شام نخوردن

شام نخوردن خوب است یا بد؟

کد مطلب : 18738زمان مطالعه : 3 دقیقه
شام نخوردن شما را لاغر و خوش اندام می کند؟ باوری که در میان اکثر افراد وجود دارد این است که نخوردن شام برای بدن مفید است و موجب داشتن خواب آرام می شود. بخوانید و بدانید نظر اسلام و معصومین در این رابطه چیست.

موارد مهمی که باید در مورد شام نخوردن بدانید:

 

 شام نخوردن چه بلای سر بدن می آورد؟ اکثر ما عقیده داریم برای لاغری سریع بدن باید شام نخوریم ولی آیا این باور درست است یا غلط پاسخ را در میان فرمایشات امامان و پیامبران خواهید یافت.

بهترین الگوی تغذیه ای روزانه برای همه افراد مبتنی بر افزایش تعداد وعده ها در روز و کاهش حجم و مقدار مصرف در هر وعده غذایی شکل می گیرد؛ اما در هیچ الگوی تغذیه ای حذف وعده شام و خوابیدن با شکم گرسنه توصیه نمی شود. دکتر نیستانی با تاکید بر این که حذف وعده های غذایی و بخصوص شام در اکثر مواقع، نه تنها به کاهش وزن مناسب و پایدار منجر نمی شود، بلکه فرد را با مشکلات تغذیه ای نیز رو به رو می کند، می گوید:محدوده طبیعی قند خون بین 70 تا 100 میلی گرم است که با صرف مواد غذایی در هر وعده افزایش پیدا می کند. اما در یک شخص سالم و طبیعی پس از گذشت دو ساعت از هر وعده غذایی، قند خون دوباره به میزان پایه اش برمی گردد و احساس گرسنگی تدریجی به فرد دست می دهد.

 فردی که حدود 60 الی 70 کیلوگرم وزن دارد روزانه یه چیزی حدود 1700 الی 1800 کالری نیاز دارد. درحقیقت اگر فردی مایل به ثابت نگه داشتن وزن خود باشد باید روزانه 30 کیلو کالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف کند اما اگر شخصی می خواهد وزن خود را کاهش دهد، باید روزانه 20 کیلو کالری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن استفاده کند

شام نخوردن 

توصیه های پزشکی معصومین درباره شام نخوردن

 

در کتاب مفاتیح الحیات در باب وعده های غذایی اینگونه آمده است:

 شخصی به خدمت امام صادق علیه السلام از بیماری های گوارشی شکایت کرد. آن حضرت برای پیشگیری از بیماری های گوارشی فرمود:صبحانه و شام بخور و میان آن دو چیزی نخور، چون مایه فساد بدن است. مگر نشنیدی که خدا می فرماید:در آنجا (بهشت) هر بامداد و عصرگاه رزق خود را خواهند داشت. ولی پس از دچار شدن به این نوع بیماری، پزشکان توصیه می کنند که در فاصله های کم از غذای مناسب استفاده شود.

 امام رضا علیه السلام می فرماید:در جسم انسان رگی به نام 'عشاء' وجود دارد که چنانچه شخص شام نخورد آن رگ تا صبح وی را نفرین می کند و می گوید:خدا تو را گرسنه و تشنه کند، چنان که مرا گرسنه و تشنه کردی، پس هیچ یک از شما شام خوردن را ترک نکند، هرچند به لقمه ای از نان یا جرعه ای از آب باشد.

در مورد شام نخوردن سخنی از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که ایشان می فرمایند:با نخوردن شام رگی در بدن می میرد که هرگز دیگر زنده نخواهد شد.

همچنین امام علی (علیه السلام) می فرمایند:حضرت محمد در ابتدای تاریکی شب شام می خورد و این امر بسیار برای سلامت تن مهم است چرا که اگر خوردن شام به دیر وقت موکول شود بدن را به تباهی می کشد.

حضرت محمد (صلی الله و علیه و آله) می فرمایند:نخوردن شام انسان را پیر می کند. غذای شب را ترک مکن ولو آنکه تکه نان خشکی باشد. من می ترسم  که اگر امت من غذای شب را ترک کنند، زود پیر شوند 

 از تمام سخنان ائمه توصیه ای کارساز به دست می آید که آنها توصیه کرده اند که حتماً شام بخورید حتی سه لقمه نان و نمک که تاکید آنان را نشان می دهد.

 عوارض شام نخوردن

 شام نخوردن باعث پیری زود رس می شود

 در شب چیزی و لو اینکه قطعه نان کوچکی باشد تناول کنید 

 کسیکه دو شب پشت سر هم غذا نخورد. نیرویی از او به هدر می رود که تا چهل روز برنمی گردد

  غذای شب، نیروی پیر و جوان است. 

  هرکس که غذای شب را ترک کند، نیرویی از او می رود که بر نمی گردد 

 غذای شب سودمندتر از غذای روز است 

 در شب حرارت به داخل بدن می رود و هضم قوی تر می شود بر خلاف روز که سردی به داخل و 

 حرارت به سطح بدن می رود و غذا درست هضم نمی شود 

  اگر در هنگام شب در معده چیزی نباشد. حرارت بدن به جای آنکه به آن بپردازد، به رطوبت اصلی 

  بدن متوجه می شود و آن را خشک و لاغر می کند. به همین دلیل است که، در هنگامی که معده خالی است باعث کم خوابی می شود

شام نخوردن خوب است یا بد؟

4.3189
این مطلب مفید بود ؟16425
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک /ن
برچسب : سلامت بدن
وبگردی