درد سمت چپ سر
سردرد سمت چپ سر در چه زمانی جدی است؟ علل هایی برای انواع سردرد سمت چپ سر وجود دارد و البته می توان با استفاده از روش هایی آن را درمان کرد.

سردرد سمت چپ سر

داشتن سردردی که قسمت چپ مغز را تحت تاثیر قرار دهد و علت آن نا معلوم باشد، می تواند هشدار دهنده باشد، دانستن انواع سردرد که باعث درد در سمت چپ می شود دردی را توضیح می دهد و به فرد کمک می کند تا درمان درست را انجام دهد، تقریباً 50 درصد بزرگسالان در سراسر جهان از سردرد رنج می برند، اغلب آن ها به عنوان سردرد های اولیه شناخته می شوند ، چون جراحت اساسی و یا شرایط خاصی وجود ندارد، تنها یک بخش کوچک از سردرد به خاطر یک چیز جدی تر به وجود خواهد آمد، مهم است که تفاوت بین نشانه های سردرد اولیه و شرایط جدی تر را بدانید، این بخش از سلامت نمناک به بررسی نشانه ها، علل، و درمان ها برای انواع سردرد در سمت چپ می پردازد.

آیا این دلیل نگرانی است؟

شما ممکن است درد را از سردرد در یک یا هر دو طرف سرتان احساس کنید، سردرد به کندی و یا به طور ناگهانی رخ می دهد، ممکن است احساس درد تیز و یا ضربان داشته باشد، گاهی اوقات درد به گردن، دندان ها و یا پشت چشم ها منتقل می شود ، درد سردرد معمولاً در عرض چند ساعت فروکش می کند و دلیلی برای نگرانی نیست، اما درد شدید در یک طرف سر یا دردی که از بین نمی رود، می تواند نشانه چیزی جدی تر باشد، به مطالعه خود ادامه دهید تا یاد بگیرید که چه چیزی باعث سردرد در سمت چپ می شود و چه موقع باید به پزشک خود مراجعه کنید.

برخی سر دردهای اولیه ممکن است باعث درد فقط در سمت چپ شوند.

اغلب دلایل رایج جدی نیستند و درمانشان ساده هستند.

درک علل و نشانه های سردردهای اولیه که ممکن است باعث ایجاد درد در سمت چپ شوند، می توانند به متمایز کردن آن ها از شرایط جدی تر کمک کنند.

پیشگیری از سردرد

سردرد سمت چپ سر

انواع سردردها:

برخی سردردها در سمت چپ ممکن است ناشی از شرایط جدی تری باشد. سردردهای اولیه که ممکن است باعث درد در سمت چپ شوند ،عبارتند از:

 • میگرن
 • سردردهای تنشی
 • سردردهای خوشه ای
 • شرایط اساسی

شرایط پایه ای که ممکن است باعث سردرد در سمت چپ شوند، عبارتند از:

 • آسیب دیدگی
 • بیماری التهابی
 • رگ خونی مربوطه
 • استفاده بیش از حد دارو
 • سینوزیت

علل و نشانه های سردرد:

علل و نشانه های هر نوع مربوط به سردرد اولیه در بخش سلامت نمناک بررسی خواهند شد.

عوامل سبک زندگی:

حذف وعده های غذایی:

مغز شما به قند (گلوکز) از غذاها به طور بهینه نیاز دارد، زمانی که غذا نمی خورید، سطح قند خونتان افت می کند، این را هیپوگلیسمی می نامند، که سردرد یکی از علائم مربوط به آن است.

استرس از دلایل سردرد:

وقتی تحت فشار و استرس هستید، بدن تان مواد شیمیایی "فرار یا جنگ" را منتشر می کند، این مواد شیمیایی ماهیچه های شما را منقبض می کنند و جریان خون را تغییر می دهند که هر دو باعث سردرد می شوند.

انواع سردرد های اولیه

استرس یکی از دلایل اصلی سردرد است

غذاها از دلایل اصلی سردرد:

برخی غذاهای خاص معروف به دلیلی برای سردرد هستند، به خصوص آن هایی که حاوی مواد نگهدارنده می باشند، غذا های رایج شامل پنیرهای کهنه، آجیل و گوشت فراوری شده مثل برش های سرد، هات داگ و غیره است.

ایجاد سردرد با کمبود خواب:

کم خوابی می تواند باعث سردرد شود، هنگامی که سردرد دارید، درد برایتان در شب سخت تر می شود، افراد مبتلا به اختلالات خواب مانند آپنه خواب، به احتمال بیشتری دچار سردرد می شوند، زیرا خواب آن ها مختل شده است.

عفونت و آلرژی از دلایل ایجاد سردرد:

سردرد اغلب نشانه ای از عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا است، تب و مجاری سینوسی می تواند باعث سردرد شود، آلرژی ها باعث سردرد از طریق گرفتگی در سینوس ها می شود که باعث درد و فشار پشت پیشانی و استخوان گونه خواهد شد، عفونت های شدید مثل آنسفالیت و مننژیت باعث سردرد شدید می شود، این بیماری ها همچنین علائمی چون تشنج، تب بالا و سفتی گردن را ایجاد می کنند.

استفاده بیش از حد دارو:

داروهایی که سردرد را درمان می کنند، اگر بیش از دو یا سه بار در هفته از آن ها استفاده کنید، باعث سردرد بیشتر می شوند، این سردردها به عنوان سردرد دارویی و یا سردردهای واکنشی شناخته می شود، آنها تقریباً هر روز اتفاق می افتند و وقتی صبح بیدار می شوید درد شروع خواهد شد.

داروهایی که ممکن است باعث سردرد دارویی شوند، عبارتند از:

انواع سردرد

دلایل ایجاد سردرد سمت چپ سر

دلایل عصبی :

مشکلات عصبی گاهی می توانند منبع درد سر باشند.

اعصاب پس سر:

اعصاب پس سر از بالای طناب نخاعی، بالای گردن، به سمت پایین جمجمه شما حرکت می کنند، تحریک این اعصاب می تواند باعث ایجاد درد شدید در پشت سر و یا پایه جمجمه شما شود، درد از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد.

آرتریت سلول غول پیکر:

همچنین آرتریتیت موقتی نیز نامیده می شود، این شرایط با التهاب رگ های خونی - از جمله شریان های موقتی در امتداد سر ایجاد می شود، که علائم آن می تواند شامل سردرد و درد در فک، شانه ها و باسن همراه با تغییرات دیداری، باشد .

اعصاب سه گانه:

این وضعیت بر عصب سه گانه تاثیر می گذارد، که احساسی را به صورت شما می دهد و باعث ضربه شدید و ناگهانی شوک مانند در صورت شما خواهد شد.

سایر علل درد سمت چپ سر:

درد طرف چپ نیز می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

پوشش محکم از دلیل های ایجاد سردرد:

استفاده از کلاه ایمنی و یا دیگر پوشش های محافظ که به اندازه کافی محکم است، می تواند فشاری را بر روی یک یا هر دو طرف سر بیاورد و باعث درد شود.

کلاه ایمنی

علل درد در سمت چپ سر

ضربه مغزی:

ضربه سخت به سر می تواند باعث آسیب مغزی ناشی از ضربه شود، ضربه های مغزی علائمی نظیر سردرد، گیجی، تهوع و استفراغ را ایجاد می کند.

گلوکوم از دلایل ایجاد سردرد:

این شرایط فشار داخل چشم ها را افزایش می دهد و می تواند منجر به کوری شود، علاوه بر درد چشم و دید تار، علائم آن ممکن است شامل سردرد شدید نیز باشد.

فشار خون بالا از دلیل ایجاد سردرد:

معمولاً فشار خون بالا باعث ایجاد علائمی نمی شود، اما در برخی از افراد سردرد می تواند نشانه باشد.

سکته:

لخته های خونی می تواند رگ های خونی را به مغز مسدود کند و جریان خون را قطع کرده و باعث سکته شود، خونریزی در داخل مغز است و می تواند باعث سکته نیز شود، سردرد شدید یک نشانه هشدار دهنده است.

تومور مغزی از دلایل ایجاد سردرد:

تومور می تواند منجر به سردرد شدید و ناگهانی همراه با علایم دیگر نظیر فقدان بینایی، مشکلات گفتاری، گیجی، مشکل راه رفتن، و نشنج شود.

درد سمت چپ سر

سردردهای شدید و ناگهانی

میگرن از دلایل سردرد سمت چپ سر:

سردرد در سمت چپ سر می تواند ناشی از میگرن باشد، میگرن 12 درصد از مردم را تحت تاثیر قرار می دهد و در زنان بیشتر از مردان رایج است، میگرن ها با سردرد شدیدی مشخص می شوند که ممکن است ضربان دار باشد و معمولاً در یک طرف سر قرار می گیرد، این درد ممکن است در اطراف چشم ها و یا شقیقه شروع شود و سپس روی سر پخش می شود، برای این که مشخص شود میگرن دارید، یک یا چند مشکل زیر را هم باید به همراه داشته باشید:

 • تغییرات بینایی
 • تهوع و استفراغ
 • سرگیجه
 • حساسیت شدید به صدا، نور، لمس و یا بو
 • بی حسی و یا احساس سوزش در صورت و یا اندام ها

میگرن معمولاً 4 تا 72 ساعت طول می کشد، فردی که میگرن را تجربه می کند ممکن است احساس کند که باید دراز بکشد، دلیل اصلی میگرن کاملاً مشخص نشده است، با این حال، تصور می شود که ارتباط با عملکرد مغز و اعصاب یا رگ های خونی اطراف مغز حساس تر می گردد.

میگرن ممکن است با موارد زیر تحریک شود:

 • استرس
 • غذاهای ویژه ای مثل الکل، پنیر یا شکلات
 • بیش از حد خوابیدن.
 • چراغ های روشن زیادی
 • سر و صدای زیادی
 • عطر قوی

سردردهای تنشی:

سردرد تنشی به میزان 42 درصد سردرد سردردها در سراسر جهان است، آن ها ممکن است در یک طرف سر ایجاد شوند/ف با این حال، سردرد تنشی بسیار کم تر از میگرن است، سردرد تنشی معمولاً کم تر از میگرن است، اما هنوز می تواند باعث درد زیادی شود.

نشانه ها عبارتند از:

با فشار زیاد و سفتی که ممکن است از پشت چشم ها شروع شود و روی پیشانی و یا پشت سر گسترش یابد

حسی مانند له شدن سر

سفتی گردن و ماهیچه های شانه

درد در پایان روز بدتر می شود.

به نظر می رسد که سردرد تنشی از تنش ماهیچه ناشی می شود، آن ها توسط این موارد تحریک می شوند:

 • استرس
 • تنش در گردن و یا شانه
 • وضعیت بدنی ضعیف
 • جراحت گردن پیشین

سردردهای خوشه ای:

علت سردرد در سمت چپ سر می تواند سردرد خوشه ای باشد، حدود نیم میلیون نفر حداقل یک بار در زندگی خود سردرد خوشه ای را تجربه خواهند کرد، سردردهای خوشه ای بسیار دردناک هستند و با درد در یک طرف سر مشخص می شوند، نشانه ها عبارتند از:

درد پشت یک چشم، یک طرف شقیقه یا یک طرف پیشانی

بعد از 5 تا 10 دقیقه درد بیشتر می شود.

درد شدید بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد

درد شدید کم تر ممکن است تا 3 ساعت ادامه پیدا کند

علت سردرد

علت سردرد در سمت چپ سر چیست؟

دیگر علایم مرتبط ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • بینی گرفته شده یا آبریزش بینی
 • پلک های افتاده
 • یک چشم خیس و قرمز
 • صورت برافروخته و عرق کرده

علت دقیق سردرد خوشه ای مشخص نیست، اما عده ای معتقدند که با بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس نیز درآن ارتباط دارد، سردردهای خوشه ای معمولاً هر روز در یک زمان مشابه رخ می دهند و ممکن است بین 4 تا 12 هفته طول بکشد، آن ها اغلب در بهار یا پاییز اتفاق می افتند و به همین دلیل است که برخی از افراد مبتلا به سردردهای آلرژی می شوند.

سردرد در سمت چپ سر به دلیل شرایط اساسی:

گاهی اوقات سردرد در سمت چپ سر ابتدایی و موقتی نیست و به خاطر شرایط اساسی است، بعضی از آن ها جدی تر از بقیه هستند، برخی از دلایل اصلی جدی تر عبارتند از:

آسیب ها

بیماری التهابی

مسائل مربوط به رگ خونی

شرایط کم تر جدی تری که باعث سردرد در سمت چپ می شود شامل اتکای بیش از حد به داروهای ضد درد و سینوزیت است.

وقتی سردرد سمت چپ را باید جدی بگیرید

چه زمانی بایدبه پزشک مراجعه کرد؟ اگر فردی هر گونه علائمی را تجربه کند که مربوط به شرایط جدی تر ذکر شده در بالا باشد، آن ها باید مستقیماً با پزشک مشورت کنند که این علائم همانطور که بخش سلامت نمناک اشاره کرده است عبارتند از:

مشکل در بینایی

تب و عرق.

سردردهای اولیه در ابتدا در سن بیش از 50 سالگی رخ داده

یک فرد یک تغییر مهم در الگوی سردرد را تجربه می کند.

سردردها به طور پیوسته بدتر می شود.

سردرد شدیدی رخ می دهد.

تغییراتی در کارکرد ذهنی و یا شخصیت افراد وجود دارد

سردرد بعد از باد به سر رخ می دهد.

سردرد زندگی روزمره را مهار می کنند.

درمان و پیش گیری سردرد سمت چپ:

بیشتر سردردها می توانند با داروهای مسکن درد درمان شود، داروهای مردمی موجود روی پیشخوان یا به صورت آنلاین شامل ایبوپروفن و آسپرین هستند، پزشک ممکن است در زمانی که میگرن و یا سردرد بیش از حد شدید است، ضد درد و یا شل کننده ماهیچه ها را تجویز کند، سردردهای خوشه ای را می توان با یک دوره درمان استنشاق اکسیژن خالص درمان کرد.

تغییرات سبک زندگی زیر نیز می توانند به مدیریت سردردهای اولیه کمک کنند:

1. روش های تمدد اعصاب:

یوگا و یا دیگر تکنیک های تمدد اعصاب ممکن است به آرامش بدن و ذهن کمک کند، این آرامش می تواند تنش ماهیچه را کاهش دهد و باعث سردرد و میگرن شود که استرس کمتری ایجاد می کند.

درد سمت چپ سر

کمک به مدیریت سردرد های اولیه

2. اجتناب از محرک های غذایی:

محرک های میگرن مانند کافئین، الکل و پنیر. است که باید از آنها دوری کرد.

اگر سردرد به علت شرایط اساسی ایجاد شود، پزشک می تواند بهترین روش درمان را برای این وضعیت توصیه کند.

3. طب فشاری برای درد و سردرد:

این اطلاعات چگونگی استفاده از طب فشاری برای کاهش درد و سردرد را توضیح می دهد.

طب فشاری یک هنر درمانی باستانی است که بر پایه طب سنتی چینی طب سوزنی قرار دارد، در طب فشاری، فشار برای قسمت های خاص روی بدن شما اعمال می شود، این قسمت ها آکوپوینت نامیده می شوند، فشردن این نقاط می تواند به انتشار تنش ماهیچه و ترویج گردش خون کمک کند، هم چنین می تواند بسیاری از اثرات جانبی شیمی درمانی را تسکین دهد، شما می توانید با استفاده از انگشتان خود در خانه فشار وارد کنید تا فشار وارد نقاط طب سوزنی مختلف را اعمال کنید.

نقطه L1-4 (هگو) را فشار دهید:

فشار نقطه L1-4، به نام هگو، بین پایه انگشت شست و سبابه می تواند برای تسکین درد و سردرد مفید باشد، با استفاده از انگشت شست و سبابه دست راست، فضا را در دست چپ خود بین پایه انگشت شست و سبابه دست چپ خود پیدا کنید، این نقطه را به مدت 5 دقیقه فشار دهید، از حرکت دایره ای استفاده کنید، محکم بمالید، اما به قدری محکم فشار ندهید که صدمه ببیند، این روند را در سمت راست خود نیز تکرار کنید، شما می توانید چند بار در روز در مورد طب فشاری عمل کنید.

4. برای درمان سردرد یک پک سرد را امتحان کنید:

اگر میگرن دارید، یک پک سرد را روی پیشانی خود قرار دهید، تکه های یخی که در یک حوله پیچیده شده، یک کیسه نخود منجمد یا حتی یک حمام سرد ممکن است درد را کاهش دهد، پیش از این هم در مطالب درمان خانگی سردرد در بخش سلامت نمناک گفتیم که کمپرس را به مدت 15 دقیقه قرار دهید و بعد 15 دقیقه استراحت کنید.

5. . از یک حوله گرمایی یا حوله داغ استفاده کنید:

اگر سردرد دارید، یک کیسه گرم بر روی گردن و یا پشت سر خود قرار دهید، اگر سردرد دارید، یک پارچه گرم را روی منطقه ای که آسیب دیده، نگه دارید، یک دوش آب گرم هم می تواند این کار را انجام دهد.

6. فشار آزاد بر روی پوست سر:

اگر موهایتان را دم اسبی خیلی تنگی می بندید، این کارتان ممکن است باعث سردرد شود، این "سردردهای فشاری خارجی" ممکن است با پوشیدن کلاه، هدبند، یا حتی عینک های آفتابی که خیلی سفت هستند هم ایجاد شوند. در یک مطالعه، زنانی که موی خود را باز می کردند سردردشان به مرور از بین می رفت.

کاهش سردرد

روش های برای مدیریت و کاهش سردرد ها

7. نور ضعیف برای درمان سردرد:

نور روشن زیادی، حتی نور صفحه کامپیوتر، می تواند باعث سردرد میگرنی شود، اگر در معرض آن ها هستید، در طول روز پنجره های خود را با پرده های آبی بپوشانید، از عینک آفتابی استفاده کنید، همچنین می توانید صفحات نمایشگر ضد نور روز را روی مانیتورتان بزنید و از لامپ های فلورسنت در نور روز استفاده کنید.

8. سعی نکنید بجوید:

جویدن آدامس نه تنها فک شما را آزار می دهد بلکه ممکن است باعث درد سرتان نیز شود، این امر برای جویدن ناخن ها، لب ها، داخل و یا گونه های شما و یا اشیا نیز صادق است.

9. مصرف کمی کافئین برای کاهش سردرد:

کمی چای، قهوه و یا چیزی با کمی کافئین در آن داشته باشد را مصرف کنید، اگر آن را به اندازه کافی زود بخورید، سردردتان را کاهش خواهید داد.

10. آرامش و تمدد اعصاب را تمرین کنید:

حرکات کششی، یوگا، مدیتیشن، یا استراحت ماهیچه پیشرونده، یاد گرفتن این که چطور وقتی در وسط یک سردرد هستید، می تواند به درد کمک کند مهم است.

11. ماساژ برای کاهش سردرد:

شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید، چند دقیقه ماساژ شقیقه ها می تواند به کاهش سردرد کمک کند، که ممکن است ناشی از استرس باشد.

12. مصرف کمی زنجبیل برای تسکین سردرد:

مطالعه اخیر نشان داد که مصرف زنجبیل، علاوه بر داروهای معمول، برای تسکین درد بیماران در اتاق اورژانس با میگرن مفید است و درد را تسکین می دهد.

13. بدنتان را هیدراته نگهدارید:

مایعات را به جای قرص ها انتخاب کنید، بدن شما آن را سریع تر جذب می کند، به محض اینکه احساس درد می کنید، مایعات مصرف کنید، این گونه احتمالاً با دوزهای کمتری از مسکن نیز آن را شکست خواهید داد.

 

علل انواع سردرد سمت چپ سر و راههای درمان و تسکین

4.5233
این مطلب مفید بود ؟20924
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicalnewstoday / healthline / mskcc / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب :
وبگردی