باغچه در بالکن

درست کردن باغچه در بالکن کوچک

کد مطلب : 25841زمان مطالعه : 3 دقیقه
برای داشتن باغچه زیبا و دلنشین نیاز به داشتن فضاهای بزرگ در حیاط خانه نیست بلکه در آپارتمان نیز می توان قسمتی از فضای بالکن را به باغچه اختصاص داده و از وجود گل و گیاه هم خود و هم مهمانانتان لذت ببرید.

طراحی باغچه در بالکن آپارتمان

حتی اگر در یک خانه ی کوچک بدون حیاط هم زندگی می کنید نباید حس تازگی که گیاهان به شما می دهند را از دست بدهید،وجود باغچه و گلدان در فضای بالکن علاوه بر زیباتر کردن فضای آن اعث به وجود آمدن هوای پاکیزه در خانه می شود.

برای عمق بخشیدن به بالکن تان گیاهان را در گلدان های با اندازه های متفاوت بکارید و برای استفاده از فضای عمودی، از یک داربست عمودی کوچک استفاده کنید. با کمی ابتکار می توانید از همه یا بخش زیادی از فضایی که دارید برای ایجاد یک مکان امن برای گیاهان مورد علاقه تان استفاده کنید.

طراحی و ساخت باغچه در بالکن

1- در ساعت های مختلف روز به بالکن بروید تا میزان نوری که گیاهان دریافت می کنند را اندازه بگیرید. ممکن است بالکن شما به طور کامل در معرض تابش نور خورشید باشد یا به بخش هایی از آن نور خورشید بتابد و یا به طور کامل در سایه باشد. یک طرح کلی از بالکن روی کاغذ رسم کنید و به میزان نوری که به هر قسمت می تابد هم توجه کنید.

2 - قبل از اینکه کارتان را شروع کنید یک طرح دقیق و همراه با جزئیات از بالکن روی کاغذ رسم کنید. برای مشخص کردن محدوده ی باغچه تان از یک داربست استفاده کنید. مکان های متفاوتی که برای قرار دادن گلدان ها در نظر گرفته اید را علامت گذاری کنید. توجه کنید گیاهانی که بزرگ تر هستند عقب تر، و گیاهان کوچک تر جلوی آن ها قرار بگیرند. اگر بالکن تان لبه دارد، می توانید گلدان هایی را از آن آویزان کنید. همچین می توانید از نیمکت و یا یک وسایل تزئینی مثل لانه ی پرنده استفاده کنید.

3 - در بالکن تان داربست نصب کنید. بسته به سلیقه و ترجیح شخصی تان می توانید داربست را با قلاب محکم به دیوار وصل کنید یا دو گوشه ی عمودی آن را در جایشان روی زمین محکم کنید.

4 - ابتدا گلدان های بزرگ تر را در جایی که برایشان در نظر گرفته اید، قرار دهید. از گلدان های کوچک پلاستیکی و گلدان های چوبی بزرگ که کف شان سوراخ دارد استفاده کنید. گیاهانی که گلدان های متوسطی دارند را در امتداد دیوار بالکن کنار هم قرار دهید و گلدان های بزرگ تر را در گوشه ها بگذارید. برای اینکه به فضای بالکن رنگ و عمق بیشتری ببخشید، گلدان های کوچک تر را جلوی گلدان های بزرگ قرار دهید.

5- - چند قدم به عقب بروید و دوباره به محل قرار گرفتن هر گلدان نگاه کنید و اگر لازم بود جای آن ها را تغییر دهید. گلدان های بزرگ تر را در جایی قرار دهید که باعث حفظ حریم بالکن تان از بالکن همسایه ها شود. اگر بالکن بزرگی دارید می توانید یک ردیف گلدان را در وسط بالکن بچینید و آن را به دو بخش تقسیم کنید و یا چند گلدان را تا اواسط بالکن طوری بچینید که راهرویی از یک قسمت بالکن به قسمت دیگر ایجاد کند.

6 - مقادیر مساوی خاک به سطح گلدان ها اضافه کنید که تا کمی پایین تر از لبه ی آن ها را پر کند. درختچه ها و درختانی که ارتفاع کمی دارند را در گلدان های بزرگ تر و کاکتوس، گیاهانی که گل یا میوه می دهد و یا شاخ و برگ زیادی دارند را در گلدان های کوچک تر بکارید. گیاهانی که برگ های بلندی دارند و سریع رشد می کنند را درون گلدانی هایی که از لبه ی بالکن آویزان کرده اید قرار دهید.

7 - گیاهان پیچک مانند را روی داربست قرار دهید و در جایشان محکم کنید تا بهتر رشد کنند. نیمکت هایی که برای تزئین بالکن در نظر گرفته اید در گوشه قرار دهید. می توانید جلوی آن یک میز کوچک هم بگذارید. برای جلوگیری از تابش نور خورشید به مکانی که نشسته اید، می توانید از یک چتر به عنوان سایه بان استفاده کنید.

* قبل از شروع به کار، بررسی کنید که بالکن ساختمان شما تا چه میزان وزن را می تواند تحمل کند. سپس گلدان هایتان را بر اساس آن انتخاب کنید.

* گلدان های پلاستیکی و چوبی چون وزن کمتری دارند و سبک هستند، انتخاب های خوبی برای بالکن هستند.

* به طور منظم به گلدان هایتان آب بدهید و نگذارید خاک آن ها خشک شود.

درست کردن باغچه در بالکن کوچک

424
این مطلب مفید بود ؟195
برگرفته از چگونه-/ف
وبگردی