صبحانه
صبحانه و میان وعده های غذایی سالم بر سلامت و یادگیری دانش آموزان بسیار موثر است بنابراین والدین باید دقت بیشتری در تغذیه کودکان داشته باشند.

نکات بسیار مهم در مورد صبحانه دانش آموزان و اهمیت آن

صبحانه در همه افراد بخصوص کودکان به دلیل تامین انرژی نقش مهمی در سلامت انسان ایفا می کند زیرا خوردن غذاهای سالم و مغذی در وعده صبحانه، در یادگیری و رشد کودکان اهمیت ویژه ای دارد ، صبحانه انرژی کل روز را تامین می کند بخصوص در بچه های مدرسه ای که پشت میز می نشینند و نیاز به تمرکز دارند.

کودکان بیش از هر گروه سنی دیگر جنب و جوش دارند ، به همین دلیل باید برای تامین انرژی خود غذای سالم و مقوی مصرف کنند تا اختلالی در رشد و یادگیری آنها به وجود نیاید .مطالعات نشان داده است که صبحانه نخوردن باعث کاهش یادگیری و افزایش وزن می شود.

متأسفانه امروزه بیش از نیمی از دانش آموزان در خوردن صبحانه قبل از رفتن به مدرسه امتناع می ورزند که می تواند به دلیل افت قند خون تأثیرهای منفی بسیاری بر رشد جسمی و ذهنی آن ها بگذارد.

علاوه بر آن اشتهای آنها هم در وعده های دیگر غذایی زیاد می شود که موجب پرخوری و در نتیجه افزایش وزن می شود ، بهمین دلیل مصرف صبحانه علاوه بر تنظیم سوخت و ساز بدن از افت قند خون و کاهش انرژی دانش اموزان در طول روز جلوگیری می کند.

بنابراین والدین باید از راهکارهای مختلفی استفاده کنند که وعده ی صبحانه را برای کودکان جذاب کنند. صبحانه سالم برای دانش آموزان در تعیین رشد جسمی و افزایش هوش آن ها در آینده نقشی انکار ناپذیر دارد.

عوارض نخوردن صبحانه سالم توسط دانش آموزان

بی حوصلگی کودک

چقدر خوردن صبحانه به کودکان کمک می کند؟

بارها در بخش های مرتبط با تغذیه کودکان بخصوص دانش آموزان در نمناک گفته ایم که صبحانه با همه چیز در ارتباط است که مهم ترین آنها شامل :

  • حافظه بهتر
  • نمرات امتحان بهتر
  • توجه بهتر و کاهش کج خلقی
  • کاهش وزن بدن
  • بهبود کلی مواد مغذی

نکات مهم صبحانه دانش آموزان

بر طبق آن زمان بندی کنید :

در حالی که دوست داریم به شما یادآوری کنیم که نشستن و به اشتراک گذاشتن وعده های غذاهایی با خانواده مفید است، اما می دانیم که صرف صبحانه با کودکان در هر روز برای بیشتر افراد ممکن نیست . اما به طور کلی داشتن زمان کافی و بدون استرس برای دادن صبحانه کودکان اهمیت بسیاری دارد.

قبل از خواب زمان صبحانه خود را تعیین کنید :

به عبارت دیگر، برنامه پیش رو تنظیم کنید. درست مانند تمام جنبه های دیگر تغذیه کودک، یک برنامه ریزی کوچک می تواند طیف وسیعی از غذاهای سالم را به کودک ارائه دهد. با نمونه های ساده مثل تخم مرغ آب پز، غلات و میوه ها ، تنوع و تعادل را در صبحانه ایجاد کرده و تمام مواد مغذی لازم را دریافت کنید.

بخش مهمی از کالری بدن توسط غلات تامین می شود . کورن فلکس نیز از غلات تهیه می شود که می تواند جایگزین مناسبی برای نان باشد ، همچنین آماده کردن آن تنها چند دقیقه طول می کشد و به عنوان یک صبحانه سریع و مقوی می توان از آن استفاده نمود.

صبحانه بخورید :

اگر واقعیت برنامه شما و فرزندتان به گونه ای است که به طور معمول بدون هیچ زمانی برای صرف صبحانه منزل را ترک می کنید پس سعی کنید که با تهیه غذاهای متنوع و مقوی که به سادگی تهیه می شوند غذایی را برای صبحانه همراه خود آماده کنید . مثلا در کیف فرزند و خود ظرفی را با تخم مرغ آب پز ، میوه ، سیب ، کلوچه های خانگی ، نان شیرمال با پنیر خامه ای کم چرب در نظر نظر بگیرید.

صبحانه دانش آموزان

مطمئن شوید خواب کافی در برنامه ریزی است :

کودک هرچه زودتر بخوابد صبح سرحال و زودتر بیدار می شود و به موقع می تواند صبحانه را میل کند. مهم نیست کودکان چند ساله هستند، خستگی و کم خوابی کودکان را بد خلق می کند و به این ترتیب نمی توانند برای خوردن یک صبحانه متعادل راحت بنشینند. نه تنها خوردن صبحانه بلکه ثابت شده است خواب یک جز حیاتی در سلامت کلی کودکان محسوب می شود.

افق فکری خود را گسترش دهید :

قطعا می خواهید در ذهن خود فرد سالمی از نظر فیزیکی باشید زمانی که متوجه می شوید چه سنی برای صبحانه دادن به کودک مناسب است، به خودتان اجازه ندهید تا با استفاده از برنامه به آنها تحمیل کنید که چه مواد غذایی برای صبحانه آنها خوب است. به پروتئین، میوه ها و سبزیجات فکر کنید و درخارج از برنامه مرزهای صبحانه را گسترش دهید.

به مراقبت از کودکان و حمایت از مدرسه توجه کنید :

گزینه های پیشنهادی مدرسه و یا متخصص تغذیه را بررسی و مقایسه کنید. با توجه به غذایی که کودکان در محیط های خارج از خانه می خوردند، به احتمال زیاد می توانید گزینه های صبحانه متعادل را در منوی غذا بگنجانید تا کودک بیشتر راغب به خوردن صبحانه شود.

خوردن صبحانه بطور دست جمعی بهتر است یا تنهایی ؟

برای کودکانی که تمایل به خوردن صبحانه ندارند قرار گرفتن در جمع می تواند به افزایش اشتهای آنها کمک کند اما باید مراقب بود که منجر به پرخوری نشود .بهتر است صرف صبحانه در جمع خانواده و تحت نظارت مادر صورت بگیرد.

فرهنگ سازی و آموزش تغذیه درست را باید از همان کودکی در میان فرزندان ترویج داد تا تاثیر بیشتری داشته باشد زیرا ذائقه انسان ها از همان دوران کودکی و شروع تغذیه کمکی شکل می گیرد. بنابراین والدین می بایست از همان زمان ذائقه فرزندان خود را به خوراکی های سالم عادت دهند چرا که تغییر ذائقه در سال های بعد بسیار دشوار می شود.

خواص صبحانه برای کودکان

اهمیت مصرف میان وعده توسط دانش آموزان

خوردن صبحانه و میان وعده به صورت دسته جمعی در مدارس و یا به صورت انفرادی و یا در منزل دارای فواید و مضراتی است .در برخی موارد خوردن صبحانه و میان وعده به صورت دسته جمعی موجب افرایش اشتها مخصوصا کودکانی که میل به غذا ندارند ، می شود . اما مضرات آن نیز این است که موجب پرخوری برخی دانش آموزان می شود .یعنی مقدار کالری و حجم مصرفی آنها در جمع متفاوت است.

بهترین روش خوردن صبحانه در جمع و با نظارت مادر است . اما خوردن صبحانه در جمع می تواند برای کودکان تجربه ای متفاوت باشد.

میان وعده کودکان در مدرسه بهتر است توسط والدین تهیه شود تا فرزندان از بوفه مدارس خوراکی و تنقلات ناسالم را تهیه نکنند .کودکان باید یاد بگیرند که خوردن چیپس، پفک و خوراکی های پرچرب و شیرین ن تنها سالم نیستند بلکه برای بدن ضرر دارند.

وظیف اولیای مدارس نظارت و مدیریت قوانین در بوفه ها است .بنابراین توصیه می شود که برای میان وعده کودکان از میوه ها، مغزها و نان پنیر استفاده شود . این میان وعده های سالم علاوه بر سیر کردن دانش آموزان در طول روز ، به رشد آن نیز کمک می کند و به فرآگیری بهتر درس توسط آنها تاثیر مثبت می گذارد.

تدارک صبحانه سالم برای دانش آموزان

شیر

شیر به تنهایی غذایی کامل است که چربی، پروتئین، قند، ویتامین و املاح معدنی مورد نیاز بدن را تأمین کند، اما مصرف به تنهایی از آن و یا زیاده روی در خوردن شیر مشکلات گوارشی ایجاد می کند.

همچنین شیر فیبر مورد نیاز بدن دانش آموزان را فراهم نمی کند . اما به طور کلی شیر کم چرب یا شیر بدون لاکتوز یکی از گزینه های اصلی در وعده صبحانه سالم برای دانش آموزان است.

صبحانه کودکان

نان کامل یا سبوس دار، غلات و آجیل

نان معمولی و یا سبوس دار همراه با آجیل و یا غلات می تواند علاوه بر تامین املاح معدنی، منبعی سرشار از ویتامین های B و فیبر باشد. ویتامین های B برای رشد سلولهای بدن و سرحال بودن دانش آموز تاثیر زیادی دارد . فیبر نیز علاوه بر بهبود عملکرد دستگاه گوارش ، زمان سیر بودن بیشتر آنها را فراهم می کند.

در نتیجه کودکان تمایل زیادی به استفاده از خوراکی ها و تنقلات مضر نخواهند داشت و از افزایش وزن آنها نیز جلوگیری می کند . نان گندم کامل ، کرن فلکس ، نان هفت غله، نان سبوس دار و حتی سوپ جو، لوبیای گرم یا عدسی می توانند یکی از بهترین مواد غذایی برای صبحانه باشند.

پنیر

یکی از غذاهای سنتی و سرشار از کلیسیم و مواد معدنی ، پنیر است . هرگز پنیر را از وعده صبحانه حذف نکنید .تنوع بالای پنیرها ، می تواند دانش اموزان را به خوردن آن ترغیب کند.

فراموش نکنید که نان و پنیر به تنهایی توصیه نمیشود چراکه فرزند شما برای انجام فعالیت ذهنی و فیزیکی نیاز به مواد غذایی با ارزشی همچون گردو به همراه نان و پنیر دارد.

عسل

عسل دارای خواص بیشماری است که یکی از منابع مهم برای تامین قند خون می باشد . از این ماده جادویی علاوه بر مصرف در کنار مواد غذایی دیگر ، می توان برای شیرین کردن نوشیدنی ها استفاده کرد.

میوه

تا حد ممکن چند تکه و یا برش از میوه ها را در صبحانه برای دانش آموزان روی میز قرار دهید . میوه ها سرشار از ویتامین ، فیبر و مواد معدنی دیگر هستند . خاصیت تازه کنندگی میوه ها برای دانش آموزان جذابیت بیشتری دارد . میوه های هر فصل با رنگ و طعم متنوع ، وعده صبحانه را جذاب می کنند.

*** منوی پیشنهادی ما به ظاهر ساده بود اما در عین سادگی یک صبحانه ی کامل تایید شده توسط متخصصان طب سنتی و طب مدرن بود که نیازهای اصلی بدن دانش آموز شما را تامین خواهد کرد پس باید بدانید که نیاز به تهیه ی غذاهای مختلف و یا خوراکی های خاص برای وعده های غذایی نیست بلکه با نگاهی با عادات غذایی قدیمی تر ها میتوان در بهبود هرچه بیشتر تغذیه پیش رفت .***

اهمیت صبحانه سالم برای دانش آموزان + فواید آن

3.470
این مطلب مفید بود ؟4723
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی