ملون بارداری
خوردن ملون باعث رفع کم خونی شده و می تواند مکمل خوبی برای زنان در دوران بارداری به حساب بیاید همچنین بینایی جنین را نیز تقویت می کند.

خواص میوه ملون برای زنان باردار و جنین 

میوه ها و سبزیجات یک بخش ضروری از رژیم مادران باردار هستند، چون آن ها حاوی ویتامین های لازم، مواد معدنی و فیبر هستند و به رشد و نمو کودک کمک می کنند. در میان میوه ها، خانواده هندوانه که عمدتاً در طول تابستان رشد می کنند، پر از آنتی اکسیدان ها و داروهای ضد کلاژن ها، جدا از ویتامین و مواد معدنی هستند.

یکی از این ها مانند ملون یک سوپر خوراکی برای مادران باردار محسوب می شوند. این بخش از مطالب مربوط به تغذیه دوران بارداری در نمناک را بخوانید تا بیشتر در مورد این که چطور مصرف ملون نقش مهمی در سلامت یک کودک در حال رشد یا همان جنین ایفا می کنند را بدانید.

آیا خوردن میوه ملون در دوران بارداری ایمن است؟

بله، اگر اعتدال را رعایت کنید، ملون یک میوه بسیار ایمن برای دوران بارداری است. این میوه ها غنی از کالری، مواد مغذی و فیبر هستند و به عنوان یک انتخاب میان وعده سالم برای مادران باردار می باشند.

برخی اوقات، نژاد باکتری به نام لیستریا در پوست بیرونی میوه یافت می شود، که می تواند برای زنان باردار مضر باشد. ممکن است برخی از پزشکان از شما بخواهند که به این دلیل ازخوردن آن اجتناب کنید اما اگر به طور کامل تمیز شود، مصرف داخل این میوه ایمن است.

ملون بارداری

آیا خوردن ملون در بارداری مفید است؟

ارزش غذایی ملون:

ملون مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی ضروری را دارد.این میوه غنی از ویتامین A، B1 و C و مواد معدنی نظیر آهن، کلسیم و فسفر می باشد. همچنین مقدار زیادی اسید فولیک یا ویتامین B9 را دارد.

این مهم ترین ویتامین مورد نیاز در طول دوران بارداری است، چون از نقص لوله عصبی در کودکان جلوگیری می کند. هم چنین شامل روی است که برای رشد بافت مناسب جنین نیاز است.

ملون همچنین منبع غنی آنتی کلاژن و آنتی اکسیدان برای مادران هستند.

فواید ملون در بارداری:

فواید سلامتی فراوانی درباره مصرف ملون در دوران بارداری وجود دارد. 

1. از نقص های لوله تنفسی جلوگیری می کند:

لوله عصبی نوزاد که به مغز و نخاع می رود، در طول سه ماهه اول شکل می گیرد. مصرف اسید فولیک و اسید ملون به صورت روزانه، ویتامین B9 را تقویت می کند و به جلوگیری از وقوع هر گونه نقص لوله عصبی در نوزادان کمک می کند.

این یکی از مهم ترین فواید ملون در دوران بارداری است.

2. جلوگیری از لخته شدن خون:

یکی از پیچیدگی هایی که می تواند در دوران بارداری بوجود آید، لخته شدن خون است. اگرچه بسیار نادر است، اما مصرف ملون به رقیق شدن خون و جلوگیری از چنین لخته های خونی کمک می کند. 

3. بهبود سیستم ایمنی:

ملون کاروتنوئید دارد که به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند و از تشکیل رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کنند.این کار به شدت به تشکیل سلول های جدید و همچنین بهبود سیستم ایمنی مادر و نوزاد کمک می کند. 

4. سوزش سردل:

سوزش سردل یک مشکل رایج و آزاردهنده در رابطه با بارداری مادران در سه ماهه دوم و سوم است.یکی از سوپر خوراکی هایی که سیستم گوارشی شما را آرام می کند، ملون است.ویتامین C موجود در ملون، نه تنها به هضم غذا و جذب کمک می کند، بلکه اسیدیته و سوزش سردل را نیز کاهش می دهد.

5. کم خونی:

کم خونی در دوران بارداری می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد.مصرف ملون می تواند باعث کنترل کم خونی شود، چون حاوی مقدار زیادی آهن و ویتامین C است.ویتامین C به جذب آهن به سیستم گوارشی کمک می کند و آن را برای استفاده از بدن در دسترس قرار می دهد.

خواص تخمه ملون

مصرف ملون در دوران بارداری چه تاثیری بر مادر و جنین دارد؟

خواص خارق العاده خوردن ملون در دوران بارداری

6. گرفتگی عضلات شکم:

بسیاری از زنان باردار به خصوص در شب دچار گرفتگی عضلات شکم می شوند.گرفتگی عضلات شکم ناشی از کمبود پتاسیم است و ملون به تامین مواد معدنی بسیار مورد نیاز کمک می کند. 

7 . تقویت و سلامت بینایی نوزاد:

در سه ماهه اول بارداری، چشمان کودک شروع به رشد می کنند و عروق آن به طور کامل در اواخر دوران بارداری کامل می شوند.در طی این زمان، مصرف یک منبع خوب ویتامین A، مانند ملون، به شدت خطر هر گونه ناهنجاری چشمی در جنین را کاهش می دهد. 

8. تنظیم فشار خون:

در دوران بارداری، بسیاری از مادران، فشار خون می گیرند که می تواند منجر به مشکلاتی نظیر پیش اکلامپسی شود.ملون شامل ترکیب خوبی از نمک های معدنی ضروری است ،که به تنظیم فشار خون و حفظ آن تحت کنترل کمک می کند. 

9. یبوست:

مصرف ملون در دوران بارداری می تواند از یبوست جلوگیری کند. در بخش های قبلی نمناک بارها گفته شد که بسیاری اوقات این انتظار وجود دارد که مادران از یبوست ناشی از عدم دریافت فیبر رژیمی رنج ببرند. ویتامین ها و فیبر به گوارش کمک می کند تا حرکت روده خوب در طول دوران بارداری را تضمین کنند. 

10. مدیریت وزن:

ملون، یک ماده غذایی خوب است، چون کالری کمی دارد.

زنان باردار می توانند این میوه را به عنوان یک میان وعده در روز مصرف کنند، تا به احساس سیر بودن کمک کنند و در نتیجه کنترل وزنشان را در دوران بارداری داشته باشند. فروکتوز در این میوه ها بسیار کم است و باعث افزایش وزن نمی شود.

تاثیر طالبی بر جنین

ملون چه فواید برای زنان باردار دارد؟ 

خوردن ملون در دوران بارداری چه سودی دارد؟

11. سلامتی استخوان کودک:

استخوان های کودک و دندان های شکل گرفته در دوران بارداری نیازمند کلسیم از طرف مادر هستند.برای تکمیل این الزام، یک مادر باردار می تواند هر روز از ملون غنی از کلسیم استفاده کند. 

12. ریکاوری بعد از زایمان:

نه تنها در دوران بارداری بلکه پس از زایمان، بدن زن باردار به مقدار زیادی مواد غذایی نیاز دارد تا از فرآیند زایمان بازیابی شود. ویتامین A موجود در ملون در کبد و سلول های چربی ذخیره می شود.

این ویتامین های ذخیره شده ملون در طول دوران بارداری مصرف می شود و تا حد زیادی به روند ریکاوری کمک می کند. 

13. منبع انرژی:

اگر چه غذای کم کالری است، اما منبع خوبی از پروتئین ها و کربو هیدرات ها است که برای تبدیل به انرژی می سوزد. در دوران بارداری، مادر و نوزاد به انرژی بسیاری نیاز دارند.

آیا مصرف ملون در دوران بارداری عوارض جانبی نیز دارد؟ 

ملون میوه بسیار امنی برای مصرف در دوران بارداری است.

اگر از افراد اطرافتان شنیده اید که از این میوه باید اجتناب کنید، به خاطر باکتری لیستریا است که گاهی روی سطح آن یافت می شود. اگر این میوه به اندازه کافی شسته نشود، می تواند راه خود را در بدن شما پیدا کند.

این باکتری می تواند باعث ایجاد لیستریوزیس شود، که با عوارض در بارداری همراه است. هم چنین برای زنانی که به این میوه آلرژی دارند، توصیه نمی شود که آن را مصرف کنند. به غیر از آن، ملون میوه بسیار ایمن و مغذی برای زنان باردار است.

روش های ایمن برای مصرف ملون در بارداری:

برای جلوگیری از هر گونه مشکل مثل لیستریوزیس، شستن و تمیز کردن میوه درست قبل از مصرف آن بسیار مهم است.

برای تمیز کردن پوستش، آن را کاملاً با آب جاری بشویید و سپس آن را برای چند ثانیه در سرکه رقیق قرار دهید.

سپس دوباره آن را با آب بشویید و باز کنید.

اطمینان حاصل کنید که چاقو و تخته برش به درستی تمیز باشند. 

مصرف این میوه تمیز شده و فرآوری شده در دوران بارداری باعث آسیب به بدن نمی شود و به عنوان منبع غذایی برای مادر باردار عمل می کند. 

ملون یک هدیه از طبیعت برای تمام رژیم های غذایی افرادی است که می خواهند سالم بخورند و در طول دوران بارداری بدن خود را مرطوب نگه دارند.

اگربه میوه ها واکنش آلرژیک دارید، لطفاً قبل از مصرف بیشتر با یک متخصص پزشکی مورد اعتماد صحبت کنید.

عوارض ملون

آیا ملون بارداری را به خطر می اندازد؟

فواید تخمه ملون (دانه های ملون) در بارداری: 

1. تامین انرژی:

دانه های ملون سطح انرژی شما را به خاطر ویتامین های زیاد و مواد معدنی افزایش می دهد؛ و باعث داشتن یک کودک نوپای سالم می شود. 

2. مفید برای هضم:

از مشکلات هاضمه از قبیل تشکیل گاز، اسیدیته و سوزش سردل جلوگیری می کند. 

3.تقویت ایمنی:

مهم ترین دلیل برای مصرف کردن دانه های ملون در بارداری این است که سیستم ایمنی شما را قوی تر می کند. علاوه بر این،غنی از ویتامین C است و از شما در مقابل آنفولانزا و سرماخوردگی محافظت می کند. 

4. کم خونی:

این دانه ها مانند خود میوه اش غنی از ویتامین C هستند که به تولید گلبول های قرمز خون به علت توزیع آهن در بدن کمک می کند و چنانچه پیش از این هم در نمناک گفته شد این امر به جلوگیری از کم خونی کمک می کند.

 5. تنظیم فشار خون:

میزان بالای پتاسیم این دانه ها فشار خون را کنترل می کند و از هرگونه پیامد منفی در رابطه با سلامت کودک شما جلوگیری می کند. 

6.جلوگیری از اختلالات جنینی:

ویتامین B9، روی، پتاسیم و اسید فولیک برای رشد جنین ضروری است و همچنین بافت های بدن کودک، دندان های سالم و تشکیل استخوان را تسهیل می کند - ملون که منبع خوبی از کلسیم است، باعث افزایش استحکام استخوان ها و دندان ها می شود.

 

خواص میوه ملون برای زنان باردار و رشد جنین

4.580
این مطلب مفید بود ؟728
منبع : parenting / parentune / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی