تولد
درد قفسه سينه هنگام تنفس
معمولا افراد وقتی در هنگام تنفس قفسه سینه شان درد می گیرد آن را از نشانه های بیماری قلبی می دانند، در حالی که درد قفسه سینه هنگام تنفس دلایل دیگری نیز دارد.

دلیل و ریشه ی درد قفسه سینه هنگام تنفس

گاهی اوقات، درد قفسه سینه نشانگر بیماری های قلبی نیست بلکه احساس درد در قفسه سینه هنگام تنفس میتواند دلایل زیادی داشته باشد که برخی از آنها کاملا جدی هستند و باید مورد بررسی قرار بگیرند زیرا عدم درمان فوری پزشکی تهدید کننده حیات است. درد قفسه سینه به هنگام تنفس می تواند به دلیل بیماری های مرتبط با سیستم عضلانی و یا سیستم تنفسی بوجود آید.

توجه به محل، ماهیت و یا شدت درد می تواند اطلاعات ارزشمندی را فراهم سازد و به پزشکان کمک کند، توجه خود را معطوف به علت زمینه ای سازند. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به بررسی برخی از رایج ترین علل و دلایل درد در قفسه سینه هنگام تنفس می پردازیم تا در این مورد بیشتر بدانید و در مواقع لازم فورا اقدام کنید.

پلورزی :علت درد قفسه سینه هنگام تنفس

به التهاب و تحریک پرده جنب پلورزی گفته می شود. پرده جنب، غشایی دو لایه است یکی از این لایه ها ناحیه داخلی قفسه سینه و لایه دیگر ریه ها را احاطه می کند که در صورت التهاب باعث درد بسیار شدید قفسه سینه شده و تنفس را دشوار می سازد.

در حقیقت، علامت اصلی پلورزی درد است که هنگام دم و بازدم افزایش می یابد. همچنین در افراد مبتلا احساس نبود هوای کافی معمول است به این دلیل فرد سعی می کند خیلی آرام نفس بکشد تا باعث افزایش ناراحتی نشود. گاهی اوقات، درد شانه ها و کمر را تحت تاثیر قرار می دهد.

گاهی، مایع بین دو لایه پلور جمع و به عنوان پلورال افیوژن شناخته می شود. در صورت وجود مایعات زیاد، ریه تحت فشار قرار می گیرد و می تواند منجر به فروپاشی جزئی یا کلی ریه و باعث سرفه و افزایش تنگی نفس شود.

پلورزی

پریکاردیت:

یکی دیگر از بیماری ها پریکاردیت است که هنگام تنفس باعث درد قفسه سینه می شود. پریکاردیت (التهاب پریکارد) غشایی است که قلب را احاطه می کند و در صورت ملتهب شدن، سطح مایعات بین لایه ها افزایش می یابد و به قلب فشار وارد و پمپاژ آن را محدود می کند.

علامت اصلی پریکاردیت درد شدید در سمت چپ قفسه سینه است. این درد هنگام تنفس، به خصوص تنفس عمیق و خوابیدن بدتر می شود و معمولاً سرفه ، تب و احساس ناراحتی به همراه دارد.

پلورال افیوژن(ریه آب آورده):

پلورال افیوژن یک وضعیت پزشکی است که در فضای جنب مایع بیش از حد تجمع می یابد. مقدار کمی از مایع به طور معمول در فضای جنب برای حرکت بدون اصطکاک دو غشاء در طول تنفس در برابر و پهلوی یکدیگر موجود است. فضای جنبی یا فضای پلورال به فضای پلور یا لایه جداری و لایه احشایی می گویند. درد قفسه سینه در حین تنفس عمیق، تنگی نفس، سرفه، تنفس سریع از علائم این بیماری هستند.

پلورال افیوژن

آمبولی ریوی:

آمبولی ریوی بیماری کشنده ای ست که با رسیدن لخته خون از یک قسمت بدن به عروق ریوی رخ می دهد. به طور کلی، این ترومبوس یا لخته خون از اندام تحتانی بدن ناشی می شود.

علائم آمبولی های ریوی همیشه یکسان نیستند. با این حال، احساس درد در قفسه سینه بسیار معمول است که با تنفس متوسط تا عمیق افزایش می یابد. علاوه بر این، باعث ایجاد سرگیجه، تحریک، اضطراب، غش و یا تشنج و .... می شود.

پنوموتوراکس یا فروافت ریه :

فروافت ریه یا پنوموتوراکس، وضعیتی است که هنگام گریز هوا از ریه و نشست بین دنده و خود ریه رخ می دهد. این تجمع هوا فشار زیادی به ریه وارد می کند و مانع از گسترش طبیعی آن هنگام تنفس می شود.

علامت معمول پنوموتوراکس درد شدیدی در قفسه سینه است که با تنفس و سرفه افزایش می یابد. افراد همچنین ممکن است دچار تنگی نفس و تنگی قفسه سینه و همچنین سرگیجه و سبک سری، تغییر رنگ پوست، افزایش ضربان قلب و شوک شوند.

پنوموتوراکس

فشار خون ریوی یا هیپرتانسیون ریوی:

افزایش فشار خون ریوی یا هیپرتانسیون ریوی وضعیت پزشکی است که موجب درد قفسه سینه می شود. این وضعیت به دلایلی مانند نارسایی احتقانی قلب، سیروز کبدی، بیماری ریوی مزمن، آمبولی ریه (وجود لخته خون در ریه ها)، و استفاده طولانی مدت از برخی داروها ایجاد می شود و با فشار خون بسیار بالا در شریان های ریوی، که شریان های حامل خون اکسیژن گیری شده از قلب به ریه ها می باشند، قابل تشخیص است. دشواری در تنفس، تپش قلب ،سرگیجه، درد یا احساس فشار در قفسه سینه، تغییر رنگ مایل به آبی پوست از علائم فشار خون ریوی می باشند.

ذات الریه :

یکی دیگر از دلایل درد قفسه سینه هنگام تنفس ذات الریه است. این عفونت باعث التهاب در یک یا هر دو کیسه هوایی ریه می شود. این کیسه ها می توانند از مایع یا چرک پر شده و باعث سرفه های شدید بلغمی یا چرکی شوند. شدت ذات الریه متفاوت است و می تواند زندگی را به خطر بیاندازد.

یکی از علائم مشخص ذات الریه، درد در قفسه سینه هنگام تنفس یا سرفه است. همچنین خستگی، تب، لرز، حالت تهوع، استفراغ، تنگی نفس و در بعضی موارد، سردرگمی یا تغییر در عملکرد ذهنی در این بیماری وجود دارد.

ذات الریه

حملات هراس :

حملات هراس اپیزودهایی از اضطراب شدید بوده که وقتی رخ می دهد که فرد با موقعیت هایی که اضطراب یا ترس شدید را به همراه دارد، مواجه می شود. بعضی از افراد به صورت ژنتیکی مستعد حملات هراس هستند اما برخی دیگر به دلیل ترک ناگهانی الکل یا مصرف داروهای خاص دچار این عارضه شوند. حملات هراس با علائمی مانند افزایش ضربان قلب، درد قفسه سینه، تنگی نفس، تعریق، احساس خفگی، سبکی سرهمراه است.

صدمات دنده :

صدمات دنده، وجود یک دنده کبود، ترک خورده، یا شکسته شده یکی دیگر از علل احتمالی درد قفسه سینه است. آسیب به دنده ها می تواند دلایلی مانند ترومای بلانت به قفسه سینه، آسیب دنده در طول تصادف وسایل نقلیه موتوری و یا سقوط از ارتفاع داشته باشد که این صدمات به احتمال زیاد موجب درد قفسه سینه به هنگام تنفس می شود. درد در ناحیه ی آسیب دیده، درد در حین حرکت نیم تنه، درد در حین تنفس عمیق، درد در هنگام سرفه یا عطسه از علائم صدمات دنده هستند.

صدمات دنده ای

کوستوکندریت:

کوستوکندریت التهابی است که در غضروف بین دنده ها و استخوان قفسه سینه یا جناغ ایجاد می شود. این التهاب باعث ایجاد درد شدید در قفسه سینه شده و اغلب با حمله قلبی اشتباه گرفته می شود. در این بیماری درد با تنفس عمیق یا سرفه به طور محسوسی افزایش می یابد. علت این بیماری ناشناخته است اما معمولاً پس از چند روز یا چند هفته خود به خود از بین می رود.

درد قفسه سینه هنگام تنفس از چیه ؟ + علل

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی