درمان ملاسما
به لکه های تیره کوچک قهوه ای رنگ روی سطح پوست صورت ملاسما می گویند، ملاسما علل های متفاوتی دارد و درمان های طبیعی خانگی برای درمان ملاسما مناسب هستند.

درمان ملاسما روی پوست

  • بیماری ملاسما چیست؟
  • این مشکل پوستی در چه افرادی بیشتر است ؟

روش های درمان خانگی و طب سنتی برای مشکل پوستی ملاسما کدام است؟ پاسخ را در ادامه این بخش از سلامت پوست و موی نمناک خواهیم گفت.

ملاسما این مشکل پوستی نا آشنا چیست؟

ملاسما لکه های کوچک و تیره ای بر روی صورت است، این نقاط معمولا زرد، قهوه ای یا قهوه ای روشن هستند اما بیشتر قهوه ای تیره می باشند ؛ اساسا ملاسما برای سلامتی مضر نیست اما به طور مستقیم بر زیبایی شناسی صورت تاثیر می گذارد. ملاسما عمدتا بر روی گونه، بینی، پیشانی و چانه توزیع می شود. رنگدانه های طبیعی پوست، بیش از حد رشد می کنند و رنگدانه های ملانین در پایین و پوست پوستی پوست تولید می شود. مشکل پوستی ملاسما اغلب در افرادی با پوست سفید، نازک و صاف بیشتر دیده می شود. اگر درمان نشود، لکه های ملاسما بیشتر و گسترده تر و تیره تر می شوند. و باعث مشکلات زیادی در روند درمان نیز می شوند. ملاسما می تواند توسط چشم شما شناسایی شود، اما شما می توانید نوع ملاسما، وضعیت و سطح این مشکل را با استفاده از تجهیزات تخصصی تعیین کنید.

درمان ملاسما

3 نوع ملازما پوستی وجود دارد:

ملاسما با نظم ظاهر می شود ، این یک نوعی از ملاسما است که پاها برایش رایج و اپیدرمی است -و لایه بالایی پوست این نوعی از ملاسما است که درمانش راحت تر است. آنها در شکل هایی (نه نقاط کوچک) ظاهر می شوند و رنگ نسبتا روشن دارند علت این نوع ملاسما به عوامل عینی از جمله خورشید، گرما، آلودگی، استفاده از لوازم آرایشی بل کیفیت پایین یا قرص های ضد بارداری های خوراکی و ... است.

ملاسمای عمیق:

این نوع ملاسما تیره تر است و شما می توانید این وضعیت را تشخیص دهید، هنگامی که متوجه شدید لکه های تیره زیادی روی صورت شما زده است ، اگر توسط ماشین تخصصی آزمایش شود، بلافاصله می توانید عمیق بودن این لکه ها در درم پوست مشاهده کنید. علت ملاسمای عمیق می تواند به علت تغییرات ارثی یا ناگهانی هورمون ها و غیره باشد این نوع ملاسمایی است که درمانش دشوار است. اگر شما ملاسما عمیق دارید، درمانش به استقامت شما نیاز دارد به طور معمول، شما فقط می توانید تا 80٪ از این وضعیت را درمان کنید.

ملاسمای مخلوط :

اگر شما هر دو نوع ملاسمایی را که در بالا ذکر کرد شد دارید، پس ملاسما مخلوط شده دارید ، درمان این نوع ملاسما بسیار پیچیده است زیرا شما نیاز به درمان دو نوع ملاسما دارید.

 بیماری ملاسما

علل شایع ملاسما چیست؟

  • ژنتیک
  • رژیم ناکافی
  • اختلالات هورمونی
  • کمبود خواب
  • قرار گرفتن در معرض آفتاب
  • استفاده زیاد از لوازم آرایشی
  • خذف نکردن سلولهای مرده
  • استرس

علائم مشترک در بین انواع ملاسما چیست؟

برای تعیین اینکه آیا شما ملاسما دارید یا خیر، شما می توانید روش های زیر را ببینید:

ظاهری قهوه ای روشن یا قهوه ای تیره بر روی پوست.

رنگ این مناطق یکسان و مشابه نیست.

ملاسما اغلب در گونه، پیشانی و بینی وجود دارد.

هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیرید، مناطق ملاسما تیره تر می شوند.

اگر چه ممکن است تشخیص ملاسما در خانه آسان باشد، اما برای سرطانهای خاص پوستی یا سایر بیماری های پوستی بهتر است به پزشک، برای معاینه کامل مراجعه کنید.

 علل ملاسما

چه کسی در معرض خطر ملاسما قرار دارد؟

هرچند ممکن است ملاسما داشته باشد، اما زنان باردار و زنان پس از زایمان بیشتر در معرض ملاسما قرار دارند علاوه بر این، افرادی که خیلی زیاد از مواد آرایشی، به خصوص محصولات پوستی سفید کننده استفاده می کنند که پوست را نازک می کنند، در معرض خطر بالاتری از این مشکل هستند.

چه زمانی باید برای مشکل پوستی ملاسما به پزشک مراجعه کرد؟

هنگامی که ملاسما تشخیص داده شد، شما باید به پزشک برای معاینه مستقیم بروید ، آنها برای تعیین وضعیت پوستی شما از تجهیزات تخصصی استفاده می کنند. علاوه بر این، اگر اقدامات زیادی را برای بهبود ملاسما برای مدت طولانی انجام داده اید، بدون اینکه بهبودی داشته باشد، باید به پزشک خود مراجعه کنید در این مورد، شما احتمالا در معرض بیماری دیگری مانند سرطان پوست هستید، با اطلاعات فوق که در بخش سلامت پوست نمناک ، شما جامع ترین اطلاعات ملاسما را مشاهده کردید .در متن زیر، ما درمان های خانگی برای درمان ملاسما را ارائه می دهیم همانطور که گفتیم درمان ملاسما استقامت شما را نیاز دارد بنابراین، در استفاده از این داروها برای به دست آوردن پوست زیبای خود پایدار بمانید.

 بیماری ملاسما چیست

درمانهای طبیعی خانگی برای درمان بیماری پوستی ملاسما :

1. بادمجان :

روش 1. بادمجان و سرکه:

2 عدد بادمجان را بشویید و سپس آنها را برش دهید و با مقداری سرکه در یک کاسه بریزید.

بعد از شستن صورت ، بادمجان ها را به صورت مستقیم روی صورت اعمال منید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد بشویید. این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش دوم:بادمجان و لیمو:

لیمو در پخت و پز استفاده میشده است ، اما امروزه یک عنصر عالی برای مراقبت از پوست محسوب میشود.

این میئه سرشار از ویتامین c و آنتی اکسیدان است که میتواند به درمان ملاسما نیز کمک کند.

یک عدد بادمجان و دو قاشق چای خوری آبلیمو را تهیه کنید.

بعد از شستن بادمجان آن را له کنید و آبلیمو به آن بیافزایید و به خوبی هم بزنید و بعد از شستن صورت ، این ترکیب را روی پوست اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 الی 20 دقیقه ، صورت را با آب سرد بشویید.

شما نباید در استفاده از این روش زیاده روی کنید ، زیرا لیمو حاوی اسید فراوان است که میتواند به نازک شدن پوست منجر شود.بنابراین لطفا از این درمان بیش از 2 تا 3 هفته استفاده نکنید.

روش سوم: بادمجان و ماست:

یک عدد بادمجان را بشویید و سپس له کنید و ماست را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید؛ بعد از شستن صورت ، این ترکیب را اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید. برای گرفتن نتایج بهتر این روش را تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش چهارم:بادمجان و سرکه سیب:

سرکه سیب دارای خواص آنتی باکتریال ، ضد قارچ ، و ضد التهابی است. و یک درمان خانگی عالی برای پوست محسوب میشود. ترکیب بادمجان و سرکه سیب، یک نوع ماسک برای درمان ملاسما ایجاد میکند که باید امتحان کنید.

یک عدد بادمجان را بشویید و سپس له کنید و ماست را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید. بعد از شستن صورت ، این ترکیب را اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر این روش را تا 3 بار در هفته تکرار کنید ؛ این روش استفاده از بادمجان و سرکه سیب میتواند کاملا به رفع ملاسما کمک کند و شما میتوانید شاهد بهبودی آن باشید.

بادمجان برای درمان ملاسما

2.لیمو  برای درمان بیماری ملاسما:

روش اول :فقط آبلیمو

آب یک عدد لیموی تازه را بگیرید و بعد از شستن صورت ، با استفاده از یک تکه پنبه ،آبلیمو را مستقیما روی پوست اعمال کنید.به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

اگر احساس سوزش کردید ، میتوانید مقداری آب برای کاهش خاصیت اسیدی آبلیمو اضافه کنید.

این روش درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش دوم:لیمو و سفیده تخم مرغ:

سفیده تخم مرغ سرشار از ویتامین و مواد معدنی است، ترکیب لیمو و سفیده تخم مرغ به خوبی عمل میکند و برای درمان ملاسما فوقالعاده است.

سفیده تخم مرغ را با کمی آبلیمو ترکیب کنید و بعد از شستن صورت ، این ترکیب را مستقیما اعمال کنید.به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر این روش را تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش سوم :لیمو و عسل :

عسل به دلیل خواص پاک کنندگی و مرطوب کنندگی که دارد ، در لوازم آرایشی و مراقبت های پوستی استفاده میشود. همچنین ترکیب آن با لیمو برای درمان ملاسما توصیه میشود که باید امتحان کنید.

آبلیمو را با کمی عسل ترکیب کنید و یک مخلوط غلیظ به دست آورید.

بعد از شستن صورت ، این ترکیب را مستقیما اعمال کنید.به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر این روش را تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش چهارم:لیکو و آرد گندم:

آرد گندم سرشار از مواد معدنی ، ویتامین ها ، مخصوصا ویتامین B است.آنها باعث تغذیه سلول های پوست میشوند و به سفید شدن ، نرم شدن، و الاستیک شدن پوست شما کمک میکند. همچنین برای سم زدایی و حذف سلول های مرده و درمان ملاسما تاثیر گذار هستند.

آبلیمو را به مقدار مساوی با آرد گندم ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید.

بعد از شستن صورت ، این ترکیب را مستقیما اعمال کنید.به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر این روش را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

لیمو برای درمان ملاسما

3.سفیده تخم مرغ موثر در درمان ملاسما:

روش اول:

سفیده یک عدد تخم مرغ را هم بزنید ،تا زمانی که به شکل فوم دربیاید.

بعد از شستن صورت با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید. 

روش دوم:سفیده تخم مرغ و عسل: 

به میزان مساوی سفیده تخم مرغ و عسل را با هم ترکیب کنید (سفیده تخم مرغ را تا حد یهم بزنید تا به شکل فو%

درمان ملاسما با روش های خانگی + انواع و علل ملاسما روی پوست

3.416
این مطلب مفید بود ؟115
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی