تصفیه آب

راسته میگن دستگاه تصفیه آب خانگی ضرر داره ؟

کد مطلب : 34565تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
امروز اغلب افراد از تصفیه آب های خانگی استفاده می کنند و بر این باورند که آب تصفیه شده بهترین آب برای مصرف است، در صورتی که تصفیه آب خانگی عوارضی را به همراه دارد.

اثرات شاید خطرناک استفاده از دستگاه تصفیه آب

تقریبا همه افراد می دانند که سیستم های دستگاه تصفیه آب، آلودگی ها را از آب جدا می کنند اما فقط عده کمی هستند که نسبت به این موضوع آگاهی دارند که همراه با آلودگی ها مواد معدنی و مفید نیز از آب جدا می شوند.

در حقیقت دستگاه های تصفیه آب حدود 92 تا 99 درصد از کلسیم و منیزیم منفی را از بین می برند. بعد از تجزیه و تحلیل صدها مطالعه در مورد آب های تصفیه شده ، سازمان جهانی بهداشت گزارشی را آزاد کرد که منتشر کرد چنین آب هایی روی ارگان های بدن انسان و حیوانات تاثیر گذار هستند.

حال مردم بر سر این موضوع با یکدیگر دچار تفاوت عقیده و اختلاف شدند. عده ای هنوز سردرگم هستند که آیا استفاده از آب تصفیه شده برای بدن آن ها مفید است و یا مشکلاتی را در سلامتی آن ها به وجود می آورد یا خیر. این طور به نظر می رسد که هیچ ماده سمی نباید در بدن وجود داشته باشد تا بتوان یک فرد را سالم خواند اما سازمان جهانی بهداشت عقیده دارد که آبهای تصفیه نشده دارای سدیم کمی هستند که استفاده از آن ها بهتر از انواع تصفیه نشده می باشد. عوارض جانبی آب تصفیه شده بعد از چند ماه خود را نشان می دهد. یعنی درست زمانی که افراد بدنشان را در معرض مصرف بالای آب تصفیه شده قرار می دهند ، می توانند کم کم عوارض آن را در برابر خود ببینند زیرا این آب ها مقدار بسیار کمی منیزیم و کلسیم درون خودشان دارند.

عوارض تصفیه آب خانگی

علت آن چیست؟

علت اینجاست که آب تصفیه شده مواد معدنی را به اندازه کافی درون خود ندارد و به همین دلیل زمانی که مصرف می شود، بدن را با کمبود مواد معدنی مواجه می کند. مواد معدنی از طریق غذا و ویتامین به بدن می رسند اما خیلی زود هم دفع می شوند و همچنین بدن با کمبود مواد مفید مواجه می شود که عوارض جانبی زیادی خواهد داشت و از طرفی محققان به این نتیجه رسیده اند که کمبود مواد معدنی در آب را هرگز نمی توان از طریق رژیم غذایی جبران کرد. آبی که مواد معدنی کمی داشته باشد ، بدن را به شدت با کمبود مواد معدنی مواجه می کند و هیچ ربطی به مصرف مواد معدنی از طریق رژیم غذایی ندارد. کمبود مصرف مواد معدنی روی سیستم پایداری بدن اثرگذار است و متابولیسم را تحت تاثیر قرار می دهد و عملکرد الکترولیت های حل شده در بدن را نیز مختل می کند.

عملکرد ارگان های حیاتی نیز با مشکلاتی مواجه خواهد شد. عوارض جانبی اولیه استفاده از آب های تصفیه شده شامل خستگی ، ضعف و سردرد می باشد و عوامل شدیدتر کم کم به انقباض عضلانی و مشکلات قلبی می انجامد.

مضرات تصفیه آب خانگی

پس باید چه کار کنیم ؟

قطعا هیچ کس دوست ندارد که پول خرج کند و به بدن خود آسیب بزند. مشتریان دستگاه های تصفیه آب، قصد افزایش سلامتی خود را دارند ، نه اینکه وضعیت بدن خود را بدتر کنند. خوشبختانه دستگاه تصفیه آب تنها راه برای از بین بردن مواد مضر آب نیستند. هر روزه می توانید به دنبال سیستم های تصفیه آبی بگردید که اساساً برای افزایش سلامتی شما ساخته شده اند. این دستگاه ها طیف وسیعی از محتواهای مضر آب را حذف می کنند. در حالی که مواد معدنی و مفید آن را نگه می دارند پس در انتخاب و خرید خود دقت کنید.

ضرر تصفیه آب خانگی

عوارض جدی استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم کلسیم و منیزیم 2 ماده ضروری در بدن هستند که کلسیم یک جزء اصلی در ساختار دندان و استخوانهاست و همچنین نقش مهمی را در انعطاف عضلانی و عصبی ایفا می کند و باعث سلامت استخوان ها، عضلات و قلب خواهد شد. منیزیم نیز نقش مهمی در واکنش های آنزیماتیک ایفا می کند و مسئول متابولیسم های بدن است و موادی مثل سدیم ، پتاسیم و کلسیم را انتقال می دهد و می تواند ترکیبات پروتئینی و نوکلئیک اسید را به مسیر خود هدایت کند. البته که مصرف آب تنها راه بدست آوردن کلسیم و منیزیم نیست اما اهمیت آن از رژیم غذایی بسیار بالاتر است و در نتیجه حتماً باید در خرید دستگاه تصفیه آب دقت بالایی بخرج دهید.

آب هایی که به اندازه کافی کلسیم ندارند ، باعث شکستگی استخوان در کودکان می شوند و بیماری های روانی و عصبی را به وجود می آورند و همچنین باعث کاهش وزن هنگام تولد و زایمان زودتر از موعد و برخی از انواع سرطان نیز خواهند شد. بالا رفتن خطر مرگ جز عوارض جانبی این گونه آب ها می باشد. اختلالات بارداری و انواع خاصی از سرطان در کودکان و بزرگسالان ، فشار خون بالا ، مشکلات مربوط به روده و معده ، گواتر، مشکلات بارداری، یرقان، کم خونی ، اختلالات رشد کودکان نیز از عوارض جانبی آب های تصفیه شده توسط بعضی از دستگاه های مضر می باشد.

پختن غذا از طریق چنین آب هایی ، مواد معدنی موجود در رژیم غذایی را نیز از بین می برد. در صورتی که زمانی که غذا را با آب های معدنی طبخ کنیم ، مقدار بسیار کمی از مواد معدنی آن هنگام پخت کاهش پیدا می کند و بخش اعظم از کلسیم آن باقی می ماند.

عوارض استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی

3.993
این مطلب مفید بود ؟7320
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : aqualiv / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : نوشیدن آب
2 نظر به ثبت رسیده است
شکیبا1395-05-16
اگه اینقدر ضرر داره چرا مسئولین در یک حرکت ضربتی نمیان این دستگاه هارو از سطح مغازه های کل کشور جمع کنن و اجازه فروش داده نشه . راستی چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من خودم بیش از 7 ساله از این دستگاه استفاده میکنم و خدارو شکر تا حالا مشکلی نداشتم . تصفیه آب خیلی هم خوبه .
157
مریم1396-02-24
15 سال است که در شرکت مشاور اب و فاضلاب کار میکنم و کیفیت اب در استانهای مختلف را به لحاظ کیفی بررسی کرده ام. وظیفه شرکتهایاب و فاضلاب تامین اب آشامیدنی سالم و در حد استاندارد WHO برای مردم است ولی این امر در بسیاری از شهرها بعلت شبکه فرسوده آبرسانی، استفاده از منابع آب زیرزمینی نظیر چاهها که الودگیهای میکروبی دارند، افزایش استفاده مردم از کودهای نیترات و فسفات و نشت پساب کشاورزی به ابهای زیرزمینی و ... همیشه مشکلاتی را در تامین آب سالم برای شرکتهای آب و فاضلاب ایجاد نموده است. برای مثال در شهر کرج پساب و فاضلابهای بیمارستانی حاوی بسیاری از آلاینده های میکروبی بدون تصفیه به ابهای سطحی تخلیه می شود و این موضوع منجر به آلودگی منابع اب شهر تهران و کرج بطور غیرمستقیم می شود. دستگاههای تصفیه اب خانگی 6 مرحله ای،در کشورهای پیشرفته دنیا نظیر المان ، کانادا امریکا هم استفاده میشود، در صورتی که تمامی دستگاهها و روشهای تصفیه آب ایران از ان کشورها الگوبرداری شده، شما فکر میکنید ایران بهتر از انها عمل می کند و نیاز به دستگاههای تصفیه آب نداریم...من بعنوان یک مشاور بی طرف به همه ایرانی ها توصیه میکنم برای جلوگیری از بروز بیماریهای سرطان ، سنگ کلیه ، کیست های مختلف و بسیاری از بیماریهایی که اخیرا همه ما با آن به نوعی درگیر هستیم ، این دستگاهها را تهیه کنند ولی حتما 6 مرحله ای خریداری کنید. سپاس از تئجه شما
345
وبگردی