نگهداری مسواک
برای نگهداری مناسب و تمیز نگه داشتن مسواک باید چه کاری انجام دهیم؟ در ادامه با روش های کاربردی برای تمیز نگه داشتن مسواک و شرایط سالم نگهداری مناسب مسواک آشنا می شوید.

چطور مسواکمان را تمیز و به دور از هر نوع آلودگی نگه داریم؟

اگر مانند بسیاری از افراد هستید،که هر شب از مسواک استفاده می کنید، ممکن است خودش تمیز نباشد. در حقیقت، طبق مراکز کنترل بیماری ها، تحقیقات محدود نشان داده است که حتی بعد از شستشو تمیز، مسواک می تواند آلوده به ارگانیسم های بالقوه بیماری زا باقی بماند خوشبختانه، با تمیز کردن مناسب و عادات ذخیره سازی، نگرانی شما در مورد حفظ یک مسواک تمیز را می توان کنار زد.

تا به حال فکر کرده اید بهترین محل برای نگهداری مسواک شما کجاست؟ چه شرایطی برای نگهداری کاملا بهداشتی مسواک لازم است ؟

پاسخ را در ادامه این بخش از سلامت دهان و دندان در نمناک خواهید خواند.

شرایط سالم نگهداری مناسب مسواک:

1

مسواک خود را در ظرف بسته در خانه نگه ندارید. رطوبت در یک ظرف بسته محیط خوبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند.

مسواک را هنگام سفر در ظرف دربسته نگه دارید تا باکتری و میکروب نگیرد. دقت کنید که مسواک قبل از قرار دادن در محافظ و خشک باشد.

هم چنین مطمئن شوید که محافظ را به طور مرتب تمیز می کنید. کلرهگزیدین (که در درهان شویه یافت می شود) بهترین ماده ضد باکتری برای تمیز کردن ظرف است.

تمیز کردن مسواک

شرایط نگهداری مسواک 

2

مسواک را صاف نگه دارید. این کار اجازه تخلیه آب از پشم را می دهد. هم چنین آن ها را از باکتری که در مقادیر ناچیزی رشد می کند دور نگه می دارد. اگر مسواک را در ظرفی مانند یک فنجان نگه دارید، ممکن است متوجه باشید که پسماند در پایین جمع می شوند.

3

مسواک را حداقل 2 فوت از دستشویی دور نگهداری کنید. ذرات ریز آب حاوی مدفوع از دستشویی پخش شده و ممکن است در صورت نزدیک شدن به دستشویی روی مسواک قرار بگیرند. در حالی که شواهد کافی وجود ندارد که این مقادیر از باکتری باعث بیماری می شود، بهتر است مراقب باشیم.

4

مسواک را یک بار در هفته تمیز کنید. باکتری ها که بر روی مسواک جمع می شوند می شود به برس و سپس به دهان منتقل کرد. بسیار مهم است مسواک را مرتب تمیز کنید . هرگز مسواک الکتریکی خود را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

محل نگهداری مسواک

شرایط سالم نگهداری مسواک

5

اجازه ندهید مسواک با دیگر مسواک ها ارتباط برقرار کنند. اگر چند مسواک را در یک ظرف نگه می دارید، مطمئن شوید که بهم برخورد نمی کند، چون این کار امکان انتقال باکتری ها و مایعات از یک مسواک به مسواک دیگر را دارد.

تمیز نگه داشتن مسواک بعد از استفاده

1

مسواک را به اشتراک نگذارید. اگر یک مسواک را به اشتراک بگذارید، مایعات بدن و میکروب ها را به اشتراک گذاشته اید، که ممکن است منجر به عفونت شوند.

2

قبل از اینکه مسواک را بگیرید، دست هایتان را بشویید. این کاملا بدیهی به نظر می رسد، اما اغلب افراد قبل از شستن دست هایشان خمیر دندان را بر می دارند.

3

مسواک را بعد از هر استفاده بشویید. مسواک را با آب شیر داغ بعد از مسواک زدن دندان هایتان بشویید دقت کنید که تمام خمیر دندان را می شویید.

نگهداری بهداشتی مسواک

نحوه تمیز نگه داشتن مسواک بعد از استفاده 

4

بعد از شستن مسواک آن را تکان دهید تا خشک شود. هر چه مسواک خیس باشد بیشتر محیط برای رشد باکتری ایجاد خواهد کرد.

5

مسواک را در محلول ضد عفونی یا دهان شویه خیس نکنید. با توجه به انجمن دندان پزشکی آمریکا، هیچ مدرکی بالینی وجود ندارد که نشان دهد مسواک در دهان شویه ضد باکتری هیچ تاثیری بر سلامت دهانی داشته باشد.

6

مسواک را هر سه یا چهار ماه عوض کنید. اگر الکتریکی است، هر سه تا چهار ماه یک بار سر آن را عوض کنید. این کار را زودتر انجام دهید اگر متوجه شدید که دندانه های آن خم یا چروک شده، و یا اگررنگ آن تغییر کرده است.

تمیز نگه داشتن مسواک بعد از استفاده

پس از استفاده چگونه مسواک را تمیز نگه داریم؟

اقدامات مهم در شرایط خاص

1

اگر کسی در منزل شما بیمار است، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید. مسواک و هر گونه مسواک دیگری را دور بیندازید تا مانع گسترش بیماری شوید.

انداختن مسواک در ضد باکتری به مدت ده دقیقه پس از پایان بیماری ممکن است منجر به از بین بردن جرم شود که ممکن است باعث بازگشت بیماری شوند؛ با این حال ایده بهتر عوض کردن مسواک است.

2

اگر سیستم ایمنی در خطر افتاده دارید و یا به طور خاص مستعد بیماری هستید، اقدامات احتیاطی بیشتری به عمل آورید. حتی مقادیر باکتری می تواند برای افراد با سیستم ایمنی در حال خطر خطرناک باشد، بنابراین نگه داشتن مسواک ضد عفونی توصیه می شود.

چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت دهان و دندان در نمناک گفته شد قبل از اینکه مسواک بزنید، از آنتی باکتری استفاده کنید. این کار ممکن است به کاهش مقدار باکتری که هنگام مسواک زدن به مسواک وارد می شود کمک کند.

3

اگر مسواک یا وسایل دیگر داشته باشید، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید. مطالعات نشان می دهد افرادی که لوازم خانگی را وارد دهان می کنند، جرم بیشتری روی مسواک دارند قبل از استفاده مسواک را بشویید.

 

نکات مهمی که باید در مورد نگهداری و بهداشت مسواکتان بدانید

4.566
این مطلب مفید بود ؟606
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : wikihow / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : مسواک زدن
وبگردی