استریل مسواک
طبق مطالعات جدید بسیاری از بیماری های ویروسی و باکتریایی از طریق مسواک های آلوده شیوع پیدا می کنند بنابراین باید مسواک ها را با روش مناسب استریل و ضدعفونی کنید.

نحوه استریل کردن مسواک برای جلوگیری از بیماری ها

مسواک ها محیط مناسبی برای رشد و پرورش باکتری ها هستند و اکثر مسواک ها حاوی 100 میلیون میکروب و باکتری های خطرناک مانند «ایی.کولی» هستند بنابراین استریل نمودن مسواک ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای استریل نمودن مسواک خود، روش هایی که در این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک آورده ایم را مطالعه بفرمایید.

چگونه باکتری ها از دندان به مسواک منتقل می شوند؟

مسواک بستری مناسب برای رشد انواع ویروس ها و باکتری ها از جمله عاملان آنفولانزا و سرما خوردگی می باشند. به همین دلیل انجمن ملی دندان پزشکی توصیه می کند که هرسه ماه یکبار مسواک خود را تعویض و حداقل یکبار در هفته آن را ضد عفونی کنید.

مطالعات نشان می دهد که استفاده نادرست از طرفین مسواک سبب تجمع باکتری ها می شود. هرچه مدت زمان استفاده از مسواک و عدم ضد عفونی آن طولانی تر باشد خطر تجمع میکروارگانیسم های مضر نیز بیشتر خواهد بود. عاملی دیگر که باید در نظر گرفت، تیوب خمیر دندان می باشد.

درصورت استفاده مستقیم از دهانه تیوب خمیر دندان برروی رشته های موئی مسواک آلودگی گسترش میابد. هنگامی که خمیردندان را بر روی رشته های موئی می فشارید تماس آن ها با یکدیگر سبب آلودگی می شود. طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حتی پس از ضد عفونی نیز امکان آنکه مسواک بتواند باکتری های مضر را افزایش دهد وجود دارد.

دهان انسان حاوی مجموعه ای از میکرو ارگانیسمها است. طبق خبرنامه ای که انیستیتوی ملی بهداشت اظهار داشت، تقریبا 700 کلاس باکتری، قارچ و میکروب های مختلف در دهان تمامی انسان ها یافت می شود اما بر خلاف نام میکروب، تمامی آن ها برای بدن مضر نیستند در حقیقت میکروارگانیسم هایی که در بدن انسان ساکن هستند از میزبان خود محافظت می کنند بدان صورت که هربار که مواد غذایی وارد دهان می شود میکروارگانیسم های خوراکی به عنوان یک بازرس عمل می کنند و در عین حال باکتری های مضر داخلی مانند پلاک ها را در مقابل باکتری های سمی خارجی محافظت می کند.

استفاده از مسواک الوده

آیا استفاده از مسواک های آلوده شما را بیمار می کند؟

خوشبختانه باید گفت که دفاع بدن در مقابل باکتری های مسواک به قدری هست که دچار عفونت ناشی از میکرب های روی مسواک نشویم به همین دلیل ما به درستی خبر از شواهد میکربی روی مسواکی که در دستشویی یا هر جای دیگر قرار می دهیم نیستیم.

راه های پیشگیری از آلوده شدن مسواک

قبل از طریقه استریل کردن مسواک بهتر است با راه های پیشگیری از آلوده شدن مسواک آشنا شوید:

مسواک را در دستشویی و نزدیک توالت قرار ندهید

گذاشتن مسواک در جای مسواکی در دستشویی های نزدیک توالت سبب آلوده شدن مسواک می شود زیرا هر توالتی گازهای آلوده در هوا پراکنده می کند پس تا آنجا که امکان دارد مسواک را جایی دور تر از توالت قرار دهید.

قبل از مسواک زدن، مسواک را بشویید

حتما قبل از مسواک زدن دستان خود را با آب و صابون بشویید و سپس مسواک خود را بعد از هر بار مصرف به دقت شستشو دهید.

بهداشت مسواک

مسواک خود را خشک نگه دارید

باکتری ها بیشتر در محیط مرطوب زندگی می کنند بنابراین سعی کنید بعد از استفاده از مسواک درپوش مسواک را نگذارید زیرا گذاشتن درپوش سبب می شود رطوبت مسواک حفظ و محیط هر چه بیشتر مستعد رشد باکتری ها شود.

مسواک را به حالت ایستاده قرار دهید

مسواک را در جایی که مستقیم باشد، قرار دهید و از گذاشتن آن به صورت افتاده روی هر سطح اجتناب کنید.

هر گز از مسواک دیگران استفاده نکنید

مسواک خود را به دیگران ندهید و از مسواک آنها استفاده نکنید و حتی مسواک خود را در نزدیکی مسواک دیگری قرار ندهید تا باکتری ها از یکی به دیگری منتقل نشود.

مسواک خود را بعد از مدتی استفاده دور بیاندازید

هر سه تا چهار ماه یکبار مسواکتان را دور بیاندازید.

روش های استریل کردن مسواک:

استفاده از دستگاه ضد عفونی کننده یو وی:

برای استریل کردن مسواک یک دستگاه ضد عفونی کننده مسواک یو وی بخرید. در این روش با استفاده از نور ماوراء بنفش مسواک استریل می شود. تحقیقات ثابت کرده است که این دستگاه راهی موثر در از بین بردن باکتری ها می باشد. طی یک مطالعه ثابت شد که این دستگاه بطور متوسط 86 درصد از واحد های تشکیل دهنده کلونی باکتری ها را کاهش داده است.

دستگاه یو وی

استفاده از هیدروژن پراکسید:

مسواک را درون کاسه ای از هیدروژن پراکسید قرار دهید. این راه حل روزمره مسواک را به خوبی ضد عفونی می کند . کافی است پس از هر بار اتمام مسواک زدن آن را دریک فنجان هیدروژن پراکسید به مدت 3-5 دقیقه بخیسانید و سپس با آب داغ به خوبی شستشو دهید. تنها نکته منفی این روش آن است که باید زود به زود مسواک خود را تعویض کنید زیرا امکان خراب شدن رشته های موئی مسواک وجود دارد.

استفاده از ماشین ظرف شویی:

آب داغ ماشین ظرف شویی می تواند باکتری های موجود در مسواک را از بین ببرد پس مسواکتان را در ماشین ظرف شویی قرار دهید و بدون شوینده با آبکشی ماشین، مسواکتان را ضدعفونی کنید.

استفاده از مایکروفر:

برای ضدعفونی کردن و یا استریل مسواک آن را یک شب، داخل فریزر یا ١٠ ثانیه با ماکروفر حرارت دهید.

روش استریل کردن مسواک با روشی مطمئن

3.931
این مطلب مفید بود ؟247
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : مسواک زدن
وبگردی