علت شکم بزرگ
اگر شکمتان بزرگ است مهم علت آن استرس و نداشتن برنامه غذایی سالم است، استرس باعث میشود چربی های شکم افزایش یابند.

رابطه ای که شکم را بزرگ می کند

شکم بزرگ داشتن نشانه ای از ناسالم بودن بخش هایی از بدن است و یا نشان دهنده ی عادات و رفتار نادرست در زندگی است. جدیدترین مطالعات عاملی را در بزرگ شدن شکم معرفی کرده که در این بخش از تناسب اندام و ورزش نمناک می خوانید.

دلیل شماره ی یک چاقی شکم در دنیای امروزی

شکم داشتن یک ویژگی ناخواسته است، که نه تنها تصویر ضعیفی از شما را نشان می دهد، بلکه نشانه ای از یک جسم ناسالم است. این روش بدن شما است که به اطلاع می دهد میزان کورتیزول آن از تعادل خارج شده است. دلیل شماره یک داشتن چربی ناخواسته، استرس مزمن است. استرس چیزی است که بدن شما به آن نیاز دارد، با این حال مقدار بیش از حدش می تواند باعث آسیب زیادی شود.

به این شکل فکر کنید - غده های آدرنالین برای تولید مقادیر کورتیزول درست در زمانی که در یک وضعیت تهدید کننده قرار می گیرند، شروع به ترشح می کنند.

رهایی از کلسترول لازم است که سلول های کبد، چربی و بافته های ماهیچه ای را تحریک کند تا انرژی بدن شما را آزاد کند و انرژی لازم را از طریق وضعیت تهدید کننده به دست آورد. این رهایی از کورتیزول به عنوان مبارزه شناخته می شود.

چاق شدن بدن

علت بزرگ شدن شکم چیست؟

علت و دلایل اصلی داشتن شکم بزرگ

بدن به طور طبیعی اشتهایتان را کاهش می دهد و فرآیندهای دیگر مثل تولید مثل و ترمیم بافت را مسدود می کند - که 100 % لازم برای بقا نیست - به طوری که تنها می تواند بر روی ایمنی تمرکز کند.

این واکنش زمانی عالی بود که ما از شکارچیان فرار می کردیم و یا به دنبال غذا بودیم. در طول قرن ها جامعه به گونه ای توسعه یافته است که این واکنش ها مورد نیاز نیست. با این حال، این یک بخش طبیعی، در زندگی ما باقی مانده است.

زمانی که سطوح استرس بالا می ماند تا میزان کورتیزول را برای مدت های طولانی ادامه دهد، تغییرات ناسالم و خطرناکی در بدن رخ خواهند داد. چربی شکم ایجاد می شود که به عنوان یک غدد درون ریز عمل می کند - هورمون ها را مستقیماً به سیستم گردش خون می فرستد.

این هورمون ها ترکیبات التهابی را در داخل بدن افزایش می دهند و سلامتی را به خطر می اندازند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و بسیاری از بیماری های دیگر را افزایش می دهند.

با پیوستن به کلاس های فیتنس، میتوانید چربی های ناخواسته شکم را کنترل کنید. قبل از اینکه شروع کنید، مهم است که این 5 روش را که منجر به چربی شکم می شوند و نحوه کنترل آن ها را بدانید.

علت چاقی

بزرگ شدن شکم چه علتی دارد؟

علت و چرایی داشتن شکمی بزرگ

1.غذا خوردن کنترل نشده:

یکی از بزرگ ترین اثرات جانبی استرس، مصرف غذای زیاد است. ثابت شده است که هر بار که از یک روز خسته کننده در محل کار به خانه می آیید، میل زیادی به خوردن غذا دارید.این نیاز به خوردن غذای زیاد، ناشی از کورتیزول است.

اگر یک روز کم استرس داشته باشید، میزان کورتیزول کم است و جریان دارد. در صبح، میزان کورتیزول برای بیرون آوردن شما از تخت خواب بالاتر می رود، وقتی که صبحانه می خورید، سطح کورتیزول به نصف کاهش می یابد.

در تمام طول روز، میزان کورتیزول از بدن شما با چند نقطه اوج در زمان نهار و زمان شام کاهش خواهد یافت. با خوردن منظم خوردن غذاهای سالم در طول روز، میزان کورتیزول به اندازه کافی پایین خواهد بود که به شما اجازه خوابیدن می دهد.

کورتیزول و چاقی

علت شکم بزرگ و افزایش وزن چیست؟

علت های بزرگ شدن شکم چیست؟

زمانی که در زندگی استرس دارید، همه چیز تغییر می کند. هنگامی که در حالت ثابت استرس هستید، میزان کورتیزول قادر به کاهش نیست، در نتیجه منجر به تمایل به خوردن بیشتر می شود.

استرس می تواند توانایی مغز شما برای کنترل گرسنگی را کاهش دهد. بنابراین می توانید بدون توجه به آن مقدار زیادی غذا مصرف کنید.

حقیقت، شما پرخوری را در یک سطح نیمه هشیار انجام میدهید. کالری اضافی از تمام این غذاها هیچ جایی برای رفتن ندارند، بنابراین در ناحیه شکم ذخیره می شوند.

چگونه کنترل را به دست بگیرید:

بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری از پرخوری انجام دهید، این است که به طور منظم غذا بخورید. هدف این است که هر دو تا چهار ساعت غذا بخورید تا میزان کورتیزول خود را از افزایش به علت عدم دریافت غذا حفظ کنید.

وعده های غذایی شما باید شامل یک تعادل میان ماهی، تخم مرغ، گوشت گوساله، سبزیجات، و چربی های سالم (آوکادو، آجیل، روغن زیتون و دانه ها) برای کنترل سطح قند خون در هنگام نگه داشتن اشتهایتان اشد.

غذای سالم

علت داشتن شکم بزرگ و راه جلوگیری از آن

علت های بزرگ شدن شکم و پهلو و بالا رفتن وزن

2.امکان انتخاب گزینه های غذایی عقلانی وجود ندارد:

بخشی از مغز که به شما کمک می کند بر روی اهداف خود تمرکز کنید کاهش می یابد, در حالیکه نیاز به غذاهای خوشایند زمانی افزایش می یابد که سطح کورتیزول بالا باشد.

خوردن پروتئین هایی با کیفیت بالا و سبزیجات ممکن است مقصود شما باشد, اما به جای آن به غذاهای خوب پخته شده یا غذاهای شدیداً فراوری شده برای فرو نشاندن آن نیاز دارید.

بدنتان می داند که غذاهایی با کربوهیدرات بالا با آزاد کردن انسولین به کاهش کورتیزول کمک می کنند. این غذاها به سرعت تبدیل به قند خون می شوند که انسولین را آزاد می کنند. سپس انسولین شروع به مقابله با کورتیزول می کند و باعث می شود استرس شما کاهش یابد. اساسا, ولع کربوهیدرات ها حفاظت طبیعی بدن شما در برابر سطوح بالای کورتیزول است.

کربوهیدرات بالا

بررسی علت های داشتن شکمی بزرگ

ارتباط کورتیزول و شکم بزرگ

زمانی که شدیداً استرس دارید,بیشتر از آنچه که باید می خورید. این امر منجر به آزاد شدن مقادیر زیادی انسولین می شود.وقتی انسولین و کورتیزول زیادی با هم آزاد می شوند, لیپوپروتئین لیپاز ایجاد می کنند که یک آنزیم ذخیره چربی است.

هرچه این آنزیم بیشتر باشد چربی بیشتری ذخیره می شود. این سطوح شدید کورتیزول هم باعث آسیب به سلول ها و کاهش حساسیت انسولین می شود.

زمانی که بدن شما شروع به مقاومت در برابر انسولین, لپتین و گرلین (هورمون های گرسنگی) می کند, مغز دیگر قادر به درک درست زمانی نیست که شما پر هستید و دیگر قادر به کنترل میزان غذا خوردن نیستید.

چطور می توانید کنترل خود را به دست بگیرید:

می توانید میل خود را کنترل کنید. به جای انتظار تا زمانی که گرسنه هستید, قبل از رسیدن به آن نقطه, غذا بخورید. این شامل برنامه ریزی است. باید بدانید چه چیزی می خورید و چه زمانی باید آن را بخورید. شما حتی ممکن است بخواهید میان وعده ای را از قبل آماده کنید تا غذاهای ناسالم نخورید.

کنترل اشتها

علت شکم بزرگ و راه های کوچک کردن آن

دلایل و علت های اصلی داشتن شکمی بزرگ

3.التهاب مزمن و مقاومت انسولین:

یکی از عوارض جانبی چربی شکم, التهاب مزمن است. شما همیشه نتایج التهاب مزمن را نمی بینید، زیرا درون بدن رخ می دهد.

لیپوپروتئین با دانسیته کم (vldl) یک اسید چرب آزاد شده از سلول های چربی است. vldl به عنوان چربی در ناحیه شکم ذخیره می شود, اما به روش خود بافت دیگری را درون بدن شما وارد می کند.

در حالی که vldl از طریق بدن عبور می کند باعث آسیب می شود, چربی شکم شما از نظر متابولیکی فعال و آزاد کننده است.

این آدیپوکاین همچنین باعث اختلال در سیستم استرس بدن شما می شود. آن ها همچنین خطر بیماری قلبی و سکته را به خاطر تاثیر منفی که بر سیستم عروقی و فشار خون شما دارند, افزایش می دهند.

ترکیب این دو که در بدن کار می کنند، یک پیام به مغز شما ارسال می کند که نیاز به آزاد کردن کورتیزول بیشتری دارد.

چربی های شکم

علت شکم بزرگ و التهاب مزمن

علت شکم بزرگ و راه مبارزه با آن

چگونه کنترل کنید:

دو راه وجود دارد که می توانید کنترل خود را به دست آورید و عادات مدیریت استرسی را ایجاد کنید.

رژیم غذایی خود را کنترل کنید - غذاهای عالی زیادی وجود دارند که حاوی آنتی اکسیدان ها هستند. بدن شما به آنتی اکسیدان ها برای کاهش التهاب نیاز دارد.

خوراکی هایی مانند قهوه, چای سبز, شکلات تلخ, آووکادو, توت, انواع سبزیجات رنگی, سبزیجات برگدار, ماهی و حبوبات به مبارزه با چربی شکم کمک می کنند.

عادات مدیریت استرس انجام دهید:عاداتی مانند نفس عمیق, مدیتیشن و تمرین همه به کاهش سطوح تنش کمک می کنند.

مدیریت استرس

علت شکم بزرگ و نحوه مقابله با آن

خواب یکی از علت های شکم بزرگ

4.اختلالات خواب و بی خوابی:

وقتی استرس دارید، دچار ناتوانی در خوابیدن می شوید و متوجه می شوید که در الگوهای خوابتان اخلال ایجاد می شود. سطح کورتیزول نقش بزرگی در توانایی خواب شما ایفا می کنند. آن ها باید صبح بیدار شوند تا شما را بیدار کنند و گرسنگی را در درون شما بوجود آورند.

با این حال، آن ها باید در طول روز به بدن اجازه دهند تا " ملاتونین (هورمون خواب) را آزاد کند تا در شب بتوانید استراحت خوبی داشته باشید. اگر شما قادر به خوابیدن نیستید، بدن نمی تواند هورمون رشد را آزاد کند که به شما کمک می کند وارد یک وضعیت عمیق خواب شوید.

خواب ناآرام

علت و مشکلاتی که سبب بزرگی شکم می شوند

علت شکم بزرگ و راه های کنترل آن

به خاطر فقدان خواب، بدن شما حساسیت انسولین و تحمل گلوکز آن را در روز بعد را از دست می دهد. فقدان خواب منجر به خوردن کنترل نشده می شود.

چگونه کنترل را به دست بگیرید:

بهترین راه برای کنترل این است که میزان کورتیزول خود را دوباره متعادل کنید. شما می توانید با ایجاد عادات روزانه ای که خواب شما را بهبود می بخشند، این کار را انجام دهید:

در اتاق خوابتان پرده تاریک آویزان کنید، لوازم الکترونیکی را از برق بکشید و هر گونه نور ساطع شده را پوشش دهید.وسایل الکترونیکی را تقریباً یک ساعت قبل از خوابیدن خاموش کنید.اینکار به مغز شما خواهد گفت که تولید "ملاتونین" را آغاز کند.

تنظیمات الکترونیکی که خواب شما را مختل می کنند را خاموش کنید - یعنی نوتیفیکیشن و زنگ تلفن همراه.مصرف کافئین و محرک ها را در طول روز کاهش دهید.

همچنین می توانید مکمل ملاتونین برای کمک به تنظیم مجدد ریتم طبیعی خواب بدن خود استفاده کنید. بهبود خواب به شما کمک می کند تا چربی شکمتان را نیز کنترل کنید.

خواب و چاقی

شناخت علت های شکم بزرگ و مبارزه با آن ها

علتی که موجب بزرگی شکم شما می شود

5.تنبلی و کاهش میزان متابولیسم:

بسیاری از تغییرات هورمونی زمانی رخ می دهند که شما استرس دارید - کاهش مصرف انرژی به علت کاهش میزان متابولیسم و کم شدن فعالیت جسمی، بعضی از عوارض جانبی است. وقتی استرس دارید کم تر ورزش می کنید و بیش از حد بی حرکت می شوید.

استروژن و هورمون های تیروئیدی همگی تحت تاثیر سطوح بالای کورتیزول قرار می گیرند.

این هورمون ها میزان متابولیک شما را تغییر می دهند و باعث کاهش میزان کالری موجود در بدن می شوند.

چربی شکم از چربی زیر پوستی متفاوت است - چربی که درست زیر پوست است - و از بین بردن آن بسیار آسان تر است.

استرس و چاقی شکم

علت و عوامل موثر بر بزرگی شکم 

علت شکم بزرگ و افزایش وزن

شما به راحتی می توانید کنترل چربی شکم را به خاطر هورمون های آدرنالین کاتچولامین به دست آورید.

فعالیت هایی با شدت بالا و آموزش فواصل زمانی که برای کاهش چربی شکم به شدت موثر هستند.

چگونه کنترل را به دست بگیرید:برنامه ریزی منظم ورزش به شما کمک می کند استرستان را کنترل کنید.

45 تا 60 دقیقه ورزش بهتر است و بعد از آن زمان ریکاوری کافی است.

استفاده از فعالیتهای استقامتی، توانایی بدن شما برای حفظ توده عضلانی را بهبود خواهد بخشید. اضافه کردن بخش هوازی، از جمله پیاده روی سریع به کاهش سطح کورتیزول کمک می کند و استرس را نیز کنترل می کند.

همراه با تمرینات برنامه ریزی شده، مهم است که یک سبک زندگی فعال داشته باشید.

نباید برای مدتی طولانی بنشینید.

شما می توانید به راحتی با ایستادن حرکت بدن خود را افزایش دهید. همچنین می توانید هر روز 10 دقیقه پیاده روی کنید تا سطح فعالیت روزانه تان افزایش یابد.

 

رابطه ای که شکم را بزرگ می کند + علت و راه جلوگیری

4.3537
این مطلب مفید بود ؟46671
منبع : elevationfitness / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /آ
برچسب : چاقی شکمی
وبگردی