خون
خون یک مایع حیاتی و مهم در بدن است که شامل ترکیبی از پلاسما، گلبول های قرمز ، سفید خون و پلاکت ها می باشد و یکی از وظایف آن حفظ سیستم ایمنی بدن انسان است.

خون و هر آنچه نیاز دارید درباره خون بدانید

خون ترکیبی از پلاسما و سلول هایی است که در کل بدن پخش می شود. یک مایع بدنی ویژه است که مواد ضروری را در اطراف بدن عرضه می کند، مثل قندها، اکسیژن و هورمون ها. هم چنین ضایعات را از سلول های بدن دفع می کند و هماتولو ژیست برای شناسایی و جلوگیری از بیماری های استخوان و خون، همچنین مطالعه و درمان سیستم ایمنی، لخته شدن خون و رگ ها و شریان ها بکار میرود.

در ایالات متحده (ایالات متحده)، بیماری های خونی بین 9000 و 10000 مرگ سالانه از سال 1999 تا 2010 می شود . این رقم کم تر از یک درصد از کل مرگ ناشی از بیماری را تشکیل می دهد ؛ این مقدمه ای بود تا در این بخش از سلامت نمناک از نمایی دیگر به خون داشته باشیم و در مورد این مایع مهم و حیاتی در بدن نگاه دقیق تری بیاندازیم.

خون

خون چیست و چه وظیفه ای در بدن انسان دارد؟

واقعیت های درباره خون

خون اکسیژن و مواد غذایی اطراف بدن را حمل می کند و ضایعات سلولی را در میان گستره ای از کارکردهای حیاتی دیگر دفع می کند.پلاسما 55 درصد از محتوای خون را تشکیل می دهد. 45 درصد دیگر عمدتا شامل گلبول های قرمز خون و پلاکت ها هستند.گروه خونی براساس آنتی ژن و پادتن در سلول طبقه بندی می شوند. دریافت اهدای خون ناسازگار می تواند منجر به مشکلات کشنده شود و کم خونی، سرطان خون و لخته های خونی همه اختلالات بالقوه خون هستند.

ساختار خون

خون در طول رگها حرکت می کند تا به هر سیستم بدن برسد و وظایف حیاتی خود را انجام دهد.

خون شامل پلاسما، گلبول های قرمز ، سفید خون و پلاکت ها است.

پلاسمای خون

ساختار و ترکیبات خون انسان

پلاسما: این تقریبا 55 درصد از مایع خون را در انسان تشکیل می دهد.

پلاسما 92 درصد آب است و محتوای هشت درصد باقیمانده عبارتند از:

 • دی اکسید کربن
 • گلوکز
 • هورمون
 • پروتئین
 • نمک های معدنی
 • چربی ها
 • ویتامین ها

45 درصد باقیمانده خون عمدتا شامل سلول های خونی قرمز و سفید و پلاکت ها است. هر یک از اینها نقشی حیاتی در حفظ موثر عملکرد خون دارند.

گلبول های قرمز خون یا گویچه های قرمز: آن ها شکلی دندانه دار دارند، دیسک مسطح اکسیژن را از ریه ها حمل می کنند. هموگلوبین پروتیینی است که اکسیژن را شامل می شود و اکسیژن را تا مقصد حفظ می کند. طول عمر آر بی سی، 4 ماه است و بدن به طور مرتب جایگزین آن ها می شود. به طور شگفت انگیز بدن ما هر ثانیه حدود 2 میلیون سلول خون تولید می کند.

تعداد پیش بینی شده گلبول های قرمز در یک قطره یا میکرو لیتر خون 4.5 تا 6.2 میلیون نفر در مردان و 4.0 تا 5.2 میلیون نفر در زنان است.

همه چیز درباره خون

کار گلبول های قرمز خون در بدن

گلبول های سفید خون، یا لکوسیتها خون کم تر از 1 درصد از محتوای خون را تشکیل می دهند و دفاع حیاتی در برابر بیماری و عفونت را شکل می دهند. محدوده نرمال تعداد گلبول های سفید خون در خون، بین 3700 تا 10،500 است. سطوح بالاتر و پایین تر سلول های خونی سفید می تواند نشان دهنده بیماری باشد.

پلاکت های خونی یا ترومبوسیت ها :این ها با لخته شدن پروتئین واکنش می دهند تا از خونریزی جلوگیری کنند. باید بین 150000 و 400000 پلاکت به ازای هر میکرو لیترخون وجود داشته باشد.

گلبول های قرمز، گلبول های سفید خون و پلاکت ها در مغز استخوان قبل از ورود به جریان خون تولید می شوند. پلاسما اغلب آبکی است که توسط روده ها جذب می شود و ترکیبی از این ها تمام بدن را توسط قلب و توسط رگ های خونی هدایت می کنند.

 گلبول های سفید و قرمز

تولید گلبول های قرمز و سفید خون

عملکرد خون

خون چندین عملکرد دارد که برای بقا مهم هستند، از جمله:

 • تامین اکسیژن برای سلول ها و بافت ها
 • تامین مواد مغذی ضروری برای سلول ها مثل آمینو اسیدها، اسیدهای چرب و گلوکز
 • از بین بردن مواد زائد نظیر دی اکسید کربن، اوره و اسید لاکتیک
 • محافظت از بدن در برابر عفونت و بدن های خارجی از طریق سلول های سفید خون
 • انتقال هورمون ها از یک بخش بدن به دیگر،بخش ها انتقال پیام ها و به پایان رساندن فرآیندهای مهم
 • تنظیم میزان اسیدیته (pH)و دمای بدن
 • سرگرم کردن بخش هایی از بدن هنگام نیاز مثلا هنگام تحریک جنسی

یکی دیگر از وظایف مهم خون، عمل حفاظتی آن علیه بیماری است. گلبول های سفید خون از بدن در برابر عفونت، مواد خارجی و سلول های غیر عادی دفاع می کنند.

پلاکت ها در خون لخته شدن یا انعقاد خون را ممکن می سازد. وقتی خونریزی اتفاق می افتد، پلاکت ها با هم جمع می شوند تا یک لخته ایجاد شود. لخته خون خونریزی را متوقف می کند و همچنین به محافظت از زخم ناشی از عفونت کمک می کند.

 کار خون چیست

 حفاظت بدن علیه بیماری ها توسط خون

گروه های خونی

گروه خونی توسط آنتی ژن و پادتن در سلول های خونی قرمز تعریف می شود.گروه خونی خون را براساس حضور و غیاب پادتن های مشخص دسته بندی می کنند. گروه هایی که آنتی ژن را در سطح سلول های خونی نیز در نظر می گیرند.پادتن ، پروتئین ها در پلاسما هستند که سیستم ایمنی را به حضور مواد خارجی بالقوه مضر آگاه می کنند. سیستم ایمنی به بیماری یا عفونت حمله خواهد کرد. آنتی ژن مولکول های پروتئینی در سطح سلول های قرمز خون هستند.

هنگامی که اهدای خون و یا دریافت خون یا عضو دارید ، گروه خونی فرد بسیار مهم می شود. پادتن ها اگر آنتی ژن ناشناخته داشته باشند، به سلول های خونی جدیدی حمله خواهند کرد و این می تواند منجر به مشکلات خطرناک زندگی شود. برای مثال، آنتی - پادتن ها به سلول هایی که آنتی ژن دارند حمله می کند.

گلبول های قرمز اغلب حاوی یک آنتی ژن دیگر به نام هستند. هم چنین به عنوان بخشی از گروه خونی اشاره می شود. یک گروه خونی مثبت به این معنی است که RhDRhDحاضر است.انسان ها می توانند یکی از چهار گروه خونی اصلی را داشته باشند. هر یک از این گروه ها می توانند Rhdمثبت یا منفی باشند و هشت گروه اصلی تشکیل دهند.

 گروه های خونی

 4 گروه خونی اصلی انسان

گروه آ مثبت یا منفی: آنتی ژن روی سطوح سلول های خونی یافت می شود. پادتن ب در پلاسما یافت می شوند.

گروه ب مثبت یا ب منفی:آنتی ژن ب در سطوح سلول های خونی یافت می شود.پادتن ضدآ - در پلاسما یافت می شوند.

گروه آ ب مثبت یا آ ب منفی: آ و ب آنتی ژن روی سطوح سلول های خونی یافت می شوند. هیچ پادتنی در پلاسما دیده نمی شود.

گروه O منفی و O منفی: هیچ آنتی ژن روی سطوح سلول های خونی یافت نمی شود. هم ضد - و هم ضد - در پلاسما یافت می شوند.

گروه خونی را می توان به افرادی که هر نوع گروه خونی دارند داد و افراد مبتلا به گروه خونی آ ب مثبت می توانند به طور کلی از هر گروهی خون دریافت کنند. با پزشک Oصحبت کنید تا نوع خون خود را بیابید. اگرمی خواهید خون اهدا کنید، پزشک می تواند به شما نوع گروه خونی را بگوید.

در دوران بارداری گروه های خونی مهم هستند. برای مثال اگر یک زن خون RhDمنفی داشته باشد، اما جنین خون RhDمثبت را از پدر به ارث برد، درمان برای جلوگیری از بیماری همولیتیک به عنوان نوزادمورد نیاز است.

 تولید خون در بدن

انواع گروه های خونی در هر فرد

اختلالات رایج در خون

اختلالات و بیماری های خون می تواند خطرناک باشد. آن ها می توانند به سرعت در جریان خون اطراف بدن پخش شوند و وظایف بسیاری را به کمک خون خراب کنند.

شایع ترین بیماری های خونی عبارتند از:

کم خونیاین کمبود گلبول های قرمز یا هموگلوبین موجود در خون است. در نتیجه، سلول ها اکسیژن را به طور موثر انتقال نمی دهند و علائم می تواند شامل خستگی و پوست رنگ پریده باشند.

لخته های خونی: اینها می توانند برای فرآیند التیام زخم ها و جراحات حیاتی باشند. با این حال، برخی لخته های خونی داخل یک رگ خونی ایجاد می شوند و انسداد را ایجاد می کنند. آن ها هم چنین می توانند از قلب به شش ها بروند و از قلب به ریه ها حرکت کنند و منجر به انسداد ریوی شوند. انسداد می تواند مهلک باشد.

سرطان های خونی:لوسمی ،میلوما ،لنفوم و انواع سرطان خون هستند. سلول های خونی بدون در نظر گرفتن در نقطه نورمال در چرخه زندگی یک سلول، بی اختیار تقسیم می شوند.

اگر علائم اختلال در خون مورد ظن باشند، بیمار باید با پزشک ملاقات کند. این احتمال وجود دارد که آن ها به متخصص بیماری های خونی که به آن ها هماتولو ژیست مشهور است ارجاع داده شوند.

 

همه چیز درباره خون ؛ ساختار ، گروه های خونی و بیماری ها

4.520
این مطلب مفید بود ؟182
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی