کشنده ترین سرطان
امروزه سرطان های مختلفی وجود دارد که سلامت زنان و مردان را به خطر می اندازند و برخی از آن ها به عنوان خطرناک ترین و کشنده ترین سرطان ها شناخته شده اند.

کشنده ترین سرطان مردان و زنان

بیماری ها و سرطان های مردان و زنان لیست بلند بالایی دارد که برخی از آنها تهدیدات جدی برای سلامت محسوب می شوند. بیماری و سرطانی که عنوان مرگبارترین بیماری را به خود اختصاص داده و مرگ و میر بیشتری را به دنبال دارد. در ادامه بخش سلامت نمناک به بررسی 5 سرطان کشنده در مردان و 5 سرطان کشنده در زنان خواهیم پرداخت.

پنج سرطان خطرناک در مردان

1. ریه و برونشیت - 87،260 مرگ در سال 2013:

سرطان ریه و برونشیت باعث مرگ و میر زیادی نسبت به سایر انواع سرطان در مردان و زنان می شود. با وجود اینکه میزان بقا در طول سال ها افزایش یافته است, اما به لطف معالجات بهبود یافته, اما چشم انداز بهبودی همچنان غم انگیز است.

میزان بقای یک ساله برای سرطان ریه در حدود 50 درصد است, و میزان بقای 5 ساله تنها 16 درصد است. علت اصلی این دو سرطان استفاده از مواد مخدر است.

کشنده ترین سرطان

2. پروستات - 29729 مرگ در سال 2013:

پروستات، دومین علت مرگ ناشی از سرطان در مردان است. میزان بقا به طور مستقیم با تشخیص زود هنگام ارتباط دارد, بنابراین به مردان توصیه می شود هر سال غربالگری انجام دهند. مردانی که زود تشخیص داده می شوند, درصد بقا بیشتری دارند.

3. کولون و رکتوم - 26.300 مرگ در سال 2013:

سومین سرطان شایع در مردان و زنان, سرطان کولون و مقعد است که به عنوان خوشه های خوش خیمی به نام پولیپ آغاز می شوند. در طول زمان, این سلول ها سرطانی می شوند. غربالگری برای مردان در سنین قبل از 50 سالگی توصیه می شود.

 سرطان کولون و رکتوم

4. پانکراس - 19.480 مرگ در سال 2013:

از آنجا که سرطان پانکراس به سرعت پیشرفت می کند و هیچ روش تشخیص زوهنگامی کشف نشده است, یکی از خطرناک ترین انواع سرطان است. پیزان بقای یک ساله برابر با 25 درصد است و میزان بقای 5 ساله تنها 6 درصد است. در حالی که علت سرطان پانکراس هنوز بخوبی شناخته نشده است, اما چاقی و مواد مخدر باعث افزایش خطر ابتلا به این سرطان می شود.

5. کبد و مجاری صفراوی داخل صفرا - 14.890 کشته در 2013:

سرطان کبد در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد و اغلب افراد مبتلا به آسیب کبدی ناشی از مصف زیاد الکل, نقص های مادرزادی و یا عفونت مزمن مرتبط با بیماری ها از جمله هپاتیت سی و سیروز را تحت تاثیر قرار می دهند. سرطان کبد خطرناک است زیرا تا زمانی که در مراحل بعدی نباشد علائمی ایجاد نمی کند و تشخیص اولیه مشکل است.

سرطان کبد و مجاری صفراوی

پنج سرطان خطرناک در زنان:

1. ریه و برونشیت - 72،220 مرگ در سال 2013:

همانند مردان, سرطان ریه و برونشیت علت اصلی مرگ سرطانی در زنان است. میزان مرگ و میر زنان مربوط به سرطان ریه در دهه های اخیر به طور پیوسته افزایش یافته است, همراه با افزایش شمار زنانی که سیگار می کشند. زنان نیز با اجتناب از مصرف مواد مخدر, می توانند از سرطان ریه و برونشیت اجتناب کنند.

2. سینه - 39.620 مرگ در 2013:

قبل از زایمان, سرطان سینه بیشتر از سرطان ریه زنان را می کشد. هنوز هم عامل اصلی این سرطان نامشخص است. آگاهی از سرطان سینه و تشویق به خودآزمایی سینه در چند دهه گذشته موجب بهبود تشخیص و مرگ و میر زود هنگام و افزایش میزان بقا پنج ساله شده است.

سرطان سینه

3. کولون و رکتوم - 24.530 مرگ در 2013:

از هر 21 زن، یک زن سرطان کولون یا رکتوم را در طول عمر خود توسعه خواهد داد. همانند مردان, زنان سرطان کولون را در سنین 05 سالگی می گیرند و پیش از آن خطر رشد آن را ندارند. با توجه به تشخیص زود هنگام این ضایعات, میزان بروز سرطان کولون از 1.4 درصد کاهش یافت.

4. پانکراس - 18،980 مرگ در سال 2013:

سرطان پانکراس به سرعت و با کمی علائم رشد می کند و آن را به یکی از شایع ترین انواع سرطان تبدیل کرده است. علاوه بر این، سرطان پانکراس در برابر شیمی درمانی مقاومی از خود نشان می دهد، بنابراین آزمایش ها بالینی جدیدی در حال انجام است تا درمان های جایگزینی را توسعه دهند. همانند مردان، چاقی و مصرف دخانیات خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش می دهد.

سرطان پانکراس

5. تخمدان - 14.030 مرگ در سال 2013:

بیش از 20.000 مورد جدید سرطان تخمدان هر ساله رخ می دهد. از آنجا که سرطان تخمدان معمولاً نشانه هایی ندارد که با موضوعات دیگر مرتبط باشند، تشخیص زودهنگامش دشوار است. در بخش سلامت جنسی نمناک کامل توضیح دادیم که سرطان تخمدان در زنان مسن بسیار شایع است - در حدود نیمی ازافرادی که تشخیص داده شده اند 63 سال یا بیشتر بودند.

زنانی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، کسانی هستند که سابقه خانوادگی قوی سرطان پستان یا تخمدان را دارند.

جراحی پیشگیرانه برای حذف تخمدان ها و لوله های فالوپ می تواند این خطر را به طور چشمگیری کاهش دهد. زنانی که سیگار می کشند و اضافه وزن دارند، در خطر بالایی برای ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند.

سرطان تخمدان زنان

در حالی که 5 تا 10 درصد از موارد سرطان ناشی از نقص های ژنتیکی هستند، اما 90 - 95 درصدشان به دلیل عوامل محیطی و سبک زندگی هستند. با سخت کوشی و اجتناب از محرک هایی مانند سیگار کشیدن، تغذیه ضعیف، مصرف زیاد الکل، چاقی و سطح فعالیت پایین، بسیاری از مرگ های مرتبط با سرطان از لحاظ نظری قابل پیش گیری هستند.

10 سرطان مرگبار و کشنده ترین سرطان مردان و زنان

4.393
این مطلب مفید بود ؟8013
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : unitypoint / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی