درد قفسه سینه
در اکثر موارد درد قفسه سینه را به بیماری های قلبی نسبت می دهیم ، بیماری قلبی جزئی از بیماری هایی هستند جدی که با ایجاد درد در سینه خود را نشان می دهند ولی درد قفسه سینه فقط به مشکل قلبی خاتمه پیدا نمیکند.

برخی از دردهای قفسه سینه که اصلاً منشا قلبی ندارند

هر عضوی از بدن درد خاص خود را دارد و در جای خاصی احساس می شود. با این حال پزشکان چندان موافق نیستند دردهایی را که در قسمت قلب و قفسه سینه احساس می شود درد قلبی بنامیم. آنها بیشتر از اصطلاح درد قفسه سینه یا آنژین صدری استفاده می کنند و تمام دردهای ناحیه سینه را مهم تلقی کرده (هر چند درست روی قلب نباشد) و علت آن را کاملاً بررسی می کنند. علت این است که برخی از دردهای قفسه سینه اصلاً منشا قلبی ندارند و در اثر آسیبهای سایر اندامها ایجاد می گردند.

درد قفسه سینه غیر قلبی (NCCP)، دردی است که در رابطه با عوامل مختلفی به غیر از مشکلات قلب بروز می کند. افرادی که درگیر این نوع از دردها می شوند اغلب دارای علائمی چون احساس فشار، سوزش درد، درد در نواحی کمر ، گردن، بازوها و فک هستند.

هشت علت درد قفسه سینه که به قلب ربطی ندارد

در این گزارش 8علت درد در ناحیه قفسه سینه که ارتباطی به قلب و بیماری های قلبی و عروقی ندارد معرفی کرده ایم.

1.ریفلاکس معده:

بیماری ریفلاکس معده شایع ترین علت NCCP است. حدود 66درصد از افرادی که دردهای قفسه سینه غیر قلبی را تجربه می کنند، مبتلا به ریفلاکس معده هستند. برای بهبود این عارضه کنترل ترشح اسید معده اولین گام در درمان محسوب می شود. کاهش وزن، عدم مصرف (الکل، سیگار، شکلات، آب مرکبات و غذاهای حاوی گوجه فرنگی) در کنترل اسید معده بسیار موثر است.

2.اختلالات تحرک مری:

این عامل در درد قفسه سینه غیر قلبی خیلی شایع نیست. نمونه هایی از این اختلالات مری عبارتند از اسپاسم منتشر مری، مری فندق شکن و آشالازی.
اسپاسم منتشر مری به انقباضات نامنظم و ناهماهنگ مری گویند.
مری فندق شکن به انقباضات قدرتمند و هماهنگ مری گویند که در این نوع اختلال غذا بالا آورده نمی شود و درد عمیقی در مری به علت جمع شدن غذا بروز می کند.
آشالازی نیز به فقدان انقباضات مری گویند. مهمترین علامت این بیماری بلع مشکل است که در مورد جامدات و یا مایعات وجود دارد. از علائم دیگر این بیماری می توان به درد سینه، برگشت غذای خورده شده به دهان، سوزش سردل، سخت آروغ زدن، احساس پری و سنگینی در ناحیه گلو ،سکسکه و کاهش وزن اشاره کرد.

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه

3.حساسیت مری:

این عارضه می تواند یکی دیگر از دلایل شایع درد قفسه سینه غیر قلبی باشد. این دسته از افراد دردی در ناحیه قفسه سینه با فشار کمی در مری را احساس می کنند و همچنین ممکن است درگیر ریفلاکس معده نیز شوند. کنترل اسید معده یکی از مهم ترین بخش های درمانی این بیماری است.

4.آمبولی ریوی:

به توسعه یک لخته خون در یک یا چند شریان در ریه گفته می شود که حتی ممکن است جان فرد را تحت تاثیر قرار دهد. این عامل ممکن است یکی دیگر از علائم NCCP باشد، آمبولی ریه ممکن است با شروع ناگهانی درد در قفسه سینه و تنگی نفس رخ دهد. همچنین سرفه های خلط دار خونی یکی از علائم هشدار دهنده محسوب می شود.

5.ذات الریه:

پنومونی(سینه پهلو) یک نشانه از وجود عفونت، ویروس، باکتری و قارچ در بافت ریه است. ویروس سرما و آنفولانزا شایع ترین دلیل ویروسی شدن ریه هاست. ذات الریه یک عفونت تنفسی تحتانی در ریه است. سرفه ، تب، تنفس سخت و درد در قفسه سینه از علائم این بیماری محسوب می شود.

6.سرطان ریه:

این گزینه یکی از خطرناک ترین عاملان درد قفسه سینه غیر قلبی است. سرطان ریه، سرطانی شایع در جهان شناخته شده است. افراد سیگاری و حتی افرادی که در معرض دود درجه دوم قرار می گیرند درصد بالایی از مبتلایان را به خود اختصاص داده اند.

7.عفونت غضروفی و دنده ای:

التهاب غضروف و دنده های نزدیک به سینه یکی دیگر از علائم درد در ناحیه سینه است. زنان بیشتر از مردان درگیر این عارضه می شوند(زنان 70%،مردان30%). این عارضه نیز می تواند کشنده باشد. هنگامی که نفس عمیق می کشید درد قفسه سینه تان بدتر می شود، حتما به متخصص مراجعه کنید. این اختلال زمانی رخ می دهد که غضروف ها مابین دنده ها متورم شود.

8.اختلالات روانی:

بله، درست خواندید اختلالات روانی ممکن است یکی دیگر از علائم درد قفسه سینه غیر قلبی باشد. به جرات می توان گفت اضطراب و افسردگی از شایع ترین علل این نوع از درد ها است. یک مطالعه علمی نشان داده است اختلالات روانی درد سینه را 3 برابر بیشتر می کند. تنگ شدن قفسه سینه، تپش قلب، عرق کردن کف دست از نشان های این عارضه نسبتا شایع است.

هر درد قفسه سینه مشکل قلبی نیست

2.912
این مطلب مفید بود ؟75
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم-/ ر
برچسب : درد سینه
وبگردی