فواید فرزند دوم
بسیاری از والدین برای به دنیا آمدن فرزند دوم دچار تردید هستند، در حالی که داشتن فرزند دوم فواید و منفعت‌های بسیاری برای والدین و فرزند اول به همراه دارد.

منفعت‌های بی شمار فرزند دوم برای والدین و فرزند اول

قطعاً به دنیا آمدن فرزند اول می‌تواند شادی و هیجان زیادی را به یکباره در خانه شما به جریان بیندازد. خوشبختانه تحقیقات نشان می‌دهند که یک فرزند می‌تواند زندگی ما را تغییر داده و ما را به انسان‌های شادتر و با انگیزه تری تبدیل کند. به دنیا آمدن فرزند، معنای واقعی زندگی را به ما نشان می‌دهد اما بیشتر خانم‌ها و آقایان با دو فرزند احساس شادی بیشتری می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهند که خانم‌های مدرن برعکس خانم‌های سنتی تمایل به داشتن یک فرزند دارند. در واقع فرزند اضافی تر و بیشتر از یکی می‌تواند آنها را به سطحی از استرس و افسردگی نزدیک کند زیرا فکر می‌کنند بعد از فرزند دوم، دیگر سلامت زیبایی کامل جسمانی و روحی را ندارند اما این تفکر غلط است.

فواید فرزند دوم

تعادل برقرار کردن بین نیازهای چند فرزند نیز یکی دیگر از مواردی است که باعث می‌شود والدین از داشتن دو فرزند اجتناب کنند. زیرا نمی‌خواهند مسئولیت پذیری خود را افزایش دهند اما آیا واقعاً داشتن یک فرزند دیگر می‌تواند مردان را شادتر کند یا خیر؟

مردان معمولاً می‌توانند از دو فرزند نیز به اندازه یک فرزند لذت ببرند. مردان نیز با به دنیا آمدن فرزند اولشان احساس شادی می‌کنند. حس پدر بودن برای آنها حس بسیار راضی کننده و غیرقابل وصف می‌باشد. اگرچه که فرزند دوم هم می‌تواند این مردان را خوشحال کند. البته شادی فرزند دوم برای مردان سنتی بیشتر است و مردان مدرن معمولاً نسبت به این قضیه خنثی هستند.

تحقیقاتی روی مردان صاحب فرزند دوقلو انجام شد و آنها به این نتیجه رسیدند که تغییری در شادی این مردان مشاهده نمی‌شود. رضایت از زندگی در مردان بستگی به ثبات آنها دارد و فرقی ندارد که چند فرزند داشته باشند اما این پدیده باعث می‌شود مردان سلامت روحی بیشتری به دست بیاورند. اما داشتن فرزند دوم، روی مردان به اندازه زنان تاثیرگذار نخواهد بود.

مزیت فرزند دوم

مزیت داشتن فرزند دوم برای پدر و مادرها

فرزند دوم فواید بسیار زیادی دارد که در این قسمت از خانواده پلاس نمناک به آنها اشاره خواهیم کرد:

فرزند دوم از "سندروم آشیانه خالی" جلوگیری می‌کند

تحقیقات نشان داده است که برای تربیت یک فرزند به هزینه، انرژی و وقت بیشتری از دو فرزند نیاز است، زیرا والدین باید برای یک فرزند، همبازی بوده و جای خواهر و برادر را برای او پر کنند، به همین دلیل باید تمام وقت و انرژی خود را برای سرگرم ساختن تک فرزندشان صرف کنند. علاوه براین برای اثبات علاقه خود باید نیازهای مالی او را به طور دائم برآورده کنند که مستلزم صرف هزینه بیشتر است. به همین دلیل پدر و مادرهای دارای یک فرزند بیش از دیگران به «سندروم آشیانه خالی» گرفتار می‌شوند و به مشکلات روان شناختی مبتلا خواهند شد زیرا با ادامه تحصیل یا ازدواج فرزند آنها زودتر از دیگر والدینی که چند فرزند دارند تنها خواهند شد. این سندروم با علائمی مانند افسردگی، بی هدفی، احساس تنهایی و پوچی و... همراه می‌باشد.

فرزند دوم معنای دوباره به زندگی می‌دهد:

قطعا همه شما دوست دارید به زندگی خود معنا دهید و این کار را با بچه دار شدن انجام می‌دهید. پس چه بهتر که این حس ناب را تجربه کنید. زمان‌هایی که فرزندانتان بزرگ می‌شوند، می‌توانند به شما کمک‌ها و خدمات زیادتری را ارائه دهند. در واقع فرزند دوم می‌تواند بیش از همیشه معنای زندگی را برای شما پررنگ کند.

مطالعات نشان می‌دهند که والدین بعد از به دنیا آمدن فرزند دومشان خوشحال تر از همیشه می‌باشند. زیرا بعد از گذشت مدت زمانی از به دنیا آمدن فرزند اول، کم‌کم دوباره به روتین معمولی خود برمی گردند اما فرزند دوم می‌تواند دوباره رضایت، شادی و انگیزه قبلی را در آنها افزایش دهد.

فواید فرزند دوم

فرزند دوم می‌تواند سرگرمی و هیجان بیشتری را ایجاد کند:

مطالعه در کشور انگلستان انجام شد و نتایج آن نشان داد که افرادی که ازدواج کرده اند و فرزند دوم دارند، بیش از افرادی که یک فرزند دارند، احساس شادی و رضایت از زندگی دارند. فرقی ندارد که این مردان به طبقه خانواده‌های سنتی و مدرن تعلق داشته باشند. علت آن هم این است که فرزند دوم می‌تواند سرگرمی و هیجان بیشتری را وارد زندگی زوج‌ها کند.

احتمال خودکشی در خانواده کم می‌شود:

یکی از یافته‌های بسیار تعجب آور، این است که خطر خودکشی در بین خانم‌هایی که فرزند دوم دارند، به شدت کاهش پیدا می‌کند. فرزند سوم و چهارم نیز به مراتب این خطر را کاهش می‌دهد. تا جایی که می‌تواند امکان آن را به صفر برساند. صرف نظر از اینکه تعداد زیاد فرزندان می‌تواند سطح استرس و مسئولیت را افزایش دهد اما به شدت روی هدفمندی برای رفع مشکلات والدین مؤثر است و قدرت درونی زیادی را به آنها می‌بخشد.

مزایای فرزند دوم

امیدی است برای روزهای سالمندی:

تحقیقات نشان می‌دهند که افراد مسن، هرچقدر فرزندان بیشتری داشته باشند، در سنین پیری احساس شادی بیشتری خواهند داشت زیرا می‌توانند زندگی و موفقیت فرزندان بیشتری را تماشا کنند و از آن لذت ببرند و همچنین کمتر احساس تنهایی و پیری خواهند کرد.

برای سلامت جسم و روح مفید است:

داشتن دو فرزند به افزایش سلامتی کمک می‌کند. داشتن دو فرزند خطر مرگ و میر را کاهش می‌دهد. این موضوع در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است. افراد مسنی که دو فرزند دارند، احتمال مرگ و میر شان 18 درصد از آنهایی که فقط یک فرزند دارند، کمتر می‌باشد. کاهش این خطر در خانواده‌هایی که تعداد بیشتری فرزند دارند، به مراتب افزایش پیدا می‌کند. در واقع سبک زندگی افرادی که فرزندان بیشتری دارند، به سلامت جسمانی آنها کمک خواهد کرد.

فواید فرزند دوم

فواید داشتن فرزند دوم برای فرزند اول

همراهی برای فرزند اول خواهد بود:

یکی دیگر از فواید داشتن فرزند دوم که خانواده پلاس نمناک به آن اشاره خواهد کرد این است که فرزندان می‌توانند زمان بیشتری را با یکدیگر سپری کنند و در نتیجه شما نیز وقت آزادتری خواهید داشت. افراد دارای تک فرزند، بیشتر سعی دارند زمان فرزند خود را با موبایل یا تلویزیون پر کنند که اصلا فعالیت مفیدی برای دوران کودکی نمی‌باشد. بنابراین داشتن دو یا چند فرزند می‌تواند به سلامت روان فرزندان شما نیز کمک کند.

روابط اجتماعی فرزند اول تقویت می‌شود:

فرزند دوم روابط اجتماعی و سازگاری بیشتری برای فرزند اول به وجود می‌آورد در حالی که بسیاری از تک فرزندها، سازگاری پایین و روابط اجتماعی ضعیفی دارند. علاوه بر این میزان نوع دوستی و همدلی در خانواده‌های دارای یک فرزند محدودتر و کمتر است. اما با وجود دومین فرزند، این همدلی و نوعدوستی در فرزند اول بیشتر می‌شود زیرا توجه و تمرکز زیاد والدین بر روی فرزند اول، باعث می‌شود که ویژگی‌های افراد خودشیفته و خودمحور در آنها ظاهر شود و همیشه همه چیز در اختیار آنها قرار گرفته است.

آرامش روانی فرزند اول را بیشتر و اضطراب را از او دور می‌کند:

دومین فرزند کمک شایانی به سلامت روان فرزند اول می‌کند، زیرا فرزند اول در صورت تنها ماندن با اضطراب‌های بسیار و علائم بیماری، معمولا یکی از مراجعه کنندگان بسیار به مراکز مشاوره کودک هستند. به طور کلی والدین به دلیل نداشتن فرزند دوم، روی همه انتظارات و توقعات فرزند و حتی آرزوهای خود تمرکز می‌کنند که منجر به افزایش اضطراب یا کاهش اعتماد به نفس در فرزند می‌شود، همچنین وابستگی افراطی میان والدین و فرزند به وجود می‌آید که با تولد فرزند دوم تا حدود بسیاری این مشکلات قابل حل می‌شوند.

فواید فرزند دوم برای همه اعضای خانواده

4.132
این مطلب مفید بود ؟266
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : تربیت کودک
وبگردی