مزاج مرباها
اگر جزو افراد گرم مزاج هستید بهتر است مربای به نخورید به جای آن مربای تمشک و آلبالو بخورید برای مزاج شما مناسب است.

اگر مزاج تان گرم است مربای به نخورید

مربا یکی از چاشنی های ثابت برای صبحانه در سفره های ایرانی است. این چاشنی دلپذیر را می توان از میوه های هر فصل تهیه کرد. اما همه افراد نمی توانند که تمام انواع مرباها را میل کنند چرا که ممکن است با مزاج آنها سازگاری نداشته باشد. مزاج گرم در طب سنتی به دو گروه طبع گرم و تر و طبع گرم و خشک تقسیم می شود. افراد با مزاج گرم و تر در گروه طبع بهاری یا دموی قرار می گیرند و گروهی مزاج گرم و خشک دارند در گروه صفراوی قرار دارند. در این بخش از سلامت نمناک به علت خودداری از مصرف برخی مرباها توسط افراد با طبع گرم و همچنین مرباهای مناسب برای هر طبعی بیشتر می پردازیم.

خواص مربای به

یکی از مرباهای پر طرفدار مربای به است که افراد با مزاج گرم بهتر است از مصرف آن خودداری نمایند. میوه به حاوی قند، فیبر، پروتئین، پکتین و مواد معدنی مانند منیزیم، آهن، کلسیم، سدیم، پتاسیم و انواع ویتامین های A ، C ، D و گروه ویتامین‎ های B مانند B1، B2، B3، B6 و B12 می باشد. مربای به ، به علت پخته شدن در شکر و یا عسل ، دارای مضرات به خام نمی باشد و نفخ ایجاد نمی کند ،همچنین منجر به تقویت معده و جلوگیری از رفلاکس و برگشت محتویات معده به مری می شود.
مربای به ورم روده را از بین می برد ، باعث ایجاد تعادل در افراد می شود و اعصاب را تقویت می کند.
علاوه بر آن در تقویت قوه بینایی بسیار موثر است . این مربا خاصیت نشاط آور دارد و برای اشخاصی که دچار ترس می شوند، مناسب است.
استفاده از مربای به در دوران بارداری بسیار مفید است ، چرا که موجب زیبایی چهره نوزاد می شود ، رحم را تقویت می کند و از سقط جنین پیشگیری می نماید.
مرباهای با طبع گرم

مضرات استفاده از مربای به برای گرم مزاج ها

یکی از نکات مهم که در تهیه و مصرف انواع مرباها و ترشیجات فراموش می شود این است که باید متناسب با طبع خود ، این فرآورده ها را تهیه و مصرف کنید. در طب سنتی مربا به دلیل شیرین بودن دارای مزاج گرم است و ترکیبات موجود در ترشی ها ، آن را به چاشنی هایی با طبع سرد تبدیل کرده است.
برخی از مرباها مزاج معتدل دارند بنابراین به دلیل خاصیت خنکی آنها ، به افراد گرم مزاج توصیه می شود که از این نوع مرباها استفاده کنند.
میوه به ، طبع گرمی دارد به همین دلیل افراد با مزاج گرم (طبع صفراوی )،پس از مصرف مربای آن ، جوش می زنند. پس بهتر است پس از مصرف آن در صورت غلبه گرمی ، از یک ماده خوراکی خنک مانند یک استکان از ترکیب عرق کاسنی و شاه تره استفاده شود.
پوست بدن برخی افراد مستعد جوش زدن است و یا در سنین بلوغ می باشند ، زیرا در سنین نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی ، صورت جوش می زند بنابراین بهتر است از مرباهایی استفاده کنند که میوه هایی با مزاج خنک و معتدل در آنها به کار رفته است.
مزاج مرباها

مربای مناسب برای سرد مزاج ها

افراد با مزاج سر در صورتی که مایل به از دست دادن رطوبت بدن خود نباشند می توانند از مرباهایی با طبع گرم استفاده کنند.
مرباهایی با طبع گرم
مربای به ، انجیر و هویج دارای طبع گرم و تر می باشند.
مربای سیب گرم و خشک است
طبع مربای سیب
مربای گلابی طبع گرم و تر دارد
مربای قیسی و گیلاس گرم و تر است
مرباهایی با طبع سرد
مرباهای شفتالو ، آلو و پرتقال سرد و تر هستند.
مربای پرتغال
مربای هلو ، کیوی و شاه توت دارای طبع سرد و تر هستند.
مربای آلبالو ، تمشک و بالنگ طبع سرد و تری دارند
مرباهای زرد آلو سرد و تر ، گوجه سبز و آلو بخارا طبع سرد و خشکی دارند.

کدام مرباها برای گرم مزاج ها و کدام برای سردمزاج ها خوبه؟

4.480
این مطلب مفید بود ؟7010
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی