قد بلندترین مرد

قد بلندترین مرد ایران کیست؟ + عکس

کد مطلب : 45914زمان مطالعه : 2 دقیقه
در مورد این که چه کسی بلندترین مرد ایران بوده و هست، همواره حرف و حدیث بسیار روایت شده است که قدیمی ترین آن به دوران قاجار برمی گردد.

بلندترین مرد ایران

تقریباً تمام افرادی که قدی غیر نرمال دارند به نوعی به این بیماری مبتلا هستند،«سیاوش بوشهری» مشهور به «سیاه خان لپویی» مرد 2٫59 متری ایرانی (بالاترین قد ثبت شده در آسیا) با بدنی بسیار بزرگ و غیرمعمولی بود.

وی که در اوایل سدۀ 14 خورشیدی در لپویی، از توابع زرقانِ استان فارس می زیست از عقب ماندگی جسمی و ذهنی نیز رنج می برد. سیاه خان به سال 1291 خورشیدی در روستای لپویی، از توابع زرقان استان فارس به دنیا آمد. تا 6سالگی رشد طبیعی داشت، اما از این زمان رشد شدیدی پیدا کرد.

خانوادۀ وی به دلیل تنگدستی و مشکلات جسمیِ سیاه خان به شیراز مهاجرت کردند و با به نمایش گذاشتن فرزند درشت هیکل و نامتعارفِ خود در معابر، کسب درآمد می کردند. در اواخر شهریور 1310 مدتی توسط فردی به نام خشورخان به مبلغ 6000 تومان اجاره شد تا در تهران به معرض نمایش درآید.

دکتر قربان، بنیانگذار دانشکدۀ پزشکی شیراز، در سال 1301 خورشیدی وی را یافت و مورد حمایت مالی و پزشکی قرار داد. با انتقال وی به بیمارستان، سیاه خان باقیِ عمر خود را بستری بود و سرانجام به علت ذات الریه و سپسیس درگذشت.

قد بلندترین مرد

جمجمۀ وی 5٫7 کیلوگرم وزن ولی تنها 1470 سانتیمتر مکعب حجم داشت. قد وی 2٫59 متر بود و این در شرایطی است که به دلیل رشد نامتعارف استخوان ها، هیچ فاصله ای بین مهره های ستون فقرات وجود نداشته است. طول دست 117 سانتیمتر و طول پاهای وی 125 سانتیمتر بود. او سال ها از بیماری های مقاربتی، جلدی و ریوی رنج می برده است. اسکلت وی هم اکنون در دانشکدۀ پزشکی شیراز در معرض بازدید عموم قرار دارد.

در حال حاضر هم بلندترین فرد ثبت شده در داخل کشور هم یک والیبالیست است؛ «مرتضی مهرزاد با 2 متر و 46 سانتی متر قد» عضو تیم ملی والیبال نشسته ایران و قهرمان مسابقات پارالمپیک برزیل که چندی قبل جایزه ویژه ورزشکاران مدال آور پارالمپیک را از دست رئیس جمهور دریافت کرد.

قد بلندترین مرد ایران کیست؟ + عکس

3.767
این مطلب مفید بود ؟4918
برگرفته از آخرین خبر - / ل
برچسب : بلندی قد
وبگردی