درد پشت چشم
“درد پشت چشم” به دلیل کمبود منیزیم، میگرن و خشکی چشم به وجود می آید که می توان با تغییر سبک زندگی از آن جلوگیری و آن را درمان کرد.

درد پشت چشم:علت ها و درمان

درد پشت چشم اغلب نشانه ای از یک مشکل بزرگ است به گفته متخصصان، علت درد چشم همیشه مشخص نیست. درد می تواند شدید و تیز باشد، اما می تواند کسل کننده نیز باشد.

علائم دیگر مربوط به احساس درد در پشت چشم عبارتند از :تب، گریه کردن، قرمزی، بی حسی، دو بینی، ضعف، حساسیت به نور، فشار سینوسی و احساس درد در هر زمانی که چشم را حرکت می دهید.

همانطور که در بخش اول این بحث در سلامت نمناک ذکر شد، درد پشت چشم به احتمال زیاد یک مشکل جدی نیست، اما علت مهم است تا بتوان این مشکل را رفع کرد.

درمان خانگی درد پشت چشم

دلایل و علت های درد پشت چشم

سینوزیت از علل درد پشت چشم:

سینوزیت یک التهاب حفره سینوسی است که باعث ایجاد فشار و درد در استخوان گونه یا چشم ها می شود. علائم دیگر سینوزیت، عبارتند از:خستگی، درد دندان، تب، گرفتگی بینی، احساس سستی و احساس درد در صورت. علل سینوزیت شامل عفونت تنفسی، آلرژی زیست محیطی، یا آلرژی غذایی یا حساسیت غذایی است.

درد پشت چشم به دلیل مشکلات بینایی:

درد پشت چشم گاهی اوقات به مشکلات بینایی، از جمله دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم مربوط می شود ، سندروم پری بیوپسی باعث ایجاد اختلال در نزدیکی بینایی می شود و همچنین می تواند درد در پشت چشم ها را ایجاد کند.

درد پشت چشم می تواند ناشی از تلاش مغز و چشم برای جبران مشکل از بینایی باشد ؛تمرکز و تمرکز شدید، می تواند منجر به درد در پشت چشم شود.

سندرم چشم خشک یا خشکی چشم دلیلی برای درد پشت چشم:

سندرم خشک چشم را با نام های سندرم سیکا، کراتیت سیسکا یا به سادگی فقط چشمهای خشک می شناسند تصور می شود که بین 17% تا 30% از افراد در طول زندگی خود از سندرم چشم خشک رنج می برند.

زمانی که مشکل چشم های خشک مداوم می شود، سردرد و حساسیت نور نیز رخ می دهد این درد باعث درد پشت چشم می شود.

 علت درد پشت چشم

اسکلریت از علت های درد پشت چشم:

اسکلریت یک التهاب از داخل اسکلرما است - پوشش سخت لایه بیرونی چشم ، این وضعیت نیز به علت ایجاد دردی بد در پشت چشم و درد ناشی از حرکت چشم است.علائم دیگر شامل حساسیت نور و قرمزی است و می تواند بدون هیچ گونه علتی خاص ایجاد شود.

با این حال، اسکلریت ممکن است از اسکلرودرمی، بیماری التهابی روده، لوپوس یا آرتریت روماتوئید آشکار و مشخص شود.

نوریت نوری :نوریت (عفونت عصب) بینایی و نوری دلیلی برای درد پشت چشم

نوریت نوری و بینایی هنگامی رخ می دهد که عصب بینایی ملتهب شود. عصب بینایی کابلی است که چشم و مغز را به هم متصل می کند.به نوبه خود، این حالت اغلب باعث درد در پشت چشم و یا حرکت چشم می شود تصور می شود که نوریت بینایی منجر به توسعه مولتیپل اسکلروز شود.

درد پشت چشم به علت میگرن:

این علت می تواند باعث یک درد خفیف در پشت چشم باشد ؛ میگرن تنها 6% از افراد مبتلا به سردرد را تحت تاثیر قرار می دهد، اما بسیار شدید و دردناک است.بیماران مبتلا به میگرن اغلب از درد در پشت چشم خود شکایت دارند.

سردرد میگرنی می تواند بوسیله بوی خاصی ایجاد شود، چیزی که باعث واکنش های آلرژیک، استرس و چشمک زدن نور در چشم می شود. افراد مبتلا به میگرن اغلب این مشکل را حداقل یک بار در ماه دارند.

میگرن چشمی و درد پشت چشم:

میگرن چشمی یک مشکل نادر و جدی است که از هر 200 نفر که از میگرن رنج می برند، یک نفر به این مشکل نیز دچار است ، این یک درد مشترک در پشت چشم است که اغلب فقط یک چشم را درگیر می کند.

این بیماری همچنین میگرن شبکیه نیز نامیده می شود برای این وضعیت بلافاصله باید به پزشک مراجعه کنید و ممکن است نشانه تومور باشد.

میگرن چشمی

تاثیر سردردهای خوشه ای روی درد پشت چشم:

یک سردرد خوشه یک نوع درد سر دردناک است ، حتی باعث می شود در اواسط شب با درد شدید در پشت چشم بیدار شوید. دوره های مکرر سردرد خوشه برای هفته ها یا ماه ها ناپدید می شوند و بعدا دوباره ظاهر می شوند.

سردرد خوشه ای ناشی از انتشار هیستامین و یا سروتونین ناگهانی است، علائم دیگرش شامل قرمزی چشم ها، اشک آمدن، گرفتگی بینی و تورم چشم است.

آنوریسم از علت های درد پشت چشم:

آنوریسم مغزی یکی دیگر از علل احتمالی درد در پشت چشم چپ است ، آنوریسم زمانی اتفاق می افتد که دیواره شریان یا رگ های خونی مغز ضعیف باشد در نتیجه ممکن است خونریزی یا سکته مغزی اتفاق بیافتد.چندبار سکته هموراژیک و خونریزی های سوباراونوئیدی باعث درد در پشت چشم چپ و سردرد می شود.

درد پشت چشم به دلیل پاپیلوادما:

پاپیلوادما وضعیتی است که موجب ایجاد تورم دیسک نوری ناشی از افزایش فشار داخل جمجمه می شود. همچنین ممکن است از التهاب، خونریزی ها و تومورهای مغزی ایجاد شود. تورم به مدت چند ساعت و حتی چند هفته طول می کشد.

چندین بار سرفه و عطسه کردن شرایط را بدتر می کند، اما دراز کشیدن علائم را بهبود می بخشد.علائم پاپیلوادما عبارتند از ؛سردرد، دید دوگانه یا تار، و درد پشت چشم.

گلوکوم از علل درد پشت چشم:

درد پشت چشم همچنین می تواند توسط گلوکوم ایجاد شود این وضعیت به عنوان کاهش دید ناشی از افزایش فشار داخل چشم شناخته شده است.درد زمانی رخ می دهد که فشار یکی از چشم ها ایجاد شود و در نهایت سبب آسیب می شود.

علائم دیگر گلوکوم عبارتند از؛ تاری دید، تهوع، استفراغ، سردرد خفیف، پلک های متورم، اشک ریختن چشم و از دست دادن تدریجی بینایی محیطی. کمبود های تغذیه ای، دیابت، فشار خون بالا و بعضی از داروهای تجویزی علل احتمالی گلوکوم هستند.

 درد شدید پشت چشم

چگونگی درمان درد پشت چشم

درمان درد پشت چشم مهم است. درمان درد در پشت چشم به علت آن بستگی دارد برای مثال، داروهای ضد درد مانند "ایبوپروفن" می تواند به تسکین درد در پشت سر چشم کمک کند.از سوی دیگر، پای خود را در آب داغ قرار دهید و همچنین دست های خود را در آب سرد بگذارید اینکار می تواند کمکی برای درد پشت چشم ها مربوط به سردرد باشد.

درمان های طبیعی دیگر درد پشت چشم ،عبارتند از:

1. ا 5-HTP برای درد پشت چشم:

مطالعات چندگانه 5-htp نشان داده است که 5- (5-hpp) می تواند از طریق افزایش سطح سروتونین و اندورفین از فشار و سردرد میگرن جلوگیری و آن را درمان کند. 5-HTP یک مسکن طبیعی است که بر گردش خون در رگ های خونی مغزی تأثیر می گذارد.

در یکی از بزرگترین مطالعات دوکوره درباره 5-HTP برای سردرد میگرنی منتشر شده در مجله اروپایی مغز و اعصاب در سال 1986، 124 بیمار 5-HTP و داروهای میگرنی دریافت کردند، برای 6 ماه. درمان تکرار سردرد 50٪ کاهش یافت، در حالی که 71% بیماران علائم بهبود سردرد میگرنی را دریافت کردند.

2.ا Co110 برای درمان درد پشت چشم:

کوآنزیم Q10 در افراد مبتلا به سردرد میگرنی رایج است. CoQ10 می تواند مانع و باعث کاهش درد پشت چشم های سردرد میگرنی شود مطالعات نشان داده اند که CoQ10 برای درمان سردرد نیز مناسب است.

در یک مطالعه ی تصادفی، متقاطع، دو سو کوری و کنترل شده با پلاسبو که در مجله ی Cephalalgia در سال 2011 منتشر شد، نشان داده شد که Coq10 باعث کاهش شدت سردرد در 120 بیمار شد.

3. درد پشت چشم با مصرف منیزیم:

کمبود منیزیم در مبتلایان به میگرن وجود دارد. به نوبه خود، منیزیم به بهبود درد در پشت چشم ها که مربوط به گلوکوم و سردرد میگرنی است، می شود در گلوکوم، منیزیم دیواره های رگ های خونی را تمیز می کند و جریان خون را به چشم ها بهبود می بخشد.

مطالعات مختلفی نشان داده اند که منیزیم می تواند به طور موثری سردرد میگرنی را درمان کند و از سردردهای تنشی جلوگیری کند در صورتی که اسهال از مکمل منیزیم رخ دهد، دوز منیزیم باید کاهش یابد.

منیزیم برای چشم

4. تشخیص و از بین بردن آلرژی غذایی / عدم تحمل :

تنش و سردرد میگرنی معمولا به علت آلرژی غذایی و عدم تحمل آن است. شواهد علمی نشان داده است که تشخیص و حذف مواد غذایی غیر قابل تحمل یا آلرژیک زا باعث می شود علائم میگرن و سردرد مانند درد در پشت چشم ها را کاهش دهد یا از بین ببرند.

تست کردن مواد آلرژی زا و عدم تحمل غذایی، شامل آنزیم ایزوآرژانتین (الیزا)، یک آزمایش زیست سنجی، یک آزمون ارزیابی استرس مریدین، یک تجزیه زیستی با آزمون زیست انرژی و یک رژیم حذف مواد غذایی است.

5. رژیم کم گلیسمی برای درمان درد پشت چشم:

هیپوگلیسمی عامل مهمی برای سردرد میگرنی است ، قند خون پایین ،اغلب به وسیله یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات بالا و گلیسمی مانند نان و سرلاک های شیرین ایجاد می شود.خوردن غذاهای کم گلیسمی منجر به تعادل میزان قند خون می شود که رخ دادن میگرن را کاهش می دهد.

غذاهای کم گلیسمی شامل سبزیجاتی مانند:

6.درمان درد پشت چشم با طب سوزنی و طب فشاری:

در یک نظرسنجی سیستماتیک که در پایگاه داده کوکراتین بررسیهای سیستماتیک در سال 2009 منتشر شده، شواهد نشان داده است که طب سوزنی برای سردردهای میگرنی مفید است.

نقاط طب فشاری می تواند به کاهش درد در پشت چشم ها مربوط به سردرد، سینوزیت و گلوکوم کمک کند. به طور خاص، شکم 3 (st3) باعث کاهش فشار روی چشم های مرتبط با گلوکوم می شود. مثانه 2 (b2) نیز برای چشم های خسته و دردناک مرتبط با درد سینوس و سردرد مفید است.

طب سوزنی

7. درمان درد پشت چشم با ورزش و یوگا:

ورزش و یوگا می تواند به درمان بیماری های مرتبط با درد پشت چشم ها، از جمله سردرد و سینوزیت کمک کند.پوزیشن هایی که به افراد مبتلا به سردرد کمک می کنند ،عبارتند از:پوزیشن دلفینی، پل، انگشت بزرگ پا، صورت سگ پایین ، استفاده از ظرف شستشوی بینی نیز می تواند درد در پشت چشم های مربوط به سینوزیت کمک کند.

ظرف شستشوی بینی یک ظرف سرامیکی است که مسیر بینی را شستشو می دهد و این شیء در تمرینات یوگا سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

پوزیشن شتر، پوزیش تمام اندام ها، پوزیشن کبرا، پوزیشن صورت گاو، همه اینها برای مشکل سینوزیت مفید هستند. یوگا همچنین می تواند به کاهش استرس که باعث سردرد است، کمک کند.

چه زمانی برای درد چشم باید به پزشک مراجعه کرد:

چه زمانی وقت مناسبی است که به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان دارویی برای درد پشت چشم هایتان قرار بگیرید:زمانی که درد چشم رخ می دهد، زمان مناسبی است که به پزشک مراجعه کنید و اگر همچنین دارای یک سیستم ایمنی ضعیف هستید، از لنزهای تماسی استفاده می کنید، یا درد پس از سه روز بعد از دارو، بدتر شده است.

همچنین اگر دچار علائم زیر شدید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید:

 • هاله ای را در اطراف چراغ می بینید.
 • درد پشت چشم بسیار شدید است.
 • شما به طور ناگهانی مشکلی در وضوح دید دارید .
 • چشم شما بسیار دردناک است، اگر لمس شود.
 • به نظر می رسد که چشم بیرون زده است.
 • حرکت چشم دشوار است .
 • درد چشم با استفراغ یا درد شکمی همراه است.
 • درد چشم ناشی از یک ماده شیمیایی یا یک جسم خارجی است.

 علائم درد پشت چشم

روش های پیشگیری از درد پشت چشم

به یاد داشته باشید که یک شیوه زندگی سالم برای جلوگیری و درمان درد در پشت چشم ها مهم است، به خصوص وقتی که سردرد علتش باشد.یک شیوه زندگی سالم ،شامل؛ استراحت کافی و خوردن مقدار زیادی سبزی و سایر مواد غذایی می شود این ،کار خوبی است که مقدار زیادی آب بنوشید، و از غذاهای فرآوری شده، سیگار کشیدن و الکل اجتناب کنید.

روش دیگر برای پیشگیری از درد پشت چشم می تواند استفاده محافظ چشم مناسب باشد، زمانی که علت درد پشت چشم مربوط به دید است. در این بخش از سلامت نمناک از برخی راه های دیگر برای درد پشت چشم می توانید جلوگیری کنید:

 • حتما لنزهای تماسی را به طور مرتب و کاملا تمیز نگه دارید.
 • همچنین، عینک خود را هر وقت که می توانید به چشمانتان بگذارید. تماس ها نیز نباید طولانی تر از حد مورد نظر باشند.
 • مواد شیمیایی همیشه باید از بدن شما دور شوند مواد شیمیایی، شامل ؛اسپری کنترل آفات، مواد پاک کننده و پاک کننده های خانگی است.

پیشگیری از درد پشت چشم

درد پشت چشم نشانه چیست و چه عللی دارد؟

4.4100
این مطلب مفید بود ؟8713
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب :
وبگردی