روغن آویشن
آویشن یک گیاه پرکاربرد است که عطر و بوی بی نظیری هم دارد و روغن آن هم دارای خواص بسیار مناسبی است، در ادامه با تمام خواص روغن آویشن برای سلامت و زیبایی آشنا می شوید.

خواص روغن آویشن برای سلامت بدن و زیبایی پوست و مو

آویشن گیاهی دارای عطر و بوی فراوان و از خانواده نعناع است که از آن به عنوان طعم دهنده به غذا استفاده می کنند. آویشن و روغن آویشن برای درمان بیماری های فراوان موثر می باشند و خواص بی نظیری دارند. روغن آویشن دارای خواص ضد قارچی، ضد التهابی، و ضد باکتری است که از آن به عنوان یک ماده ی نگهدارنده در مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شما را با خواص روغن آویشن آشنا می کنیم.

انواع روغن آویشن

آویشن بیش از 300 گونه مختلف دارد که ترکیبات شیمیایی متفاوت و دارای ظاهری مشابه است و خواص درمانی خاصی دارد. گیاه در محیط های مختلف، اقلیم و آب و هوا و خاک متفاوت رشد می کند. هنگام تهیه روغن بسته به نحوه واکنش های شیمیایی می توان 8 نوع روغن باساختار شیمیایی متفاوت استخراج نمود.

نحوه استفاده از روغن آویشن

از روغن آویشن به روش های مختلفی استفاده می کنند:

از بخار آن یا به عنوان دهانشویه استفاده می کنند.

برای تسکین درد از مخلوط سه قطره روغن آویشن و 2 قاشق چایخوری روغن کنجد برای ماساژ استفاده می کنند.

برای کاهش خستگی دو قطره روغن به آب حمام می افزایند.

برای بهبود خواب چند قطره روغن به دستگاه بخور می افزایند و آن را استنشاق می کنند.

برای سلامت دهان یک قطره روغن به یک فنجان آب گرم می افزایند و به عنوان دهانشویه استفاده می کنند.

انواع روغن آویشن

درمان سرفه و مشکلات گلو

روغن آویشن از دیرباز به عنوان درمانگر سرفه شناخته شده است. امروزه حتی از آن به عنوان ماده اصلی شربت برای درمان سرفه استفاده می شود. علاوه بر این، روغن آویشن می تواند مشکلات مربوط به دهان را درمان کند، حتی التهابات گلو و دهان را به طور موثر تسکین می دهد. علاوه بر آن، روغن آویشن برای درمان گرفتگی و همچنین درد ناشی از اسپاسم بسیار مفید است. اسپاسم می تواند در حالی رخ دهد که بر عضلات تنفسی و سایر ارگان ها اثر می گذارد. این اختلال می تواند منجر به سرفه و همچنین گرفتگی شود.

درمان روماتیسم و آرتروز

یکی دیگر از مزایای روغن آویشن این است که می تواند روماتیسم را درمان کند. این روغن ضروری می تواند این بیماری شایع را تا حدود زیادی بهبود بخشد. روغن آویشن می تواند حتی سموم بدن که در بدن رشد می کنند، را از بین ببرد. روغن آویشن حتی می تواند گردش خون را تحریک کند تا خیلی خوب فعال گردد. ثابت شده است که روغن آویشن می تواند به طور مؤثر روماتیسم و همچنین آرتروز را بهبود بخشد.

درمان آکنه

آکنه یک مشکل شایع در بین افراد به ویژه نوجوانان می باشد. از آنجا که این مشکل در بین مردم شایع است، محققان پزشکی تمام تلاش خود را برای یافتن گیاه موثر برای رفع این مشکل انجام دادند و دریافتند که روغن آویشن می تواند این مشکل را به خوبی حل کند. آویشن می تواند باکتری موجود در بدن به ویژه روی پوست را از بین ببرد. آویشن قرمز عملکرد ضد باکتریایی دارد و می تواند باکتری را خیلی سریع تر از سایر گیاهان ضد باکتری از بین ببرد.

عامل ضد باکتری

همانطور که در بالا ذکر شد که آویشن برای از بین بردن باکتری بسیار مفید است و این مسئله به مشکل آکنه نیز مربوط می شود. ثابت شده است که روغن آویشن حاوی ماده مؤثر ضد باکتریایی است که می تواند باکتری را خیلی سریع از بین ببرد. روغن آویشن حتی می تواند مانع از رشد باکتری ها در بدن شود. این روغن ضروری مفید برای درمان عفونت مربوط به بیماری های باکتریایی مانند اختلالات کلیوی و B-colitis بسیار مفید است. علاوه بر این، روغن آویشن می تواند به درمان عفونت های باکتریایی خارجی در زخم ها کمک کند.

خواص روغن آویشن

ضد سرطان

مشخص شده است که روغن آویشن برای جلوگیری از رشد سرطان بسیار قدرتمند است. طبق برخی تحقیقات نشان داده شده است که روغن آویشن برای مبارزه با سلول های سرطانی پستان مؤثر است. بیان شده است که روغن آویشن می تواند 98٪ سلول های سرطانی پستان را در بین افراد از بین ببرد. از طرف دیگر، روغن آویشن برای درمان سرطان تخمدان و سرطان دهان بسیار مفید است. مچنین این روغن به عنوان راه مؤثر برای محافظت از بدن در برابر سرطان روده بزرگ شناخته شده است.

درمان فشار خون بالا

یکی دیگر از فواید روغن آویشن این است که می تواند یک عامل ضد فشار خون باشد. براساس برخی مطالعات مشخص شده است که روغن آویشن می تواند فشار خون بالا را در بدن کاهش دهد. بیان شده است که روغن آویشن حتی می تواند بدن را از فشار خون بالا محافظت کند.

ضد عفونی کننده

روغن آویشن به عنوان گیاه مؤثر برای معالجه بسیاری از بیماری ها شناخته شده است. همچنین به عنوان ماده ضد عفونی کننده مؤثر شناخته شده است. این بیماری می تواند جراحت ها و همچنین زخم های مربوط به عفونت ها را درمان کند. موادیی مانند کاریوفیلن و کامپنن موجود در روغن آویشن برای درمان این مشکلات بسیار مفید هستند. هر دو ماده به عنوان ضد عفونی کننده شناخته می شوند.

حشره کش

برای از بین بردن انگل ها و حشرات ریزی مانند پشه، کک، شپشمی توان از روغن آویشن استفاده کرد.

روغن آویشن

سالم نگه داشتن قلب

خبر خوب دیگر از فواید آویشن این است که روغن آن می تواند مشکلات قلبی را درمان کند. همچنین باعث می شود دریچه های قلب به خوبی کار کنند. علاوه بر این، روغن آویشن می تواند شریان ها و همچنین رگ ها را منعطف کند. بنابراین، در رابطه با فشار خون بالا، روغن آویشن برای کاهش فشار خون و همچنین مشکل استرس بسیار مفید است. در همین حالت روغن آویشن نیز می تواند ماهیچه های قلب را تقویت کند و همچنین برای سالم نگه داشتن قلب نیز مفید است.

تقویت سیستم ایمنی

روغن گیاه آویشن سرشار از ویتامین C است و استفاده از ویتامین A و C به عنوان روش مؤثر در درمان سرماخوردگی شناخته شده اند. سرما خوردگی به معنای ضعف سیستم ایمنی بدن است. برای تقویت و همچنین بهبود سیستم ایمنی بدن، روغن آویشن راه مؤثر خواهد بود. استنشاق روغن آویشن می تواند به خوبی آن را درمان کند.

درمان عادت خر و پف

استفاده از روغن آویشن برای درمان اختلالات خواب روش خوبی است. استفاده از روغن آویشن می تواند مشکل خروپف را درمان کند. این روغن برای جلوگیری از خروپف راه حل مناسب است و همچنین برای آرام کردن مغز هنگام خواب نیز مفید است. روغن آویشن را می توان در پاها مالش داد، آن را قبل از خواب بمالید و مطمئناً و به طور مؤثر عادت خروپف را کاهش می دهد. علاوه بر این، روغن آویشن حتی می تواند آرامش و خواب سالم را به شما به ارمغان بیاورد.

خواص روغن آویشن

ناپدید شدن لکه ها یا زخم ها

روغن آویشن برای درمان مناسب پوست از جمله از بین رفتن لکه ها و همچنین زخم ها بسیار مفید است. ثابت شده است که روغن آویشن حتی می تواند علائم جراحی، زخم های ناشی از آسیب، بریدگی ها، آکنه و سرخک را از بین ببرد.

ضد کرم و انگل

روغن آویشن می تواند بدن را از کرم ها محافظت کند. این روغن حتی کرم های داخل بدن را نیز از بین می برد. طبق بررسی ها مشخص شد که روغن آویشن نیز می تواند کرم های نواری را از بین ببرد. در همان حالت، لاروهای این کرم ها را که در زخم زندگی می کنند را از بین می برد.

فشار خون بالا

گیاهان زیادی وجود دارند که می توانند برای درمان فشار خون بالا موثر باشند و از بین آنها روغن آویشن بسیار مفید می باشد. کسانی که از فشار خون رنج می برند، می توانند فشار خون خود را توسط روغن آویشن کاهش دهند. طبق برخی مطالعات مشخص شده است که روغن آویشن فشار خون را عادی می کند.

محافظت از بدن در برابر گزش حشرات

یکی دیگر از مزایای سلامتی روغن آویشن این است که می تواند بدن را از نیش حشرات دور نگه دارد و همچنین می تواند حشرات را به خوبی از بین ببرد.

درمان سرما خوردگی

طبق برخی مطالعات مشخص شده است که روغن آویشن می تواند رنج ناشی از سرماخوردگی را کاهش دهد. این روغن آویشن حتی می تواند عفونت را در اثر سرماخوردگی بهبود بخشد و حتی آن را به طور موثری تسکین دهد.

درمان سرماخوردگی

جلوگیری از اضافه وزن و چربی ها

این خبر خوب برای افرادی است که می خواهند وزن کم کنند. طبق بررسی های انجام شده مشخص شد که روغن آویشن می تواند دفع ادرار را بالا ببرد و باعث از بین رفتن و حتی سموم بدن می شود. علاوه بر این همچنین می تواند نمک های موجود در بدن را کاهش دهد، بنابراین می تواند اضافه وزن و همچنین چربی ها را کاهش دهد.

بر طرف کردن گازهای معده

روغن آویشن به عنوان گیاه مهمی برای بهبود بسیاری از بیماری ها از جمله از بین بردن گازهایی که برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است، شناخته شده است. این گاز در معده به وجود می آید و توسط اسانس آویشن قرمز به عنوان ماده ضد اسپاسم دفع می شود.

محافظت در برابر سنگ کلیه

خبر خوب دیگر از خواص روغن آویشن این است که می تواند کلیه را تمیز نگه دارد. طبق مطالعاتی مشخص شد که روغن آویشن حاوی خواص قابض است که برای سالم سازی و تمیز کردن کلیه ها بسیار مفید است. باعث می شود بدن از مشکل سنگ کلیه در امان بماند.

فواید روغن آویشن

درمان عفونت قفسه سینه

روغن آویشن به جهت روش مؤثر خود برای بهبودی مشکلات قفسه سینه مرتبط با عفونت هایی مانند ریه، برونش، حلق و همچنین حنجره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. بنابراین روغن آویشن به طور موثری علائم سرفه از جمله سرفه طولانی مدت را درمان می کند. استفاده از روغن آویشن برای این منظور خطری نخواهد داشت یا عوارض جانبی برای قلب، کبد، معده، کلیه ها و حتی چشم ایجاد نمی کند. زیرا روغن آویشن برای درمان اختلالات بدن بسیار مناسب است.

تحریک سیستم سوخت و ساز

روغن آویشن همچنین به عنوان محرک عالی سیستم سوخت و ساز بدن است. روغن آویشن برای تحریک سیستم گوارش، فعالیت گردش خون و همچنین عادی سازی سیستم متابولیسم در بدن بسیار مفید است.

تقویت حافظه

روغن آویشن برای حفظ سلامت مغز و حافظه آن بسیار مفید است. طبق بررسی های انجام شده مشخص شد که روغن آویشن برای تقویت سیستم حافظه و همچنین افزایش تمرکز مغز به طور موثری مفید است. آویشن به این ترتیب بوی خوبی به بدن می بخشد.

کمک به بهبودی سردرد

روغن آویشن برای کاهش سردرد مفید است. از این رو با کمک به کاهش التهاب در بدن و کاهش انسداد در جریان خون آویشن می تواند به کاهش درد و فشار سردرد کمک کند. آویشن همچنین به آرامش ذهن و بدن کمک می کند که در کاهش درد و فشار ناشی از سردرد نیز مفید است.

مراقبت از پوست

روغن آویشن برای پوست بسیار عالی است. در کاهش ظاهر زخم های بدن بسیار مفید است. همچنین به کاهش لکه های تیره پوست که ممکن است در اثر زخم، پیری یا بیماری پوستی ایجاد شوند، کمک می کند.

روغن آویشن برای مو

مراقبت از زخم

روغن آویشن برای مراقبت از زخم بسیار مناسب است. خاصیت ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی آن به پاکسازی زخم ها، سرعت بخشیدن به زمان بهبود و همچنین جلوگیری از عفونت ها کمک می کند. لازم به ذکر است که آویشن به تحریک و افزایش گردش خون به محل زخم کمک می کند.

محرک:

روغن آویشن یک ماده محرک عالی برای بدن و سیستم های آن است. این امر به تحریک جریان خون و گردش خون کمک می کند تا سیستم های دیگر موجود در بدن راحت تر کار کنند و به این ترتیب به تحریک متابولیسم بدن نیز کمک کنند. این امر نه تنها به بدن کمک می کند تا راحت تر عمل کند بلکه در رهایی بدن از سموم ناخواسته، عفونت یا باکتری ها نیز مؤثر است.

دستگاه تنفسی

روغن آویشن نیز از سیستم تنفسی پشتیبانی می کند. با داشتن خاصیت ضد اسپاسم، به سرفه های آرام کمک می کند و به سیستم تنفسی فرد اجازه می دهد استراحت کند و شروع به بهبودی کند. خاصیت ضد عفونی کننده آن و همچنین خاصیت ضد باکتریایی اش به خلاص شدن از سیستم تنفسی از هرگونه عفونت ناخواسته کمک می کند و در عین حال مانع از بروز عفونت های بعدی نیز می شود. خواص آنتی اکسیدانی آن به خلاص شدن سیستم تنفسی از سموم ناخواسته که ممکن است باعث گرفتگی آن شوند و از بهبود سیستم جلوگیری می کنند، کمک می کند. همچنین دارای خواص محرک است که به بیرون کشیدن خلط و مخاط ناخواسته در ریه ها و سینوس ها به دلیل سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند. روغن اسانس آویشن برای خلاص شدن از سرفه و همچنین عفونت در قفسه سینه یا ریه ها شناخته شده است.

بهبود روحیه 

روغن آویشن به تقویت روحیه افراد و کاهش استرس و اضطراب در افراد شناخته شده است. این روغن به تقویت سطح دوپامین و سروتونین کمک می کند و به این ترتیب به افزایش روحیه کمک می کند که به همین دلیل به کاهش استرس و اضطراب نیز کمک می کند. این همچنین به تقویت حافظه یاعملکرد شناختی فرد کمک می کند زیرا در صورت عدم وجود استرس و اضطراب، اشخاص قادر به تمرکز و بهبود عملکرد هستند.

دستگاه گوارش

روغن آویشن در مراقبت و عملکرد دستگاه گوارش بسیار مهم است. آویشن به کاهش نفخ و ایجاد گاز در دستگاه گوارش کمک می کند و به آرام کردن معده و کاهش گرفتگی کمک می کند. همچنین به از بین بردن سموم ناخواسته و عفونت هایی که ممکن است سیستم گوارشی مانند باکتری یا مسمومیت غذایی را از بین ببرد، کمک می کند.

عوارض روغن آویشن

ضد التهاب:

روغن آویشن دارای خاصیت ضد التهابی است که در مراقبت از زخم مفید است. این امر به کاهش التهاب اطراف زخم کمک می کند، که اجازه می دهد جریان خون مناسب به محل زخم برسد تا شروع به پاک سازی و بهبودی آن کند. خاصیت ادرار آور طبیعی آن همچنین به خلاص شدن بدن از سموم ناخواسته که ممکن است باعث آسیب در بدن شوند نیز کمک می کند.

بهداشت دهان

قبل از ظهور دندانپزشکی مدرن، مردم برای حفظ سلامت دندان ها و دهان خود به درمان های طبیعی تکیه می کردند. از روغن های گیاهی حتی برای جلوگیری از عفونت بعد از کشیدن دندان استفاده می شده است. آویشن در بسیاری از محصولات مراقبت از دهان مانند دهانشویه و انواع خمیردندان ها به دلیل توانایی اثبات شده آن در جلوگیری از عفونت ها و جلوگیری از رشد قارچ هایی مانند مخمر و جلوگیری از شرایطی مانند برفک دهان، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دارای خواص ضد درد می باشد که می تواند به کنترل کلی درد در دندان یا صورت که منشاء آن در دهان یا فک است، کمک کند. برای جلوگیری از رشد باکتری ها روی دندان های خود، روزانه روغن آویشن را به آب گرم اضافه کرده و بریزید. به یاد داشته باشید که مخلوط را به جای بلعیدن، بیرون بیاورید.

درمان عفونت های زنانه

هر زن حداقل یک بار در طول زندگی خود از عفونت واژن رنج می برد. متأسفانه، ممکن است چندین بار اتفاق بیفتد، این بدان معناست که چندین دوره از انواع مختلف درمان برای امتحان کردن و کنترل هر دو باکتری یا قارچ مانند کاندیدا وجود دارد. این می تواند به ایجاد مقاومت در مقابل درمان منجر شود، به خصوص اگر از شرایط مزمن رنج می برید. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از روغن سیر و آویشن به همان اندازه مؤثر است که معمولاً برای ضد عفونت های مخمر مورد استفاده قرار می گیرد. این روغن ممکن است به معنای تسکین بدون دارو و حتی جلوگیری از عفونت های بیشتر باشد.

برای کمک به تنظیم هورمونها و مانع از رشد مخمر در بدن، مخلوطی از روغن آویشن و روغن های دیگر را روی شکم خود بمالید.

نگهدارنده ی مواد غذایی

روغن آویشن برای نابود کردن باکتری ها و قارچ های مواد غذایی بسیار موثر است.

درمان طاسی موضعی

ماساژ کف سر با ترکیب روغن آویشن یا سایر روغن های عصاره ای و روغن حامل از ریزش مو جلوگیری می کند.

برای استفاده از خواص روغن آویشن برای درمان طاسی موضعی ، دو الی سه فنجان از یک روغن گیاهی،مانند روغن جوجوبا یا روغن هسته ی انگور را به سه الی پنج فنجان از روغن های عصاره ای آویشن، اسطوخودوس، رزماری، و درخت سرو ترکیب کنید. و روزانه با مقدار کمی از این ترکیب به مدت 10 دقیقه پوست سرتان را ماساژ دهید. سپس اجازه دهید این ترکیب روغنی به مدت یک ساعت یا یک شب روی پوست تان بماند و بعد موهای خود را با شامپو بشویید. این روش را چند ماه ادامه دهید تا مشکلتان برطرف شود.

پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از این روش مقدار اندکی از این ترکیب روغنی را روی سطح کوچکی از پوست تان بمالید تا اطمینان یابید این روش ایمن است .

اثرات جانبی روغن آویشن

همیشه روغن ضروری آویشن با کیفیت را از فروشندگان معتبر انتخاب کنید.

اگر به گیاهان کوهی یا دیگر گیاهان خانواده آویشن حساسیت دارید، از روغن آویشن استفاده نکنید.

آویشن ممکن است بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد. اگر از قبل رقیق کننده خون مصرف می کنید، از آن استفاده نکنید.

استفاده از روغن آویشن را قبل از عمل متوقف کنید تا از اثرات احتمالی فشار خون یا ایجاد لخته جلوگیری کنید.

آویشن ممکن است به روشی مشابه استروژن عمل کند. در صورت بروز شرایطی مانند سرطان های تخمدان یا ایجاد کیست ها از آن استفاده نکنید.

اگر آویشن مستقیماً بر روی پوست قرار بگیرد، ممکن است التهاب ایجاد شود. همیشه قبل از استفاده از آن بر روی بدن آن را با آب یا روغن حلال، رقیق کنید.

روغن آویشن نباید به صورت داخلی نیز استفاده شود و ممکن است باعث تهوع، سرگیجه، استفراغ و مشکلات عضلانی شود.

روغن آویشن ممکن است بر قلب، ریه ها و دمای بدن تأثیر منفی گذاشته و غده تیروئید را تحریک کند، بنابراین افرادی که مبتلا پرکاری تیروئید هستند ، نباید از آن استفاده کنند.

روغن آویشن می تواند باعث افزایش گردش خون شود بنابراین افرادی دارای فشار خون بالا باید از مصرف آن اجتناب کنند.

زنان باردار باید از مصرف روغن آویشن خودداری کنند.

استفاده از روغن آویشن برای نوزادان و کودکان مضر است.

 

تمام خواص شگفت انگیز روغن آویشن برای سلامت و زیبایی + عوارض

4.538
این مطلب مفید بود ؟344
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mercola / drhealthbenefits / wellnessaromas / essentialoilsanctuary / prohealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : آویشن
وبگردی