تولد
نخ دندان
استفاده از نخ دندان برای جلوگیری از مشکلات دهان و دندان بسیار مفید است اما قبل از آن باید بهترین زمان استفاده از مسواک و نخ دندان را بدانید.

همه چیز درباره نخ دندان و مزایای استفاده از آن

استفاده منظم از نخ دندان باعث از بین رفتن پلاک ها شده و از بروز بیماری های مربوط به دندان هم جلوگیری خواهد کرد . نخ دندان همچنین از باقی ماندن ذرات غذا در بین دندان ها ، از پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان نیز جلوگیری خواهد کرد .

بهتر است قبل از مسواک زدن دندان های خود از نخ دندان استفاده کنید زیرا مسواک به تنهایی قادر به برطرف کردن ذرات باقی مانده غذا در بین دندان ها نخواهد بود و همچنین لازم به ذکر است که استفاده از نخ دندان باعث جلوگیری از خونریزی لثه ها نیز می ‎شود.

استفاده منظم از نخ دندان نه تنها باعث سلامت دندان ها می‎شود ، بلکه به بهداشت دهان و دندان نیز کمک خواهد کرد. علاوه بر این استفاده روزمره از نخ دندان به شما امکان می‎دهد تا به طور مرتب دهان خود را بررسی کرده و در صورت بروز تورم و سایر علائم بیماری، درصدد درمان آن برایید .

بسیاری از بیماری ها مانند ایدز باعث ایجاد تورم و قرمزی در دهان خواهند شد . بیماری دهان و دندان می‎تواند باعث از بین رفتن لثه ها و ریشه دندان ها شود و مسواک زدن به تنهایی باعث از بین رفتن میکروب ها و پلاک های موجود بر روی دندان ها نخواهد شد .

مطالعات نشان می ‎دهند افرادی که هم از مسواک و هم از نخ دندان استفاده می‎کنند ، 38% کمتر از افرادی که تنها از مسواک برای مراقبت از دندان ها استفاده می‎کنند، دچار خونریزی های لثه می‎شوند.

زمان استفاده از نخ دندان

در حقیقت ، شواهد و مدارک موجود حاکی از آن است که بیماری دهان و دندان باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و سکته مغزی خواهد شد . اگرچه برای اسنتاد به این شواهد نیاز به انجام تحقیقات بیشتری است اما با این حال محققان بر این عقیده اند که عفونت های دهان و دندان باعث افزایش سطح مواد التهابی خون شده و باعث لخته شدن خون و کند شدن جریان خون به قلب خواهد شد . نظریه های دیگر حاکی از آن است که باکتری های ناشی از وجود عفونت های دهانی می‎ توانند به راحتی وارد جریان خون شده و بر سیستم قلبی و عروقی تاثیر بگذارند .

چنانچه در مطالب قبلی به صورت کامل در بخش سلامت دهان و دندان نمناک گفته شد خونریزی لثه ، اولین مرحله از بروز بیماری های لثه است اما با این حال در صورت استفاده از نخ دندان می‎توان آن را درمان کرد . در صورت ادامه دار بودن خونریزی لثه، به دندان پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم از روش درمانی دیگری برای شما استفاده شود .

ممکن است مسواک زدن در اواسط روز کار دشواری به نظر بیاید، با این حال استفاده از نخ دندان در هر زمانی از روز راحت است و به ارتقا بهداشت دهان و دندان کمک زیادی خواهد کرد .

میوه ها و تنقلاتی که معمولا در طول روز میل می ‎کنید، باعث افزایش بیماری های دهان و دندان و در نهایت پوسیدگی دندان ها خواهند شد . با این حال استفاده از نخ دندان بعد از مصرف این مواد، باعث جلوگیری از بروز این مشکلات می شود .

بیماری های لثه ممکن است در سنین بسیار پایین در افراد ایجاد شود، به خصوص در صورت عدم پیروی از روال مراقبتی مناسب از دهان .

اکثر مردم نداشتن وقت را توجیهی برای عدم استفاده از نخ دندان می‎دانند، با این حال استفاده از نخ دندان حتی 2 الی 3 بار در طول هفته نیز دارای مزایای بیشماری است .

فواید نخ دندان

انتخاب نخ دندان مناسب

نخ دندان در انواع مختلف نخی ، مومی، طعم دار یا بدون طعم و عطری می ‎باشد. و همه انواع آن ها به جلوگیری از ایجاد پلاک در دندان ها کمک می‎کنند .

در این بخش به ارائه چند نکته در رابطه با ویژگی های انواع مختلف نخ دندان خواهیم پرداخت :

  • نخ دندان های مومی برای افرادی که بین دندان های خود فاصله دارند، گزینه مناسب تری خواهد بود . این نوع از نخ دندان ها محکم بوده و کمتر پاره می‎شوند.
  • اگر دارای لثه های حساسی هستید که دائما دچار خونریزی می‎شوند، از نخ دندان های نرم استفاده کنید .
  • اگر دندان مصنوعی دارید، از نخ دندان های سفت و محکم استفاده کنید .
  • برای کودکان 5 و 7 ساله نیز با مشورت با دندانپزشک خود، نخ دندانی نرم تهیه کرده و نحوه استفاده از آن را به آن ها آموزش دهید.
  • نوع نخ دندان مناسب برای هر فرد بستگی به نوع دندان ها فرد دارد، بنابراین برای انتخاب گزینه مناسب تر از دندان پزشک خود راهنمایی بخواهید.

انواع نخ دندان 

چگونه از نخ دندان استفاده کنیم؟

مقدار مشخصی از نخ دندان را بریده و آن را به دور دو انگشت میانی خود بپیچید. نخ دندان را محکم نگه داشته و با حرکتی ملایم نخ را بین دندان های خود قرار دهید. از انجام این کار با فشار زیاد خودداری کنید، در غیر اینصورت به لثه های خود آسیب خواهید رساند.

نخ دندان را در بین هر یک دندان های خود حدود 7 الی 8 بار پایین و بالا کنید. نخ دندان را با حالت C مانند در بین دندان های خود بکشید و از برخورد آن با لثه هایتان خودداری کنید.

در واقع مهم نیست که چه رژیم غذایی را دنبال می‎کنید، استفاده روزانه از نخ دندان باعث جلوگیری از بروز هرگونه اسیب به لثه و دندان هایتان شود.

زمان مناسب استفاده از مسواک و نخ دندان

قبل از مسواک از نخ دندان استفاده کنید

قبل از مسواک زدن برای از بین بردن پلاک بین دندان ها، از نخ دندان استفاده کنید تا با مسواک راحت تر بتوانید باکتری ها و آنچه به وسیله نخ خارج شده است ، را خارج نمایید. استفاده از نخ دندان قبل از مسواک، کمک می کند تا فلوراید موجود در خمیر دندان هنگام مسواک زدن، بهتر بتواند بین دندان ها نفوذ کند و دندان ها کمتر دچار پوسیدگی شوند .

زمان استفاده از نخ دندان برای کودکان

کودکان بهتر است پس از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنند تا اگر پس از مسواک ذراتی در دهان باقی مانده ، خارج کنند . اگر ابتدا از نخ استفاده کنند مسواک زدن سبب می شود باقی مانده ها به میان لثه فرو روند.

 نخ دندان برای کودکان

روزی دو بار مسواک بزنید

بهتر است همیشه هم از مسواک وهم از نخ دندان استفاده کنید زیرا مسواک سطح دندان ها و نخ فاصله میان دندان ها را تمیز می کند. 2بار در روز مسواک بزنید تا سطح دندان هایتان تمیز شود.

روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید

برای خارج کردن پلاک و باقی مانده ها از میان دندان ها روزی یک و بار و چند دقیقه را صرف استفاده از نخ کنید. استفاده از نخ دندان روزی یک بار کافی است زیرا 24 تا 48 ساعت زمان لازم است تا باکتری ها درون پلاک ها جای گیرند.

زمان استفاده از نخ دندان بهتر است قبل از خواب باشد

زمان استفاده از یکبار نخ دندان در روز بهتر است شب ها قبل از خواب باشد . در زمان خواب، ترشح بزاق برای تمیز کردن دندان ها و لثه کاهش می یابد و باکتری ها برای آسیب رساندن به دندان ها وقت بیشتری دارند پس بنابراین بهتر است هر شب قبل از خواب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و همچنین زبان خود را نیز تمیز کنید.

استفاده روزانه از نخ دندان از تجمع باکتری ها بین دندان ها جلوگیری کرده و از مشکلات دهان و دندان مانند تشکیل پلاک و رسوب ، تورم و التهاب لثه جلوگیری می کند.

بهترین زمان و نحوه صحیح استفاده از نخ دندان + فواید

4.7232
این مطلب مفید بود ؟21715
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : colgate / mouthhealthy / nhs / oralb / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : نخ دندان
وبگردی