سرگیجه
یکی از علتهای سرگیجه واقعی، بیماریهای گوش داخلی است.اگر بخش تعادلی گوش دچار بیماری شود، سرگیجه و عدم تعادل ایجاد می گردد.

علت سرگیجه در گوش شماست

بعضی از مردم وقتی از پنجره طبقات بالای ساختمان بلندی به پایین نگاه می کنند یا سوار چرخ و فلک و تله کابین می شوند، سرگیجه پیدا کرده و احساس می کنند دنیا دور سرشان می چرخد. این حالتی است که خیلی ها تجربه می کنند. اما همیشه هم این طور نیست وگاهی اوقات سرگیجه زمانی سراغ شان می آید که بی حرکت سرجای شان نشسته اند یا بلند می شوند کاری انجام بدهند.

آن لحظه است که احساس می کنند در و دیوار و تمام اشیاء دور و برشان به پرواز درآمده اند؛ حالت ناخوشایندی که ممکن است فرد را به وحشت بیندازد. اما سرگیجه چیست؟ چه عواملی باعث می شوند دچار این حالت ناخوشایند شویم؟

کم خونی، افت فشار خون و افزایش فشار گوش داخلی از عوامل بروز سرگیجه است.سرگیجه به حالتی می گویند که فرد احساس کند یا خودش دور چیزها می گردد یا اشیاء دور او می چرخند.
سرگیجه شدت و ضعف دارد. اگر سرگیجه خیلی شدید باشد سرگیجه واقعی است؛ یعنی اگر فرد چشمانش باز باشد احساس می کند سقف دور سرش می چرخد و وقتی چشمانش را می بندد برعکس آن را تصور می کند یعنی خودش دور آن اشیاء می چرخد که با حالت تهوع و عدم تعادل نیز همراه است.

 سرگیجه

مشکلات مربوط به گوش یکی از علل ایجاد سرگیجه هستند

اگر علت سرگیجه، وابسته به گوش باشد مربوط به مجاری نیم دایره ای موجود در گوش داخلی است که حتماً فشار داخلی آن بالا رفته که به فرد چنین احساسی دست می دهد.
این احساس را می توانید با کمترین تحریکی نیز ببینید مثلاً اگر سر را کمی تکان دهید یا تغییر وضعیت داده و بنشینید حالت آن تشدید می شود.

چگونه می توان فهمید علت سرگیجه مربوط به گوش است:اگر سرگیجه شدید باشد یعنی به صورت حمله ای باشد و سرگیجه شدت و ضعف داشته باشد و دائمی نباشد؛ همچنین همراه با صدای گوش یا سنگینی گوش باشد مسلماً می بایست به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

سرگیجه واقعی مربوط به گوش داخلی است و عوامل مختلفی می تواند در بروز آن دخیل باشد از جمله افزایش فشار گوش داخلی یا اینکه یک جسم خارجی در گوش باشد یا یک گوش جرم داشته باشد و گوش دیگر نداشته باشد.

چایچیان سرگیجه غیرواقعی را در افرادی دانست که فشارشان پایین باشد یا کم خون باشد.
در حالت سرگیجه غیرواقعی، حالت گیجی و منگی به فرد دست می دهد اما آن قدر شدید نیست که حالت افتادن داشته باشد.

راه تشخیص سرگیجه مربوط به گوش گرفتن نوار گوش و نوار تعادل توسط متخصص گوش و حلق و بینی است .

گوشتان علت سرگیجه شماست !

4.679
این مطلب مفید بود ؟727
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از مشرق نیوز / م.ف
برچسب : سرگیجه
وبگردی