سیاه دور چشم
سیاهی دور چشم به عنوان نشانه بیماری و ضد زیبایی محسوب می شود که اغلب خانم ها برای رفع آن دست به دامن انواع شیوه ها می شوند. جالب است بدانید سیاهی دور چشم در فصل سرما بیشتر می شود.

رابطه سیاهی دور چشم و سرما را بدانید

تیرگی دور چشم معمولا به بیماری جسمی خاصی مرتبط نیست، بلکه عوامل آناتومیکی با منشأ ارثی و ژنتیکی منجر به بروز سیاهی دور چشم می شود. علت آن که در برخی افراد پوست دور چشم ، تیره تر به نظر می رسد، این است که پلک های آنها پوست نازکی دارند و حاوی مقدار کمی بافت چربی هستند خونی که از داخل وریدهای بزرگ نزدیک این بخش پوست دور چشم می گذرد باعث می شود، پوست این ناحیه سیاه مایل به آبی به نظر برسد. این سیاهی در همه اقوام شایع نیست بلکه بیشتر در کشورهای خاورمیانه، پاکستان و هند دیده می شود. در بین ایرانیان هم هاله ای از این سیاهی وجود دارد.

رابطه سیاهی دور چشم و سرما را بدانید

البته عوامل زمینه ای از قبیل کم خونی ، بیماری های تیروئیدی ، برخی بیماری های هورمونی و حساسیت های پوستی نیز، موجب به وجود آمدن سیاهی در اطراف چشم می شود.

طی یک آزمایش بالینی که روی 5 هزار داوطلب 27 تا 60 ساله در تمام فصول سال انجام شد، متخصصان دریافتند سیاهی دور چشم به طور چشمگیری در فصل سرما تیره تر می شود.

به نوشته سایت «MSN» و به گفته متخصصان، به علت تابش کم نور خورشید در زمستان، پوست کم رنگ تر می شود و این موضوع باعث آشکارتر شدن سیاهی دور چشم می شود

با افزایش خستگی و کمبود ویتامین D ، میزان « سروتونین » که بدن در این فصل تولید می کند، کاهش می یابد و این کاهش هورمونی ، وضعیت پف زیر چشم ها را بدتر می کند. نتایج بررسی های علمی ارتباط بین کمبود ویتامین D و K و سیاهی و پف دور چشم را مشخص می کند.

سیاهی دور چشم اغلب به علت تخریب مویرگ های زیر سطح پوست اطراف چشم است

در فصل گرما که مردم کمتر دچار خستگی مفرط می شوند و پوست آفتاب می خورد، سیاهی دور چشم کاهش می یابد. علاوه بر آن، در فصل گرما میزان سروتونین که باعث خوش خلقی می شود، با قرار گرفتن در معرض نور خورشید افزایش می یابد. به همین دلیل زنان در فصل گرم ظاهر جوان تری دارند.

خواب ناکافی و نامناسب و خستگی مفرط نیز می تواند باعث رنگ پریدگی پوست زیر چشم شود که در این موارد، رگ های خونی زیر پوست واضح تر شده و به رنگی آبی یا تیره تر قابل مشاهد است

در ضمن فراموش نکنید که این هاله های تیره رنگ زیر چشم با افزایش سن بارزتر می شوند. این عارضه به دلیل از دست دادن کلاژن پوست و نازک تر و شفاف شدن آن است و ممکن است رفته رفته به دلیل عادات چهره ای در یک چشم تیره تر از چشم دیگر شود.

همچنین کم خونی و کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی هم می تواند سبب رنگ پریدگی ناحیه زیر چشم شود. اعتقاد بر این است که کمبود آهن و مواد معدنی می تواند باعث ایجاد این مناطق تیره رنگ شود.

در هوای سرد سیاهی دور چشم بیشتر می شود

برای درمان سیاهی دور چشم چه کنیم ؟

اگرچه سیاهی دور چشم قابل درمان نیست، اما با رعایت چند نکته می توان آن را کاهش داد.

1- خواب کوتاه 15 دقیقه ای در طول روز توصیه می شود.

2- کمپرس آب سرد ، به طور موقت رگ های خونی را منقبض می کند و باعث کاهش پف زیر چشم می شود.

3- کرم دور چشم حاوی ویتامین K و رتینول می تواند موثر باشد.

4- مصرف نمک را کم کنید، زیرا باعث احتباس مایعات و ایجاد پف زیر چشم می شود.

5- استفاده از برش های سیب زمینی روی چشم نیز برای کاهش پف و سیاهی دور چشم مفید است.

 

علت و درمان سیاهی دور چشم در هوای سرد

4.444
این مطلب مفید بود ؟395
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از پرشین وی -/ ن.م
وبگردی