بیماری آمبولی ریه
آمبولی ریه معمولا با تنگی نفس و درد سینه و سرفه خود را نشان می دهد علت آن می تواند سفرهای طولانی، قرص ضد بارداری و چاقی باشد.

آشنایی کامل با آمبولی ریه و همه چیز درمورد بیماری گرفتگی ریه

آمبولی ریوی، یک انسداد در یکی از شریان های ریوی در ریه ها است. در بیشتر موارد آمبولی ریوی به وسیله لخته های خونی ایجاد می شود، که از پاها به ریه ها حرکت می کنند و یا به ندرت از بخش های دیگر بدن (ترومبوز ورید عمقی) نتقل می شوند. 

از آنجا که لخته های خونی جریان خون را به ریه ها مسدود می کنند، آمبولی ریوی ممکن است به تهدید زندگی تبدیل شود. با این حال، درمان سریع به شدت خطر مرگ را کاهش می دهد.انجام اقداماتی برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاها به حفاظت از شما در برابر آمبولی ریوی کمک خواهد کرد. 

علائم آمبولی ریه:

علائم آمبولی ریوی می تواند به میزان زیادی متفاوت باشد، بسته به این که چقدر از ریه شما درگیر شده است، اندازه لخته، و این که شما مبتلا به بیماری های ریوی یا قلبی هستید یا خیر، متفاوت است. 

علائم و نشانه های متداولش، عبارتند از:

-تنگی نفس:

این نشانه به طور معمول ناگهان ظاهر می شود و با تقلا بدتر می شود. 

-درد قفسه سینه:

ممکن است احساس کنید دچار حمله قلبی شده اید. این درد وقتی بدتر می شود که شما عمیقاً نفس بکشید (پلوریستی)، سرفه کنید، غذا بخورید، خم شوید یا دولا شوید. درد با تقلا کردن بدتر می شود، اما وقتی استراحت می کنید از بین می رود. 

-سرفه:

سرفه می تواند خلط یا خلط خونی ایجاد کند. 

*علائم و نشانه های دیگری که می تواند با آمبولی ریوی رخ دهد، عبارتند از:

-درد یا تورم پا، یا هر دو، معمولاً در ساق،

-پوست رنگ پریده

-تنش

-پوست چرب یا آبدار

-درد سینه که ممکن است به بازو، فک، گردن و شانه شما گسترش یابد

-غش کردن

-تنفس سریع

-بیقراری

-نبض ضعیف

-تب

-عرق کردن بیش از حد

-ضربان قلب سریع یا نامنظم

-گیجی و سرگیجه

آمبولی ریه مرگ

علائم ، علل ، نحوه تشخیص و درمان بیماری آمبولی ریه 

چه زمانی می توان برای آمبولی ریه به پزشک مراجعه کرد؟

سیاه رگ ریوی می تواند به مشکل تهدید کننده زندگی تبدیل شود. اگر کوتاهی نفس، تنگی نفس، درد سینه و یا سرفه با خلط خونی را تجربه کردید، به سراغ درمان فوری پزشکی بروید. 

علل آمبولی ریه:

آمبولی ریوی زمانی اتفاق می افتد که یک دسته از مواد، که اغلب یک لخته خونی است، به سرخرگ ریوی شما وارد می شود و این لخته های خونی عموماً از رگ های عمیق پاهای شما ایجاد می شوند.

این شرط به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته می شود و در اغلب موارد، چند لخته خونی فعال هستند، اما لزوماً یکجا نیستند بخش هایی از ریه که توسط هر سرخرگ مسدود شده است،خون را دزدیده و ممکن است موجب مرگ شود. این به عنوان انفارکتوس ریوی شناخته می شود و باعث می شود که رساندن اکسیژن به بقیه بدن شما برای ریه سخت و مشکل شود.

گاه، انسداد در رگ های خونی توسط موادی به جز لخته های خونی ایجاد می شود، مانند:

-چربی مغز استخوان بلند شکسته

-کلاژن یا بافت های دیگر

-قسمتی از تومور

-حباب های هوا 

علت بیماری آمبولی ریه 

طبق گزارش سازمان بهداش جهانی و مایو کلینیک متخصصان علل کلی و اصلی آمبولی ریه را به دسته های زیر تقسیم می کنند.

 • برخی از بیماری ها مانند سرطان، نارسایی قلبی، سکته مغزی یا یک عفونت شدید.
 • افزایش پتانسیل لخته شدن خون ( پر انعقادی )
 • آسیب به دیواره رگ ها
 • بیحرکتی طولانی مدت یا تغییر در جریان طبیعی خون ( استاز )
 • ترومبوز وریدی عمقی از قبل
 • سن بالای 60 سال
 • هرگونه آسیب یا بیماری نیازمند استراحت طولانی در بستر
 • تروما به ساق پا با یا بدون جراحی.
 • سفر طولانی ( نشستن در ماشین، هواپیما، قطار و …) 
 • بستری شدن در بیمارستان و یا استراحت طولانی در بستر .
 • داروها:قرصهای ضد بارداری، استروژن.
 • سیگار کشیدن
 • زمینه ژنتیکی اغلب شامل، کمبود فاکتور V لیدن، جهش MHFTHR، کاهش پروتئین C یا پروتئین S و یا کمبود آنتی ترومبین III
 • پلی سیتمی ( افزایش تعداد سلول های قرمز خون، در مقابل کم خونی ).
 • بارداری، از جمله 6- 8 هفته بعد از زایمان.
 • اعمال جراحی اخیر بر روی پا، باسن، شکم و یا مغز.
 • نشستن در یک حالت ثابت به مدت طولانی برای نمونه در مسافرت با هواپیما
 • نارسایی احتقانی قلب
 • اختلالات ریتم قلب
 • چاقی
 • مصرف قرص های ضد بارداری به ویژه در خانم های سیگاری
 • فشار خون بالا
 • سرطان که شایعترین آن سرطان پانکراس است
 • وجود کاتتر های ورید مرکزی
 • پرخونی پلی سیتمی
 • کم خونی همولیتیک
 • شکستگی استخوان

امبولی ریه و کما

بررسی تمام دلایل ابتلا شدن به بیماری آمبولی ریه 

عوامل خطر آمبولی ریه:

اگر چه هر کسی می تواند لخته های خونی و آمبولی ریوی را داشته باشد، اما عوامل ویژه ای می توانند خطر ابتلای شما را افزایش دهند. 

-پیشینه پزشکی:

اگر شما یا هر یک از اعضای خانواده تان در گذشته لخته خون یا آمبولی ریوی داشته اید، در معرض خطر بیشتری قرار دارید. این ممکن است ناشی از اختلالات ارثی باشد، که خون را آلوده می کند و باعث می شود بیشتر مستعد لخته شدن باشد.

علاوه بر این، برخی شرایط پزشکی و درمان های پزشکی شما را در معرض خطر قرار می دهند، مانند: 

-بیماری های قلبی:

بیماری های قلبی - عروقی، به ویژه نارسایی قلبی، باعث تشکیل لخته شدن بیشتر می شود. 

-سرطان:

سرطان های خاصی به ویژه سرطان پانکراس، تخمدان و سرطان های ریه و بسیاری از سرطان ها می توانند میزان موادی را افزایش دهند که به لخته شدن خون کمک می کنند و شیمی درمانی بیشتر این خطر را افزایش می دهد. زنانی که سابقه خانوادگی سرطان پستان را دارند که از تاموکسیفن و یا رالوکسیفن استفاده می کنند در معرض خطر بالاتر لخته های خونی قرار دارند.

 -جراحی:

جراحی یکی از علل عمده لخته خونی است. به همین دلیل، داروها برای جلوگیری از لخته های خونی قبل و بعد از جراحی های بزرگ مانند جایگزینی مفاصل تجویز می شود.

 -عدم تحرک طولانی مدت:

در طول دوره های بدون فعالیت، لخته های خونی به احتمال بیشتری شکل می گیرند، پس به این نکات توجه کنید:

 -استراحت در تخت خواب:

بستری شدن برای مدت طولانی بعد از جراحی، سکته قلبی، شکستگی ساق پا، ضربه روحی و یا هر بیماری جدی که باعث می شود شما در برابر لخته های خونی آسیب پذیرتر شوید. هنگامی که قسمت های انتهایی پایینی برای دوره های طولانی افقی هستند، جریان خون وریدی و خون می تواند در پاها ایجاد شود.

 -سفرهای طولانی:

نشستن در یک موقعیت تنگ در طول سفرهای طولانی یا سفرهای ماشینی باعث کاهش جریان خون در پاها می شود که به تشکیل لخته کمک می کند.

 -سیگار کشیدن:

به دلایلی که به خوبی درک شده است، استفاده از دخانیات در برخی افراد برای تشکیل لخته خونی، به ویژه زمانی که با سایر عوامل خطر ترکیب می شود، تاثیر دارد.

 -داشتن اضافه وزن:

وزن اضافی خطر لخته های خونی را افزایش می دهد - به ویژه در زنانی که سیگار می کشند یا فشار خون بالایی دارند.

 -استروژن تکمیلی:

استروژن در قرص های کنترل ضدبارداری و در درمان جایگزینی هورمونی، موجب لخته شدن عوامل انعقاد خون در خون می شود، به خصوص اگر شما سیگار می کشید یا اضافه وزن دارید.

 -بارداری:

وزن نوزاد که بر رگ های ران و لگن فشار می آورد، ممکن است باعث کند شدن خون در پاها شود. زمانی که خون کاهش یابد، لخته ها به احتمال بیشتری شکل می گیرند.

آمبولی زن باردار

آیا بارداری باعث آمبولی ریه می شود؟

مشکلات و عوارض آمبولی ریه :

آمبولی ریوی می تواند به مشکل تهدید کننده زندگی تبدیل شود. حدود یک سوم از افراد مبتلا به بیماری های قلبی و درمان نشده آمبولی ریوی جان سالم به در می برند با این حال، وقتی مشکل تشخیص داده شده و درمان شود، این میزان به طور چشمگیری افت می کند. 

همچنین می تواند منجر به فشار خون ریوی شود، شرایطی که در آن فشار خون در ریه ها و در سمت راست قلب بیش از حد بالا است.زمانی که در شریان ها در داخل ریه ها موانعی دارید، قلب شما باید سخت تر تلاش کند تا خون را از طریق آن رگ ها وارد کند.

این باعث افزایش فشار خون درون این رگ ها و سمت راست قلب می شود، که می تواند قلب شما را تضعیف کند.

در موارد نادر، آمبولی کوچکی اغلب در طول زمان رخ می دهند و در طول زمان رشد می یابد و منجر به فشار خون مزمن ریوی می شوند که به فشار خون ریوی مزمن نیز مشهور هستند. 

پیش گیری از آمبولی ریه:

جلوگیری از لخته های خون در رگ های عمیق پاهای شما به جلوگیری از آمبولی ریوی کمک خواهد کرد. به همین دلیل اکثر بیمارستان ها برای جلوگیری از لخته های خونی پرخاشگر هستند از جمله:

 -تغذیه سالم داشته باشید:

 • غذاهایی با ویتامین E و ویتامین D:در میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ آزاد و انواع خاصی از قارچ پیدا می شوند.
 • مصرف سیر، زردچوبه، فلفل، قرمز و زنجبیل
 • کاکائو / شکلات
 • میوه ها مانند عنبه هندی، تمشک و آناناس
 • عسل
 • سرکه سیب
 • چای سبز
 • روغن ماهی و اسیده ای چرب امگا 3 از ماهی های صید شده
 • روغن پامچال
 • منابع سالم و لخم پروتئین مانند لوبیا، حبوبات، آجیل، دانه ها، ماهی
 • مطمئن شوید که آب ساده و دیگر مایعات مرطوب مانند پای های گیاهی را مصرف کنید.
 • از شکر اضافه و الکل و کافئین دوری کنید. 

-رقیق کننده های خون (ضد انعقادها):

این داروها اغلب به افراد در معرض خطر لخته های خون قبل و بعد از عمل داده می شود - و همچنین برای افراد در بیمارستان با سکته قلبی یا عوارض ابتلا به سرطان.

 -جوراب های فشرده شده:

پوشیدن ثابت جوراب های فشرده شده پاهای شما را فشار می دهند و به رگ ها کمک می کنند و ماهیچه های پا به طور موثرتری خون را حرکت می دهد. آن ها یک روش ایمن، ساده و ارزان برای جلوگیری از راکد شدن خون و پس از جراحی عمومی است.

 -حفظ وزن سالم:

اضافه وزن فشار بیشتری بر قلب, اندام های حیاتی, اندام تحتانی و رگ های خونی شما می گذارد. استروژن ذخیره شده در بافت چربی می تواند در تشکیل لخته, التهاب و دیگر مشکلات دخیل در ایجاد یک لخته خطرناک موثر نقش داشته باشد. 

-لطفاً داروهایتان را بررسی کنید:

داروهایی از جمله قرص های کنترل بارداری, داروهای جایگزین هورمونی (معمولا توسط یائسگی, زنان یائسه و یا آن هایی که درمان ناباروری را درمان می کنند) و داروهایی که برای کنترل فشار خون تجویز می شوند همگی با شیوع بالای لخته های خونی ارتباط دارند. داروهایی که در درمان های سرطان استفاده می شوند یا برای مدیریت اختلالات خود ایمنی نیز ممکن است در انعقاد خون دخالت داشته باشند.

 -بالا بردن پا:

پاهای خود را در زمان های ممکن بالا نگه دارید و در طول شب نیز می تواند بسیار موثر باشد. کف پای خود را 4 تا 6 اینچ با بلوک ها یا کتاب ها بالا ببرید.

 -فعالیت جسمانی:

حرکت کردن در صورت امکان پس از عمل جراحی می تواند به جلوگیری از آمبولی ریوی و بهبود سریع ریکاوری کمک کند. این یکی از دلایل اصلی است که پرستار شما ممکن است شما را وادار به بیدار شدن، حتی در روز عمل جراحی کند و علی رغم درد در محل عمل جراحی از شمامی خواهد که راه بروید.

 -فشرده سازی پنوماتیک:

این درمان برای تنگی ران یا ساق پا استفاده می کند که به طور خودکار با هوا پر می شوند و هر چند دقیقه برای ماساژ دادن و فشار دادن رگ های روی پاهای شما و بهبود جریان خون استفاده می کنند.

تشخیص آمبولی ریه

چه کنیم به آمبولی ریه مبتلا نشویم؟

پیش گیری از آمبولی ریه در هنگام سفر:

خطر رشد لخته های خونی در زمان سفر کم است اما با افزایش سفر نیز افزایش می یابد. اگر شما عوامل خطری برای لخته های خونی داشته باشید و نگران مسافرت هستید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است به دنبال کمک به جلوگیری از لخته شدن لخته های خونی در طی سفر باشد: 

مقدار زیادی مایعات بنوشید:

آب بهترین مایع برای جلوگیری از آب بدن است که می تواند به توسعه لخته های خون کمک کند. از الکل دوری کنید که به اتلاف مایعات کمک می کند.

 بیش از حد ننشینید:

زمانی که یک ساعت یا بیشتر در کابین هواپیما هستید و یا اگر رانندگی می کنید، هر ساعت توقف کنید و چند بار دور اتومبیل راه بروید. چند بار زانوی خود را خم کنید عمیق بکشید.

 بی قراری در صندلی:

پاهای خود را هر 15 تا 30 دقیقه تکان دهید.

آمبولی ریه چگونه تشخیص داده می شود؟

در برخی موارد، تشخیص آمبولی ریوی می تواند مشکل باشد به خصوص اگر شما دارای یک مشکل ریوی یا قلبی مانند آمفیزم و یا فشار خون بالا باشید، صادق است.زمانی که به پزشک خود برای نشانه هایتان مراجعه می کنید، درباره سلامت کلی و هر شرایطی که ممکن است داشته باشید، سوال خواهند کرد. طبق آنچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم پزشک شما به طور معمول یک یا چند آزمایش زیر را انجام خواهد داد تا علت علائم شما را کشف کند: 

اشعه ایکس سینه:

این تست به پزشکان اجازه می دهد تا قلب و ریه های شما را به طور مفصل و نیز هر گونه مشکلی با استخوان های اطراف ریه های شما ببینند.

 الکتروکاردیوگرافی (ECG):

این تست فعالیت الکتریکی قلب شما را اندازه گیری می کند.

 MRI:

این اسکن از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای تولید تصاویر مفصل استفاده می کند.

 سی تی اسکن:

این اسکن به پزشک شما توانایی دیدن تصاویر مقطعی از ریه های شما را می دهد. یک اسکن ویژه که یک اسکن به نام V / Q نامیده می شود، ممکن است تجویز شود.

 آنژیوگرافی ریوی:

این تست شامل ایجاد یک برش کوچک است تا پزشک شما بتواند ابزارهای تخصصی را از طریق رگ ها هدایت کند. پزشک شما یک رنگ مخصوص به شما تزریق می کند طوری که رگ های خونی شش را می توان دید.

 سونوگرافی وریدی:

این تست از امواج رادیویی برای تجسم جریان خون و چک کردن لخته های خونی در پاهای شما استفاده می کند.

 ونوگرافی:این یک اشعه ایکس تخصصی از رگ های پاهای شما است.

 تست Dدیمر:

یک نوع تست خون است. 

درمان آمبولی چگونه انجام می شود؟

درمان شما برای آمبولی ریوی به اندازه و مکان لخته خون بستگی دارد. اگر مشکل خفیف باشد و زود درمان شود، پزشک ممکن است داروها را به عنوان درمان توصیه کند. بعضی از داروها می توانند لخته های کوچک را باز کنند. داروهایی که ممکن است تجویز شوند، عبارتند از:

ضد انعقادها:

همچنین رقیق کنندگان خون، داروهایی مثل هپارین و وارفارین از تشکیل لخته های جدید در خون جلوگیری می کنند. آن ها می توانند زندگی شما را در وضعیت اورژانسی نجات دهند.

 حل کنندگان لخته (ترومبولیتیک ها):این داروها از بین رفتن لخته را سرعت می دهند. آن ها به طور معمول برای موقعیت های اضطراری استفاده می شوند چون عوارض جانبیشان می تواند شامل مشکلات خطرناک خونریزی داشته باشد. 

جراحی آمبولی ریه:

ممکن است برای از بین بردن لخته های خونی، به ویژه آن هایی که جریان خون را به ریه ها و یا قلب محدود می کنند، لازم باشد. برخی از روش های جراحی که پزشک شما ممکن است از آن استفاده کند شامل موارد زیر است: 

فیلتر رگ:

پزشک شما یک برش کوچک درست می کند و سپس از یک سیم نازک برای نصب یک فیلتر کوچک در بزرگ سیاهرگ زیرین استفاده می کند. بزرگ سیاهرگ زیرین به سمت راست قلب است. فیلتر مانع از حرکت لخته های خونی از پاهای شما به ریه ها می شود.

 حذف لخته:

یک لوله نازک به نام کاتتر، لخته های بزرگ را از سرخرگ شما مکش می کند. این روش کاملاً موثر نیست، به دلیل مشکلات درگیر، بنابراین همیشه روش ترجیحی برای درمان نیست.

 جراحی باز:

پزشکان تنها در وضعیت های اورژانسی از جراحی باز استفاده می کنند وقتی که فرد دچار شوک می شود یا دارو برای شکستن لخته عمل نمی کند.

 

همه چیز از علل و علائم آمبولی ریه و روش تشخیص و درمان آمبولی

4.653
این مطلب مفید بود ؟494
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / draxe / healthlinkbc / healthline / melbournehaematology / nhlbi / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی