنابراین، به جای رنگ کردن موها می توانید هر شب موی خود را با روغن خردل ماساژ داده و نتیجه را ببینید.

22. خلاص شدن از شوره سر و خارش پوست سر :

خواص ضد باکتری و ضد قارچ روغن خردل، پوست را سالم و بدون شوره و خشکی نگه میدارد. به منظور این کار، مقدار مساوی روغن خردل و نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید و روی موها و پوست سرتان ماساژ دهید و آن را با کلاه حمام بپوشانید و بعد از دو ساعت با شامپو بشویید، این کار را چند بار در هفته تکرار کنید.

23. سایر مزایای استفاده از روغن خردل :

روغن را روی پوست صورت خود بمالید و بعد از 10 دقیقه بشویید، این کار علائم خارش و قرمزی پوست را کاهش می دهد. روغن خردل را به طور کامل روی پوستتان ماساژ دهید که باعث تقویت و آرامش بدن می شود.

روغن خردل را بر روی پوست سرتان ماساژ دهید که باعث افزایش و تقویت فولیکول های مو می شود.

عوارض جانبی استفاده بیش از حد از روغن خردل

1. حاوی اسید اروسیک :

تحقیقات متعددی ثابت کرده اند که روغن خراطین حاوی مقدار زیادی از این اسید است، که در طبیعت بسیار سمی می باشد. با توجه به مقدار زیادی از این اسید در روغن خردل ممکن است، خطرات جدی برای سلامتی ما ایجاد کند. مصرف دوز بالای روغن خردل با مشکلات قلبی، تنفسی، اسهال، کم خونی، سرطان و حتی مرگ در موارد شدیدتر می شود.

2. تاثیر روغن خردل بر روی سلامت قلب :

سطح بالای اسید اروسیک موجود در روغن خردل می تواند سلامت قلب را به خطر می اندازد و به طور قابل توجهی آسیب برساند و به عضلات قلبی به شدت آسیب می زند و گاهی حتی منجر به نارسایی قلبی می شود.

3. افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه با مصرف زیاد روغن خردل :

علاوه بر افزایش خطر سلامت قلبی عروقی، این اسید موجود در روغن خردل باعث سرطان ریه نیز می شود و به سادگی قسمت بالایی سیستم تنفسی ما را دچار مشکل می کند و مصرف طولانی مدت آن نیز می تواند کاملا مرگبار باشد.

فواید روغن خردل برای گوش

مضرات و عوارض استفاده زیاد از روغن خردل

4. روغن خردل منجر به ورم می شود :

این اتفاق اساساً شدیدترین نوع از ورم است، که در آن بافت نرم در بدن انسان به علت تجمع غیر معمول مایع به شدت متورم می شود.

5. روغن خردل منجر به التهاب می شود :

روغن خردل حاوی یک ترکیب شیمیایی مضر به نام آلیل ایزوتیوسیانات است، که می تواند منجر به التهاب لایه های ریه ها و دستگاه گوارش روده و غیره شود و همچنین باعث بروز مشکلاتی مانند:افزایش حساسیت، عصبانیت و التهاب مزمن می شود.

6. منجر به برخی از آسیبهای پوستی می شود :

استفاده موضعی دراز مدت از روغن خردل ممکن است بر روی پوست تاثیر بگذارد، مطالعات نشان می دهند که عملکرد پوستی را قطع می کند و باعث از دست رفتن آب از طریق اپیدرم می شود و می تواند باعث ایجاد لکه های کوچک روی پوست شود به همین دلیل است که در علم پزشکی مدرن از روغن خردل برای ماساژ نوزادان و کودکان اجتناب می شود.

7. روغن خردل منجر به واکنش های آلرژیک می شود :

واکنش های آلرژیک نیز در میان عوارض جانبی روغن خردل معمول است، مانند:قرمزی، خارش، خشکی پوست، ترک خوردگی و غیره که خیلی شدید نیست.

8. تاثیر بارداری :

زنان باردار باید از مصرف روغن خردل اجتناب کنند، زیرا حاوی ترکیبات شیمیایی است که برای مادر و جنین در حال رشد مضر است، محققان در این باره می گویند این مواد شیمیایی می تواند منجر به سقط جنین شود.

خواص روغن خردل و 23 فایده آن برای سلامت و زیبایی +عوارض و بارداری

4.338
این مطلب مفید بود ؟335
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : stylecraze / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی