نوشیدن شیر
بسیاری از والدین دوست دارند فرزند قد بلندی داشته باشند پس باید بدانند که نوشیدن شیر در کودکان تاثیر به سزایی در بلندقد شدن آنها می گذارد .

تاثیر نوشیدن شیر در کودکان و رشد قدی آن ها

پیروی از اصول تغذیه ای صحیح بر روند رشد و نمو و سلامت قدی کودک تاثیر مستقیم دارد، یعنی می تواند موجب بلند قد تر شدن کودک و رسیدن به پتانسیل قدی ناشی از ژنتیک شود. بالطبع اگر کودک برنامه غذایی بی کیفیتی داشته باشد، به طول قدی لازم نمی رسد و از استانداردهای رشدی خود عقب می ماند.اگر می خواهید کودکان قد بلندی داشته باشید آنها را به نوشیدن شیر ترغیب کنید . در این مطلب شما را با فواید نوشیدن شیر برای افزایش قد کودکان آشنا می کنیم.

افزایش قد و ارتباط آن با نوشیدن شیر

جمله همیشگی مادرها:شیر بخور والا قدت بلند نمی شه. همه ما این جمله را در کودکی بارها و بارها شنیده ایم. این مایع سفید رنگ لبنی خواص تغذیه ای زیادی دارد که برای رشد هم مفید است.

تا چه سنی نوشیدن شیر قد را بلند می کند ؟
اگر سن بلوغ را پشت سر گذاشته اید یعنی بعد از 20 سالگی نوشیدن شیر تاثیر زیادی در بلند شدن قدتان ندارد. همه و بخصوص پسرها بین 18 تا 25 سالگی رشد استخوان شان تکمیل شده و بیشتر از آن رشد نمی کند. ولی تا قبل از 20 سالگی است که تاثیر خوردن شیر بر روی قد خیلی خیلی موثر است.
مطالعات نشان داده است قد دختران علاوه بر ژنتیک ارتباط مستقیمی با نوشیدن شیر دارد. مطالعات دیگر نشان داده است افرادی که تا سه سالگی شیر بیشتری می خورند بعد از سن بلوغ 2/5 سانتیمتر از هم سالان خود بلندتر هستند.
به همین دلیل برای دختران تا قبل از بلوغ کامل یعنی اولین عادت ماهانه و پسران تا 25 سالگی خوردن نوشیدن شیر قد را بلند می کند و باعث تراکم استخوان و قوی شدن استخوان ها می شود.
نوشیدن شیر

 نوشیدن شیر موجب بلندی قد می شود

تغذیه مهم است؟
تغذیه دوران کودکی که البته محدود به شیر خوردن زیاد نیست – 20 تا 40 درصد بیشتر باعث بلندتر شدن قد آن ها در بزرگسالی می شود. کودکانی که سوءتغذیه دارند معمولا از همسالان خود کوتاهتر هستند.
رشد استخوان ها در دوران کودکی تاثیر زیادی در سلامتی و محکم بودن استخوان ها و بلند بودن قد بعد از بلوغ دارد. برای بلند شدن قد، کودکان باید به اندازه کافی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین و موادمعدنی دریافت کنند. دریافت کم کالری در این دوران باعث ضعیف شدن بدن کودک، کوتاهی قد و حتی ضریب هوشی پایین می شود.

شیر استخوان ها را محکم می کند؟
اگر یک نگاه کلی و سریع به مواد مغذی شیر داشته باشیم متوجه می شوید چرا مصرف شیر در کودکی از اهمیت زیادی برخوردار است و چرا نوشیدن شیر قد را بلند می کند. حتما جدول زیر را بررسی و مطالعه کنید.
بعد از 14 سالگی میزان مورد نیاز مصرف روزانه پروتئین محدود به 150 تا 250 گرم با توجه به سن و فعالیت بدنی است. یعنی هر چه سن بالاتر برود بدن به پروتئین کمتری نیاز دارد.
هر چند ژنتیک و تغذیه تاثیر زیاد بر رشد کودک دارد ولی خوردن شیر این دو فاکتور را تقویت کرده، باعث می شود تا قد کودک چند سانتیمتری بلندتر شود. علاوه بر کلسیم موجود در شیر، ویتامین های A و D تاثیر زیادی بر قد کودک دارد. به همین دلیل بعضی از شرکت های تولید کننده طبق درخواست دولت اقدام به تولید شیرهای غنی شده حاوی این ویتامین ها می کنند.
به همین دلیل توصیه می شود همه گروه های سنی و بخصوص برای کودکان و نوجوانان از شیر غنی شده استفاده شود. شیرهای کم چرب یا بدون چربی برای کودکان مفید نیست. به همین دلیل برای این گروه سنی حتما باید از شیر پرچرب غنی شده استفاده کنند.

شیر منبع تغذیه ای خوبی است؟
هر چند شیر تنها راه تامین کلسیم نیست و باید از مواد غذایی دیگر حاوی این ماده معدنی بهره گرفت ولی شیر در دسترس ترین و مهم ترین منبع تامین کلسیم است. مواد غذایی دیگر مثل ماست، تخم مرغ، اسفناج، انواع گوشت، و سیب زمینی (شیرین) از دیگر منابع تامین کلسیم است.
برای تامین ویتامین های A و D مورد نیاز بدن نیز بهتر است علاوه بر شیر، از نور خورشید، انواع ماهی های چرب، سریال های غنی شده و پنیر و تخم مرغ بهره گرفت.

نوشیدن شیر

 بلندی قد کودکان با نوشیدن شیر

آیا می توان از شیرهای جایگزین استفاده کرد؟
معمولا وقتی از شیر صحبت می شود منظور شیر گاو یا شیر گوسفند است. ولی شیرهای دیگر مثل شیر بز، شیر اسب، شیر شتر، شیر سویا و شیر بادام نیز جایگزین های خوبی برای شیر گاو است. ولی تحقیقات نشان داده است کودکان نوپایی که روزانه 3 تا 4 فنجان شیر بادام می آشامند کمی قدشان از همسالان شان که از شیر گاو استفاده می کنند کوتاه تر است. دلیل آن هم این است که شیر بادام پروتئین و چربی کمتری دارد.

آیا ژنتیک حرف اول را می زند؟
هر چند بلندی قد یک فاکتور ژنتیکی و خوشبختانه ژن غالب است که 60 تا 80 درصد بلندی قد فرد به آن بستگی دارد، ولی فاکتور تغذیه می تواند بین 70 تا 90 درصد باعث بلندی قد شود. در واقع تغذیه عامل جایگزین و تشدید کننده عامل ژنتیک است. چرا که دانشمندان کشف کرده اند 000ر60 ژن در بلندی قد تاثیر دارند که فقط 900 تای آن ها با کشیدگی و بلندی استخوان ها ارتباط مستقیم و تاثیر گذار دارد.

چه عوامل دیگری بر بلندی قد تاثیر می گذارد؟
علاوه بر ژنتیک و تغذیه عوامل دیگری مثل بیماری سلیاک ( حساسیت به گندم)، آرتریت، سرطان، سندروم مارفان Marfan syndrom و مصرف دارو بر رشد قد تاثیر دارد. سندروم های داون و ترنر نیز از عواملی است که باعث کوتاهی قد می شود. و البته ورزش هایی مثل بسکتبال و والیبال تاثیر خوبی بر بلندی قد دارد. بررسی نشان داده است افرادی که در کودکی و نوجوانی بسکتبال بازی می کنند بین 2 تا 5 سانتیمتر قد آن ها از همسالانشان بعد از سن بلوغ بلندتر است.
نکته مهم این است که مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین A و ویتامین D را نمی توان به صورت خام مصرف کرد و معمولا باید با فرآیند پختن تهیه و میل شود. به همین دلیل شیر را می توان راحت ترین منبع تغذیه ای کلسیم دانست که امروزه هم نیازی به جوشاندن و پختن ندارد مگر آن که از شیر خام و مستقیم دوشیده شده از چهارپایان در مزرعه گرفته شده باشد.
 
بـهترین وقـت بـرای شیر نـوشیدن و جذب بهتر

مدت زمان جذب و هضم شیر حدود 3 تا 4 ساعت است به همین دلیل گفته می شود بهترین زمان مصرف شیر قبل از خواب است تا در طول خواب، بدن با جذب آن نیاز پروتئینی خود را تامین کند.

شیر تأمین کننده تریپتوفان نیز است که در داشتن خواب خوب و آرام دارد. شیری که در طول روز از طریق غذاها مصرف می کنیم، جزو واحد شیر مصرفی محسوب می شود. البته به شرطی که در اواخر طبخ به غذا اضافه شود و همراه با غذا نجوشد. شیر معمولاً در غذا برای طعم دادن استفاده می شود و توجه داشته باشید شاید مقداری از آن مثلاً در سوپ ریخته شود اما این مقدار سر سفره بین چند نفر تقسیم می شود درحالی که توصیه ما مصرف 2 لیوان شیر خالص در روز است.

به علاوه، اگر فردی تمایلی به مصرف شیر ندارد، بهترین جایگزین آن ماست کم چرب است. برخلاف تصور، پنیر جایگزین شیر نیست و در گروه پروتئین ها دسته بندی می شود. برخی مادرها به فرزندی که شیر پاستوریزه نمی خورد مکمل کلسیم می دهند، در صورتی که این مکمل نمی تواند جایگزین مناسبی باشد و بهترین راه حل استفاده از شیرخشک فرموله است.

معجزه نوشیدن شیر در قد بلند شدن کودکان

4.6140
این مطلب مفید بود ؟13010
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از نت نوشت / همشهری آنلاین / ف
وبگردی