قانون حمل سلاح

اصلاح قانون حمل سلاح در دستور کار مجلس

تاریخ انتشار : 2 تیر 1400کد مطلب : 64704زمان مطالعه : 4 دقیقه
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: طرحی در خصوص اصلاح قانون حمل و استفاده از سلاح در مجلس شورای اسلامی تدوین شده که باید از چند وجه مورد مطالعه قرار گیرد.

تسنیم: سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت روز محیط بان با اشاره به اینکه در اسناد بالا دستی به خوبی به موضوع محیط زیست، منابع طبیعی و عرصه های ملی پرداخته شده اما در عمل کار برای محیط زیست بسیار سخت است، گفت:کار به جایی رسیده که اگر بخواهیم برای محیط زیست قدمی برداریم با کوهی از مشکلات در عمل مواجه می شویم و باید با تلاش بسیار ثابت کنیم که محیط زیست مسئله مهمی است و اگر الان کاری برای محیط زیست نکنیم باید درآینده نزدیک هزینه های هنگفت به همراه تلاشی مضاعف در بخش های دیگر، صرف جبران مافات کنیم.
وی با بیان اینکه به خاطر دفاع از محیط زیست، شناساندن اهمیت محیط زیست و شغل محیط بانی و رفع مشکلات و دغدغه های محیط زیستی وارد مجلس شده ام، افزود:در این یک سال با کمک سازمان برنامه و بودجه و البته خود سازمان محیط زیست، یک ردیف اختصاصی برای یگان حفاظت محیط زیست اختصاص یافت که در طول 42 سال بودجه ریزی، اقدام بی نظیری بود.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با تصریح اینکه در مجلس به سختی از بودجه و اعتبارات سازمان محیط زیست دفاع کردیم، اظهار کرد:با اقدامات انجام شده در مجلس شورای اسلامی، بودجه سازمان محیط زیست به حدود 2 برابر ارتقا و بودجه اجرایی و هزینه ای این سازمان، در مجموع 88 درصد افزایش یافت.
رفیعی ادامه داد:بر این اساس امسال سازمان محیط زیست موظف است حقوق، معوقات، حق لباس، حق غذا و تمام مواردی که جزو مطالبات است به محیط بانان پرداخت کند و این بودجه نباید در جای دیگر از سوی این سازمان هزینه شود.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از وضعیت معشیت و حقوقی کارکنان سازمان محیط زیست،کمبود امکانات لازم و نبود فن آوری های نوین اظهار داشت:درد بزرگ این است که شغل محیط بانی به خوبی شناسانده نشده است و امروز محیط بان ما باید با جان خود از محیط زیست، طبیعت و حیات وحش دفاع کنند.
وی در ادامه گفت:کار در محیط زیست و در تمام عرصه های طبیعی کشور نیازمند یک سیاستگذاری، فهم، درایت و آینده نگری است، اما متأسفانه به علت عدم شناخت کافی، فرهنگ محیط زیستی مسئولان ما اشتباه است و خیلی از آنها باوری به محیط زیست ندارند.
رفیعی با تأکید بر اینکه مدیریت در محیط زیست نمی تواند سلیقه ای باشد، تصریح کرد:به شدت قائل به مدیریت مشارکتی هستم و در خصوص موضوعات محیط زیست، ارزش گذاری محیط زیست و اشتراک منافع، ناگزیر به تبادل نظر و صحبت با مردم هستیم، زیرا بهترین حافظان طبیعت خود مردم و ذینفعان آن هستند و به صورت پروژه ای نباید محیط زیست را مدیریت کنیم.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت:برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار در برخورد محیط بانان با شکارچیانی که با آخرین تجهیزات و امکانات وارد عرصه های طبیعی و رویارویی با محیط بان می شوند، طرحی در خصوص اصلاح قانون حمل و استفاده از سلاح در مجلس شورای اسلامی تدوین شده که باید از چند وجه مورد مطالعه قرار گیرد و در کنار این طرح نیز مجوز تبدیل وضعیت 500 محیط بان در مجلس در حال انجام است که ان شا الله پس از تصویب در دولت آینده، اجرایی شود.
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس در پایان تأکید کرد:سازمان محیط زیست شغل محیط بانی را باید مجهز به فنآوری های نوین و روز دنیا کند و برای این موضوع بودجه ای اختصاص یافته و از سازمان محیط زیست مطالبه قانونی خواهد شد.
همچنین سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در این مراسم با اشاره به اینکه هر زمان در جمع محیط بانان حاضر می شوم 2 موضوع مهم برایم تداعی می شود، افزود:یکی مشکلاتی است که محیط بانان با آن مواجه هستند و دیگری خدماتی است که این قشر از جامعه به محیط زیست کشور ارئه می دهند.
وی در ادامه با بیان اینکه جدای همه اتفاقاتی که برای محیط زیست کشور می افتد، محیط زیست امروز گرفتار قهر طبیعت هم شده است، اظهار داشت:کشور ما حداقل 2 دهه است که در سخت ترین شرایط خشکسالی قرار داشته و این شرایط شاید در دویست سال گذشته به این شکل رخ نداده باشد و این نوسانات اقلیم باعث بر هم خوردن شرایط اکولوژیک حتی بدون دخالت انسان می شود.
محمودی ادامه داد:از طرفی توسعه های بی رویه هم که در بسیاری از مناطق طبیعی و با ارزشمان شاهد بوده ایم بر محیط زیست آسیب وارد کرده و همه این مسائل به اندازه کافی توان اکولوژیکی زیستگاه ها را کاهش داده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه با تمام این مسائل و مشکلات، خدمات محیط بانان ما در حفاظت از محیط زیست آنقدر با ارزش بوده که هنوز در رده بهترین کشورهای دنیا از منظر محیط زیست طبیعی و حیات وحش قرار داریم، تصریح کرد:به عقیده من تعصب محیط بانان در حفاظت از محیط زیست باعث آن شده که در طبقه بندی بهترین کشورها از منظر نگهداری و حفاظت از جمعیت های با ارزش هستیم.
محمودی در پایان با بیان اینکه محیط بانان برای حفظ ذخایر ژنتیکی و با اهمیت کشور جان خود را فدا می کنند و این بسیار با ارزش است، خاطرنشان کرد:محیط بانان، دلسوز نمی خواهند، بلکه باید تلاش کنیم تا این قشر از حق و حقوق قانونی خود برخوردار شوند.

انتهای پیام/م

 

اصلاح قانون حمل سلاح در دستور کار مجلس

52
این مطلب مفید بود ؟20
وبگردی