سرب
گرچه سرب جزء سازنده رژ لب نیست اما از آن با هدف تثبیت کنندگی رنگ، تولید رنگ قرمز در رژو ترکیباتش استفاده می شود.

آیا سرب موجود در رژه لب برای بدن شما خطرناک هستند

سرب راه های زیادی برای کشتن انسان دارد. مهم ترین این راه ها وارد شدن در ترکیب گلوله اسلحه است! اما در خانه و محیط زندگی ما هم چیزهایی هست که می تواند حاوی سرب باشد و مسمومیت با آن را به دنبال داشته باشد. نکته قابل توجه آن که مسمومیت با سرب بر خلاف اکثر مواد دیگر، به تدریج و در طی ماه ها و حتی سال ها اتفاق می افتد.

فلز سرب به صورت طبیعی در خاک یافت شده و در ساختار بسیاری از وسایل از لوله و باتری گرفته تا مصالح ساختمانی و رنگدانه های لوازم آرایش به کار می رود.
میزان دریافت سرب از طریق استفاده از رژ لب می تواند تا اندازه ای بالا باشد که منجر به سقط جنین و تشنج شود حتی گفته می شود که سرب و سایر فلزات سنگین موجود در آن می تواند موجب ابتلا به سرطان شود.

پاسخ به این سؤال که آیا سرب موجود در رژه لب برای بدن شما خطرناک هستند یا خیر بستگی به آن دارد که شما این سؤال را از چه کسی بپرسید؛ سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اعتقاد دارد که میزان سرب موجود در رژ لب های آزمایش شده به اندازه ای بالا نبوده که برای سلامتی انسان خطرات جدی ایجاد کند در حالی که پژوهشگران مستقل می گویند میزان دریافت سرب از این طریق می تواند تا اندازه ای بالا باشد که منجر به سقط جنین و تشنج شود حتی گفته می شود که سرب و سایر فلزات سنگین موجود در آن می تواند موجب ابتلا به سرطان شود.

برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده از سازمان های دولتی مانند موسسه ملی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تشکیل شده است؛ این برنامه سرب را در رده عوامل ایجاد سرطان برای انسان طبقه بندی کرده است.

سرب

کاربرد سرب در لوازم آرایشی

فلز سرب به صورت طبیعی در خاک یافت شده و در ساختار بسیاری از وسایل از لوله و باتری گرفته تا مصالح ساختمانی و رنگدانه های لوازم آرایش به کار می رود.

در سال 2009 FDA امریکا نخستین گزارش از یافته های خود را درباره سرب منتشر کرد سپس دانشمندان میزان سرب را در 400 رژ لب مورد بررسی قرار دادند و حاصل این تحقیقات که در ماه دسامبر سال 2011 منتشر شد، نشان داد که تمامی نمونه های آزمایش شده دارای سرب بوده اند، اما FDA مدعی است که میزان این فلز آن قدر بالا نبود که خطری جدی به دنبال داشته باشد!

میانگین غلظت سرب در نمونه های رژ لب مورد آزمایش برابر با 1 / 11 قسمت در میلیون (ppm) به دست آمده و دامنه تغییرات آن از 0 / 026 تا 7 / 19 واحد بوده است؛ FDA حداکثر مقدار مجاز سرب در لوازم آرایش را به میزان 20 پی پی ام مجاز می داند بنابراین مقادیر به دست آمده نسبتا ناچیز بوده اند.

به عنوان مثال در هوای پر از گرد و غبار یک خانه مقدار سرب می تواند به صد ها ppm برسد، با این حال، پژوهشگران سرب موجود در لوازم آرایشی را مشکل ساز می دانند.

به نوشته Severns، در این آزمایشات تمرکز FDA به جای آن که بر روی کل سرب موجود در یک عدد رژ لب باشد، فقط بر روی میزان این فلز در رنگدانه ها بوده است همچنین FDA آزمایش رنگ ها را به Cosmetic Ingredient Review سپرد، در حالی که این کار با لابی گری یک گروه صنعتی تولید کننده لوازم آرایش انجام شده است.

ساخت رژ لب با فلز سرب

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز-/ ر
برچسب : رژ لب
وبگردی